Juchelka: Vznikla množina opatření, která vytváří až iracionální strach mít děti  

Aleš Juchelka

ČRo Plus – Pro a proti

Mladých lidí v Česku, kteří plánují mít děti, ubylo. Vyplývá z průzkumu Současná česká rodina, na kterém se podíleli vědci z Masarykovy a z Karlovy univerzity. O tom, že v uplynulých letech klesla porodnost, svědčí taky čísla Českého statistického úřadu. Proč se zmenšil podíl mladých, kteří se chystají založit rodinu? Můžou za to především vlivy zvnějšku, tedy nejprve pandemie a pak vysoká inflace? Nebo jsou na vině současná i předchozí vláda, které přitom obě slibovaly prorodinnou politiku? A co by se podle politiků mělo udělat pro to, aby mladých, kteří plánují děti, zase přibylo. Našimi hosty na dálku jsou členka sněmovního výboru pro sociální politiku, poslankyně KDU-ČSL a taky zastupitelka Jihomoravského kraje za tuto stranu Marie Jílková, dobrý den.
A taky místopředseda Poslanecké sněmovny, poslanec hnutí ANO a stínový ministr práce a sociálních věcí tohoto hnutí Aleš Juchelka. Dobrý den i vám.
Paní poslankyně, čím si vysvětlujete, že ubylo mladých lidí, kteří v příštích 3 letech plánují mít dítě?

Marie Jílková, poslankyně, členka výboru pro sociální politiku, zastupitelka Jihomoravského kraje /KDU-ČSL/
——————–
Těch vlivů je určitě víc. A hledat nějakou jednoznačnou jednu konkrétní příčinu asi není úplně možné, protože v té společnosti, v jaké se pohybujeme, tak na vás působí jako na člověka hrozně moc věcí najednou. Za mě je to určitě otázka, která se týká bezpečnosti, toho, v jaké situaci se stát nachází, to, v jaké situaci se Evropa jako taková nachází, to může být určitě jeden faktor. Druhá věc je, a když s těmi mladými lidmi mluvím o tom, tak je to velké množství příležitostí, které v tuhle chvilku mají k tomu, jak trávit svůj čas. A další velmi důležitá věc je, to je partnerství. To, aby našli vhodného partnera pro to, aby s ním mohli založit rodinu. A já v tom vnímám vlastně velkou míru zodpovědnosti současných mladých lidí za to, s kým budou vychovávat děti, jak je budou vychovávat a jestli takového vhodného partnera pro sebe…

Lukáš Matoška, moderátor
——————–
Těch důvodů zkrátka je podle vás celá řada. Vaše vysvětlení toho, že ubylo mladých, kteří v příštích 3 letech u nás v Česku plánují založit rodinu, pane poslanče.

Aleš Juchelka, poslanec, místopředseda Poslanecké sněmovny, stínový ministr práce a sociálních věcí /ANO/
——————–
Tak já bych k tomu samozřejmě přidal to, že to není jenom politická otázka, je to celospolečenská otázka, je to nějaký trend. My tady vidíme, že prostě, hlavně samozřejmě žen odkládá rodičovství, je to z několika důvodů, je to z důvodu toho, tak, jak už říkala paní Jílková, že jsou to ty příležitosti, ale samozřejmě je to taktéž otázka těch vztahů, do kterých oni jdou, a to odkládání rodičovství vlastně má ten důsledek toho, že první dítě se podaří, a to druhé třeba už díky tomu, že vlastně ty rodičky jsou starší, už se nepodaří, to je výzkum Akademie věd, sociální výzkum, no, a potom je to ta druhá věc, rozpad vztahu, že vlastně se taktéž hodně vztahů rozpadá třeba po prvním dítěti, takže tady my vidíme, že potom tu demografii nějakým způsobem nedokážeme dodýchat na ten počet toho, kdybychom měli mít 2,1 dítěte na maminku proto, aby se nám nějakým způsobem reprodukovalo obyvatelstvo.

