Až 80 % dětí s problémovým chováním vyrůstalo v destruktivním prostředí  

ilustrační foto: Lance Neilson / Flickr.com

Radiožurnál – Ozvěny dne


Až 80 % dětí s problémovým chováním vyrůstalo v destruktivním prostředí. Vláda proto chystá program, který má posílit vnitřní bezpečnost státu a zamezit podobným událostem, jako byla tragická střelba na Univerzitě Karlově loni v prosinci. Na programu nazvaném Bezpečné dětství, Cesta k prevenci násilí ve společnosti, se bude podílet několik ministerstev, včetně rezortu vnitra. U telefonu je Kateřina Bělohlávková z tamního Centra prevence kriminality, dobrý den.
Jaké jsou hlavní důvody vzniku tohoto programu?

Kateřina Bělohlávková, vedoucí oddělení preventivních činností a dobrovolnictví
——————–
Jak už jste řekl, nám v poslední době ve společnosti narůstá násilí, narůstá nervozita. Samozřejmě jsou zde pozůstatky z doby covidu, důsledky válečného konfliktu na Ukrajině, a to všechno působí na děti a na naše rodiny tady v České republice. A my nějakým způsobem už dlouhodobě řešíme to, že pokud chceme bezpečnou společnost, musíme zajistit bezpečnost svých občanů, to znamená i bezpečnost dětí a jejich bezpečnost vlastně začíná v rodině prostřednictvím jejich dětství a potom samozřejmě, když zajistíme jejich bezpečnost, tak vychováváme zdravé občany, které potom zajistí bezpečnost celé společnosti. Protože jak už jste řekl, víc jak 70 % pachatelů brutálních trestných činů mají za sebou některou z negativních zkušeností v dětství, která vlastně způsobuje jejich frustraci a ta jejich frustrace může právě vyústit i násilnými činy, nejenom teda proti ostatním, ale často se stává, že ty děti obrátit to násilí i proti sobě, takže potom dochází ke spáchání sebevražd a i statistiky právě sebevražd spáchaných dětmi nám v poslední době rostou. Takže je to taková ucelená reakce koordinovaného přístupu právě všech zainteresovaných ministerstev řešit tuto situaci a nastavit opravdu preventivní působení, abychom potom bránili vzniku nebo eskalaci násilí ve společnosti a samozřejmě eskalace násilí souvisí s vnitřní bezpečností České republiky, proto teda ministerstvo vnitra.

Vladimír Kroc, moderátor
——————–
Kvůli násilí v rodině ročně zemře šest dětí. Tato úmrtí by měla přezkoumávat nová komise, čemu by měla dojít, jak má pomoci těmto úmrtím zabránit?

Kateřina Bělohlávková, vedoucí oddělení preventivních činností a dobrovolnictví
——————–
V České republice teda umře větší počet dětí, jsou to často i děti do jednoho roku, ale kolem šesti dětí zemře kvůli špatnému zacházení v rodině, to znamená, že jsou nějakým způsobem utýrány, anebo se rodiče o ně nestarají řádně a dojde k jejich úmrtí. Ta komise by měla být zřízená pod poradním sborem ministra práce a sociálních věcí. A ve své podstatě se neorientuje na řešení těch konkrétních případů, protože samozřejmě často tam je nějaké podezření na páchání trestného činu, což vyšetřuje policie a následně řeší otázku viny a trestu justice. Ale měla by se orientovat na to, že v životě toho malého človíčka jsou určité kroky, setkává se právě s různými orgány, s různými institucemi, které když nezareagují, tak, jak by měli. Bavíme se teďka i o možnostech, které mají v současné době, tak nám ten človíček vlastně může propadnout sítem a my ho nedokážeme zachránit.

moderátor
——————–
Já bych k tomu měl otázku. Děti ohrožené násilím, které hledají pomoc na krizové lince, uspějí napoprvé jenom ve zhruba polovině případů. Jenom prosím, ve stručnosti, jak by se toto mělo změnit?

Kateřina Bělohlávková, vedoucí oddělení preventivních činností a dobrovolnictví
——————–
U nás v České republice existují dvě linky, speciálně pro děti je to Linka bezpečí a linka 116 00 pro pohřešované děti. Linka bezpečí odbaví největší počet dětí v České republice. ale nemá 24/7 provoz a funguje jenom v pracovních dnech. Na druhou stranu ta druhá linka má zase nepřetržitý provoz, ale ty kapacity opravdu jsou nedostatečné. Jak jste řekl, dovolá se na poprvé jenom 52 % dětí a některé z nich už nezavolají opakovaně, takže zase se dostávají do té situace, že nám propadávají tím systémovým sítem.

moderátor
——————–
Kateřina Bělohlávková z odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra. Děkuju, na shledanou.

moderátor
——————–
Poslouchala ji Petra Wünschová, ředitelka centra Locika, neziskové organizace, která pomáhá dětem zažívajícím násilí. Dobrý den.
Jak jsme slyšeli, ročně zemře kvůli násilí v rodinách přinejmenším šest dětí. Jaké jsou vaše zkušenosti z praxe, roste počet dětí, které jsou ohroženy násilím přímo od svých nejbližších nebo zažívají jako svědci?

