Nová aplikace zjistí Parkinsonovu nemoc  

ilustrační foto: stockvault.net

ČT 24 – Události, komentáře

Česká aplikace rozpozná počínající Parkinsonovu nemoc i za několik minut telefonního hovoru. Speciální software dokáže odhalit nepatrné změny v hlase předznamenávající i nástup choroby. Na vývoji pracuje tým vědců a lékařů z Národního ústavu pro neurologický výzkum 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakulty elektrotechnické Českého Vysokého učení technického. A co o této chorobě vlastně víme? Počátečními příznaky Parkinsonovy choroby jsou klidový třes, zpomalenost pohybu, svalová ztuhlost a ztráta rovnováhy, jde o neurodegenerativní onemocnění, které postihuje nervový systém a vzniká kvůli postupnému odumírání nervových buněk v mozku, které produkují dopamin. Jedná se o dosud nevyléčitelné onemocnění, protože nejsou známy příčiny vzniku, lékaři ale dokážou cílenou léčbou potlačit její příznaky a zpomalit její další rozvoj. A s námi už je Petr Dušek z Neurologické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, vítám vás ve studiu, hezký večer.

Já to ještě zopakuji, třes, zpomalenost pohybu, svalová ztuhlost, ztráta rovnováhy a najednou takové příznaky nebo příznaky Parkinsonovy choroby dokáže poznat aplikace prostřednictvím telefonního hovoru, jak to, jak to funguje?

Petr Dušek, neurolog, Neurologická klinika 1. LF UK a VFN v Praze, člen Národního ústavu pro neurologický výzkum Neur-IN
——————–
Parkinsonova nemoc vlastně postihuje regulaci svalů, regulaci pohybu, způsobuje zvýšené svalové napětí, způsobuje poruchu iniciace pohybu, způsobuje zpomalenost pohybu, vlastně naše schopnost řeči je závislá na koordinaci celé řady svalů, ať už v hrtanu, jazyku, mimických svalů a není proto divu, že vlastně řeč je postižená u naprosté většiny pacientů s Parkinsonovou nemocí.

moderátorka ČT
——————–
Takže jak ten patnáctiminutový rozhovor, během kterého to ta aplikace pozná, vypadá?

Petr Dušek,
On to vlastně není patnáctiminutový rozhovor, ta aplikace vlastně monitoruje úplně běžné hovory, v podstatě stačí, když ten daný člověk normálně telefonuje a po každém tom hovoru si může zvolit, jestli ty data vlastně poskytne k analýze. A my zatím jsme to jenom vlastně testovali, všechny ty data odešly na chráněný server do ČVUT, kde se to potom analyzovalo a teprve vlastně tou ex post analýzou se zjistilo, že ideální čas, kumulativní čas je vlastně 15 minut celkových hovorů a mohl to být, může to být jeden dlouhý hovor a může to být 20 krátkých hovorů.

Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
——————–
Kdo jsou ti, pro které to vyvíjíte?

Petr Dušek,
No, my to vyvíjíme vlastně pro celou populaci, jo, v podstatě v současné době v České republice je zhruba 40 000 pacientů s Parkinsonovou nemocí a každý rok je těch nových pacientů zhruba 3000. Jo, tato pacienta, tato aplikace není vlastně pro nikoho určená konkrétně, ale my do budoucna ty naše vize jako očekáváme, že bysme to vlastně použili pro celopopulační screening vlastně počínající Parkinsonovy nemoci.

Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
——————–
To znamená, že pokud si tu aplikaci stáhnu a ta aplikace to pozná, tak potom mi třeba doporučí – objednejte se k specialistovi.

Petr Dušek,
Ano, to je vize. Bohužel my tu aplikaci ještě nemáme jako v repozitářích, není volně ke stažení, protože ještě probíhá testování jo. Ta aplikace zatím byla validovaná na jednom konkrétním typu telefonu a tam se to osvědčilo. Má vlastně přesnost kolem 80 %, a to i v iniciálním stadiu, kdy ti pacienti by ještě nepřišli k lékaři. Ale co nás teďka čeká, je vlastně rozšíření té aplikace a testování na celé řady telefonů, které mají jiné mikrofony i jiné vlastně charakteristiky a prokázání, že to funguje vlastně univerzálně.

Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
——————–
Platí, že Parkinsonova choroba se objevuje u starších lidí nad 65, mladí lidé ji mají výjimečně nebo třeba přibývá i případů mladých lidí, jak je to?

Petr Dušek,
Parkinsonova nemoc, ta její vlastně to riziko nebo ta její prevalence stoupá s věkem, dá se říct, že kolem 60 let je to zhruba 1 % populace, ale nad 80 let už je to 5 % populace. Pod čtyřicátým rokem věku je to naopak velmi vzácné. Já snad nejmladšího pacienta jsem viděl, to mu bylo 25 let. Ale celkově ta, vlastně to riziko nebo vlastně ta prevalence, to rozšíření v populaci roste, a to ve všech věkových kategoriích.

Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
——————–
Ta nemoc nejde léčit, jde jenom zpomalit, jak je tedy důležité odhalit ji včas?

Petr Dušek,
Ono i to zpomalení je vlastně hodně experimentální a my nevíme, jestli ty metody fungujou. To, co má vlastně největší oporu v datech, je pravidelné cvičení, jako ukazuje se, že lidi, který pravidelně cvičí, ať už nějaký aerobní trénink, jako chůzi, běhání nebo i rezistentní trénink, znamená posilování, tak prostě mají nižší riziko. A když už tu nemoc mají, tak probíhá pomaleji.

Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
——————–
Ví se, proč ji mají častěji muži?

Petr Dušek,
To se neví. Mají ji asi jeden a půlkrát častěji než ženy, ale příčinu neznáme.

Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
——————–
A jak dobře nebo špatně se tedy dá dnes s Parkinsonovou chorobou fungovat v normálním životě?

Petr Dušek,
My máme k dispozici léky, které do určité fáze dokážou doplnit do mozku to, co tam chybí, teda dopamin a hlavně v těch iniciálních stadiích výrazně zlepšit kvalitu života. Jako podle některých studií zavedení levodopy, ze který si mozek vyrábí dopamin, vedlo k prodloužení přežití u Parkinsonovy nemoci až o sedm let, což je teda obrovské číslo jako v medicíně, jo, takže ty lidi prostě první roky s nemocí, když jsou dobře léčení, tak v podstatě fungují jenom s malým omezením.

moderátorka ČT
——————–
Řekněte mi závěrem, jaký je předpoklad, kdyby se ta aplikace mohla tedy už dostat i do té populace?

Petr Dušek,
Já se obávám, že jsou to ještě roky. Jako přesný čas vám neřeknu. Záleží, jak seženeme peníze a jak rychle bude probíhat to testování a jak skutečně to bude fungovat na různých přístrojích.

Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
——————–
Říká Petr Dušek z Neurologické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Děkuju vám, že jste přišel. Hezký večer.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.