Měli bychom platit za nadstandardní zdravotní péči?

NOVA 

„Systém financování zdravotnictví je neudržitelný a do 5 let narazí do zdi,“ to řekl tento týden ekonom Aleš Rod. Své tvrzení podkládá hned několika fakty, jedním je demografie, naše populace stárne a každým rokem tak přibývá těch, kteří potřebují zdravotní péči. Zároveň je naše péče velmi kvalitní, často inovativní, a to znamená také drahá. Jaké je tedy řešení? Ekonomové mají jasno. Třeba Petr Bartoň říká: „Pokud chceme zachovat kvalitu a dostupnost českého zdravotnictví, musíme dát lidem možnost investovat do své zdravotní péče.“ Jinými slovy, platit si za lepší péči, materiály nebo komfort, tak by se do systému mělo dostat více soukromých peněz. V současnosti to funguje tak, že pokud chcete nějakou nestandardní léčbu, kvalitnější oční čočku nebo třeba lehčí sádru, musíte si to celé zaplatit ze svého. Pojišťovna hradí jen schválené materiály a procesy. Nově bychom si ale mohli za tento nadstandard jen připlatit rozdíl mezi cenou za běžnou péči a za tu speciální. To se však pochopitelně nelíbí zejména levicové části politického spektra. Třeba europoslanec Ondřej Dostál říká, že peníze vybrané na zdravotním pojištění a soukromé finance by se neměly míchat. Argumentuje tím, že celý systém stojí na solidaritě a říká: „Je to jádro našeho systému zdravotního zabezpečení a jen opravdu hloupý člověk by to chtěl měnit.“ Je to tak. Je solidarita ve zdravotním systému nutně v rozporu s možností připlácet si za zdravotní péči? Nebo mají pravdu ekonomové a bez daleko většího množství soukromých peněz to nepůjde? To jsou důležité otázky na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka z TOP 09 a také na místopředsedkyni výboru pro zdravotnictví v Poslanecké sněmovně Karlu Maříkovou z SPD. Zdravím vás, hezký den.

Pane ministře, ten samotný princip pustit do systému další množství peněz ze soukromého sektoru, soukromých peněz. Ve třech větách, je to dobře, je to špatně.

Vlastimil Válek, ministr zdravotnictví, místopředseda vlády /TOP 09/
——————–
To, jestli je to dobře nebo špatně, je irelevantní, ono to je. Do systému jdou soukromé peníze.

Martin Čermák, moderátor
——————–
Bavíme se o nějakým větším množství.

Vlastimil Válek,
Větší množství, větší množství, peníze soukromé do systému jdou. Cokoliv, co není hrazené pojišťovnou, hradí pacient, to se děje, děje se to ve všech oborech a nejde to kontrolovaně a není v tom systém. A je to tak, že každý zdravotník to vidí jinak a vybírá ty peníze jiným způsobem. Já chci, aby v tom byl řád, aby v tom byl pořádek, aby pacient platil jenom za to, co nehradí pojišťovna a jenom ten rozdíl, ne celou tu sumu a někdy i výkon.

moderátor
——————–
A transparentně.

Vlastimil Válek,
Transparentně, pochopitelně. Vyvěšené ceníky kontrolovatelné, pokud je tam jakékoliv porušení, například za předčasné objednávání, takové přednostní objednávání nebo přednostní termíny, aby to mohlo být pokutovatelné, velmi jednoduše.

Martin Čermák, moderátor
——————–
Paní poslankyně, za vás ten princip dostání většího množství peněz a možná vlastně ilegálních peněz nebo transparentních peněz soukromých do zdravotnictví, je dobrý, špatný, je potřebný?

Karla Maříková, poslankyně /SPD/
——————–
Tak já se obávám, ve chvíli, kdy pacienti si začnou připlácet například za lepší materiál nebo, řekněme, za lepší kvalitní péči, tak vznikne samozřejmě ten dojem a ten pocit u pacientů, že ten standard je horší, samozřejmě i ty zdravotnická zařízení i lékaři mohou být motivováni těmi finančními prostředky. A já bych se nerada dostala do stavu, který je třeba ve Spojených státech amerických, nebo podívejme se, můžeme zůstat tady, na naši stomatologickou péči, kdy už si platíte za téměř vše. A samozřejmě takový návrh prohlubuje tu finanční nerovnost mezi lidmi, že ti, co mají peníze, si budou moci dovolit si koupit třeba nebo zaplatit lepší kyčelní kloub nebo kolenní. Nicméně ti, kteří ty prostředky nemají, a to si řekněme na rovinu, jsou ti sociálně slabí, jsou to naši senioři, invalidní důchodci, matky samoživitelky, ti si to dovolit prostě nemůžou.

moderátor
——————–
Děkuji. Pane ministře, vy jste se poměrně kroutil u té odpovědi paní Maříkové, co vás nejvíce na tom iritovalo?

Vlastimil Válek,
Paní kolegyně je zdravotník, tak ví, když řeknete slovo nadstandard, tak na to máte právo, vy tomu nemusíte úplně do detailu rozumět.

moderátor
——————–
Já používám kvůli srozumitelnosti.

Vlastimil Válek,
Ale to je nesmysl. Žádný nadstandard neexistuje. Zapomeňte na to slovo.

moderátor
——————–
Existuje standard, existují úkony a materiály, které jsou placeny pojišťovnou.

