
Radiožurnál
Česko bude na boj s nemocemi srdce, které jsou v tuzemsku nejčastější příčinou úmrtí žádat evropské peníze. Řekl to ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09, když dnes představoval národní kardiovaskulární plán boje proti rozšíření chorob srdce a cév. V roce 2023 se s nimi léčilo 28 % Čechů, 3 % s nimi skončila v nemocnici. Naším hostem je místopředseda České kardiologické společnosti a přednosta II interní klingiky kardiologie a angiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Aleš Linhart, dobrý den.
Pane profesore. Jak národní kardiovaskulární plán pomůže v prevenci těchto chorob?
Aleš Linhart, předseda, Česká kardiologická společnost
——————–
Národní kardiovaskulární plán je postaven jako široká cestovní mapa pro prevenci a pro léčbu kardiovaskulárních a cerebrovaskulárních chorob – my chceme, aby se tyto choroby vyskytovaly v naší populaci přece jenom trochu méně a klademe velký důraz na prevenci, pro kterou máme k dispozici velmi dobře propracovaný a do budoucna ještě vylepšený systém preventivních prohlídek u našich všeobecných praktických lékařů. Máme dostupné celé portfolio léků, které jsou potřeba pro léčbu některých rizikových faktorů, ale potřebujeme přenést velké břímě zodpovědnosti na jednoho každého z nás, protože ruku na srdce Češi opravdu na prevenci moc nedbají, nejenom, že nechodí tolik na prevence, jak by mohli, ale také přibývají na váze, kouří, holdují alkoholu a příliš nesportují. A to jsou všechno oblasti, které bychom chtěli do budoucna kultivovat a připomenout, že zodpovědnost máme každý sám za sebe.
moderátor
——————–
A k čemu má být dobrý Národní kardiologický registr, z jehož vznikem plán počítá?
Aleš Linhart, předseda, Česká kardiologická společnost
——————–
Národní kardiovaskulární plán, vlastně vznikl už spolu s datovým souborem, který hodnotí různé kardiovaskulární choroby. Lze se už dnes podívat do tzv. Národního kardiovaskulárního informačního systému a je to velmi důležité, protože my potřebujeme znát měnící se epidemiologii kardiovaskulárních chorob, abychom věděli, kam napřít naši pozornost. Pro zajímavost, my jsme věděli, že přibývá onemocnění srdečního selhání, ale netušili jsme až do té doby, než jsme zpracovali ta data, jak velký problém to je, že už v tuhle chvíli máme téměř 400 000 pacientů, kteří trpí tímto onemocněním a pokud opravdu nebudeme něco činit do budoucna, tak se můžeme nadít toho, že do roku 2040 se tento počet více než zdvojnásobí, a to samozřejmě vyžaduje přípravu kapacity, lidské zdroje a samozřejmě pokud možno snahu o to zabránit tomuhle tomu neblahému trendu.
moderátor
——————–
Jak konkrétně by měly projektu pomoci evropské peníze?
Aleš Linhart
——————–
Evropské peníze, zatím nejsou ani zdaleka jisté. Evropa deklarovala, že chce vytvořit evropský kardiovaskulární plán a samozřejmě tak, jako pro boj s onkologickými onemocněními, bude potřeba získat finanční zdroje, ty finanční zdroje by měly jít nejenom na kultivaci stávajícího systému péče, který v České republice je výborný, ale především také právě na preventivní programy a na to, abychom se zaměřili na edukaci té nejmladší generace, kde víme, že už v tuhle chvíli máme docela velký problém. Jenom připomenu, že poměrně velké procento našich dětí je obézních, to se výrazně zhoršilo v době covidu. Čili i tam je potřeba evropských peněz a já doufám, že se podaří ty zdroje opravdu získat.
moderátor
——————–
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška je více než polovina lidí s vážnými kardiovaskulárními problémy mladší 65 let. Čím to je?
Aleš Linhart
——————–
Je to skutečně tak A česká populace je opravdu velmi výrazně zatížena kardiovaskulárními chorobami, těch samozřejmě přibývá s věkem, ale je potřeba říct, že ty rizikové faktory, o kterých už jsem hovořil, jsou v Česku opravdu velmi hojné. My patříme k zemím s jedním z největších prevalencí vysokého krevního tlaku. O obezitě už tady byla řeč. Máme více jak 10 % populace trpících cukrovkou. To jsou všechno věci, které přispívají k tomu předčasnému vzniku kardiovaskulárních onemocnění. My si neděláme iluze, že snížíme mortalitu, úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění, to se stárnoucí populací prakticky nejde, ale chtěli bychom, aby se všechny tyto choroby, pokud vzniknou, posunuly do vyššího věku a aby Češi žili delší dobu ve zdraví.
moderátor
——————–
No, a kdybychom měli připomenout, vy už jste to naznačil jenom ve stručnosti, jak předcházet těmto chorobám?
Aleš Linhart
——————–
Každopádně kardiovaskulární prevence se nečiní ze dne na den, zkrátka a dobře, o svůj cévní systém musíme pečovat a musíme vědět, že jsou také choroby, které nelze předcházet a kde je potřeba naopak léčit velmi časně jejich projevy. A tam ale, kde lze předcházet, tak to je skutečně úprava životního stylu. Měli bychom se zamyslet nad tím, kolik z nás kouří, jak mnoho konzumujeme alkoholu.
moderátor
——————–
To si musíme žít zdravě. Já moc děkuju. Aleš Linhart, místopředseda České kardiologické společnosti, na shledanou.
Přidejte odpověď