ČRo Dvojka – Poradna
… my si budeme povídat jednak o bolestech zad, o vadách páteře, ale možná také o důležitosti té včasnosti, o rehabilitacích. To všechno souhrnné téma ve druhé a třetí části naší poradny i s prostorem pro vaše otázky.
A vady páteře, nadpis dnešní Poradny. Máme tady k tomu poznámku idiopatická skolióza a Shauermanova kyfóza. Dvě položky, ke kterým se dostaneme. Samozřejmě na to máme i dnes odborníka, tím je paní Dr. Klára Mozgová, vedoucí skoliotické ambulance kroměřížské nemocnice. Paní doktorko, hezké dopoledne, díky za návštěvu.
Hezké dopoledne, vítejte u nás na Dvojce a možná na začátek drobné vysvětlení, když si řekneme vady páteře. Jarka tady zmínil dvě diagnózy, co všechno vlastně spadá kromě toho do širokého pojmu, který jsme zmínili.
mluvčí 1,
——————–
Všeobecně, vady páteře představují širokou škálu postižení páteře, kdybych to měla přibližně chronologicky seřadit. Můžeme se bavit o vrozených vývojových vadách páteře, můžeme se bavit o skolióze, můžeme se bavit dále o hrudní hyperkyfóze, neboli Schöngmannově chorobě, taktéž může být postižena bederní páteř, a to bederní hyperlordózou. Můžeme se dále bavit o Bechtěrovově chorobě nebo o, dá se říct, obyčejném výhřezu meziobratlových plotének, opravdu ta škála je velmi bohatá.
moderátorka
——————–
Já vám dám obyčejné, víte, jak to bolí? Paní doktorko.
moderátor
——————–
Těch témat by opravdu bylo mnoho. Pod tím zastřešujícím titulkem wady páteře, které z těch, co jste právě vyjmenovala, si můžeme, paní doktorko, přivodit sami. Prostě tím, že nedbáme o to, jak stojíme, jak chodíme, jak sedíme, jak se hýbeme.
mluvčí 1,
——————–
Tak určitě. Vadné držení těla, které se může projevovat různými způsoby, ať už kulatými zády, ať už nedostatkem pohybu, nedostatkem cvičení, takže tam bych určitě zmínila, co si můžeme přivodit sami, tak určitě vadné držení těla, potom už ty další, které jsem jmenovala, tak ty už mohou být dědičné nebo vrozené, takže ty už si asi sami úplně nepřivodíme.
moderátorka
——————–
Paní doktorko, zastavme se u toho dětství, čím to vlastně je? Vy jste zmínila to špatné držení těla? Je to nějaká vrozená dispozice? Já si třeba vzpomínám na to, že vlastně stůj, rovně, to jsme slyšeli asi všichni. Také si vzpomínám na několik spolužáků na základní škole, kteří nosili korzety, kde je ten počátek těch potíží.
mluvčí 1,
——————–
Pokud bysme se bavili už přímo o skolióze, tak ta příčina může být samozřejmě genetická a skolióza se může vyskytovat již od útlého věku. Tudíž i tříleté děti mohou trpět skoliózou. Tam asi…
Jiří Holoubek, moderátor
——————–
Co pro to dělat? Možná tam směřovala Šárka s tím dotazem, když právě říkala, seď rovně a narovnej se, jestli tohle jsou věci, které vůbec jako by teoreticky pomohly.
Šárka Volemanová, moderátorka
——————–
A možná ještě, kdo si toho má všimnout. Jsou to lékaři, když jsou ty děti malé, chodí se na ty pravidelné kontroly, že prostě ta záda nejsou úplně tak, jak by měla být.
mluvčí 1,
——————–
Určitě chválíme rodiče, pozorné rodiče, kteří si všimnou, že vlastně s dítkem není něco v pořádku, ať už má vystouplé lopatky, asymetrii ramen, asymetrii těch lopatek, má asymetrii boků, hrbí se. Tak takové rodiče chválíme, kteří k nám s tímto přijdou, ale samozřejmě více spoléháme na dětské praktické lékaře, se kterými vlastně děti mají daleko častější kontakt než potom až s námi, takže na ně apelujeme, aby opravdu nějaký ten čas té preventivní prohlídky, na které děti co dva roky docházejí, tak aby opravdu věnovali nějaký ten čas celkové postuře toho dítěte a potom také, aby se podívali na tu páteř, jestli tam opravdu není nějaká asymetrie už u té páteře. Takže jak rodiče, tak i praktičtí dětští lékaři.