Vlastimil Válek,
Hrazené věci VZP a nehrazené věci. Já mám nadstandardní brýle?

moderátor
——————–
To nevím, jaký máte skla.

Karla Maříková,
To je slovíčkaření.

Vlastimil Válek,
Není to slovíčkaření. Vy dneska platíte za lehkou sádru.

moderátor
——————–
A to je vnímáno podle mě jako standard.

Vlastimil Válek,
Ale vy za to platíte. Platíte za sádru, s kterou se chcete koupat, z nějakých důvodů, platíte za ní, ta ruka se vám rychleji nevyléčí, ani se vám nevyléčí líp, ale chcete tuto lehkou sádru, dneska zaplatíte za tu lehkou sádru, já nevím, 1 000 Kč, 1 500 nevím přesně. To, co já chci, aby se ta cena snížila o cenu té sádry bílé, prostě nebudete platit za nic nového, pouze se sníží ta cena, bude v tom jasný systém, jasný řád a přestane takovéto, za registraci mi musíte dát 500 Kč, jinak vás nezaregistruju.

Martin Čermák, moderátor
——————–
Já jenom, abysme si ujistili, to názvosloví na začátku. Já o standardu mluvím jako o těch úkonech, které jsou plně hrazené z pojišťovny, to je vnímáno, myslím, i diváky, jako co je standardní. Pokud chtějí něco, co je více než to, co je placeno, je vnímáno diváky a mnohými občany jako nadstandardní. Vy to možná vnímáte jako slovíčkaření, ale dobře, používám toto názvosloví pro srozumitelnost. A v tomto chápu, že mnoho lidí jim může přijít, že ve chvíli, kdy dostaneme tyto nadstandardy, tedy připlácení si za něco, co není doteďka hrazeno, že může tam panovat obava, že ten standard se nějakým způsobem sníží. Ta obava je za vás lichá?

Vlastimil Válek,
Ne, to je naprosto, naprosto vyloučené, protože samozřejmě jak zdravotnické, jak odborné společnosti, tak firmy mají eminentní zájem, aby toho co nejvíc bylo hrazeno ze zdravotního pojištění. Tím to funguje pro ně optimálně, proto také máme veliký rozsah úhrad ze zdravotního pojištění, daleko větší, než je běžné v řadě okolních zemích na západ od nás. To je prostě realita. Já bych mohl říkat příklady, ale je to asi zbytečné. To, co nemáme, tak nemáme jasný ceník těch služeb, kde si pacient platí, nemáme jasný ceník, nemáme možnost pokutovat, respektive to nikdo nedělá a ministerstvo tu možnost nemá pokutovat, pokutovat, pokud někdo vybírá nelegální poplatky, nemáme definici, co je nelegální. A hlavně mi přijde absolutně amorální, když já pro někoho chci lehkou sádru kvůli tomu, že třeba jede k moři a on tam chce plavat, takže musí zaplatit plnou částku, dokonce v některých nemocnicích i za ten výkon, že mně tu sádru dají, přitom ušetřím velké peníze pojišťovně, místo, aby se jenom odečetla ta cena, je to princip, který známe /nesrozumitelné/ a nezvyšuje se počet léků s doplatkem.

moderátor
——————–
Pan ministr už zmínil to, že nejsou stanoveny ceníky za něco, co by mělo být nad rámec toho, co je propláceno pojišťovnou, to za vás se dá bez nějakého krvelačného boje politického toto stanovit, co má být a co nemá být…

Karla Maříková, poslankyně /SPD/
——————–
Já bych neuváděla příklad sádru, ale uváděla bych třeba takovou endoprotézu, ve chvíli, kdy pacient si tedy připlatí za nějakou lepší, protože…

Vlastimil Válek,
To nejde, všechny jsou plně hrazený z pojištění, technicky to nejde, nejde to, to je vyloučeno. Vy to víte, já to vím. Nejde si zaplatit za lepší endoprotézu.

moderátor
——————–
Dokončete ten příklad, paní Maříková.

Karla Maříková,
Dejme materiál, nedávejme konkrétní příklad. To by ale nemělo hrát roli, to, jaký materiál, nebo cokoliv pacient dostane, tu roli by měl hrát zdravotní stav pacienta a rozhodnutí lékaře, ne to, jak má naditou peněženku. My tady de facto legalizujeme komercializaci zdravotnictví. Ty hranice, vy, ani já třeba už v politice nebudeme, se začnou posouvat, protože pojišťovny budou pořád brečet, že nemají peníze a dojdeme k tomu, že, a já použiju to slovo standard, ač to není takto oficiálně napsané, ten standard se bude zmenšovat, a to, za co si lidé budou připlácet, ty hranice se začnou posouvat tak, jak je to ve všech směrech a budou si lidé připlácet za víc a víc. Vidíme to ve stomatologické péči.

Martin Čermák, moderátor
——————–
Takže za vás, pokud existuje nějaká technologie nebo materiál, který může tomu pacientovi ještě více pomoci a je komerčně dostupný, tak byste ho tomu pacientovi upřela, protože by si za něj musel připlatit?

