V pražské Borůvce trénují lidé s hendikepem. TA KAVÁRNA jim pomáhá s kariérou

Obecně prospěšná společnost Borůvka Praha je propojena s činností Nadace Jedličkova ústavu. V roce 2013 se tehdejší občanské sdružení transformovalo do obecně prospěšné společnosti. Její hlavní činností je zaměstnávání lidí s postižením a jejich uplatnění na běžném trhu práce. To se daří i díky TA KAVÁRNĚ, která sídlí nedaleko Vyšehradu a za jejímž rozvojem stojí projekt významně podpořený fondy EU.

Na začátku fungování Borůvky byla doprava hendikepovaných dětí do škol, kterou provozují dodnes. Do vínku dostala tehdy Borůvka i stejnojmenný obchod výrobků z chráněných dílen, který nelze minout při procházce na Vyšehrad, nachází se za Táborskou bránou. Postupně přibývaly další činnosti.

Vždy se objevil někdo s nápadem a jeho projekt se ujal. „Jedna z kolegyň se zajímala o módu, což vedlo k založení charitativního obchodu Koloběh. Pak jsme přidali dílnu švadlen, protože absolventky oboru Pomocná švadlena v Jedličkově ústavu neměly šanci se uplatnit, jelikož potřebují na pracovišti větší podporu. Také poskytujeme fyzioterapii, elektroléčbu i vodoléčbu klientům Jedličkova ústavu, ale i dalším lidem s postižením,“ shrnuje dění ředitelka Borůvky Praha, o. p. s., Lenka Nádvorníková.

Vypiplaný nápad

„Jednou z nejviditelnějších činností se stala naše TA KAVÁRNA. S nápadem přišla Andrea Šváchová, nadšenkyně do kaváren. Její nápad zřídit naši, kde budou zaměstnáni lidé s hendikepem, se ujal, a Andrea vše vypiplala do dnešní nádherné podoby,“ představuje projekt Lenka Nádvorníková.

Kromě komplexní podpory při začleňování se do běžného pracovního procesu tu poskytují lidem s postižením i další služby. „Sociální a psychologické poradenství, fyzioterapie a také třeba připravujeme workshopy pro firmy, které by chtěly lidi s postižením zaměstnávat, ale úplně nevědí, jak na to,“ připomíná ředitelka.

Kateřina Kučerová, PR specialistka Borůvky, dodává: „Poskytujeme i náhradní plnění, kde oslovujeme firmy, které jsou ze zákona povinny zaměstnávat lidi s hendikepem nebo odebírat výrobky z chráněných dílen. Máme katalog, ze kterého si firmy mohou vybírat dárky pro své zaměstnance. Naši kolegové pak zajišťují přípravu a kompletaci balíčků.“

V Borůvce pracuje šest desítek lidí, dvě třetiny jsou s hendikepem. Část z nich jsou stálí zaměstnanci a část je v ročním takzvaném tréninkovém programu. Po tuto dobu jsou zaměstnáni v TA KAVÁRNĚ a Obchůdku Borůvka. Nabírají zkušenosti, návyky a potřebné znalosti. Borůvka se jim snaží následně najít pracovní uplatnění.

Trénink lidem pomáhá

„Tréninkem naše práce nekončí. Následně jim hledáme uplatnění na trhu práce, který skýtá pro lidi s postižením řadu překážek. Některé z nich také přímo zaměstnáváme. Vytvořili jsme pracovní místa v rámci Dílny švadlen a dobročinného second handu Koloběh. Lidé s postižením se u nás podílejí i na chodu organizace třeba na pozicích kolem on-line marketingu a fundraisingu,“ podotýká ředitelka.

Borůvka provozuje v Praze dvě tréninková pracoviště TA KAVÁRNU a Obchůdek Borůvka, které umožňují lidem s postižením získat základní pracovní návyky a vyzkoušet si zvládání zátěže srovnatelné se zaměstnáním v běžných podmínkách. Rok tréninkového procesu stojí 200 tisíc korun. „Při deseti lidech v tréninku to jsou ročně dva miliony. Náš rozpočet je 16 milionů korun, něco máme z vlastní činnosti, něco z úřadu práce, od dárců, sponzorů, z grantů. Velkou roli hrají také evropské fondy,“ vypočítává Lenka Nádvorníková.

Na projekt Sociální podnik TA KAVÁRNA, který byl dokončen v roce 2022, se podařilo získat dotaci z EU. Projekt stál téměř 3,26 milionu korun a evropské fondy pomohly více než 1,6 milionu korun. „V rámci projektu jsme vyměnili opotřebované vybavení kavárny, protože hrozilo, že bychom v tréninku nemohli pokračovat. Dovybavili jsme kavárnu a také jsme se pustili do marketingu a vytvořili novou nabídku produktů. Část peněz směřovala i do podpory platů lidí, kteří trénink zajišťují,“ podotkla Kateřina Kučerová.

Lenka Nádvorníková je v Borůvce přes osmnáct let. „Každý den mám dobrý pocit, že děláme pro lidi, kteří to potřebují, dobrou věc. Mám ráda, když přijdu do práce a vidím kolem sebe tu pozitivní atmosféru, která u nás vládne. Nám je tady společně dobře. Možná i proto, že naším mottem je Pracuji, tedy jsem,“ dodává.

Jiří Macek

Deník.cz

https://www.denik.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.