ČT 1 – Události
Vládní strany se shodly na jednom z nejspornějších bodů zákona o podpoře bydlení. Kvůli novým kontaktním místům, kde budou moci lidé problémy řešit, vznikne 115 nových úvazků. To je míň pozic, než se původně plánovalo. Pro ODS a Ministerstvo pro místní rozvoj kompromisní řešení. Sněmovna se k zákonu vrátí v novém roce.
Šestice kladenských věžáků jako dominanta města, která ční nad vším ostatním už. Od padesátých let minulého století. Je v nich víc než 400 městských bytů. Žijí tady lidé, kteří se ocitli v bytové nouzi, anebo původní obyvatelé, kteří pracovali v dole nebo místních železárnách. S potřebou najít bydlení za levnější nájem, než je ten tržní, se na místní úřad obrací třeba samoživitelé nebo lidé v jiné tíživé životní situaci. Svůj zavedený systém Kladno má a měnit ho nechce.
Milan Volf, primátor Kladna /Volba pro Kladno/
——————–
Máme správu bytového fondu a pak i sociální odbor, všude na internetu si najdete přihlášku, když chcete byt a podobně. Takže nevidím sebemenší důvod, proč bych měl dělat nějaké kontaktní místo.
redaktorka ČT
——————–
Jeho zavedení ale nejspíš bude nutnost. Pracoviště mají vzniknout ve městech, kde trpí nouzí nejvíc domácností, někde fungují už teď. Jedním z nejpostiženějších krajů je ten Moravskoslezský. Podle kompromisu koalice by se povinnost týkala těchto 17 měst.
Petr Kulhánek, ministr pro místní rozvoj /STAN/
——————–
Konečné kritérium je jeden úvazek podle toho výpočtu, kde je třeba jeden úvazek, tak tam ta kontaktní místa budou.
Jiří Havránek, člen sněmovního výboru pro veřejnou správu a reg. rozvoj /ODS/
——————–
Naše strana ustoupila z toho, že opravdu jsme to směřovali směrem k nějaké dobrovolnosti těch kontaktních center, popřípadě využití současné sítě Ministerstva práce a sociálních věcí.
Marian Jurečka, vicepremiér, ministr práce a soviálních věcí /KDU-ČSL/
——————–
Já jsem navrhoval například to, že bychom mohli do toho zapojit více úřady práce.
redaktorka ČT
——————–
Vládní strany chtějí ještě dořešit třeba provázanost se systémem dávek. Cílem je podle ministra pro místní rozvoj neohrozit původní záměr, tedy chránit na milion a půl lidí ohrožených bytovou nouzí. Toho se obává Ivan Bartoš, který ještě jako ministr zákon předkládal.
Ivan Bartoš, bývalý ministr pro místní rozvoj /Piráti/
——————–
Já si myslím, že ta dohoda je špatná, je to jiná dohoda, než byla na vládě, ještě když tam byli Piráti, a mám zásadní obavy o to, aby vůbec ten zákon tou sněmovnou prošel.
Robert Králíček, člen sněmovního výboru pro veřejnou správu a reg. rozvoj /ANO/
——————–
Je to jakási úvaha, možná i správným směrem, nicméně neřeší to ten zásadní problém, že i ta místa vybraná budou zavalena tou administrativou.
redaktorka ČT
——————–
Změny, na kterých padne shoda, chce koalice předložit komplexním pozměňovacím návrhem. Výbor pro veřejnou zprávu by ho mohl projednat v polovině ledna.
Česká televize.
Přidejte odpověď