
Prima – Partie
Přibývá lidí bez práce. Sezónní výkyv nebo začátek velkých problémů? Nabídnu duel Mariana Jurečky a Karla Havlíčka.
Pan Marian Jurečka, vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí z KDU-ČSL, dobrý den.
A pan Karel Havlíček, místopředseda sněmovny a první místopředseda ANO, dobrý den.
Pánové, já díky, že jste pozvání přijali, pojďme na to první téma, které jsem už zmínila. Přibývá lidí bez práce. Na konci ledna jich bylo 320 516, to je nejvíc od dubna 2017. Podle analytiků za neobvykle vysokým číslem stojí sezónní faktory. Slabý výkon české ekonomiky a hromadná propouštění. Pane ministře, v lednu nejvyšší nezaměstnanost za téměř osm let. Znepokojující je to číslo samozřejmě v kategorii 60 plus. Možná se k tomu ještě dostaneme. Je to opravdu výkyv nebo začátek velkých problémů nových horších časů?
Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, vicepremiér /KDU-ČSL/
——————–
Já bych řekl, ještě do minulého týdne, stoprocentně je to pouze výkyv sezónní, ta dvě nebo ty 0,2 mezi prosincem a lednem, které přibyly na tu hodnotu 4,3, tak opravdu jsou sezónním výkyvem. Očekávání byla, že zhruba od března bude nezaměstnanost zase klesat. V Evropské unii, Česká republika drží nejnižší nezaměstnanost, jsme v tomto ohledu dlouhodobě velmi dobří, vlastně v ekonomice jsme se vždycky učili, že cokoliv kolem 5 % a pod 5 % je enormně nízká nezaměstnanost a těch 5 % je taková, řekněme, běžná v ekonomice běžná přirozená fluktuace v rámci pracovního trhu. Co mě ale dělá velké vrásky na čele, tak to je teď vlastně postup Trumpa a jeho administrativy, protože případné rozpoutání celní války mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými by mohly opravdu mít potom už i dopady na český pracovní trh. A tady já bych byl velmi rád, aby vlastně k takovému rozpoutání cenové války ideálně vůbec nedošlo nebo aby, a ta jednání už běží, my teďka v úterý budeme mít i mimořádný summit lídrů EPP v návaznosti i na to, co proběhlo tento týden a běží ta jednání na pozadí, tak, aby se předešlo nějaké opravdu otevřené vyhrocené celní válce s dopady na naše ekonomiky, českou ekonomiku a český pracovní trh.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Samozřejmě i německou ekonomiku, protože ty dopady celní války se Spojenými státy by byly možná i sekundární z návaznosti na to, co se bude dít v Německu, společnosti začaly propouštět. Pane ministře, to hromadné propouštění hlásilo 51 firem Spolana, Mitas, Doktor Öetker v Kladně, tam je Hyundai v Nošovicích. Máte další zprávy o tom, že by zaměstnavatelé, ti velcí, mohli hromadně propouštět?
Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, vicepremiér /KDU-ČSL/
——————–
Že by teď někdo z těch velkých zaměstnavatelů hlásil nějaká další významná propouštění, tak ty informace teď za poslední, řekněme, týdny, ty takové nemáme. Na druhou stranu jsou tady také i zaměstnavatelé, investoři, kteří poptávají pracovní místa. My jako česká vláda se snažíme, a to považuju za klíčové dostat sem klíčové investice, ať už je to výroba čipů ve Zlínském kraji, nebo teď jednáme o umístění vlastně výrobce baterií do Moravskoslezského kraje, kdy pro ten kraj by to bylo opravdu klíčová rozdílová investice. Byl bych rád, i kdyby kolegové z hnutí ANO i pan hejtman byli více kooperativní, protože my nemáme mnoho jiných lokalit na vybírat. Investor říká, buďto to bude tato lokalita, anebo za zásadě jdeme jinam, kde v Polsku mu nabízejí 2–3 lokality. Dláždí to tím červeným kobercem.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Odpor místních lidí je tam velký a je to tam velké, obrovské téma, velmi citlivé.
Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, vicepremiér /KDU-ČSL/
——————–
To je vždycky při velké investici. I Karel Havlíček si pamatuje, když se řešila Hyundai v lokalitě Frýdku-Místku. Dobré, tak to také bylo s odporem, ale to jsou ty klíčové. A já jsem třeba člověk, který opravdu jako brání ornou půdu a nechci zbytečné zástavby, ale toto je jedna z klíčových rozdílových investic pro ten region, která logicky bude nabízet i dobrá pracovní místa. Velmi dobré platové ohodnocení. Pro okres Karviná by to bylo něco, co by opravdu prospělo tomu místnímu regionu.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
To je nejčastější argument od těch odpůrců, že to je orná půda, kde by se mělo stavět. Děkuju, pane ministře, pane Havlíčku, pane místopředsedo. Výkyv, sezónní výkyv nebo začátek horších časů? Jak vy se díváte na ta zvyšující se čísla nezaměstnanosti?
Karel Havlíček, 1. místopředseda hnutí, místopředseda sněmovny /ANO/
——————–
Ta horší, ty horší časy nastali, o tom není nejmenších pochyb a musíme si uvědomit, že jsme průmyslově orientovanou zemí a to, že ještě ten první rok, druhý rok té vlády ten průmysl celkem fungoval, tak bylo dáno tím, že vlastně dojížděl. My jsme varovali před tím, že vysoké ceny energií, nepředvídatelnost investičního prostředí, daňového prostředí a současně určitá míra nejistoty zaměstnavatelů, mimo jiné taky vysoké úrokové sazby budou znamenat to, že výkonnost naší ekonomiky bude klesat. To se jasně projevuje, když se podíváme na konec minulého roku, na státní rozpočet, vidíte, že se vybralo méně na daních z příjmu právnických osob, což je jednoznačný signál toho, že podnikový sektor nefunguje, jak by měl. A logicky potom nastává to, co vy už jste zmínil. Víc jak 50 firem ohlásilo propouštění, zvyšuje se míra nezaměstnanosti. Nebagatelizujme to, protože jestli vzpomínáte, ještě za nás to bylo přibližně tak, že počet lidí bez práce a počet nabízených pozic, volných pozic byl přibližně vyrovnaný. Někde kolem 200–250 000 se to neustále pohybovalo. Dneska, jak jste správně řekl, je to 320 000 lidí bez práce, ale volných pozic je čtyřnásobně méně. 80 000, takže toto všechno v důsledku znamená mimo jiné i pokles růstu hrubého domácího produktu, na rozdíl od toho, jak se očekávalo, vzpomeňte si na ta krásná čísla, ta očekávání, jak porosteme, jsme někde na míře jednoho procenta, no, a logicky to odráží to, že poklesávají stěžejní sektory. Stavebnictví pokleslo, pane ministře, 2,4 % a už druhým rokem za sebou a průmysl poklesl v minulém roce 1,4 %. To je prostě fakt.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Naši diváci ty statistiky viděli. Pane místopředsedo, vy jste k vládě velmi kritičtí. Může za to ale česká vláda, protože jsou nějaké globální dopady, je situace v Evropě. Nevezeme se jenom na těch rozhodnutích, která byla dělána.