Lukáš Matoška, moderátor
——————–
Paní poslankyně, nemá na tom zásluhu i současná vláda, když i za jeho působení ubylo mladých, kteří plánují rodinu?

Marie Jílková,
Na tuhle tu otázku určitě byla spousta různých konferencí. Já jsem byla účast na fóra rodinné politiky, kde se tohle téma hodně letos probíralo. A ona je to do určité míry souhra okolností v tom, že nám teďka strmě padá křivka těch žen, které byly silné z ročníků sedmdesátých let a ta vlna vlastně teďka dochází díky tomu, že tehdy v sedmdesátých letech byl velmi prudký vzrůst nebo narodilo se velké množství dětí najednou, tak nám to v tuhle chvilku dělá takové vlnky.

Lukáš Matoška, moderátor
——————–
Promiňte, že vám do toho vstupuju, promiňte, ale ten průzkum vědců z Masarykovy a Karlovy univerzity, ze kterého tady vycházím i v těch svých otázkách, tak zdůrazňuje, že ubylo mladých lidí, kteří plánují rodinu.

Marie Jílková,
Rozumím. Úplně nevím, jestli to přičítat téhle vládě, když jsem se dívala na ty důvody, proč lidé, co zvažují, když chtějí mít děti, tak je to flexibilita pracovního trhu, možnost slaďovat rodinu a práci. A je nutno říct, že tam je i otázka bydlení, ke které se určitě dostaneme a tohle za mě může být jednou z těch podstatných příčin, proč mladí lidé zvažují nebo odkládají rodičovství, a to je to, že v tuhle chvilku se asi necítí úplně tak komfortní s tím, že nejsou schopní si vydělat na vlastní bydlení a ta situace, zdá se, ani na trhu s nájemním bydlením, pro ně není příznivá.

Lukáš Matoška, moderátor
——————–
I k tomu bych se rád dostal, teď ještě k odpovědnosti této nebo i předchozí vlády. A obracím se na vás, pane poslanče, ten průzkum, na který se tady odkazuju, tak taky ukazuje, že tedy ubývalo mladých lidí, kteří plánují rodinu už za předchozí, tedy ještě té vaší vlády, tedy není to vizitka i vaší vlády?

Aleš Juchelka,
Tedy propad je markantní. My se vlastně dostáváme, když si to vezme statisticky, ta čísla, někdy ke konci 18. století, když se to statisticky začalo počítat, v roce 1785 jsme měli více dětí, než se nám narodí v roce 2024, a to je číslo okolo 82 000 dětí.

Lukáš Matoška, moderátor
——————–
A je to odpovědnost i minulé vlády…

Aleš Juchelka,
No ne, to není jenom otázka politická, jak jsem řekl na začátku, je to otázka celospolečenská. Když se podíváme samozřejmě, tak třeba ta minulá vláda měla školkovné, které bylo zrušeno, slevy na děti, které se samozřejmě upravovaly i díky KDU-ČSL, to je potřeba říct směrem jakoby k lepšímu, ale zrušily se naopak třeba slevy na jízdném pro studenty, slevy na partnera se upravují v tuto chvíli tak, že nebude pro děti, které mají do 4 let věku, ale pouze do 3 let věku. A je to opravdu veliká množina všech těch opatření, které potom vytváří, bych řekl, až iracionální strach z toho mít děti, například ten iracionální strach, já přičítám tomu, že někteří říkají, že nechtějí mít děti, protože je tady nějaké klima, nebo že nechtějí mít děti, protože jsou drahé a tak dále, tady všechny tyto, bych řekl, jakoby emotivní argumenty nás vedou k tomu, že si to potom ti mladí lidé rozmýšlí.

