Měli by se někteří bezdomovci posílat do vězení?  

ilustrační foto: Joyseph Flickr.com

Radiožurnál


Organizace pracující s lidmi bez domova, jako je Armáda spásy, se ohradily proti záměru senátora za ODS Zdeňka Hraby postihovat bezdomovectví v krajním případě vězením. Bezdomovectví lze podle nich řešit lidsky a efektivně, aniž by byli lidé trestáni za chudobu. Na svém účtu X Hraba řekl, že začal pracovat na řešení toho, co nazval obrovským sociálním a bezpečnostním problémem. Podle něj je potřeba zasáhnout proti lidem bez domova. Jedná proto prý se zástupci měst a obcí. Řešení by mělo mít podle senátora čtyři základní body.

Zdeněk Hraba, senátor /ODS/
——————–
Za prvé zákaz žití na ulici, za druhé donucení k opuštění veřejného prostoru, za současné nabídky sociální pomoci. Za třetí nerespektování zákona bude znamenat okamžitý trest. V ideálním případě by to byly veřejně prospěšné práce na financování ubytování. Nepomůže-li to, bude muset následovat nutně odnětí svobody a za čtvrté nutné posílení jak finanční, tak personální stránky sociální pomoci, aby se těm, kteří se svojí situací chtějí něco dělat, mohlo skutečně reálně a včas pomoct.

moderátorka
——————–
Ve vysílání je teď David Michalička, starosta Říčan z uskupení Klidné město. Dobrý den.

Vy spadáte pod senátní obvod pana Hraby, tak by se vás jeho plány mohly týkat, jak hodnotíte ten jeho plán na potírání bezdomovců?

David Michalička, starosta Říčan /Klidné město/
——————–
Tak já to hodnotím, že to je poměrně ambiciózní plán, ale současně chci říct, že ta problematika i v Říčanech je důležitá, protože jsme bohaté město a ten problém u nás je asi výrazně menší než ve většině republiky, tak v letošním roce jsme i my bezdomovce řešit museli.

Věra Štechrová, moderátorka
——————–
Pan Hraba chce zakázat žití na ulici a za nerespektování tohoto zákona by ukládal veřejně prospěšné práce nebo vězení. Jak efektivní se vám takový návrh jeví?

David Michalička, starosta Říčan /Klidné město/
——————–
Těžko se to posuzuje. Já jsem ty jeho vlastně návrhy zaznamenal v minulých dnech, ale třeba ta jedna věta s tím vězením, s tím odnětím svobody, tak s tou já nesouhlasím. Tam mě to přijde příliš radikální a tvrdé.

Věra Štechrová, moderátorka
——————–
Když si rozebereme ty jednotlivé body plánu pana Hraby v praxi právě třeba na příkladu Říčan, tak k čemu by v Říčanech vedl zákaz žití na ulici?

David Michalička, starosta Říčan /Klidné město/
——————–
Zákaz žití na ulici? S tím zase jako bych se s kolegou hrabou shodl, protože bydlet na ulici nebo na autobusové zastávce prostě není správné a konkrétně třeba v Říčanech, tak ty děti začali upozorňovat, že někde spí bezdomovec ve spacáku a že oni nechtějí jezdit autobusem a čekat na té zastávce. Takže tam já v té jednoduché otázce, zda umožnit nebo neumožnit, řítí ve městě na ulici, tak tam já bych byl také pro to neumožnit.

Věra Štechrová, moderátorka
——————–
Jedna věc je zákaz a druhá věc je, jak ho vymáhat a potom, pokud zakážete žití na ulici, co potom dělat s těmi lidmi, kteří to porušují, protože prostě jinou možnost nemají?

David Michalička, starosta Říčan /Klidné město/
——————–
Primárně jim nabídnout práci, protože asi za mě není cesta se o ně starat, nosit jim jídlo a zajišťovat jim ubytování bez dalšího. My jsme to dokonce před několika málo lety zkusili a já osobně jsem několikrát nabídl lidem bez domova práci u nás na městě v technických službách a byť to na začátku vypadalo nadějně, tak nakonec to nikdy nevyšlo a ta naše dobrá vůle nebyla opětována a vlastně ten člověk se nám odvětil zle. Takže musí tam být i na té druhé straně odezva, musí prostě ten člověk chtít a musí skutečně pracovat, vydělat si peníze na vlastní bydlení. A můj názor je, že jako pokud tahle ta nabídka opětována není, tak skutečně nějaký jako zase přísnější zásah na místě je.