Karel Havlíček, 1. místopředseda hnutí, místopředseda sněmovny /ANO/
——————–
Samozřejmě že jaksi nežijeme jenom v prostředí České republiky, ale v prostředí, které je provázáno s Evropskou unií, to nikdo nezpochybňuje a je faktem i to, že Německo a celá jeho slavná Energiewende, která prostě dopadla naprostým fiaskem, se začíná projevovat mimo jiné samozřejmě i na výkonnosti našeho průmyslu, ale podívejme se na Polsko, Polsko roste jakožto ekonomika někde na úrovni téměř 3%, 2,7, 2,8 %, my se mátožíme někde na úrovni jednoho procenta, to je to, před čím jsme zásadním způsobem varovali. Tahle vláda se soustředila na práci s rozpočtovým schodkem, ani to jí nevychází. 1200 miliard korun za čtyři roky. Soustředila se na inflaci, to dopadlo naprostým debaklem, třicetiprocentní součtová kumulativní inflace, druhá nejvyšší v celé Evropě, no, a podcenila hospodářský růst. A to je to, co nás bude dobíhat, pane ministře, v těch letech příštích, protože jestliže chcete a chceme bojovat s rozpočtovým schodkem, nestačí jenom řezat výdaje, jako v jakékoliv firmě, musíme mít příjmy a ty příjmy prostě bohužel nejsou a ten podnikatelský sektor v tuhle tu chvíli prochází problémy. To je fakt.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Tak. Pane ministře, já vás nechám zareagovat. A přejdeme k těm globálním problémům i k problémům evropské ekonomiky. Ale pojďme nejprve ty domácí, domácí spory. Pan Havlíček říká, vláda podcenila hospodářský růst, varovali jsme vás, říká.
Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, vicepremiér /KDU-ČSL/
——————–
Já musím říct, že vždycky Karel Havlíček a hnutí ANO i politicky líčí ty armagedonové černé scénáře. Tady ve studiu Prima jsem slyšel mnohokrát. Bude obrovské propouštění, 60 % firem bude propouštět. Nic z toho se nenaplnilo. A já jsem realista, ale zároveň člen vlády, který se snažil dělat zodpovědné kroky a dělat důležité reformy. Mně se vždycky líbí, jak hnutí ANO sdílí ty různé jako informace a stojí u těch totemů benzínek a ukazují, jak ta situace je u nás špatná. A třeba tento týden jsem neviděl, že by někdo z politiků hnutí ANO sdílel opravdu relevantní informace, že Česká republika je v Top 10 zemích Evropské unie z pohledu ekonomiky, z pohledu investic, z pohledu inovací. Když se podíváme, my třeba jsme země, která má druhé nejvyšší investice ve srovnání těch zemí EU, opravdu země, která investuje. Bezprecedentní investice do infrastruktury, které potřebuje. Dálniční síť, železniční síť, atd. jsme dneska země ve srovnání, v rámci tady střední Evropy, Visegrádu, s nejnižší inflací. V lednu nám poklesly dokonce i meziročně ceny elektřiny a plynu. Vidíme také zemi, která opravdu dělá klíčové reformy. Nemáme problémy, kdyby Evropa u nás řešila to, jak jsme zadlužení, což jednou budou platit ti daňoví poplatníci v tom Polsku a v tom Maďarsku. Opravdu děláme rozumná opatření. Když jste zmínil deficit, tak proč neřeknete za vaší vlády deficit 5,2 % těch rozpočtů, když jste nám to předávali. Dneska 2,2 % za vlády naší. A k tomu se snažíme samozřejmě dělat, směřujeme k dvou celým dvěma.
Karel Havlíček,
Směřuje to.
Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, vicepremiér /KDU-ČSL/
——————–
A k tomu děláme celou řadu těch klíčových reformních opatření a vidíme, že v české ekonomice dávno nejsme žádnou montovnu, že se posuneme. A poslední důležitá poznámka, to, co tady zaznělo, je potřeba fér dodat, ta změna té statistiky u těch volných pracovních míst je spojena s tím, že já jsem po těch dlouhých letech udělal pořádek a vy to moc dobře víte, že tam byla místa, která tam byla 8, 10, 12 měsíců v té evidenci, která už reálně vůbec nebyla poptávána. Dlouhodobě na to experti upozorňovali, že ta čísla jsou nadsazená, nejsou reálná a já jsem teď za tenhle den ta čísla uvedl do opravdu skutečné reality.
moderátorka
——————–
Tak, pane místopředsedo Havlíčku, pojďte reagovat na tu statistiku.