Karla Maříková, poslankyně /SPD/
——————–
Já si myslím, že samozřejmě vývoj medicíny jde strašně dopředu, tím se samozřejmě i ta péče zdražuje, prostě tak to je, ale naším zájmem by mělo být to, aby ten pacient dostal co nejlepší zdravotní péči, co nejlepší materiály, aby se mohl vrátit do kvalitního života, protože přece jenom zdravý člověk může pracovat, platit daně a z toho pak funguje stát. Já chápu, že zdravotnictví není ziskový resort, ale v tom případě stát by měl na zdravotnictví investovat maximum prostě, tak, jak se prostě ta péče zdražuje s vývojem, tak stát prostě by měl investovat více.

Martin Čermák, moderátor
——————–
Pardon, ještě se doptám, takže za vás obecně soukromé peníze do toho sektoru nepatří?

Karla Maříková, poslankyně /SPD/
——————–
Nepatří do toho komercializace zdravotnictví tak, aby si lidé za péči, anebo za to, že budou mít něco lepšího, museli připlácet, to má určovat jejich zdravotní stav.

Martin Čermák, moderátor
——————–
A za co si tedy mohou podle vás připlácet?

Karla Maříková, poslankyně /SPD/
——————–
Ať si připlácí tak, jak je to dneska, za jednolůžkový pokoj, postel, jinou stravu třeba chce ten člověk, ano, dneska to takto funguje, nemělo by to být za zdravotní péči. Opravdu se dostáváme na tenkou hranu, kdy se dočkáme toho, že lidé budou vnímat to, že já mám peníze, takže mohu si dovolit lepší zdravotní péči a já je nemám. Podívejte se do Spojených států amerických, tak to funguje.

Martin Čermák, moderátor
——————–
Pane ministře, můžete teď zareagovat, vy jste měl několik…

Vlastimil Válek,
Ve Spojených státech amerických je jiný systém pojištění, zapomeňte na Spojené státy.

Karla Maříková, poslankyně /SPD/
——————–
Já se nebavím o pojištění.

Vlastimil Válek, ministr zdravotnictví, místopředseda vlády /TOP 09/
——————–
Dobře, my máme Bismarckův systém pojištění, který definuje, jakým způsobem se stanoví úhrady. Zjednodušeně. Já jsem byl za radiologickou společnost a další dvě odborné společnosti řadu let účasten dohodovacího řízení. Co to je? Na jedné straně odborníci, přijde nový výrobek, nový produkt, na druhé straně pojišťovna, ministerstvo to píská. A odborníci se snaží přesvědčit pojišťovnu…

moderátor
——————–
Aby tuto technologii platily…

Vlastimil Válek,
A musí k tomu doložit data, že to zlepší tu péči ve smyslu zkrácení hospitalizace, větší procento vyléčených. Pokud to takto není, tak to pojišťovna schválí, pokud je to ve stejné ceně jako stávající léčba. Ale objevují se věci, které prostě jsou nové, ale vždy ty data pro to nejsou a jsou dražší. Typicky je to ta lehká sádra, nemůže se to nikdy týkat instrumentária typu krvácení do mozku, co používáme, endoprotéza, tam vždycky zdravotní, vy jste zdravotník, copak jste někdy nevybírala to, co je nejlepší, vždycky vybere ten zdravotník to nejlepší, byl by blázen, aby postupoval jinak. Jenže už dneska za řadu věcí platíme a skončím tím pokojem, což je dobrý příklad, mám nadstandardní pokoj, vy tomu říkáte, prostě platím si za jednolůžkový pokoj třeba, ale neodečte se mě cena té úhrady…

moderátor
——————–
To chápeme.

Vlastimil Válek,
A to chci, aby v tom systému bylo.

Karla Maříková,
Tím otvíráte ale dveře tomu, že se to začne posouvat a lidé si budou platit více a více.

Vlastimil Válek,
Naopak, budou si platit méně a méně a navíc se na to budou moct pojistit. To znamená, vy jste dneska v situaci, chcete jednolůžkový pokoj, jste ta matka samoživitelka nebo někdo, kdo na to nemá, nemůžete ho mít, protože se na to nemůžete ani pojistit a ještě platíte plnou částku.

Karla Maříková,
A já jsem ráda, že jste to řekl, to slovo pojistit, protože toto otvírá dveře přesně tomu, že tady vznikne nějaké pojištění pro nějakou, v uvozovkách, nadstandardní péči.

moderátor
——————–
Komerční produkt.

Karla Maříková,
Ano, pojišťovny na tom budou opět vydělávat, lidé budou zase platit.

Vlastimil Válek,
Ale není to tak. Přece pojišťovna nevydělává na tom, když si pojistíte auto, že často bouráte, ta naopak vydělává na tom, že vůbec nebouráte. V Zájmu pojišťoven je, aby ti občané, aby lidi byli zdraví…

moderátor
——————–
Aby nejméně plnili…

Karla Maříková,
A to by měl být, to by mělo být spíš v zájmu ministerstva zdravotnictví.

moderátor
——————–
Já bych se chtěl vrátit zpátky k té samotné péči, nebo respektive, vy sám jste zmínil, že ty peníze soukromé do zdravotnictví proudí, proudí asi možná nelegálními nebo nestandardními cestami, když použiju slovo nelegální, nějakými šedými cestami. A vy chcete mimo jiné i touto novelou nebo těmi pozměňovacími návrhy tento proces ztransparentnit a zlegalizovat. Dostat ty peníze, které už tam nelegálně proudí, dostat je do toho systému oficiálně.

