I spalničky zabíjejí nebo vedou k mentální retardaci

ilustrační foto Jomphong FreeDigitalPhotos

 ČT 24

Celosvětově přibývá případů spalniček, loni jich meziročně zdravotníci zaznamenali o pětinu víc, celkem přes 10 000 000. Před jejich šířením varuje Světová zdravotnická organizace. Nejzranitelnější skupinou jsou děti do pěti let, které jsou zároveň nejčastějšími oběťmi nemoci. Spalničkám se přitom dá předcházet očkováním a právě nedostatečná vakcinace podle Světové zdravotnické organizace stojí za nárůstem případů. Podrobnější komentář přidá Radomíra Limberková, vedoucí Národní referenční laboratoře pro spalničky Státního zdravotního ústavu.Dobré odpoledne. Vám přeju.
Co tedy zatím nárůstem počtu nemocí stojí.

mluvčí 13,
——————–
Spalničky vlastně celosvětově nikdy nevymizely. Počet případů kolísá v několikaletých cyklech, a to, že v současné době vidíme nárůst počtu případů, je nutné hodnotit v dlouhodobém horizontu, kdy vlastně v době probíhající epidemie Covidu byl naopak výskyt spalniček neobvykle nízký. Čísla, která jste zmínil, v počtu případů jsou modelově vytvořená čísla, která vlastně ve výsledku úplně, tak hlášení se neobjevují. Podle toho, kolik je nahlášeno případů, se jedná o mnohem nižší počty, nicméně je jednoznačné, že z 91 % se tyto jak komplikace ve smyslu úmrtí, tak i počty případů týkají regionů WHO, africký, jihovýchodní Asie, a co se týče toho počtu případů onemocnění, se k tomu přidává ještě Blízký východ. Kdybychom se soustředili na WHO region evropský, tak bychom dosáhli počtu onemocnění v rámci celého WHO evropského regionu v roce 23 přes 61 000 případů.Pokud bychom hovořili o zemích Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru, tak v roce 23 se jednalo o 2300 případů a v České republice jsme v tomto roce měli případ jeden. V roce 24 Vidíme nárůst opravdu v počtu případů i v rámci zemí celého WHO evropského regionu, v současné době máme zachyceno již asi 100 000 případů v rámci zemí EU, EH, Evropského hospodářského prostoru se jedná o necelých 20 000 případů, z toho ovšem 11 000 případů právě je v jedné ze zemí, kde je nízká proočkovanost a jedná se o Rumunsko, v Rumunsku bylo zaznamenáno devět případů úmrtí celkem v roce 2024. V rámci celého WHO regionu bylo zaznamenáno úmrtí 18. Převážná většina případů pochází ze zemí, jako je Kazachstán, Ázerbájdžán, Uzbekistán, Ruská federace, Kyrgyzstán, v České republice v roce 2024 jsme detekovali 33 případů onemocnění spalničkami.

Roman Fojta, moderátor
——————–
Vy už jste se toho dotkla, ale jak často spalničky zabíjejí?

mluvčí 13,
——————–
Říká se, že k úmrtí dochází u jednoho z tisíce případů onemocnění spalničkami. Záleží to samozřejmě na tom, v jaké kondici, ať už tedy výživové nebo imunitní, je postižený pacient, samozřejmě, že ta úmrtnost je vyšší v případě, že dochází k onemocnění u dětí, které jsou podvyživené, které mají nedostatek vitaminu A – tam potom může dojít k trvalému postižení v podobě ztráty zraku, nicméně onemocnění spalničkami není radno podceňovat. Jedná se o onemocnění, které v důsledku Suprese imunity po onemocnění dává prostor pro nástup bakteriálních superinfekcí, které se pak projevují buď jako zánět středouší, můžou být vyvolávatelem průjmů, můžou být vyvolávatelem těžkých pneumonií a bohužel asi v jednom případě z tisíce dochází i k postižení centrálního nervového systému v podobě zánětu mozku nebo zánětu mozkových blan, tato onemocnění právě společně s těžkými zápaly plic mohou být nejčastějším zdrojem úmrtí, což se týká trvalého poškození po onemocnění spalničkami. Právě to ve spojení tedy s tím zánětem mozku, můžeme říci, že může nastoupit hluchota a mentální postižení. Jak jsem již zmínila, tak v zemích s těžkým výživovým deficitem u dětí a nedostatkem vitaminů A dochází ke slepotě – k nejhorším fatálním komplikacím.

moderátor
——————–
My jsme v úvodu nebo v té první části rozhovoru říkali, že pokud jde o spalničky, nejohroženější věkovou skupinou jsou děti do pěti let, jak moc jsou mezi nimi spalničky nakažlivé? Jak často děti v této věkové skupině umírají.

mluvčí 13,
——————–
spalničky patří mezi jedno nejnakaživějších infekčních onemocnění a jeden nemocný člověk je schopný nakazit až 12 vnímavých osob. Samozřejmě nejpostiženější věkovou skupinou jsou malé děti. Dokud nedojde k očkování, pokud bychom dodržovali očkovací kalendář, tak ve věku do 18 měsíců bychom měli první dávkou mít naočkovány všechny děti, druhou dávku očkování pak aplikujeme mezi pátým a šestým rokem věku dítěte, čili před zahájením povinné školní docházky, tím tedy vlastně silně omezíme možnost úmrtí u této nejcitlivější věkové kategorie. Bohužel je skutečností, že globálně na celém světě vlastně dochází k poklesu proočkovanosti. Potřebná proočkovanost je více než 90 pětiprocentní, a to dvěma dávkami vakcíny, současně globálně dvěma dávkami vakcíny je očkováno pouze 74 % dětí, jednou dávkou vakcíny pak 83, což neposkytne vlastně dostatečnou ochranu těchto malých dětí, pokud bychom hovořili o očkování v České republice i zde vidíme pokles proočkovanosti postupný, naposledy jsme požadované proočkovanosti nad 95 % dosáhli v roce 2014. Od té doby dochází postupně ke snižování tohoto procenta a v současné době z posledních dat máme proočkované ročníky dětí narozených v roce 2019 první dávkou z necelých 93 %, u děti narozených v roce 2020 opět sledujeme určitý pokles, tam už máme jenom 88 % proočkované populace, která by měla být očkována.

Roman Fojta, moderátor
——————–
No a kde vidíte příčiny toho, že klesá proočkovanost minimálně v Česku?

mluvčí 13,
——————–
Upřímně tomu příliš nerozumím, protože historie vakcinace proti spalničkám je opravdu dlouhodobá, datuje se již do roku 1969, kdy se vakcína zavedla, vakcína je bezpečná, nepřináší pro očkovaného žádnou zátěž, naopak přináší velké benefity. Nicméně jedná se pravděpodobně o nezájem z určitých skupin lidí. Obavy rodičů. Je to, je to věc, kdy je nutná osvěta v této oblasti, je potřeba, aby Rodiče dostávali zaručené informace, které se týkají nejen účinnosti, ale i bezpečnosti vakcíny, aby se neobávali nechávat své děti očkovat.

Roman Fojta, moderátor
——————–
Říká Radomíra Limberková, vedoucí Národní referenční laboratoře pro spalničky Státního zdravotního ústavu. Děkuji za rozhovor, hezký den vám přeju.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.