Marian Jurečka,
Hrušky s jablkama.
moderátorka
——————–
Dostali jsme se tam do těch dobrých čísel. Kvůli snižující se inflaci a kvůli snižující se mu veřejnému dluhu. Nechcete vládu pochválit, že přece jenom nejsme na tom tak strašně?
Marian Jurečka,
To není možné, ani to nemůže udělat.
Karel Havlíček, 1. místopředseda hnutí, místopředseda sněmovny /ANO/
——————–
To teda opravdu, vy si vůbec neuvědomujete tu realitu všedních dnů. Vy si lžete do kapsy. Mě to připadá, jak když jste v tom fotbalovém týmu, který skončí na nepostupovém místě a křepčíte, že jste s tím posledním uhráli remízu. Tak index prosperity, abychom si rozuměli, tak jste se dostali zpátky na pozici, kde jsme vám to předávali, to znamená deváté místo, pak jste šli na čtrnáctou pozici, teď jste se vrátili na deváté místo. Ale to, co je podstatné, jsou fakta, a to jsou kumulativní fakta. V rámci hrubého domácího produktu jste na tom jakožto jedna z nejhorších zemí Evropské unie od pandemické krize, inflaci už jsem zde zmiňoval, druhá nejhorší v celé Evropě. To samozřejmě generovalo problémy jak pro firmy, tak pro domácnosti. Deficit už jsem zde zmiňoval, tam je to naprosto jasné, 1200 miliard, ale pozor, pokles reálných mezd, což se dotýká vašeho rezortu, od roku 2021, je nejvyšší celé Evropské unii na úrovni 13 %. A ceny elektřiny. Proboha, svatého neříkejte hlavně, jak se to lepší. Teď v lednu jste v situaci, že přes kupní sílu máte nejvyšší cenu elektřiny už druhým rokem za sebou v absolutních cenách mezi pátým a sedmým nejhorším místem. A podívejte se teď na cenu emisní povolenky, podívejte se teď, jaké jsou prognózy růstu cen elektřiny? Navzdory tomu, že jste na konci roku opět říkali, jak se to bude měnit a i díky tomu to poroste, že jste přehodili v roce 2023 regulované platby, opět na domácnosti víc jak 60 miliard korun a na firmy. V těch energiích, teda tam jste úplně nejhorší.
moderátorka
——————–
Pánové, ať z toho tady není souboj a souboj různých statistik a různých ekonomických ukazatelů, pane ministře. Ceny elektřiny pravděpodobně porostou, protože prudce roste cena emisní povolenky. Když porovnáváme míru nezaměstnanosti v unii, tak je to celkově v kategorii 15–74. U nás v té době už jsou lidé dávno v důchodu, takže to číslo může být také trošku zkreslující. Propouští se, roste nezaměstnanost, hrozí nám celní válka, mění se globální situace. S čím vy reálně na ministerstvu počítáte? S jakými časy, s jakými opatřeními na podporu nezaměstnanosti?
Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, vicepremiér /KDU-ČSL/
——————–
Dívejte, já mám jenom rád fakta, nemám rád, když se lže. Tak já jenom tady chci ukázat, co na čísla za rok 2024, jak jsou na tom české firmy ve srovnání se všemi okolními státy z pohledu cen elektřiny, to jsou fakta.
Karel Havlíček,
Hovoříme o domácnostech.
Marian Jurečka,
Ne, vy jste mluvil na závěr o firmách, tak já říkám, jak je to ta situace s firmami? Vždycky řeknete jako jenom to, co se vám hodí a neříkáte ty, opravdu ty další věci.
Karel Havlíček,
Prosím vás, a vy do těch podniků a zeptejte se, zeptejte se jich.