Lukáš Matoška, moderátor
——————–
A vy tady teď viníte tuto vládu. Nicméně k tomu, k tomu poklesu nebo zmenšování podílu mladých, kteří plánují rodinu, začalo podle toho průzkumu docházet už za předchozí vlády. Ale vracím se zpět k vám, paní poslankyně, protože zdá se mi, že to, na co tady teď narazil váš kolega, je něco, co spočítali i moji kolegové ze serveru Seznam Zprávy, a sice, že stát dneska dává na rodiny procentuálně míň než v roce 2021. Co vy na to?

Marie Jílková,
To jsou zajímavé údaje, docela bych chtěla vědět, jakým způsobem se k těm datům došlo, protože by mě zajímalo, které parametry se tam zohledňovaly.

Lukáš Matoška, moderátor
——————–
Ten článek je dostupný na stránkách toho zmiňovaného média, takže můžu vás na něj odkázat?

Marie Jílková,
Já úplně nevím, jestli přímé nebo nějaké finanční transfery směrem k rodinám mají potom efekt do plodnosti. Tohle to je něco, s čím i demografové polemizují, že to, kolik stát vloží peněz do rodinné nebo podpory rodinné politiky, se potom odráží v porodnosti, respektive plodnosti. Co si myslím, že velmi dobře funguje, a už to naznačili i pan kolega Juchelka, je nějaké jako klima nebo prostředí, v jakém, jakoby společenské klima, v kterém se ta společnost nachází, a to je něco, že my těm rodinám jako neklademe zbytečné překážky pro to, aby ty děti mohli mít. A v tomhle ohledu za mě třeba, pokud se bavíme o tom, co která vláda udělala, tak za mě fakt jako velkým krokem bylo to, že jsme dokázali spustit podporu zkrácených úvazků, což je něco, po čem rodiče, maminky i tatínkové, vlastně dlouhodobě volají a tohle je něco, za co já jsem opravdu vděčná a je to něco, čím můžeme mladým lidem říct, když budete mít děti, neznamená to, že musíte rezignovat na svoje nějaké osobní ambice.

Lukáš Matoška, moderátor
——————–
Nechme zareagovat, pane poslanče, co na to říkáte, není to dobré prorodinné opatření, podpora zkrácených úvazků, protože připomeňme, tato vláda říká, že prosadila, nebo ještě chce prosadit v tomto funkčním období opatření, která právě budou slaďovat rodinu.

Aleš Juchelka,
Může být, protože veškerá politická opatření, která se týkají prorodinné politiky, se motají kolem financí, to znamená, že samozřejmě i ty poloviční úvazky, tam samozřejmě, pokud bychom chtěli jich mít více, tak musíme samozřejmě slevit zaměstnavatelům jejich pojistné, ale je potřeba třeba říct, že v Nizozemí, pokud má ten manželský pár dva poloviční úvazky, dokáže z toho uživit v pohodě tříčlennou rodinu, u nás v České republice to bohužel díky nízkým mzdám možné není. U nás se samozřejmě ta finanční opatření týkají kolem, jak už jsem říkal, školkovného, slev nebo slev na děti, anebo slev na jízdném, ale například v minulém volebním období jsem já osobně prosadil to, aby se změnil přístup k rodičovskému příspěvku, který už není vlastně dán pro rodiče, ale pro dítě, to znamená, že já jsem ten, který vždycky podporoval a bude podporovat vícečetné rodiny, protože to je důležité pro Českou republiku, vlastně pro každou zemi, takže například u rodičáku, pokud se vám narodí dítě jako schodečky a vy vlastně nedoberete rodičák u toho prvního dítěte do výše 350 000 Kč, tak se vám s tím prvním rodičákem na to mladší dítě doplatí do těch 350 000 Kč, třeba 50, 60, 70 000 Kč, což je klasické politické finanční opatření na prorodinnou politiku, to není žádné chlubení se, jenom říkám, že ta finanční kritéria byla tady kolikrát jakoby zohledněna, ale že to je skutečně více celospolečenské téma, a to klima, o kterém my tady s paní kolegyní Jílkovou hovoříme.