Vlastimil Válek,
No, samozřejmě.

moderátor
——————–
Co jsou ty nástroje, protože když se podívám do praxe, tak častokrát ty peníze tam mohou proudit takovým způsobem, že já tomu úkonu se dostanu, mně třeba tu kyčel budou operovat, ale až za půl roku, ale já nechci čekat půl roku, jelikož půl roku to pro mě znamená chození půl roku se špatnou kyčlí. To je jeden z velmi častých příkladů toho, jak jsou ty peníze soukromé používány v tom zdravotním sektoru. Ale když jsem se podíval do toho pozměňovacího návrhu, tak tam se přímo píše: „Poskytovatel nesmí při poskytování zdravotních služeb upřednostňovat pojištěnce, který si zvolí jiné, než hrazené zdravotní služby.“ Znamená to, že tato vyhláška by, nebo respektive ten zákon by neumožňoval, v uvozovkách, přeskakování.

Vlastimil Válek,
Je to úplně stejné jako u transplantací, představte si, že vy chcete rychle transplantaci srdce a přeskočíte ty, kteří jsou indikovaní a měli by tu transplantaci…

moderátor
——————–
Nebavme se o nějakých urgentních…

Vlastimil Válek,
Transplantace srdce nebo jater, to jsou plánované výkony, stejně jako kyčelní kloub je plánovaný výkon, máte akutní pacienty, máte pacienty, kteří opravdu, protože mají těžké bolesti a jiné důvody, musí mít rychle implantovaný kyčelní kloub, implantované…

Martin Čermák, moderátor
——————–
Proto se, pardon, ptám, jestli se vám podaří ty peníze, které jdou nestandardním způsobem do zdravotnictví, takto zlegalizovat a zatrhnout, když jeden z těch nejčastějších principů bývá, abyste tu péči dostali dříve nebo nějak nestandardní.

Vlastimil Válek,
——————–
Tak jednak budeme mít od 1. 1. kompletně všechny žádanky a požadavky na vyšetření elektronicky, to znamená, přesně budeme vědět průchod pacienta systémem, bude to naprosto transparentní a budeme vědět čekací doby a tak dále. Já teď vím, třeba na kyčelní klouby čekací doby, můžu vám je ukázat. My jsme je za 3 roky nebo za 2,5 roku zkrátili na polovinu ve většině zdravotnických zařízení.

moderátor
——————–
Mimochodem, znáte slovo kulich, můžete našim divákům objasnit, co znamená slovo kulich?

Vlastimil Válek,
Tak pokud se bavíme o jednom z ředitelů jedné fakultní nemocnice.

Martin Čermák, moderátor
——————–
Bavím se o druhu pacienta, kulich, který by měl být mít jakousi nestandardní péči, třeba v Motole se má používat to slovo kulich jako pacient, který má nějakou nadstandardní…

Vlastimil Válek,
Já jsem přesvědčený, že drtivá většina zdravotníků se chová ke všem pacientům stejně, drtivá většina zdravotníků zohledňuje stav pacienta, zohledňuje, jestli je to akutní nebo není akutní, jestli je to život ohrožující nebo není, ale vraťme se k tomu, co bude…

moderátor
——————–
Pardon, v praxi často jsou protekční pacienti, ať placení nebo neplacení, kteří se mohou dostat dříve na vyšetření, mohou se dostat dříve k nějakému úkonu, je to praxe, která probíhá.

Vlastimil Válek,
Jsou manažerské prohlídky, koneckonců bývalý premiér, současný předseda hnutí ANO, pan Andrej Babiš, opakovaně vykládá, jak využívá manažerské prohlídky na Masarykově onkologickém ústavu, které si kompletně hradí a ty prohlídky probíhají ve zdravotnickém zařízení přímo řízeném, chodil na ty prohlídky, i když dělal premiéra. A byl kulich?

moderátor
——————–
Já nevím.

Vlastimil Válek,
Já taky ne. To je velmi těžké. Vraťme se k tomu, co jste se ptal, zveřejněný sazebník, kde bude ceník výkonů, ceník výkonů kontrolovatelný, bude pokuta, která může být udělena za buď nedodržování té ceny, anebo za ceník, že není ceník zveřejněný, pokutu bude moct dávat kraj a kontrolovat kraj, protože kraj má na starosti tu zdravotní péči v tom kraji. To je systém, který tady chybí a já chci, aby v tom byl pořádek.

Martin Čermák, moderátor
——————–
Za vás pomůže to tomu současnému stavu?

Vlastimil Válek,
No, samozřejmě, že to pomůže, protože bude jasné, kolik co stojí, bude to kontrolovatelné a pokutovatelné.

moderátor
——————–
Paní Maříková, z toho, co jsem pochopil, vy s takovým systémem nesouhlasíte, zejména v té oblasti péče, že bych si mohl připlácet za nějakou nadstandardní nebo nadrámcovou péči. Nicméně odborníci se shodují na tom, že v českém zdravotnictví chybí ty soukromé peníze, tak jak je tam chcete dostat?

