
Cestování po Praze je pro vozíčkáře stále složité. A to nejen v MHD, těžko se pohybují i po chodnících či přechodech. Na problémy včera mezi stanicemi metra Staroměstská a Malostranská upozornila akce občanského sdružení Asistence.
Pražané tam dostali příležitost vžít se do pocitů handicapovaných.
„Smyslem bylo oslovit kolemjdoucí a dát jim možnost uvědomit si, co pro vozíčkáře znamená rozbitý chodník, obrubník, nerovnost. A upozornit, že přístup do některých stanic metra je stále problematický,“ popisoval Tomáš Moravec ze zmíněného sdružení, které školí asistenty vozíčkářů.
Jako první se na jeden z pěti připravených invalidních vozíků posadila třicetiletá Tereza Pikálková. Chtěla prý vyzkoušet něco netradičního. Na první širší spáře mezi kostkami v dlažbě u Rudolfina znejistěla. „Zdravý člověk by řekl, že se nic moc neděje, že to v pohodě přejede,“ popisovala pocity. „Ujet jen kousek cesty je strašně fyzicky náročné, bez asistence jsem byla schopna zdolat pouze rovinky.“
Její cesta pokračovala po Mánesově mostě a na Malostranské měla skončit. Rozhodla se však vydat po eskalátorech až na nástupiště. Přestože jízda s vozíkem po pohyblivých schodech je z bezpečnostních důvodů zakázaná.
„Chtěla jsem vyzkoušet možnosti v případné krizové situaci, kdy se člověk musí dostat z metra ven. Jízda po eskalátorech je nepříjemná. Musíte být v záklonu, nevíte, co je před vámi a co za vámi,“ uvedla.
Osvětovou akci sdružení Asistence přivítala. „Je to i signál, aby se dál pracovalo na bezbariérových vstupech do zastávek MHD,“ dodala.
Nový výtah na Můstku
Pražské metro má na třech linkách 57 stanic, více než polovina je bezbariérových. Podle Dopravního podniku by se letos měl začít stavět bezbariérový vstup ve stanici Můstek, do konce příštího roku mají být také na Andělu a ve stanici I. P. Pavlova.
„Pořád je ale tempo pomalé,“ uvedl Moravec. Podle něj mohou být vozíčkáři spokojeni s autobusovou dopravou, kde už více než polovinu linek zajišťují nízkopodlažní spoje.
Horší to je s tramvajemi. „Asi jen 20 procent je nízkopodlažních. A kde jezdí, tam bývají bariérové ostrůvky,“ dodal Moravec a jako příklad uvedl Vinohradskou třídu a právě rekonstruovanou tramvajovou trať v ulici Komunardů v Praze 7.
„Předělává se celá trať, ale bariérové zastávky zůstanou i po rekonstrukci. Podobně to kdysi dopadlo na Smetanově nábřeží u Karlových lázní,“ řekl stroze Moravec.
Další akce za bezbariérové zastávky chystá Asistence příští týden.
Vítězslav Bureš
Mladá fronta DNES
Přidejte odpověď