Lukáš Matoška, moderátor
——————–
Pan poslanec tady teď zmínil slovo, které pochopitelně se často skloňuje a skloňovat bude, a to jsou mzdy, když připomeneme, že u nás v Česku během inflace se propadly, a to velice citelně, reálné mzdy teď mám na mysli, tak není, paní poslankyně, v návaznosti na to, co jsme tady teď slyšeli od pana poslance, tím hlavním nebo jedním z hlavních důvodů toho, proč mladí odkládají založení rodiny, to, kolik vydělávají?

Marie Jílková,
Určitě to je jeden z faktorů, objevuje se to i v těch průzkumech, obava z toho, že ztratíte nějakou dosavadní životní úroveň, tam určitě obsažená je, a to, že české mzdy nedosahují tolik peněz, kolik by měly dosahovat, to je fakt, ale asi to není otázka tohoto volebního období, ale to je prostě dlouhodobá otázka nastavení struktury českého průmyslu.

Lukáš Matoška, moderátor
——————–
Chápu, ale neměla potom vláda Petra Fialy, na které se podílí i vaše strana KDU-ČSL, důrazněji zakročit proti inflaci, aby ten propad reálných mezd nebyl takový.

Marie Jílková,
Tak proti inflaci zakročuje Česká národní banka. A přiznám se, že tady bych se asi pouštěla do oblastí, kde bych si nebyla úplně jistá, jakým způsobem ještě vláda může inflačně krotit jako průběh české ekonomiky, takže v tomhle tom asi po mě nechtějte nějaký kvalifikovaný vyjádření.

Lukáš Matoška, moderátor
——————–
Dobře. Každopádně můžeme říct, že inflaci už se podařilo dostat pod kontrolu, nedosahuje tak vysokých čísel jako ještě před jedním rokem, 2 lety touto dobou. Nemyslíte…

Marie Jílková,
Inflace, inflace v tuhle chvilku jako není ten problém. Problém je to, že lidi pracují na plný úvazek a vlastně jsou pracující chudobou, to je už několikrát popsaný fenomén toho, že i když pracujete ve standardním průmyslu, ve standardním odvětví, dostáváte průměrnou mzdu, tak vám to nestačí na to, abyste se uživili.

Lukáš Matoška, moderátor
——————–
Pane poslanče.

Marie Jílková,
A to bylo i v době, kdy nebyla inflace tak vysoká.

Aleš Juchelka,
Tak samozřejmě, že ano, je to pravda, že vlastně po celou dobu Fialovy vlády 9 čtvrtletí za sebou vlastně klesaly reálné mzdy, ty dosáhly vlastně úrovně předcovidové až někdy za toto poslední čtvrtletí a nedosáhly ještě ani úrovně, bych řekl, polských mezd, které nám opravdu jakoby utekly, to díky tomu, že se dle mého názoru špatně zastropovaly ceny energií, které potom implikují do těch reálných mezd, to znamená, to je to, co si koupíme v tom košíku, v obchodě, potom například ceny potravin a dalšího zboží, takže tam skutečně, pokud to vezmeme jako na rodinnou politiku, tak skutečně v tuto chvíli, i například z hlediska cen a úroků hypoték, tak skutečně ten člověk mladý, který pracuje na plný úvazek, i klidně se svou partnerkou, může mít pocit, že dalšího člena rodiny neuživí.

Lukáš Matoška, moderátor
——————–
Paní poslankyně tedy nicméně říkala, že hlavní odpovědnost za regulaci inflace v zemi má centrální banka.

Aleš Juchelka,
To má ČNB samozřejmě, ale vláda k tomu může přispívat některými svými opatřeními, jako je například skutečně zastropování cen energií, protože pořád máme tu, bych řekl, cenu energií, jednu z nejvyšších v Evropské unii, a já jako ekonom to sleduji velmi pečlivě. Máme ji třetí nejvyšší v tuto chvíli.