Marian Jurečka,
No ne, já dávám srovnání, jak na tom jsme, když srovnáme okolní státy kolem nás. Ale teďka k tomu, co jste se ptala, samozřejmě já jsem si velmi dobře vědom toho, že ta situace v regionech, když se bavím s těmi lidmi a u lidí především 55 plus věku, je fakt složitá, že ten pracovní trh samozřejmě pro tyto lidi nevytváří dostatečné možnosti a snažíme se to ale také měnit. Takže my jsme opravdu šlápli do toho, že úřady práce dneska s touto skupinou lidí pracují daleko lépe, více individuálně. Nabízíme daleko širší možnosti vzdělávání, rekvalifikaci atd., ale zároveň, protože jsem si vědom, že třeba u těchto lidí se ta práce hledá složitěji a déle, jsem teď do novely zákoníku práce načetl celou změnu tzv. redesignu podpory v nezaměstnanosti, kde právě pro ty lidi už od 52 let věku zvyšujeme tu podporu, když tu práci nemají, hledají, potřebují podporu v nezaměstnanosti, aby měli daleko vyšší tu podporu než doposud. A měli to tito lidé toho vyššího věku i po delší časové období. Firmy naopak motivujeme tím, že u lidí 55 let věku plus, když nabídnou firmy částečný úvazek, tak jim dáváme slevu na pojistném, to už běží druhým rokem a dneska je to zhruba třetina lidí, kteří využívají tu slevu na tom částečném úvazku podporovaném, tak je právě za skupiny 55 let plus věku. O tom se dlouhé roky mluvilo a nikdo tyto změny pro podporované částečné úvazky neudělal. A to jsou konkrétní věci, které opravdu se snažíme dělat pro to, abychom tyto lidi podpořili, aby se jim podpořilo tu práci si najít a pracovali s nimi tak, jak se s nimi opravdu individuálně pracovat má. To nejsou čísla, to jsou životní příběhy lidí. A já se snažím, aby Úřad práce byl největší pomáhající organizací v této zemi. A to se poslední rok a půl opravdu daří.
Karel Havlíček, 1. místopředseda hnutí, místopředseda sněmovny /ANO/
——————–
To je, to je právě ten sociální přístup, který nenastartuje tu ekonomiku. Vy se snažíte nějakým způsobem hasit ten problém, jestli chceme pomoci lidem, zaměstnancům, což snad chceme všichni, tak to není tím, že začnu vymýšlet nějakou sociální podporu. Je to tím, že se budu snažit nastartovat podnikatelský sektor. Vy jste podnikatelský sektor do značné míry obětovali, vy jste stále vycházeli z toho, že restart bude v rukou státu, vy si budete půjčovat prachy někde z Evropské investiční banky, budete budovat silnic a dálnice a ve finále se budeme mít všichni krásně. Nikoliv, pokud nepodpoříme podnikatelský sektor, ten nebude generovat zisky, nebude logicky platit zaměstnancům více, ti pak budou silní v rámci spotřebitelské poptávky, bude se investovat, bude to logicky podpora exportu a pak se budou platit daně, ze kterých já budu platit prostě ty silnice a dálnice, tak se neodrazíme ode dna. Proboha, neříkejte zde, jak jste zde částečně pracovní úvazky vyřešili, vy jste zde udělali takový zmatek, takový zmatek, ano, podpořili takový zmatek v dohodách a v dohodářích, že jste nahnali 40 000 lidí do švarcsystému, tak ty částečné úvazky do značné míry ty dohodáři byli částečným způsobem řešením /nesrozumitelné/ Pro ty, já vím, že ne, ale já tím jenom chci říct, že dohodáři částečně saturovali pracovní trh na úkor těch částečných úvazků, to znamená, tím chci říct, tam jste udělali takový zmatek, že dneska jste nahnali lidi akorát šedé ekonomiky. Podívejte se, kolik vám vzrostlo číslo u švarcsystému, u lidí, kteří začali zase pracovat na tuhle tu formu dohody.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Poslední reakce, pane ministře, prosím krátce, už na tu kritiku, která tady zaznívá od Karla Havlíčka, že vláda udělala zmatek. Viděli jsme zmatek kolem dohodářů kolem, kolem částečných úvazků, tak říká pan ministr.