Věra Štechrová, moderátorka
——————–
No, v Říčanech máte, pokud vím, i hlídky Městské policie a bezpečnostní agentury, které dohlížejí na místa, kde se lidé bez domova často zdržují, předcházejí tak vandalismu hlavně u škol nebo na náměstí tak, jak jednají s lidmi bez domova, jakým způsobem to řeší?

David Michalička, starosta Říčan /Klidné město/
——————–
Je to tak. My jsme totiž letos zaznamenali nárůst počtu bezdomovců v Říčanech, řekněme o 100 procent. Ale tady je potřeba říct, že ze zhruba tří našich známých firem se to někdy v létě rozrostlo na zhruba těch 5, 6, ale bylo to cítit, v tom městě to bylo cítit a tím prvním lakmusovým papírkem byly právě ty děti, o kterých jsem hovořil. A my jsme nejenom proto vlastně najali ty bezpečnostní hlídky, o kterých mluvíte, a současně jsme s Městskou policií a s Policií České republiky si vlastně určili nějaké konkrétní kroky tak, aby ti bezdomovci z města zmizely. A ty kroky byly o tom, že nabídneme práci, nabídneme pomoc. A pokud ji ten člověk nepřijme, tak nemá v našem městě co dělat a uděláme všechno pro to, aby prostě v Říčanech nebyl.

Věra Štechrová, moderátorka
——————–
Oni mezi bezdomovci jsou často velmi často lidé nemocní, psychicky postižení nebo lidé, kteří jsou v takovém zdravotním stavu, že vlastně nejsou schopni už se sami o sebe nějak postarat, tak potom asi těžko vyřeší jejich situaci to, že jim budete nabízet práci, jak potom k nim přistupujete v takovém případě nebo máte nějaký program i pro tyto lidi?

David Michalička, starosta Říčan /Klidné město/
——————–
Tak já zase bych řekl, že aspoň u nás těch případů, o kterých mluvíte, není tolik a není vlastně tam prakticky žádný, většina nebo všichni ti lidé občas vídáme prostě na ulici a na těch zastávkách, tak ti pracovat mohou a i mentálně jsou na tom dostatečně dobře a stačilo by, kdyby chtěli. V jednom případě tam byl problém se závislostí. A tam jsme přistoupili k tomu, že i po dohodě s ním jsme vlastně mu umožnili přesunout se do nějakého pobytového zařízení s léčbou tak, aby se té závislosti zbavil. Jinak důležitá je podle mě prevence, protože pokud se člověk dostane do té jako špatné situace, tak jenom hasíme požár, ale i ideální je mu předcházet. A i k tomuhle tomu vedly některé naše kroky, protože kromě těch obou složek policie, tak s námi samozřejmě to připravoval i náš krizář a preventista, takže i z té oblasti prevence jsme posílili ty naše aktivity.

Věra Štechrová, moderátorka
——————–
Vy jste říkal, že pro ty, kteří tedy nevyužijí té vaší pomoci a dál ohrožují bezpečnost jiných lidí, že je na místě větší přísnost, ale neplatí to vlastně globálně, že každý, kdo ohrožuje bezpečnost jiného a znečišťuje třeba veřejné prostranství, je problém, proč to zmiňovat právě jen v souvislosti s bezdomovci?

David Michalička, starosta Říčan /Klidné město/
——————–
Já myslím, že to platí obecně, že skutečně se to netýká zhruba jenom lidí bez domova, ale ono vždycky ten ďábel je skrytý v detailu. Takže možná v jiných městech to může vypadat a fungovat jinak než u nás v Říčanech. My opravdu jako tam se bavíme o jednotkách lidí, kde ten problém je a není to ani tak jako o znečišťování toho veřejného prostoru nebo o nějaké kriminalitě, ale je to spíš o tom jako pocitu nebezpečí. U nás skutečně prostě na to začali upozorňovat děti a rodiče, že se necítí bezpečně v určitých oblastech, typicky u nádraží nebo na těch autobusových zastávkách. A já jsem v tu chvíli vlastně vydal pokyny, abychom zasáhli co nejdříve tak, aby se nám ten problém nerozrostl, protože čím déle bychom to nechali být, tak tím víc možná těch bezdomovců by se k nám začalo stahovat, a to není určitě naším cílem. Takže my jim nechceme vytvářet podmínky tak, aby se jim tam žilo v uvozovkách dobře na té zastávce, chceme jim nabídnout tu pomocnou ruku, ale pokud i nepřijmou, tak prostě z našeho města půjdou ven.

Věra Štechrová, moderátorka
——————–
Říká starosta Říčan David Michalička z uskupení Klidné město. A ještě dodám, že senátor Zdeněk Hraba bude v pondělí hostem Dvaceti minut Radiožurnálu.

(24, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.