Lukáš Matoška, moderátor
——————–
Na takové opatření víte, že v té době, kdy jste ho navrhovali, byly různé názory.

Aleš Juchelka,
Samozřejmě, dává nám to zapravdu, historicky samozřejmě jsme měli pravdu.

Lukáš Matoška, moderátor
——————–
Jenom připomenu, než budeme pokračovat a než se vrátíme k našemu dnešnímu tématu, že hosty dnešního Pro a proti jsou místopředseda Poslanecké sněmovny, i poslanec hnutí ANO a stínový ministr práce a sociálních věcí tohoto hnutí Aleš Juchelka a členka sněmovního výboru pro sociální politiku, poslankyně KDU-ČSL Marie Jílková. Co by se, paní poslankyně, mělo udělat pro to, aby se zájem mladých lidí mít děti zakládat rodinu, zvětšil.

Marie Jílková,
Co nejmíň klást překážek k tomu, aby lidé tu volbu, že děti chtějí mít, udělali. V tuhle chvilku mít děti není existenciální záležitost. V tomhle se ta doba velice proměnila a je to otázka uspokojení emocionálních potřeb. A vy se rozhodnete mít děti, protože je prostě chcete mít, ne proto, že je musíte mít a je to rozhodnutí vlastně těch jednotlivců, ne jako společnosti jako takové. Za mě je to proto, vlastně eliminace překážek, které můžou naplnit rodičovská přání z párů, které do manželství nebo do partnerství vstupují. U toho bych zdůraznila ještě jednu věc, dlouhodobě se ukazuje, že takový ideály vnímaný jako dvoudětné partnerství nebo manželství, kdy máte, nebo rodičovství, kdy máte dvě děti, nicméně potom ty samotné osobní realizované plány jsou teď už spíše jednodětné, takže je otázka, proč se nám nedaří vlastně těm lidem říct, chcete mít dvě děti, tak je mějte. Za mě je to opravdu eliminovat překážky na straně pracovního trhu, na straně péče o děti a potom i toho zmíněného bydlení.

moderátor
——————–
Pane poslanče, to byste podepsal, že aby přibývalo mladých, kteří budou zakládat rodiny, tak je potřeba eliminovat překážky?

Aleš Juchelka,
No, za mě to jsou tři věci, a to je bydlení, bydlení a bydlení. Pokud prostě mladá rodina, ale já bych to třikrát podtrhnul, protože pokud ta mladá rodina si chce dovolit své vlastní bydlení, tak je to opravdu v tuto chvíli, bych řekl, pro některé příjmové skupiny, skutečně science fiction, pokud nejdou do nějakého nájmu, který ještě navíc jim samozřejmě implikuje vyšší náklady a do vlastnického bydlení, tak v tuto chvíli skutečně my se dostáváme na takové splátky hypoték a není to prostě jakoby ojedinělá věc, které nám berou velkou část toho našeho příjmu a potom samozřejmě se velmi těžko rozhoduje, jestli to dítě mít, anebo nemít, protože já si myslím, že každá rodina, každý mladý člověk, který jde do nějakého partnerství s někým, tak touží mít děti, to musí být skutečně už opravdu, jak říkám, nějaké iracionální důvody typu klima, nebo že dítě prdí CO2, proto jako to klima zhoršuje, a tak dále, a tady tyto lidi já prostě neberu jako irelevantní…

Lukáš Matoška, moderátor
——————–
Nejsem si jistý, jestli je to…

Aleš Juchelka,
Já jsem to četl několikrát…

Lukáš Matoška, moderátor
——————–
…úplně korektní to karikovat zase tímhle způsobem.

Aleš Juchelka,
Je, protože samozřejmě ty iracionální důvody nemají žádný reálný základ a to, jestli máme nebo nemáme dítě, tak to nám skutečně zasahuje do dalších politik, například do té politiky důchodové…

moderátor
Já bych ale rád mluvil o tom bydlení.

