ČRo
Dnes pozvání k mikrofonu přijala paní Dagmar Filgasová, vedoucí pracoviště Vsetín, Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, kterou vítám u mikrofonu. Dobrý den.
Rovnou se zeptám na úvod. Paní Filgasová, tušíte, kolik klientů využívá služby vaší organizace? Rámcově.
mluvčí 5,
——————–
Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky je celostátní organizace a je zapsaným spolkem, což znamená, že jsme Spolek členů komunity osob s těžkou zrakovou vadou a v rámci celé republiky máme necelých 8000 řádně přihlášených členů, ale pokud se týká využívání sociálních služeb, registrovaných sociálních služeb, tak zde máme to číslo trošku vyšší, protože všichni klienti nemusí být našimi členy. Prostě ten, kdo potřebuje naši pomoc, má těžkou zrakovou vadu nebo se potýká se ztrátou zraku, přijde za námi a my mu poskytneme veškerou potřebnou pomoc a péči.
mluvčí 4,
——————–
A vůbec celkově, jak to je, Využívají klienti vaše služby pravidelně nebo je to takové nárazové podle aktuální potřeby.
mluvčí 5,
——————–
A klienty naše organizace jsou jednak uživatelé služeb, kteří si přijdou pro jednorázovou službu, prostě potřebují třeba si pořídit kompenzační pomůcku, potřebují získat informaci, sepsat žádost o příspěvek na pomůcku nebo žádost o příspěvek na péči a poté třeba už naše služby nepotřebují, protože mají třeba rodinné zázemí, které jim pomáhá, ale je řada uživatelů našich služeb a členů, kteří nás navštěvují pravidelně a jak jsem již řekla, jsme spolkem, to znamená, společně sdílíme život osob se zrakovou vadou a toto je takové klíčové pro to, aby naši členové, aby lidé s těžkou zrakovou vadou měli ten pocit, že patří do této společnosti a že vlastně mají stejné místo jako všichni zdraví lidé.
mluvčí 4,
——————–
Říká Dagmar Filgasová, která je zároveň také krajskou koordinátorkou aktivit Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých. Co všechno vaše organizace nabízí? K tomu se blíže dostaneme za chvíli, protože ta nabídka je skutečně široká, tak ať na to máme dost času, ale ještě se zeptám na to, jestli ve Zlínském kraji jste jedinou organizací tohoto druhu nebo jestli třeba spolupracujete s podobnými institucemi.
mluvčí 5,
——————–
Ve Zlínském kraji je Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých jedinou poskytovatelkou pomoci v oblasti odborného sociálního poradenství a sociálně aktivizačních služeb a také spolkové činnosti, avšak pro úzce specializovanou činnost, například výuku Braillová bodového písma nebo prostorové orientace či speciálního nácviku pomůcek. Máme založenou společnost, která se jmenuje Tyfloservis, a to je také celostátní společnost a ve Zlínském kraji společně s námi působí pro pomoc osobám se zrakovou vadou.
mluvčí 4,
——————–
Já jsem se také na vašich webových stránkách dočetl o takových pěkných zásadách vašeho počínání, pojďte je posluchačům přiblížit a vysvětlit, co vlastně znamenají a proč jste si vybrali právě tyto zásady. Víte, kam mířím? Ta svépomoc, partnerství. Atd.
mluvčí 5,
——————–
Řada podnětů, případně různých životních situací inklinuje k tomu, aby lidé se zrakovou vadou nebyli závislí, nebyli stoprocentně závislí na svém okolí nebo na pomoci dalších osob, a proto se snažíme vysvětlit a také garantujeme, že naše pomoc pomůže v získání samostatnosti, ve zvýšení sebevědomí osob s těžkou zrakovou vadou. Protože když si uvědomíme, že zrakem vnímáme více jak 80 % informací běžně kolem sebe tak ztráta zraku je poměrně bolestnou záležitostí, avšak také máme jedno krédo Slepotou Život nekončí a myslím si, že naše organizace pomáhá a přispívá k tomu, že návrat do běžného života pro lidi s těžkou zrakovou vadou je pozvolný, je plynulý a pokud opravdu člověk chce, tak se naučí v poměrně vysoké míře samostatnosti. Není závislý na svém okolí. Používá kompenzační pomůcky, jejichž vývoj jde poměrně rychle dopředu a také sdílí ten život osoby s těžkou zrakovou vadou s ostatními, což je velmi důležitá.
mluvčí 4,
——————–
Vedoucí pracoviště Vsetín, Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých České republiky Dagmar Filgasová nám představuje tuto organizaci. Před chvílí jsme, jsme dostali takové všeobecné informace. Teď pojďme konkrétně na vaše služby. Jaké tedy nabízíte těm, kdo se na vás obrátí.