Marian Jurečka,
U dohodářů dvě klíčové věci a je to i zpráva pro tu paní, co běhá jako hranolka. První věc. Evidence dohod je klíčová pro to, aby například lidé, kteří chodí žádat o dávky, nám neříkali, že nemají žádný jiný příjem a my pak zjistíme díky té evidenci, že velké množství z nich například právě dělalo do té doby na dohody, které nám nikdy nenahlásili. To je první věc, proč je to důležité, proč to má smysl, i když to stojí nějakou administrativu. A druhá pozitivní zpráva, co paní Hranolka zapomněla říct, že od 1. ledna tohoto roku, po zhruba 15 letech jsme pohli s tím limitem na ty dohody. Navázali jsme ho na vývoj, který je objektivní každý rok, aby se to upravovalo podle toho, jak roste průměrná mzda v této zemi, to znamená, ta hranice 10 000 se teď bude aktualizovat každý rok podle vývoje ekonomiky. Důležitá, klíčová systémová změna.
Karel Havlíček, 1. místopředseda hnutí, místopředseda sněmovny /ANO/
——————–
Pane ministře, já to zkrátím, vždyť ti lidé vám vůbec nerozumí. Vy jste tady měli nějaký systém dohod, ten systém dohod jste dvakrát chtěli změnit. Propadlo to navzdory varování firem, opozice a všem úplným debaklem. A po dvou letech to vracíte… /nesrozumitelné/
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pánové…
Karel Havlíček,
Mezitím vám šlo 40 000. /nesrozumitelné/
moderátorka
——————–
Pane Havlíčku, pane Jurečko.
Marian Jurečka,
Na dohody je daleko jednoduší a flexibilnější pro ty lidi, kteří si vydělají, dneska víc. /nesrozumitelné/
Karel Havlíček,
Zeptejte se v těch firmách.
Marian Jurečka,
Dneska si dohodář může vydělat víc.
Karel Havlíček,
Vy žijete někde úplně jinde.
moderátorka
——————–
Pane ministře.
……………
——————–
Začnu u vás, pane vicepremiére. A navážu trochu na Martina Kratochvíla ze STEMu. 30 % voličů je nerozhodnutých, jsou tam i vaši voliči zklamaní nebo možná nerozhodnutí? Jak je chcete přesvědčit? Protože premiér doufá ve 30 %? Zatím je tam rozdíl zhruba 15 % mezi Spolu a ANO.
Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, vicepremiér /KDU-ČSL/
——————–
Já jsem tady mluvil o tom, že třeba za mé ministerstvo děláme klíčové reformy, které jsou potřeba, děláme revizi dávek, digitalizujeme, udělali jsme důchodovou reformu, děláme další opravdu jako důležité změny. Víc jak 2000 lidí jsem zeštíhlil na svém rezortu 10 % lidí sundám dolů. To znamená, je za námi vidět konkrétní výsledek dobré práce pro občany v této zemi a toto je samozřejmě jedna z věcí, kterou chceme odkomunikovat, nabídnout vizi a pokračování dobrých efektivních kroků pro tuto zemi do budoucna a samozřejmě dát tomu také i pozitivní emoce, nejenom v té oblasti politické, programové, ale i třeba té osobnostní, pokud jde o ty lidi, kteří kandidují. A víme, a to ten průzkum potvrdil, že dlouhodobě těch 30 % se rozhoduje v posledním měsíci a ty data, která jsme dneska viděli, tak připomínají velmi situaci před čtyřmi roky. Ano, jednoznačný favorit. My tenkrát za Spolu jsme byli až na třetím místě a kdo by se tenkrát vsadil na to, že Spolu ty volby vyhraje a bude mít premiéra?
