Magnetická rezonance s umělou inteligencí  

ilustrační snímek CT zařízení

ČT 1 


Českobudějovická nemocnice pořídila magnetickou rezonanci s umělou inteligencí. Její pořízení stálo 41 milionů korun. Nová technologie umožní získat víc dat za kratší dobu. Samotný tunel má také větší průměr, aby se pacienti necítili stísněně. Kromě toho mohou při vyšetření sledovat relaxační videa s hudbou.

Revoluční komfort pro pacienty

Nový přístroj Ingenia přináší zásadní zlepšení komfortu pacientů. Vyšetřovací tunel přístroje má nyní průměr 70 cm, což poskytuje větší komfort obézním pacientům či těm, kteří trpí klaustrofobií.

Inovativní systém umožňuje pacientům během vyšetření sledovat relaxační videa s hudbou. Širokoúhlá obrazovka umístěná na zadní stěně vyšetřovny promítá tematická videa, která pacient vidí pomocí systému zrcátek. Děti mohou během vyšetření sledovat pohádky.

Celkový relaxační efekt doplňuje proměnlivé ambientní osvětlení, které přispívá k uklidňující atmosféře už při vstupu do místnosti. Díky těmto inovacím se daří snižovat stres pacientů během vyšetření. Pacienti s lehčí formou klaustrofobie a malé děti tak často zvládnou vyšetření i bez celkové anestezie.

Chytré technologie pro přesnější a rychlejší diagnostiku

„Nový přístroj obsahuje řadu technologických novinek včetně umělé inteligence, která umožňuje získat více dat za kratší dobu vyšetření, a to bez snížení kvality obrazu. U standardizovaných vyšetření v některých anatomických oblastech naplánuje přístroj téměř plně automaticky celý proces vyšetření. Nový koncept diagnostických cívek umožňuje maximální volnost při polohování pacienta. Díky tomu může obsluha přístroje provádět vyšetření rychleji a přesněji,“ uvedl MUDr. Jiří Kubále, vedoucí lékař pracoviště magnetické rezonance Radiologického oddělení.

Ekologičtější provoz a úspora energie

Nový MR přístroj je vybaven technologií, která výrazně snižuje spotřebu nákladného helia. Na rozdíl od starších modelů, které vyžadovaly až 1 500 litrů helia, si tento přístroj vystačí se 7 litry, které zůstávají v uzavřeném okruhu po celou dobu životnosti přístroje. Nižší spotřeba elektrické energie představuje u tohoto přístroje roční finanční úsporu více než 100 000 Kč. Zásadní výhodou je také rychlejší opětovné spuštění přístroje v případě nutnosti okamžitého vypnutí magnetického pole. Zatímco starší modely vyžadovaly složitý proces s vysokými náklady a ztrátou náplně helia, nový přístroj umožňuje velmi rychlý návrat do provozu bez jeho ztráty.

Technologie nového přístroje využívá předností umělé inteligence pomocí rekonstrukčního algoritmu, jenž pracuje s tzv. hlubokým učením. Díky tomu dokáže inteligentně odstranit šum z obrazů a zachytit i ty nejmenší detaily, které předtím nebylo možné zobrazit v tak mimořádné kvalitě. Obrazová data se pak z přístroje odesílají do specializovaného systému, jehož aplikace umožňují lékařům vysoce efektivní zpracování obrazových dat neurologického, kardiologického, ortopedického zaměření, včetně vnitřních orgánů těla (např. prostaty apod.).

(14, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.