mluvčí 5,
——————–
Naše organizace nabízí, nabízí mimo spolkovou činnost, to znamená volnočasové aktivity a vzájemné sdílení komunity osob s těžko vzorkovou vadou také odborné služby a jsou to registrované sociální služby, odborné, sociálně poradenství a také sociálně aktivizační služby. No a v rámci výcviku vodících psů máme také v Praze naše vlastní středisko a v rámci tohoto střediska potom probíhá také odborná služba sociální rehabilitace, kde se vlastně naši uživatelé služeb, členové, prostě lidé s těžkou zrakovou vadou učí pracovat s vodickým pejskem a vnímat i jeho potřeby toho pejska, ale samozřejmě souznít s tím, aby pejsek, vodící pes je dobře vodil a dobře jim sloužil. No, a v rámci odborného sociálního poradenství jsme klíčovým partnerem pro komunikaci, převážně tedy teď s úřady práce, kteří vlastně jsou poskytovatelé a nepojistných sociálních dávek, zejména se jedná o pomoc při vyřizování příspěvku na péči, vyřizování příspěvku na kompenzační pomůcku, průkazky osoby se zdravotním postižením.Ale v současné době také hodně pomáháme našim klientům vyřizovat například příspěvek na bydlení. Jsou to klíčové oblasti, protože naši odborní zaměstnanci umí pracovat s lidmi s těžkou zrakovou vadou, ví, jak jim vysvětlit. Přečíst informace, také jim můžeme pomoci při vyřizování těchto osobních záležitosti přímo na úřadu. Takže toto naši lidé hodně využívají, no a v rámci sociálně aktivizační služeb s našimi klienty procvičujeme dovednosti, které vedou ke zvýšení samostatnosti osoby s těžkou zrakovou vadou, aby se naučili jednak používat hlasové kompenzační pomůcky, aby si procvičili hmat a uměli vnímat svět i hmatem, případně sluchem. No, a také jim dáváme možnost využít volný čas pod odborným vedením našich zaměstnanců.
mluvčí 4,
——————–
Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých nabízí. Můžu to takhle zkracovat, říkáte také Sons, jenom v rámci té zkratky je to běžné mezi vámi, že to používáte tady tu zkratku jako jedno slovo SONS.
mluvčí 5,
——————–
Používáme tuto zkratku, protože je to přece jenom trošku blíž potom lidem k zapamatování, nicméně nebráníme se jakémukoliv užívání toho, co člověku pomůže.
mluvčí 4,
——————–
Tak já v rámci ušetření času, aby se dostalo na důležité informace. Občas to zkrátím na ten Sons, za který je tady Dagmar Filgasová, pojďme třeba konkrétně paní Filgasová. Když se na vás obrátí člověk, který třeba při nehodě přišel o zrak, tak s čím mu pomůžete? Nejdřív?
mluvčí 5,
——————–
Zájemci o tuto službu poskytneme především základní informace, aby se dobře orientoval o tom, na co vlastně má nárok, o co si může požádat, jak ta situace je řešitelná. Pomůžeme mu vysvětlit, kde získá cokoliv, co prostě v tu chvíli potřebuje, ale zejména se poté soustředíme na to, aby udrželi takovéhoto člověka, který prostě náhle přijde o zrak v té kontinuitě, při práci s tím, aby pracoval na zvýšení samostatnosti, aby se prostě neuzavřel do sebe, nezavřel se doma a nestal se závislý na okolí, protože tito lidé se potom velmi těžko vrací zpět do běžného života. Snažíme se také na různých příkladech a osobních setkáních, pokud tedy o to klient má zájem, vysvětlit, že prostě jak už jsem říkala, slepotou život nekončí. Situace je do jisté míry řešitelná. Naleznou u nás přátele. A právě i to sdílení zrakové vady a souznění s tím, jak ostatní tuto situaci prožívají, jak už vlastně zvládli, z čeho se vlastně dostali, tak dává těm lidem naději, že to zvládnou a také už potom budou běžně moci dobře žít.
mluvčí 4,
——————–
Čili je tam i taková psychologická první pomoc, dá se říct, má třeba možnost se takový člověk u vás pak naučit číst pomoci Braillova písma a případně si upravit domov a přizpůsobit si ho tak, aby si tam třeba neublížil.