Jiří Holoubek, moderátor
——————–
Vždycky, když jsem jako dítě chodil na takovou pravidelnou kontrolu lopatky vysedlé, jsem slyšel. To nikdo nevymaže z hlavy.
mluvčí 2,
——————–
Dneska už to možná ani nikdo nenarovná.
Jiří Holoubek, moderátor
——————–
No, co by to vlastně mohlo v reálu znamenat? Paní doktorko? Protože já nemám se zády nějaké dramatické potíže, ale opravdu jsem to slyšel. Pokaždé.
mluvčí 1,
——————–
Tak vysedla. Nebo vystouplé lopatky má dneska téměř každý. Značí to takové, může to být lehké nebo těžší vadné držení těla. Pokud vy říkáte, že nemáte potíže se zády, tak to se velice máte. Nicméně to nemusí znamenat nic hrozného, ale naopak to může predikovat nějakou potom potíž.
moderátor
——————–
Vaše dotazy. Nedílná součást našich každodenních poraden. A ten první telefonický k dnešnímu povídání přichází právě teď, vítáme vás, můžete se ptát.
mluvčí 3,
——————–
Dobrý den, tady posluchač z Táborska, prosím vás. Chtěl jsem teďko na, měnit, na operaci stenózy páteřního kanálku, dokonce jsem se dostavil a nakonec mi tohle bylo uděláno, je mi 80 let a v je tam takovej problém asi s tou narkózou mám problémy, zkrátka jde mi to do nohy a tak dál. Je nějaká. A byla mi doporučila konzervativní léčba? Co s tím?
Šárka Volemanová, moderátorka
——————–
Děkujeme za otázku? Rozumíme. Paní doktorko, možná ještě na začátek vysvětlete, o čem se bavíme, tedy, co je stenóza krční páteře.
mluvčí 1,
——————–
Stenoza krční páteře? Všeobecně stenóza znamená zúžení, takže vzadu za páteří prochází v páteřním kanále mícha, což asi všichni víme, že tudy prochází nervy, tudíž jak pán popisuje, že mu jdou bolesti nebo naopak nějaká necitlivost do dolních končetin, tak ano, je to možné, protože vlastně ten páteřní kanál je něčím zúžený, a proto ta inervace těch dolních končetin není taková, jaká by měla být.
Jiří Holoubek, moderátor
——————–
Děkujeme za odpověď. Jak můžeme paní doktorko, doma vytušit, jestli naše obtíže, bolesti při nějakých konkrétních pohybech atd. jsou spojené s nějakou závažnější vadou páteře, anebo jestli jde o jaksi běžné bolesti zad, které zná asi každý z nás.
mluvčí 1,
——————–
Většinou, když nás bolí záda, může to být při aktivitě nebo po aktivitě, že jsme po dlouhé době rozhýbali svaly, tak je vlastně i u té skoliózy, že tam vlastně ty svaly bolí v klidu po nějaké aktivitě, takže pokud člověk zjistí, že ho bolí záda hlavně v klidu, tak opravdu to značí spíš už nějakou, dá se říct, vážnější chorobu.
Šárka Volemanová, moderátorka
——————–
Paní doktorko, vy jste teď hovořila o skolióze, my jsme zmínili v názvosloví idiopatickou skoliózu a také Žeormanovu kyfózu, co to je za diagnózy?
mluvčí 1,
——————–
Tak pokud se teďka budu bavit o idiopatické skolióze, tak je to vlastně onemocnění páteře, které postihuje především děti a do 18 let a vlastně ta skolióza znamená patologické nebo vadné vybočení páteře do strany, když se na člověka díváte zepředu nebo zezadu, tak ta páteř je vadně vyklenuta, ať už doprava nebo doleva a tak, je tam většinou přítomná rotace obratlových těl, ale ne vždy je přítomná. A pokud se bavíme o Schormanově chorobě, tak je to vlastně onemocnění, které taktéž postihuje už děti nebo může postihovat děti. A tam se bavíme o tom, že to je zakřivení, nadměrně zakřivení páteře, a to v hrudním úseku.
