Elton John má problém. Sedmasedmdesátiletý zpěvák a skladatel ztrácí zrak. „Svůj muzikál jsem neviděl,“ řekl v neděli publiku na charitativním galavečeru novinky Ďábel nosí Pradu, k níž napsal hudbu. Trápí ho setrvalé potíže se zrakem, které odstartovala letos v červenci infekce pravého oka, o něž prakticky přišel, na levé vidí omezeně.
„Nemohl jsem se účastnit ani zkoušek, je pro mě těžké to zažívat. Ale jsem rád, že alespoň slyším, dnes večer zněl muzikál dobře,“ řekl zpěvák v neděli v londýnském Dominion Theatre, kde se premiéra divadelního kusu konala. Elton John také poděkoval svému manželovi Davidu Furnishovi, který je pro něj „pevnou skálou“ a který mu pomáhal po emotivním proslovu sejít z pódia.
Jak napsal list The New York Times, zpěvák už v září odhalil, že následkem vážné oční infekce oslepl na pravé oko a na levé viděl jen omezeně. „Léčím se, ale jde to hodně pomalu a nějakou dobu potrvá, než se zrak postiženému oku vrátí. Jsem vděčný za skvělý tým lékařů a sester i za své blízké, kteří se o mě v posledních týdnech tak hezky starají,“ napsal v prohlášení, které sdílel na sociálních sítích.
Podotkl také, že zraková komplikace oddaluje jeho další album s dlouholetým spolupracovníkem Berniem Taupinem. „Momentálně jsem trochu zaseknutý, protože mohu poskytovat informace, třeba rozhovory, ale jít do studia a nahrávat bohužel ne. Prozatím nevidím na text,“ řekl zpěvák, jemuž před pěti lety věnoval film Rocketman režisér Dexter Fletcher a společně s Johnem jej uvedl na festivalu v Cannes.
Na nedělním představení zpěváka podpořili jeho kolegové, herci i šéfka prestižního módního časopisu Vogue Anna Wintourová, o níž se šuškalo, že byla inspirací k jedné z hlavních rolí příběhu Ďábel nosí Pradu. Knižní bestseller Lauren Weisbergerové převedl v roce 2006 na filmové plátno David Frankel a nesnesitelnou šéfredaktorku časopisu Mirandu hrála Meryl Streepová. V londýnském muzikálu ji ztvárňuje americká modelka a herečka Vanessa Williamsová. „Těšila jsem se, že budu moci podpořit Eltona Johna a jeho muzikál. Bylo to zábavné. Věřím, že Elton John své potíže zvládne, držím mu palce,“ svěřila se Wintourová po premiéře.
Nevzdat to
Elton John není jediným hudebníkem, kterého trápil zrak. Patřil mezi ně mimo jiné slepý jazzový zpěvák, klavírista a skladatel Ray Charles (1930-2004). Oslepl už v dětství, patřil mezi nejchudší žáky ve třídě, ve škole se však naučil hrát na klavír, a to bylo pro jeho další životní kroky klíčové. Učitelka jej naučila číst noty v Braillově písmu, po studiu hrál na klavír v různých podnicích, zaskakoval v kapelách. Upozornil na sebe v době, kdy to černí umělci neměli v USA právě snadné. Soud mu dokonce zakázal vystupovat v Georgii, jeho domovském státě. Později se ale dočkal omluvy a jeho verze písně Georgia On My Mind se stala oficiální hymnou tohoto státu.
Také slavný italský tenorista Andrea Bocelli měl problémy se zrakem od dětství, trpěl dědičnou slabozrakostí. Ve dvanácti ztratil zrak definitivně – poté, kdy byl zraněn při fotbalovém zápase. Přesto se nevzdal a rozhodl se pro hudební dráhu. Jeho kariéra odstartovala v roce 1992, kdy mu spolupráci nabídla rocková hvězda Zucchero. Bocelli dostal příležitost nazpívat druhý hlas ve skladbě Miserere a ačkoliv zpíval ve dvojici se Zuccherem, zaujal posluchače a producenty. Včetně samotného Luciana Pavarottiho. Světový věhlas mu přinesla skladba Con Te Partirò, debutovým albem Romanza si získal srdce milionů fanoušků, dodnes patří k velkým světovým celebritám.
Stevie Wonder byl slepý dokonce od narození. Přesto svou první smlouvu podepsal už ve dvanácti letech. Producenty a hledače talentů ze společnosti Motown Records zaujal především jeho dětský soprán a vynikající hra na foukací harmoniku. K jeho slávě přispělo úspěšné turné s kapelou Rolling Stones, spolupracoval s muzikanty jako Jimi Hendrix, Bruce Springsteen, Elton John, Paul McCartney nebo Bob Marley. Za pět dekád nahrál přes třicet alb, dosáhl třiceti hitů v Top Ten a získal 22 hudebních cen Grammy. Je vynikajícím hudebním skladatelem a producentem, čas od času se objevuje ve filmu, vidět jsme ho mohli například v komedii Plážová párty 2. V roce 1998 byl uveden do americké Rokenrolové síně slávy.
Jana Podskalská
Deník.cz
Přidejte odpověď