Marie Jílková,
To jsou jednotky.

Aleš Juchelka,
To jsou jednotky, to já prostě, já to karikuji právě z toho důvodu, aby…

Marie Jílková,
Myslím tak karikatura…

Aleš Juchelka,
…prostě si nemyslel, chci povzbuzovat všechny, že prostě dítě je skvělé mít, jo.

Marie Jílková,
Já to…

Lukáš Matoška, moderátor
——————–
Prosím, paní poslankyně, stručně, protože rád bych se zaměřil na to bydlení.

Marie Jílková,
Jenom, abysme si to uvedli do nějakýho historickýho kontextu. V roce 1900 bylo 20–30 % bezdětných a vlastně i to tehdy byla norma. Tak jenom chci říct, že ti lidé jako existují a děti nemají z různých důvodů, tímto samozřejmě neobhajuji, já děti mám a jsem za to šťastná.

Aleš Juchelka,
Tam byla celá řada vícečetných jakoby rodin, které měly hodně dětí, které vlastně nějakým způsobem vykryly těch 20 %.

Lukáš Matoška, moderátor
——————–
Současně asi bychom měli respektovat i lidi, kteří se rozhodli svobodně nemít děti, protože to je i názor, který bychom měli respektovat podle společnosti. Tak ale teď bych se zaměřil na to bydlení. Paní poslankyně, v návaznosti na to, co tady řekl váš kolega, když jste mluvila o tom, že je potřeba odstraňovat překážky pro zakládání rodin, není v současnosti tou hlavní překážkou dostupnost bydlení, podíváme-li se na to, že Česko v rámci Evropské unie patří mezi země s nejnižší finanční dostupností bydlení.

Marie Jílková,
Já si myslím, že ano, nemá smysl tohle vůbec zastírat. Zákon o dostupném bydlení nám teď leží ve sněmovně. Já doufám, že se ho ještě do konce volebního období podaří přijmout. My máme v Česku takový úzus, že nejlepší bydlení je vlastnické bydlení, což je něco, co si myslím, že je i vcelku unikátní a za mě je potřeba se vrátit spíš víc k roli obcí, případně neziskového sektoru a poskytnout dostupné obecní nájemní bydlení, něco, co si lidé můžou třeba na startu, na rodičovství dovolit a postupně můžou třeba přejít do nějakýho vlastnictví, ale to nájemní bydlení na úrovni obcí nám hrozně chybí a je to náš obrovský dluh, protože v devadesátých letech ty obce byty měly a poměrně divokou privatizací se toho bytového fondu vzdali a teďka jako kdybychom…

moderátor
——————–
Asi těžko je teď můžou zase získat, nebo nebude jednoduché najít takové cesty, nebo takové cesty dokonce tedy neexistují podle vás. Pane poslanče, zákon o dostupném bydlení, který tady teď zmínila vaše kolegyně, který by měl být schválený ještě v tomto volebním období, ten by pomohl?

Aleš Juchelka,
Ne, tam je pirátská záležitost samozřejmě toho, že tam to dostupné bydlení by se mělo řešit přes nějaké, bych řekl, realitní agentury, které na obcích by měly být a měly by vlastně řešit, stejně jako realitka, ale za peníze daňových poplatníků, mělo by to stát až 1,5 miliardy korun, jenom tady tato administrativa vlastně bydlení, které by se mělo sloučit mezi těmi, kteří ho požadují a třeba těmi, kteří ho vlastní. Já souhlasím s paní poslankyní ohledně obecního bydlení. Myslím si, že je potřeba, a v tuto chvíli to i MMR částečně dělá, vypisovat opravdu dotační tituly k tomu, aby obce motivovaly byty stavět, aby tam byla část těch, které jsou dostupné nebo říkáme dokonce až jakoby sociální byty pro ty skupiny obyvatel, které ta obec prostě potřebuje a určí si to sama. Myslím si, že by část toho dostupného bydlení bychom mohli dát i právě tomu soukromému sektoru. Nevím, jakým způsobem by do toho měly zasáhnout teda jakoby neziskovky, tam vidím tu podporu bydlení u neziskovek z jiné, úplně jakoby v jiné kategorie, například dostupnost bydlení pro ty, kteří odchází z dětských domovů ve svých 18, 19, 20 letech, ale co se týká těch obecních bytů, tak to je skutečně pravda, tam ta podpora by měla od státu být a hlavně by se mělo zrychlit prostě celé to stavební řízení, které bohužel tato vláda…

