
ČT 1
A mnozí Ukrajinci museli opustit rodnou zemi hned v prvních dnech války. Příkladem je rodina dvanáctileté dívky Jaroslavy, která je kvůli handicapu upoutaná na lůžko. Začátkem války ji do bezpečí evakuovala skupina lidí z Česka. Celá rodina teď žije v Pardubicích.
Dívce docházely léky a celé rodině čas. Jaroslava trpí dětskou mozkovou obrnou, epilepsií a dalšími potížemi. Nakonec se její matce Olze Žuňové spolu s babičkou a tříletým Kyrilem povedlo dostat do vlaku z Kyjeva směrem na západ, k hranici.
Olga Žuňová, matka postižené dívky
——————–
Prosila jsem průvodčí v prostřední části vlaku, opravdu jsem ji přemlouvala, aby našla alespoň jedno místo pro dítě. Pak začala volat ostatním průvodčím v dalších vagonech a pak řekla: běžte, tam vzadu jedno místo bude. A nakonec jsme měli štěstí.
Tomáš Vlach, redaktor
——————–
Rodina Jaroslavy díky pomoci ihned po vystoupení z vlaku přesedla do sanitky s Jakubem Březinou za volantem a ta zamířila k hranici. Už na polském území si ji převzali muži z ostravské Báňské záchranné služby.
Jan Dubový, záchranář, Báňská záchranná služba, Ostrava
——————–
Nakonec na hranicích pěti-, šestihodinové čekání, než je pustí polská strana, a najednou převzetí.
Tomáš Vlach, redaktor
——————–
Dnes žijí v centru Pardubic. S bydlením jim pomohla Českobratrská církev, ale z velké části se jim už povedlo postavit se na vlastní nohy.
Olga Žuňová, matka postižené dívky
——————–
Přijeli jsme sem s jedním kufrem a několika batohy. Teď už jsme si něco pořídili, věci a vybavení. Ale začínali jsme od nuly. Určitě tu bylo hodně pozitivních momentů díky Česku. Dalo nám možnost posílat syna do školky a dceru do školy, kam může chodit a prodělávat fyzioterapii. Je to pro ni prospěšné.
Aleksandr Žuň, ukrajinský uprchlík
——————–
Staráme se, jak můžeme. Finančně vycházíme, ale každý rok všechno zdražuje. V Česku i jinde. Oproti době před několika lety až o 50 %.
Tomáš Vlach, redaktor
——————–
Olga Žuňová oceňuje českou zdravotní péči, která Jaroslavě pomáhá. Jako potíž naopak vidí kurzy češtiny. Bezplatné už podle ní nejsou dostupné, ale hlavně při péči o postižené dítě na ně není čas.
Olga Žuňová, matka postižené dívky
——————–
Ve čtvrtek chodíme s Jaruškou do školy, máme muzikoterapii, relax terapii, ve čtvrtek máme fyzioterapii, ergoterapii, od školy jdeme na procházku do parku, trochu spí po fyzioterapii, potom jdeme domů.
Tomáš Vlach, redaktor
——————–
Rodina nedostává v Česku žádné sociální dávky, jen invalidní důchod z Ukrajiny. Malá Jaroslava i její máma stejně jako všichni uprchlíci, kteří nemohou pracovat, využívají toho, že za ně český stát platí nutná pojištění.
Česká televize, Pardubice.
Přidejte odpověď