Petra Wünschová, ředitelka Centra LOCIKA
——————–
Bohužel ano, a co je nejhorší a my vlastně na tu situaci upozorňujeme dlouhodobě, pro tyto není dostupná pomoc. Většina dětí, které zažívají násilí ve svých rodinách, se k pomoci nedostane vůbec, anebo velmi pozdě, kde už ty následky bývají velmi jako závažné.

moderátor
——————–
A co s tím, jakou pomoc od státu potřebujete? Nejvíc, je podle vás ten plánovaný program něco, co vám pomůže?

Petra Wünschová, ředitelka Centra LOCIKA
——————–
My ten program velmi vítáme, my vlastně na alarmující situaci v terénu upozorňujeme minimálně od covidu. A myslím si, že vlastně velká ostuda tohohle státu, že děti, zvlášť nejmenší děti třeba do osmi let, nemají dobře dostupnou pomoc, neumíme je včas identifikovat, neumíme jim pomoci. Vlastně nejvíce násilí zažívají malé děti a dnes není dostupná síť ani pediatrů, ani psychologů, ani krizové pomoci. Ten systém funguje tak, že je úplně nepředvídatelné, jak bude případ toho dítěte řešit. Takže velmi často jak rodiče, tak okolí toho dítěte, ale i odborníci vlastně váhají, kdy ten případ začít řešit, aby dítěti ještě více neublížili a my tu situaci vnímáme, takže opravdu už by mělo nastat reforma systému péče o ohrožené děti a jak například včera byly zveřejněné výsledky Nejvyššího kontrolního úřadu, tak ta reforma probíhá už od roku 2009 a doposud nemá hmatatelné nějaké výsledky, takže my ten program vlastně jako vnímáme jako splacení dluhu dětem, které už dlouhodobě žijí, systém, který jim neumí zajistit bezpečí.

moderátor
——————–
Jak důležitá je podle vašich zkušeností krizová linka nebo chat, kde může dítě hledat radu a pomoc?

Petra Wünschová, ředitelka Centra LOCIKA
——————–
Je to ten první důležitý krok, které dítě může udělat vlastně pro dítě je to nejbezpečnější, když se může ozvat anonymně, poradit se s někým, kdo mu bude naslouchat a pomůže mu najít nějakou bezpečnou cestu k tomu, jak může řešit svoji situaci. Je to velmi důležitý typ pomoci.

moderátor
——————–
Můžete z vaší praxe potvrdit odhad, že většina dětí s problémovým chováním vyrůstala v destruktivním prostředí?

Petra Wünschová, ředitelka Centra LOCIKA
——————–
Ano, my akorát raději používáme vlastně termín, že to není problémové chování dětí. Ono je to velmi logická reakce na to prostředí, ve kterém oni vyrůstají. Vlastně děti, které potom takzvaně jsou nápadné pro okolí, protože například jsou agresivní nebo mají sklony třeba k nějakému kriminálnímu chování, se vlastně jenom velmi logicky chovají v důsledku toho, co zažívali ve svých rodinách a ta zkušenost je, že 90 procentům těchto dětí je možné pomoci včasnou intervencí v okamžiku, a potvrzují nám to vlastně i učitelé ze škol, kteří říkají, že velmi dobře vědí, už v první, ve druhé třídě, které z těch dětí potřebuje odbornou pomoc, ale ta odborná pomoc je bohužel pro děti velmi špatně dostupná.

moderátor
——————–
A pokud někdo ví o dítěti ohroženém násilí nebo sám potřebuje kvůli násilí v rodině pomoci. Kam se má obrátit?

Petra Wünschová, ředitelka Centra LOCIKA
——————–
Pokud se jedná o ohrožené dítě, tak samozřejmě pokud je ohrožené dítě na životě, na zdraví, tak je na místě volat linku 158, případně kontaktovat místně příslušný OSPOD. Ale pokud si někdo neví rady, jak vyhodnotit tu situaci, to je například ve svém okolí nebo ve své rodině ve třídě, může zavolat i na naší poradenskou linku do centra Locika, kde mu pomůžeme situaci zmapovat a najít to nejlepší řešení.

moderátor
——————–
Petra Wünschová, ředitelka centra Locika, neziskové organizace, která pomáhá dětem zažívajícím násilí. Děkuju za rozhovor, na shledanou.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.