Jiří Holoubek, moderátor
——————–
Jsou to onemocnění, která se, když mluvíte i o tom dětském věku, s postupem času, s tím, jak rosteme a stárneme, zhoršují.
mluvčí 1,
——————–
Dá se říct, právě proto jsem již zmiňovala, apelujeme na ty dětské praktické lékaře, protože jak idiopatická skolióza, tak i Schormanova choroba vznikají a progredují, tudíž se zhoršují právě v dětském věku, takže proto se opravdu snažíme záchyt tady těchto diagnóz, aby byl opravdu včasný.
Jiří Holoubek, moderátor
——————–
Tak jaká jsou řešení, potom Šárka zmínila ty korzety? Ještě se to používá?
mluvčí 1,
——————–
Ano, určitě, určitě ortézy se používají, akorát bych začala trošku konzervativně. Nejdříve teda nabízíme podle, ono se to taky odvíjí podle tíže té vady a vlastně začíná se nejdřív rehabilitačním cvičením, lázeňskou terapií a pokud dochází dál k progresi té křivky, tak potom už se přistupuje k té korzetoterapii a samozřejmě pacient ale musí dál rehabilitovat.
moderátorka
——————–
Někdo z našich posluchačů využil mailové adresy, posílá dotaz, dobrý den, paní doktorko, ptá se, chtěl bych se zeptat, zda existují nějaké speciální matrace pro děti postižené skoliózou páteře.
mluvčí 1,
——————–
Určitě, určitě najdete různě na internetu spoustu materiálu s touto problematikou. Od vím, že existují speciální matrace, speciální kočárky právě i pro tyto menší dětí a nebo i pro potom mentálně postižené děti, které mají skoliózu jako sekundární onemocnění, takže víme, že tyhle pomůcky pro tyto děti existují.
Jiří Holoubek, moderátor
——————–
Máme tady stručný esemeskový dotaz, který vlastně vede k tomu, o čem se čas od času mluví, a to je, jestli děti nejsou přetěžovány tím, co nosí na zádech do školy, tady je, kolik dítě váží v první třídě a kolik kilo nosí na zádech, je v té esemesce bez podpisu. Což ale nevadí, hraje to nějakou a případně, jakou roli.
mluvčí 1,
——————–
Ano, jak je v esemesce uvedeno, když dneska člověk vidí prvňáčky a na zádech, co nosí za neskutečnou nálož. Ano, není to úplně v pořádku, nicméně nevede tady ta zátěž, byť může být i jednostranná, že ty děti nosí ty batohy, aktovky pouze na jednom rameni, tak tady ta jednostranná zátěž nevede ke vzniku skoliózy nebo Šormanovy, choroby, ale určitě to tomu nepřidá, tudíž může to tu progresi, tu křivku zhoršovat.
Šárka Volemanová, moderátorka
——————–
Paní doktorko, vy jste tady v průběhu poradny hovořila o důležitosti té včasnosti záchytu a nějakém řešení potíží s páteří, pokud někdo tuhle včasnost vlastně neměl, poslouchá nás, má potíže se zády. Dá se to ještě nějakým způsobem řešit, třeba i v pokročilejším věku.
mluvčí 1,
——————–
Tak právě že v té dospělosti už jsme mnoha prostředky omezení a většinou teda, kdo má vadu páteře už od toho dětství, tak je odsouzen k doživotnímu rehabilitování, tudíž v té dospělosti buď je teda většinou indikována nadále rehabilitační terapie, lázeňská terapie nebo potom operační řešení.
Jiří Holoubek, moderátor
——————–
Jaký pohyb doporučujete lidem, kteří trpí skoliózou.
mluvčí 1,
——————–
U té skoliózy? Doporučujeme většinou klidné cvičení, doporučujeme Sm systém, doporučujeme cvičení dle šrotové, klapovo lezení, doporučujeme i lázeňskou terapii. Jak už jsem zmiňovala, může být zařazeno i pilates.
Šárka Volemanová, moderátorka
——————–
Vedoucí skoliotické ambulance kroměřížské nemocnice. Paní Dr. Klára Mozgová byla hostem naší dnešní Poradny. Děkujeme za to a přejeme vám hodně zdraví.
Přidejte odpověď