Karla Maříková,
Víte co, v současné době ani nevíme, kolik těch peněz někde stranou proudí, jestli to opravdu vytrhne trn z paty našemu českému zdravotnictví. Ten zákon říká, že by se to dít nemělo. Já jsem svědkem toho, před 25 lety se to běžně, nebo 20 lety dělo, že v rámci sponzorských darů ti pacienti přeskakovali v těch pořadníkách.

moderátor
——————–
Proto se vás teď ptám, co za vás je ten způsob, který tam dostane ty peníze?

Karla Maříková, poslankyně /SPD/
——————–
Určitě to chce zhodnotit ten stav, který má, ale říkám, zdravotnictví nebude asi nikdy ziskové, nečekejme to. Prioritou každé vlády by mělo investovat do něho maximum, měla by to být, určitě jedna věc je prevence, aby samozřejmě pak ta péče nebyla tak nákladná, ono ve finále se nám vyplatí investovat do prevence více peněz, protože tím ušetříme. A další věc je, víme, že kouření, alkohol, nezdravé potraviny, špatný životní styl zdravotní stav těch pacientů zhoršuje, pak samozřejmě mají různé civilizační onemocnění. Já bych byla i klidně proto, aby třeba část daní právě z těchto výroků šly přímo do zdravotnictví.

Martin Čermák, moderátor
——————–
To je třeba z těch způsobů, že ten zdravotnický systém, jak je teď nastavený, míří hlavou proti zdi, v uvozovkách, když budu používat některá slova ekonomů, tak to je fakt a když se budeme pídit po nějakých praktických krocích, tak tato novela je praktický krok, který by tam možná měl nějaké peníze dostat. Proto se ptám konkrétně o nějaký praktický krok, který je jiný než tento, tak vy mluvíte třeba o tom, že spotřební daně by měly jít přímo nebo nějaká část spotřebních daní…

Karla Maříková, poslankyně /SPD/
——————–
Konkrétních výrobků, já říkám, samozřejmě víme o výrobkách, jako je alkohol, cigarety, slazené nápoje, a to víme, že prostě mají negativní vliv na lidské zdraví. A já jsem pro, aby část z těchto daní šly třeba přímo do zdravotního systému, aby samozřejmě, pokud, my samozřejmě ty pacienty musíme léčit a ta péče je čím dál nákladnější, tak samozřejmě, aby to zdravotnictví z toho něco přímo mělo.

Martin Čermák, moderátor
——————–
Krátce za vás, je nějaká cesta?

Vlastimil Válek,
Tak ono to vypadá velmi dobře, takovýhle návrh.

moderátor
——————–
Jeví se to logicky.

Vlastimil Válek, ministr zdravotnictví, místopředseda vlády /TOP 09/
——————–
Problém je, že ty peníze pak budou chybět ve státním rozpočtu, nebudou pak, protože ty peníze, je jenom jeden balík peněz, to znamená, když sebereme peníze ze státního rozpočtu, je to v podstatě větší odvod peněz ze státního rozpočtu do zdravotnictví, my dáváme už jedno z největších procent HDP do zdravotnictví ve srovnání s okolními státy, to je realita. Ale chtěl bych říct těm poplatkům, já mám zmapované dneska, řekněme, 70 % nemocnic, kolik se platí z pojištění, kolik platí pacienti, jsou zdravotnická zařízení, kde až 30 % příjmů toho zařízení jsou přímé platby pacientů, a toto já chci opravdu narovnat a navíc snížit a umožnit tomu připojištění. Tečka.

Martin Čermák, moderátor
——————–
Děkuji. My jsme se ptali našich diváků v ulicích na to, zda oni by byli vlastně ochotni připlácet si za péči. Tak se pojďme podívat na anketu. V Poslanecké sněmovně se schvaluje nová podoba zákoníku práce a obsahovat by měla i nový nástroj pro zaměstnavatele, výpověď bez udání důvodu, nyní totiž musí být pro výpověď vždy zákonný důvod, buď zdravotní, organizační, tedy, že se třeba pozice ruší, dále pak nesplnění požadavků pro výkon práce, anebo porušení pracovní kázně nebo předpisů. Nic z toho by nově nebylo potřeba. Zaměstnanec by nicméně po takovém vyhazovu dostal minimálně dvojnásobné odstupné, než za obvyklých podmínek. Zůstalo by pravidlo, že výpověď nesmí dostat těhotné zaměstnankyně, lidé na mateřské, otcovské nebo rodičovské dovolené, pracovníci se zdravotním postižením a ti, kterým zbývá 5 a méně let do řádného starobního důchodu. Zároveň výpověď bez udání důvodu by byla možná jen v soukromém sektoru. Je to nicméně velmi kontroverzní návrh a rozděluje dokonce i vládnoucí koalici SPOLU. ODS a TOP 09 ho prosazují, naopak lidovci jsou striktně proti. Zákon i s tímto pozměňovacím návrhem o výpovědích nyní zamíří do závěrečného třetího čtení. My se omlouváme, ač to sice byla reportáž o zákonu, který se chystá v Poslanecké sněmovně, tak my jsme žádali o anketu a tu si teď ještě jednou pustíme.

redaktorka
——————–
Byl byste ochotný si připlácet za lékařskou péči?

osoba
——————–
Já jsem ochotnej už teď.

osoba
——————–
Určitě. Asi by záleželo, ale o co by šlo.

