Vznikají centra specializované péče pro pacienty s rakovinou tlustého střeva

ČT 24


25 nemocnic v Česku získalo statut center specializované péče pro pacienty s rakovinou tlustého střeva. Ten jim v únoru udělilo Ministerstvo zdravotnictví. V Moravskoslezském kraji splnila požadavky jen polovina žadatelů, čtyři z osmi nemocnic. Centralizací chce ministerstvo zefektivnit zdravotní péči.

redaktorka ČT
——————–
Tady v novojičínské nemocnici za loňský rok odoperovali 200 nádorů rakoviny tlustého střeva. Většina z nich byla operována speciálním přístrojem da Vinci, tzv. robotickým ramenem. Novojičínské chirurgické oddělení získalo status specializovaného centra společně s dalšími 24 nemocnicemi v Česku. Splnit proto museli přísná kritéria. Kromě dostatku zdravotníků a lékařů třeba i kritéria co do technického vybavení a moderních technologií. Péče o nemocné rakovinou v Česku směřuje do speciálních center. Centralizace má podle Ministerstva zdravotnictví přinést snížení národní referenční hodnoty standardizované mortality, to znamená, že centra mají za cíl zkvalitnit léčbu rakoviny a vznikají hlavně tam, kde lékaři vykazují velké množství úspěšně zoperovaných pacientů.
Více už se o tom ale budu bavit s primářem chirurgického oddělení Matejem Škrovinou, hezký den.
Pane primáři. Pojďme si říct, co konkrétně novojičínská nemocnice musela splnit, aby mohla získat tento status?

Matej Škrovina, primář chirurgie, Nemocnice Agel
——————–
Tak ta požadovaná kritéria kladená ministerstvem zdravotnictví na pracoviště s ambicí certifikace jako centra vysoce specializované péče pro pacienty s karcinomem rekta byla jednak kritéria personální, pak to byla kritéria technického zabezpečení a samozřejmě kritéria určitého objemu léčených pacientů. Naše nemocnice se umístila v pořadí na čtvrtém místě po tak velkých zdravotnických, zařízeních, jako jsou Fakultní nemocnice v Motole, v Plzni, v Olomouci. Což je jistě velkou vizitkou a poděkováním za práci celému zdravotnickému personálu tohoto zařízení. Podařilo se nám splnit ta objemová kritéria kladená na centra více než trojnásobně, takže je to samozřejmě známka toho, že ta léčba zde dlouhodobě probíhá na akceptovatelné úrovni.

redaktorka
——————–
A pojďme se možná zaměřit na samotné onemocnění, rakovina tlustého střeva dlouho v české populaci patřila mezi vůbec nejčastější druhy rakoviny, teď už to tak není. Máte za to, že tomu výrazně pomohly také screeningové programy?

Matej Škrovina, primář chirurgie, Nemocnice Agel
——————–
Jednoznačně s tím musím souhlasit a screeningový program zaměřený na detekci včasných stádií karcinomu tlustého střeva konečníku je v České republice na extrémně vysoké úrovni a patří mezi nejlepší screeningové programy na světě.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.