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pane ministře, já tento argument tady od vašich kolegů ze stran vládní koalice.
Marian Jurečka,
To je z reality.
moderátorka
——————–
Slyším každý týden a já vždycky na to řeknu, ta situace není podobná, protože tenkrát jste byli opoziční strana, vláda Andreje Babiše, měla za sebou covid a byla také nepopulární. Lidi chtěli změnu. Teď je situace jiná. Vy jste vláda, vy jste vládní strana a na toto se přece nemůžete spolehnout.
Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, vicepremiér /KDU-ČSL/
——————–
Dobře. Já to beru ten argument a jsem si vědom toho, že ti lidé jsou s celou řadou věcí nespokojeni. Já ty věci nelakuju narůžovo, na druhou stranu je celá řada věcí, které se fakt jako povedly a pak je tady také možnost výběru. Chci tady mít v budoucnu vládu ala Robert Fico, cestu Slovenska a Maďarska, chci tady premiéra, který hodiny a hodiny blábolí ve sněmovně? Nebo chci mít jako racionálně fungující vládu, byť ta vláda má nedostatky, ale dělá ty věci, které jsou potřeba, umí se pustit do reforem, které tuto zemi posouvají kupředu, umí snižovat deficit státních rozpočtů a tak dál, atd. Takže ten člověk má na výběr. Ano, vládu, která udělala chyby, ale která opravdu dělá dobrou politiku pro budoucnost této země, anebo chce vládu ala Robert Fico a cestu Slovenska?
moderátorka
——————–
Na to se dozvíme odpověď už ve volbách, otázka je, jestli opravdu voliči vnímají, jestli to je volba východ nebo západ a jestli toto na ně bude zabírat, protože všechny průzkumy ukazují, že lidé se, lidé se rozhodují podle socioekonomických otázek.
Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, vicepremiér /KDU-ČSL/
——————–
Před rokem a něco pod bratislavským hradem a celé Slovensko oslovoval s tím, jak Roberta Fica podporuje, jak je to jeho kamarád a dával otevřenou podporu tomuto kandidátovi na současnou premiéra Slovenska? A dnes ten stejný Andrej Babiš chodě říká, nevměšujte se do politiky Slovenska. Já jsem nikdy nikomu na Slovensku neradil, nikdy jsem se do politických věcí nevměšoval, ale kdo se vměšoval do té politiky, byl Andrej Babiš naprosto jednoznačně.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Tak chtěla jsem položit otázku. Nechám vás ale reagovat, protože byste se k tomu stejně vrátil. Na východ nebo na západ. Vidíme billboardy pana premiéra. Bude na to ANO nějak odpovídat nebo prostě nechá, nechá ten souboj volební v těch socioekonomických otázkách?
Karel Havlíček, 1. místopředseda hnutí, místopředseda sněmovny /ANO/
——————–
Odpovídají voliči a ty si vyhodnotili, že jen tupec může dneska ukazovat směr východ nebo směr západ ve smyslu toho, že nás tím počastuje. Každý, kdo je alespoň trochu gramotný, tak velmi dobře ví, jak jsme fungovali v dobách, kdy my jsme zde vládli, že jsme byli prozápadně orientovaní, že jsme nekoketovali s Ruskem atd. Ale to jsou vaše sny a konečně vaše taktika, která vám, pane ministře, ale moc nevychází, když jste dali pana Babiše na billboard vedle Putina, nevím, jestli vám to dopadlo dobře v rámci výsledků, které jste dostali poslední troje volby, které byly v tomhle tom roce, tak jste všechny prohráli a celá ta vaše strategie, Rusko pro tebe všecko, možná zabírá ještě na některé přesvědčené vaše voliče, ale to se domnívám vám, pane ministře, stačit nebude, ale to je čistě můj pohled a já, vám nebudu radit, jak vy máte nastavovat taktiku. My nebudeme nabízet pro východ nebo pro západ. My nabízíme jednoduchou strategii nebo jednoduché řešení, to znamená tržní přístup se sociální kontrolou, současně konec kádrování. Pane ministře, nebudeme tady kádrovat tak, jako vy. Nebudeme tady mít žádné Foltýny, kteří tady… /nesrozumitelné/
Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, vicepremiér /KDU-ČSL/
——————–
Já jsem někoho kádroval?