mluvčí 5,
——————–
Pokud se týká nácviku čtení a psaní Braillova bodového písma, tak právě toto provádí u nás specializované středisko Tyfloservis tady ve Zlíně, které má celokrajskou terénní službu, takže dojíždí za lidmi i do domácnosti nebo do pobytových zařízeních, no, a my vlastně potom procvičujeme naučené prvky prostorové orientace a řadu takových drobných kompenzačních pomůcek, které jsou k běžnému životu doma potřeba. Je to například indikátor hladiny. To je taková malá krabička, která má dvě ouška, zavěsí se ty ouška za okraj hrníčku, oušky dovnitř. Teď si nalijete horkou studenou vodu či jakýkoliv nápoj, no, a jakmile hladina vody nebo toho nápoje dosáhne určité hladiny těch OUŠEK, tak ta krabička začne pípat, tudíž nemusíme dávat do hrníčku atd. máme různé další ozvučené pomůcky, nevidomé ženy můžou péct, protože máme ozvučenou váhu, máme ozvučenou minutku, máme ozvučených řadu další pomůcek tak, aby právě mohli lidé zůstat třeba i sami doma a mohly se něco uvařit, upéct a mohly se adaptovat na to, na co mají rádi, takže tyto dovednosti s nimi právě procvičujeme, aby se v nich udrželi.
mluvčí 4,
——————–
Tyto samostatné pomůcky by si vyžádaly ještě mnohem víc času. My se ale věnujeme víceméně všeobecně sjednocené organizaci nevidomých a slabozrakých České republiky, za kterou promlouvá Dagmar Filgasová. Promlouvat bude i za chvíli. My se podíváme i ven. Právě třeba s člověkem, který nenadále ztratil zrak a určitě se dozvíme i nějaký zajímavý příběh, kterých musela Dagmar Filgasová zažít. Po dobu své praxe. Spoustu.
mluvčí 4,
——————–
jak se dá přizpůsobit domov, co venku? Když člověk najednou o schopnost vidět přijde, asi se cítí hrozně zranitelný a nejistý v tom otevřeném prostoru. Naučíte ho i, jak se chovat právě venku, jak si jít třeba nakoupit a podobně.
mluvčí 5,
——————–
Ano, toto je velmi důležitá oblast života lidí se zrakovou vadou. Už jsem zmínila budícího pejska, který pomáhá, no, a dále naše klienty. Naučíme chůzi s průvodcem, to samozřejmě probíhá škola i pro toho průvodce, aby dokázal bezpečně doprovázet osoby se zrakovou vadou, no, a zkušenější nevidomé už také učíme potom prostřednictvím naší společnosti Tyfoservis chůzi s bílou holí, protože to je opravdu specifická dovednost a už jenom přijmout bílou hůl, jít s ní ven není úplně jednoduché. Pro ty lidi, protože se cítí, že na ně všichni budou koukat, budou si jich všímat a tím pádem oni budou nejistí, takže velmi důležitým bodem v životě člověka se zrakovou vadou je smíření se jednak s vadou, ale jednak taky s tím, že bude chodit s bílou holí. No a prostorová orientace s bílou holí jednou ze základních dovedností nevidomých a slabozrakých a pravidelným cvičením a procvičováním se stane, že lidé se zrakovou vadou dokáží i samostatně se dobře orientovat s pomocí bílé hole, protože bílá hůl opravdu slouží nejen jako identifikátor, že člověk má zrakovou vadu, ale je také pomůckou při orientaci, protože bílou holi si nahmatají buď přirozené vodicí linie nebo umělé vodicí linie a dokáže se naučit ten prostor naučit se cestu do práce, do školy, do obchodu, na poštu, kamkoliv za kamarádem, do restaurace. A ta myšlenka, že nejsem závislý na někom, kdo pro mě přijde, abych mohl jít ven Je poměrně silnou vzpruhou pro to, aby se naši lidé naučili chodit a pracovat s bílou holí.
Milan Knotek, ředitel Českého rozhlasu Sever
——————–
A s tímhle vším pomůže Sons. Předpokládám, že za dobu, co se zrakově postiženými pracujete, jste potkala velmi mnoho lidí se silnými příběhy, můžete se o některý z nich s námi podělit.
mluvčí 5,
——————–
Často vzpomínám na mladého patnáctiletého kluka, který vlivem operačního zákroku přišel o zrak. Prostě ráno se budil a mami, já nevidím. A přišel za námi tehdy do našeho střediska i s rodiči, protože rodiče vůbec nevěděli, co mají dělat, a postupnými kroky během asi dvou měsíců jsme je připravili na to, že syn se naučí zvládat pomůcky, naučí se číst a psát Braillovo bodové písmo, naučí se chodit s bílou holí, naučí se komunikovat taky, když nevidí, tak bude dobře komunikovat. No, a právě z tohoto chlapce se stal velmi úspěšný student gymnázia. Právě s kompenzačními pomůckami, s ozvučeným braillským Řádkem, Se zápisníkem, s bílou holí, to vše se dobře naučil. Vystudoval vysokou školu a je z něj výborný IT technik. Takže mám z toho radost. No, a je fakt, že, řekla bych, že kluk se s tím smířil dříve než rodiče, s těmi jsme potom ještě chviličku pracovali, ale když rodiče viděli, jak se daří synovi, tak samozřejmě v dnešní době už jsou na něho pyšní a jsou rádi, že to takhle zvládl a tím pádem, že to zvládli i oni.