osoba
——————–
No, u praktických asi ne, třeba u zubaře nebo u nějakýho, jakoby větší zákroky, já jsem ochotnej zaplatit jako, zvýšit jako na tý pohotovosti, že jo, aby nebyly zbytečný výjezdy, že jo, to mi přijde jako rozumnější.

osoba
——————–
Úplně klidně byla.

redaktorka
——————–
A za jakého lékaře?

redaktorka
——————–
Ve své podstatě za všechny, protože ten systém toho veřejného zdravotního pojištění nemůže pokrýt úplně všechno, je to dlouhodobě neudržitelnej systém. Já jsem sama zdravotník, takže tomu jako naprosto rozumím, že bysme si měli připlácet za některý výkony.

redaktorka
——————–
Tak kdyby tam byla vyloženě nějaká výhoda viditelná, tak asi jo.

redaktorka
——————–
Za lékařskou péči, v žádným případě, v žádným případě.

redaktorka
——————–
A proč si myslíte, že se to nehodí?

redaktorka
——————–
No, protože si myslím, že dost platíme na srážkách, no, tak tohle to už si myslím, že je navíc.

osoba
——————–
Ano, byla bych si ochotná zaplatit za lepší péči.

osoba
——————–
Záleží, co by to bylo. Když by to bylo něco důležitýho pro moje zdraví, tak určitě.

osoba
——————–
Kdyby to byla rozumná částka, tak ono.

osoba
——————–
No, mohla bych, třeba lehká sádra, tu jsem měla, to je skvělý.

Martin Čermák, moderátor
——————–
Sádru jsme i zmiňovali takovou, tak uvidíme, zdali tedy ten pozměňovací návrh projde a dostaneme se k tomu, že ty lehké sádry si budeme pouze připlácet ten rozdíl od té bílé sádry. Já bych se chtěl dostat k nějakým přímým důsledkům nedostatku financí ve zdravotnictví. Jedním z nich může být nedostatek lékařů. A já bych chtěl konkrétně se podívat na pediatrii. Podle dat ÚZISu je až 180 000 dětí u nás, jsou to data ÚZISu, které jsem si našel, ÚZIS, tuším, spadá pod ministerstvo zdravotnictví, tak tam ten hovoří až o 180 000 dětí.

Vlastimil Válek, ministr zdravotnictví, místopředseda vlády /TOP 09/
——————–
Ne, fakt ne. ÚZIS v roce 22 a můžeme zavolat odsud Duškovi, prof. Duškovi.

Martin Čermák, moderátor
——————–
Tohle bylo z adaptace pana Duška.

Vlastimil Válek,
No, tak ne. Já jsem si nechal ty data znovu ověřit a dokonce jsem nařídil pojišťovnám…

Martin Čermák, moderátor
——————–
Tak pak zavolejte panu Duškovi, ať tu citaci stáhne.

Vlastimil Válek,
Ano. Dokonce jsem si ověřoval, chci, abysme se dostali, ne na úroveň krajů, protože to je špatné, ale abysme se dostávali na úroveň…

moderátor
——————–
A pojďte nám říct teda relevantní číslo.

Vlastimil Válek,
To znamená v roce 22 144 000. V roce 23 128 000, snížilo se to, jsou to české i ukrajinské děti.

Martin Čermák, moderátor
——————–
V roce 24.

Vlastimil Válek, ministr zdravotnictví, místopředseda vlády /TOP 09/
——————–
V roce 24 bude v květnu.

Martin Čermák, moderátor
——————–
A je nějaký odhad?

Vlastimil Válek, ministr zdravotnictví, místopředseda vlády /TOP 09/
——————–
Není. V květnu.

Martin Čermák, moderátor
——————–
Jde mi o ten trend, jestli stoupá nebo klesá.

Vlastimil Válek, ministr zdravotnictví, místopředseda vlády /TOP 09/
——————–
Klesl ze 140, buď ze 140 000 nebo ze 120…

Martin Čermák, moderátor
——————–
To nemusí znamenat, že to v následujícím roce opět klesne.

Vlastimil Válek,
Pravděpodobně ano, protože se nám zvyšuje počet…

Martin Čermák, moderátor
——————–
Tak pracujeme třeba s číslem 130 000, 120 000.

Vlastimil Válek,
Já myslím, že klesne ke 100 000.

moderátor
——————–
100 000. Existuje v České republice až 100 000 dětí, které nemají svého pediatra.

Vlastimil Válek,
Existuje, já se omlouvám, existuje 100 000 dětí, řekněme, které nemají, které, kde pojišťovna neidentifikuje, že by nějaký pediatr pobíral kapitační platbu za tyto děti, jenže dítě se počítá do 19 let, to znamená, část těch dětí 15 a starší mohou chodit k lékaři pro dospělé, to znamená, de facto byste je musel odečíst. Část těch dětí mohou být chronici a tím pádem je nesleduje pediatr a tak dále. Nicméně souhlasím s tím, chybí pediatři, jsou místa v České republice, a mě to nesmírně trápí, je to dlouhodobý problém, jsou místa v České republice, ne kraje, ale konkrétní místa v krajích, kde prostě pediatr není, proto už třetím rokem dávám všechny peníze na rezidenční místa, pouze na obor pediatrie, praktický lékař pro dospělé, praktický lékař pro děti a dorost, dětský psycholog, dětský psychiatr, dětský neurolog. A když bych vám ukázal, jak se to vyvíjí, já nechci s tímto zdržovat, ale je to důležité, tak ta situace je taková, že my máme vlastně každý rok 120 nových pediatrů, máme vlastně situaci takovou, že pokud v tom budeme pokračovat dalších 6–7 let, tak ta situace bude do 4 let, 5 let vyřešená úplně.

moderátor
——————–
I v tom kontextu, že těch až 70 % těch pediatrů, kteří teď ordinují, jsou v důchodovém věku a budou pravděpodobně odcházet.