Karel Havlíček,
Ne, vy jste vláda. Vy jste, vláda, úřad vlády posílá poslancům jak se mají chovat. Posílá nám komunikační karty.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pane místopředsedo Havlíčku, k výsledkům toho průzkumu a vám se nabízí do vlády několik subjektů, a to samozřejmě, byť jenom z těch průzkumů a na papíře nebo i doslova a do písmene, protože SPD říká, chce s vámi do vlády. Motoristé to nabízejí. Stačilo! to nikdy nevyloučilo. Vymezíte se někdy v průběhu té kampaně proti některým částem programu, které by mohly být označovány jako antisystémové? Nebo prostě necháte ty karty úplně otevřené, protože i to by vám mohlo u některých středových voličů škodit.
Karel Havlíček,
My se, my se dokážeme vymezit, ale především se soustředíme na náš program, na ten, který jsem tady naznačoval, který tady konečně každý měsíc ve vašem pořadu prostě se snažím prosazovat a ukazovat, opakovaně, říkám, tržní přístup, ale sociální kontrolka, nebudeme kádrovat, budeme dělat pragmatickou zahraniční politiku. A konečně podívejme se, ono možná jedna věc jsou sliby, podívejme se, jak jsme tady fungovali v dobách posledních, to znamená v těch posledních čtyřech letech, v dobách 2 letech, kdy ta ekonomika celkem fungovala a rostla, tak jsme prokázali, že dokážeme snižovat zadlužení, dokázali jsme, že umíme podpořit firmy tak, aby se tady investovalo. Prokázali jsme to, že lidé s nižšími příjmy měli důstojný život. A pak přišla doba náročná, doba krutá, doba covidová a v té době jsme nikoho nehodili přes palubu a my říkáme, že opět nehodíme nikoho přes palubu, ale co se týká těch témat, samozřejmě se dokážeme vymezit. Určitě si vzpomínáte, že se mnohokrát řekl i ve vašem pořadu, že pro nás není diskuze ani o referendu v rámci třeba vystoupení z Evropské unie nebo v rámci vystoupení z NATO, tím si myslím, že jasně ukazujeme naše směřování.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Ještě jedna věc, E15 napsala, že hnutí ANO Andrej Babiš se poohlíží po možných členech vlády. Zmiňuje Jakuba Landovského na post ministra obrany, bývalého velvyslance při NATO. Je to pravda? Lovíte v těchto vodách?
Karel Havlíček,
My máme dneska stínovou vládu, ale nikdy jsme netvrdili, že všichni členové stínové vlády budou ti, kteří nakonec budou třeba u té vlády. Máte to asi tak, jako když trénujete hokejový mančaft a hrajete všechny regionální turnaje, hrajete před mistrovstvím světa, poté na to mistrovství světa si pozvete třeba i některé hráče ze zahraničí. Takže ano, snažíme se, aby třeba na některé posty jsme to měli zdvojené. A jinak co se týká Jakuba Landovského, toho nebudu v tuhle tu chvíli komentovat.
moderátorka
——————–
On to také nechtěl komentovat, ale zároveň to nevyloučil.
Karel Havlíček,
Že s někým komunikujeme, neznamená, prosím pěkně, že mu nabízíme nějaký post. Ale faktem je to, že v současné době je celá řada opravdu expertů a významných osobností, které se sami hlásí, což ale my…
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pánové na Primě musíme končit, ….
Přidejte odpověď