mluvčí 4,
——————–
Tak to je krásný příběh. Děkujeme za něj, ať podobných prožíváte co nejvíc. Když už tedy se něco takového stane, může to být i jakýsi signál pro všechny posluchače Českého rozhlasu Zlín, jak se dá k podobným problémům přistupovat. Ale trošku to obraťme, protože teď jsem tady až zihl na základě toho vašeho příběhu mají nevidomí a slabozrací také nějaký svůj specifický humor, který používáte mezi sebou.
mluvčí 5,
——————–
V rámci naší komunity je, nechci říct, veselo, ale opravdu už jsme rádi, že naši členové jsou Veselí, mají rádi humor a dokážou právě i těžit z humorných situací, které nastávají I díky jejich zrakovému handicapu. Když si mezi sebou nevidomí říkají, to jsme se dlouho neviděli, jo, když mezi sebou si říkají, jak vlastně dávat pastu na kartáčeknna zuby, když jim furt ta pasta padá a nakonec se shodnou, že nejlepší rovnou do pusy, anebo když v rámci maškarního bálu na sobě zkoumáme maškarní oděvy a vzájemně si to popisujeme, tak je u toho poměrně veselo a je to právě i známka toho, že lidé jsou smíření se zrakovou vadou, ví, že se s ní dá žít a že právě v rámci komunity nevidomých, která je jim blízká, se naučí jednak dovedností a jednak je jim tam rozuměno.
——————–
Tak to je moc pěkné. A na závěr našeho povídání, které strašně rychle uteklo, se zeptám, jak vnímáte naši společnost ve vztahu ke zrakově handicapovaným? Jsme ohleduplní nebo spíše naopak bezohlední? Jak to vnímáte vy?
mluvčí 5,
——————–
Já bych řekla, že postupem času se čím dál Tím víc samozřejmě díky médiím otevírají dveře do světa různých handicapů, samozřejmě i do světa nevidomých a slabozrakých. Začínáme často u studentů, u žáků, kdy prezentujeme, jak vlastně se chovat k člověku se zrakovou vadou, když ho potkají, jak se s ním má komunikovat, jak mu můžou pomoci, aby mu neublížili a také samozřejmě v rámci osvětových různých akcí, které jsou i pro širokou laickou i odbornou veřejnost, vnímám naši společnost jako společnost, která chce pomoci, která má zájem na to, aby se zrakově postižení stali integrální součástí společnosti, aby jim v té společnosti bylo dobře a aby právě i v rámci toho handicapu zvládali své situace, mohli studovat, pracovat, užívat si volnočasové aktivity stejně jako zdraví lidé, takže vnímáme velkou ochotu, vnímáme zájem dobrovolníků, kteří nám chtějí pomáhat zejména při doprovodech našich nevidomých a vnímáme také zájem třeba určitých odborných skupin, které se chtějí dozvědět o životě zrakově postižených co nejvíce, aby třeba pro ně mohli připravit určité typy aktivit, akce, přednášky, například velmi dobře se nám ty daří partnerství s knihovnami, což je trošku takové zajímavé, protože knihovny přece jsou o knížkách, nicméně zrakově postižení také čtou, máme svoji digitální knihovnu v rámci našeho ústředí SONS a velký zájem o knihy a o naše vydavatelství Zora svědčí o tom, že součást našeho světa je prostě kniha, ať už v jakékoliv podobě. Knihovny Se stávají místem, kde se naši zrakově postižení potkávají, ať již v rámci zvukové knihovny nebo různých akcí, které knihovna pro nás pořádá.
——————–
Já jsem rád, že se snaží toho dělat hodně pro nevidomé a slabozraké. I Český rozhlas Zlín. Doufám, že to také tak vnímáte, protože snad kdo jiný než toto zvukové médium by vám mělo být tím nejbližším partnerem. Důkazem toho je i to naše pěkné povídání, za které vám moc děkuji a vyřídím jenom i pozdrav všech kolegů a celého našeho týmu. Vřelý dík za to, že jste za námi přišla. Přiblížila nám činnost Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých České republiky. Přeju, ať se vám vaše činnost nadále daří a za Český rozhlas Zlín. Snad můžu zodpovědně slíbit, že my v té spolupráci rádi budeme dál pokračovat.
Přidejte odpověď