Vlastimil Válek,
I v tom kontextu a i v kontextu let. Proč? Protože můj předchůdce Vojtěch Adam s panem ministrem Plagou schválili navýšení počtu studentů lékařských fakult o 350. Já jsem z toho udělal hned v prvním roce mandatorní výdaj, takže to bude už napořád. A výsledek je, že v letošním roce bude o 350 absolventů více, to znamená, během následujících 10 let nám absolvuje skoro 20 000 lékařů, z těch 20 000 nám 93 % zůstává v České republice, 7 % odchází, takže my budeme mít vlastně…

moderátor
——————–
350 za rok, za 10 let, to vychází na 3 500.

Vlastimil Válek, ministr zdravotnictví, místopředseda vlády /TOP 09/
——————–
Ne ne, to je 350 navíc. Takže v České republice bude absolvovat během 10 let zhruba 20 000 lékařů, což je 40 % z počtu stávajících lékařů, to znamená, u praktických lékařů pro dospělý tím navýšením a počtem zvyšování těch rezidenčních míst pro ně jsme už vybrali tu zatáčku, u pediatrů ne, proto v letošním roce chci nově dávat rezidenční místa, ne na kraje, ale cíleně do těch měst a do těch míst, kde ten pediatr chybí. My už máme propojenou statistiku s ministerstvem práce a sociální věci a dokážou jít do konkrétního města.

Martin Čermák, moderátor
——————–
Pan ministr mluví o tom, že ten problém teď existuje, ale podle těch nastavených, nebo respektive toho systému, který mimo jiné i on nastavil, ten problém už by v následujících letech nemusel být tak vážný. Vy souhlasíte s těmi optimistickými predikcemi podle toho, jak je to teď nastaveno?

Karla Maříková, poslankyně /SPD/
——————–
Tak samozřejmě, pokud fakulty budou produkovat více studentů, tak je zcela logické, že do několika let těch lékařů bude více, ale je to do 7 let a ta situace je kritická prostě nyní. A samozřejmě důležité je…

moderátor
——————–
A dá se tím teď něco dělat?

Karla Maříková, poslankyně /SPD/
——————–
Tak v současné době, ale to není jenom u pediatrů, je to i u dalších lékařů, třeba i zubařů, tak kraje samozřejmě a obce a můžou nabízet různé benefity, je to od různých náborových příspěvků, ubytování vybavené ordinace. Nicméně…

moderátor
——————–
Dokonce pozemky za snížené ceny.

Karla Maříková, poslankyně /SPD/
——————–
Těch možností opravdu jako spousty, samozřejmě ale dělají to všechny kraje, ten strop někdy přijde, začnou se přetahovat, pak bude hrát i další roli, třeba jestli v tom kraji vůbec ti lidé budou chtít žít, ale v současné době skutečně ty kraje a obce jiné možnosti nemají. Viděla bych třeba možnost, že by třeba ještě pojišťovny mohly nějakým způsobem benefitovat lékaře, kteří půjdou do takovýchto oblastí, kde opravdu lékaře nemáme.

moderátor
——————–
V Aši vypsali asi 12 výběrových řízení na doktora, ani jednou se jim to nepovedlo.

Karla Maříková,
A ještě takový jako specifické velké místo, byl tam trošku i jiný problém, tam byl problém a s danou menšinou, že tam lékařka odtamtud odešla. Takže ten problém trošičku v té Aši je specifičtější, nicméně musíme se podívat na to, tak jako problémy mají i jiné oblasti a samozřejmě najít takové řešení, aby těm lékařům se do těch regionů chtělo, protože někdy to není otázka peněz, někdy tam prostě nechtějí žít, protože ten region jim nemá co nabídnout.

Vlastimil Válek,
Můžu k tomu.

moderátor
——————–
Doplňte krátce, prosím.

Vlastimil Válek, ministr zdravotnictví, místopředseda vlády /TOP 09/
——————–
Velmi krátce. Paní poslankyně Maříková má pravdu naprosto v tom, že tady je velká role pojišťoven, proto v zákoně nastává změna a pojišťovny musí referovat ministerstvu, kde nasmlouvávají péči a prioritně ji budou muset nasmlouvávat tam, kde chybí lékaři. Dneska pojišťovna, nikdo je vlastně neomezuje, v tomhle to nasmlouvají, teď to bude dělat ministerstvu. A jenom k počtům, pediatrický kmen, tedy dětský kmen, z kterého pak se stane pediatr, rok 2020 144, rok 2021 169. 22 261, 23 267, to jsou skutečné kroky a fakta, které děláme.