moderátor
——————–
Což vy říkáte /nesrozumitelné/ vláda i opozice. Paní poslankyně, ale pan poslanec tady zpochybnil teď to, co vláda dělá pro dostupnost bydlení, konkrétně ten zákon.

Marie Jílková,
Zákon o dostupném bydlení je jednou ze součástí toho, jak upravit bytovou politiku. Tou druhou a nezbytnou součástí, kterou on zmínil, tak je právě dotační titul, v tuhle chvilku je vypsán dotační titul na podporu dostupného nájemního bydlení pro obce, je tam 7 miliard korun, což je vlastně strašně málo. Za nás jako za lidovce by mělo být minimálně 10 000 bytů ročně vystavěných právě ve spolupráci…

moderátor
——————–
Což ale asi nebude.

Marie Jílková,
V tuhle chvilku nebude, ale není to asi malá výzva pro další vládu. V tomhle ohledu já vnímám velmi pozitivně tu studii, kterou připravil NERV, která se týká právě úpravy bytové politiky a dostupnosti bydlení, a myslím si, že tam je spousta dobrých nápadů, kudy by se dalo postupovat, v tuhle chvilku se tvoří volební programy, tak věřím, že se ve spoustě věcech inspirovalo.

moderátor
——————–
Pane poslanče, pokud by vaše hnutí, hnutí ANO za rok sestavovalo vládu, tak byste pokračovali v těchto šlépějích, které tady naznačila vaše kolegyně.

Aleš Juchelka,
Já budu samozřejmě podporovat jakoby vícečetné rodiny, to znamená, že třeba tenkrát to byl Státní fond podpory bydlení, v tuto chvíli je to Státní fond na podporu investic, který má to bydlení pod sebou. A tam je dle mého názoru potřeba skutečně nasypat peníze proto, aby to dostupné bydlení si mohli dovolit i prostě ekonomicky aktivní lidé, kteří nemají na to, aby měli hypotéku. A dá se to prostě udělat různými…

moderátor
——————–
Peníze do fondu byste tedy sypali oba.

Aleš Juchelka,
Tam jde prostě o to, aby například ty úroky nebyly tak vysoké, aby se třeba mohly snižovat v počtu těch narozených dětí, u té rodiny tu prorodinnou politiku opravdu aplikovat na počet těch dětí v rodině, protože to samozřejmě stojí taktéž nějaké investice pro ty dětné rodiny oproti těm bezdětným a obecně to samozřejmě poupravovat i z hlediska například automobilů, což já jsem navrhoval, že vlastně pro více než třídětné rodiny, tak aby byla podpora například i v tom, že si můžou koupit nějaké auto, do které se ta rodina vleze.

Lukáš Matoška, moderátor
——————–
Je mi jasné, že bychom mohli pokračovat, ale náš čas vypršel, tak dovolte, abych poděkoval místopředsedovi Poslanecké sněmovny, poslanci hnutí ANO a stínovému ministru práce a sociálních věcí Aleši Juchelkovi a člence sněmovního výboru pro sociální politiku, poslankyni za lidovce Marii Jílkové. Dámo a pane, oběma vám děkuju za debatu.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.