Karla Maříková,
Ale teď máme třeba ve sněmovně i zákon, který by měl, že pojišťovny by měly zasáhnout i právě pohotovostí, že máme problém, že lékaři nechtějí sloužit ty pohotovosti a kraje nemají na to vlastně žádné páky, ta pojišťovna je ten, kdo má s tím lékařem smlouvu a může ho, já to nerada takto říkám, ale může ho nějakým způsobem přimět k tomu, aby tu pohotovost sloužil.

moderátor
——————–
Pane ministře, ještě velmi krátce, očekává se výpadek nebo nedostatek anestetik u lékařů?

Vlastimil Válek,
Ne.

moderátor
——————–
Neočekává.

Vlastimil Válek,
Ta situace je vyřešená. Pan prezident stomatologické komory, já mu za to děkuju, mně poslal velké poděkování, budeme mít společnou tiskovku. A právě legislativa, kterou jsme přijmuli, zabrala. My jsme se dohodli s firmou, která ten výpadek měla mít, že zprioritizuje Českou republiku, protože firma sídlí v České republice. Navíc jsme na mimořádný dovoz dovezli anestetika variabilní z jiných zemí. Absolutně nehrozí.

moderátor
——————–
Děkuji, pane ministře, za informaci. Na závěr vás mám jednu, respektive reakci na aktuální události z tohoto týdne, kdy předseda SPD, pan Okamura byl Poslaneckou sněmovnou vydán k možnému stíhání kvůli kampani před volbami. Byl tam onen chirurg z dovozu, v uvozovkách. Paní Maříková, ta kampaň se dotýká chirurgů, dotýká se zdravotnické oblasti, vy jste z oblasti zdravotnictví, jste sama zdravotnice, vám nevadí toto otírání se o zdravotnictví, když víme, že v českém zdravotnictví je tak velké množství imigrantů a bez nich by prakticky ten systém někde nemohl ani fungovat.

Karla Maříková, poslankyně /SPD/
——————–
Pane moderátore, chirurgové z dovozu tam byli v uvozovkách, že to byla nadsázka, to z toho bylo jasné. A byla to reakce na to, že se říkalo, že k nám chodí samí inženýři a lékaři a jak náš pracovní trh obohatí.

Martin Čermák, moderátor
——————–
Já se zeptám na to, že jestli vám osobně nevadí, že se ta kampaň otírá o zdravotnictví, které v České republice v mnoha oblastech opravdu stojí na imigrantech. Když se podívám na sestřičky z Ukrajiny a tak dále, tak jestli vám tenhle ten rozměr nevadí?

Karla Maříková, poslankyně /SPD/
——————–
Ta kampaň se dotýkala schválení migračního paktu, myslím, že to bylo jasné, byl to tam i napsáno…

moderátor
——————–
To, jak si voliči vykládají kampaň, nechejme na nich.

Karla Maříková, poslankyně /SPD/
——————–
To tam bylo napsáno, to mně je jedno, jak si to vykládají, to tam bylo, z toho migračního paktu Evropské unie, tam bylo přímo na tom billboardu napsáno, a to, jak to obohatí…

moderátor
——————–
Je vám jedno, jak si voliči vykládají vaši kampaň?

Karla Maříková, poslankyně /SPD/
——————–
Ta kampaň, tam byla jasně, to bylo napsáno, předpokládám, že voliči, všichni, nejenom SPD, umí číst a psát a jsou gramotní. A to, jak to obohatilo pracovní trh, vidíme v Německu, kde se dějí teroristické útoky ze dne na den. Ale mě mrzí, i pan ministr Válek pro to vydání hlasoval, a všichni poslanci Fialovy vlády, včetně Pirátů, tím dali jasně najevo, že chtějí, aby lidé byli trestáni za své výroky a za své…

moderátor
——————–
Já se vás zeptám, pane ministře, vy jste hlasoval pro jeho vydání, proč?

Vlastimil Válek, ministr zdravotnictví, místopředseda vlády /TOP 09/
——————–
Tak já jsem hlasoval pro jeho vydání, protože se domnívám, že od toho je soud, aby hodnotil, jestli je nebo není něco v rozporu s českou legislativou, byť jsem si vědom, že případ paní ministryně Parkanové byl velmi, velmi tragický a špatný.

moderátor
——————–
Není právě poslanecká imunita na toto designována, není to /nesrozumitelné/ poslanecké imunity, aby nebyl poslanec stíhán, nebo politik stíhán za to, jak vede kampaň.

Vlastimil Válek,
Ta hranice je velice úzká. Ta diskuze v imunitním výboru byla velmi intenzivní, prostě jsme se rozhodli tak, jak jsme se rozhodli, já za tím rozhodnutím stojím. Nicméně chtěl bych se vrátit k těm zahraničním zdravotníků, v České republice pracuje řada velmi špičkových zdravotníků z různých zemích, někteří z nich jsou univerzitní profesoři. A chtěl bych říct, že ukrajinští zdravotníci, a tam se shodneme, ale o tom se nebavíme, bavíme se o ukrajinských zdravotnících, nesmírně obohatili český trh.

Karla Maříková, poslankyně /SPD/
——————–
Jak kteří. Já musím říct, že my máme se zdravotníky z Východu zkušenosti v Karlovarském kraji, ještě než byla válka na Ukrajině. A pacienti by vám řekli, jak strašně obohatili naše zdravotnictví.

moderátor
——————–
Tohle si už řekněte po pořadu, paní Maříková. Děkuji vám. Já děkuji za tuto diskuzi. Děkuji, že jste přišli.

(28, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.