Emmička mívala už od dětství vážné zdravotní problémy. To, co se jí ale přihodilo po operaci krčních a nosních mandlí, ji nenávratně připravilo o zdraví. Holčička totiž celou noc krvácela do mozku, aniž by to kdokoli tušil. Dnes jedenáctiletá slečna z Karlových Varů se kvůli běžnému zákroku vývojově zastavila ve věku pěti let. Trpí četnými poruchami a její stav se v některých ohledech dále zhoršuje. Emmina maminka se nyní snaží vybrat peníze, aby pomohla dceři k lepší budoucnosti a alespoň částečné samostatnosti. Vyhlídky však nejsou dobré.
Emmička se narodila jako zdravá holčička. Po několika měsících se však u ní začaly objevovat časté infekce, opakované zápaly plic, záněty průdušek a musela být i hospitalizována na JIP. Z tohoto důvodu bylo rodičům lékaři doporučeno, aby dívenka ve svých pěti letech podstoupila operativní odstranění krčních i nosních mandlí.
Po provedené operaci byla propuštěna do domácích podmínek, kde ovšem celou noc krvácela do mozku. Aniž by to někdo věděl.
Dnes je Emmičce jedenáct let. Sama se neoblékne, jí s dopomocí, je často zmatená, nerozumí a není schopná jakékoliv samostatnosti. Rodiče navíc žijí s vědomím, že se stav jejich dcery nikdy nezlepší. Spíš dělají vše proto, aby zůstal alespoň takový, jaký je dnes.
Krvácela do mozku, nikdo to nevěděl
Osudovou operaci podstoupila Emmička před šesti lety. Jak popsala maminka dívky Michaela Flekačová, krční mandle její dcery byly dle vyjádření lékařů již odumřelé. Zůstaly však nafouklé a plné bakterií, jako je stafylokok, streptokok či hemofil. Odstranění mandlí se proto v rámci prevence vracejících se infektů nabízelo.
„Po operaci pustili Emmičku domů. Ráno se ale probudila s tím, že jí je špatně. Začala zvracet natrávenou i nenatrávenou krev, a to až prakticky do bezvědomí. Hned jsem volala záchranku. Prý jsem zavolala za pět minut dvanáct. Emmička plakala, že už nevidí. Musela jsem na ní mluvit a ledovat jí krk, abych ji udržovala při vědomí,“ popisuje hrůzné okamžiky maminka.
Zda se jednalo o krvácení z krčních či nosních mandlí, na tom se lékaři nedokázali shodnout.
Michaela Flekačová ale dodává, že už před samotnou operací měla Emmička špatné předoperační výsledky, které poukazovaly na zhoršenou srážlivost krve. Myslí si, že kdyby její dcera zůstala na pozorování v nemocnici o den nebo dva déle, mohlo všechno dopadnout jinak.
Mozek odumřel na mnoha místech
Na JIP následně lékaři zachránili dívce život. Když se vrátila domů, všichni si mysleli, že je nejhorší za nimi. A že odteď už bude vše dobré. Měsíc po této zkušenosti si však maminka Emmičky všimla, že dívka má oteklou tvář. Následovala další vyšetření, která odhalila absces (dutina vyplněná hnisem; pozn. red.) v měkkých tkáních.
V místě dívčina bydliště si s nastalou situací lékaři nevěděli příliš rady, proto doporučili převoz do pražského Motola. Dle slov maminky dostala Emmička koktejl antibiotik, kortikoidů a dalších léků, který i podle výsledků magnetické rezonance zabral.
„Když ale Emmička nastoupila do první třídy, všimli jsme si, že je něco špatně. Nešla jí písmenka a byla celkově pozadu. Začali jsem proto chodit po různých doktorech, až nám logopedka řekla, že je tam jasná dysfázie až afázie (porucha produkce a porozumění řeči, která vzniká poškozením mozku; pozn. red.). Postupně jsme začali navštěvovat další specialisty a odhalovat více,“ pokračuje Michaela Flekačová.
Na úrovni pětiletého dítěte
Krvácení, které následovalo po relativně běžném zákroku, totiž způsobilo dívce vážné poškození mozku. Její motorický vývoj je tedy zpomalený. Vidličkou nebo lžící se sice sama nají, ale její levá hemisféra nespolupracuje s pravou. Emmička se obléká s dopomocí, nevyzná se v čase, celkově se neorientuje, neumí si s mnoha běžnými věcmi poradit a občas trochu utíká do vlastního světa.
„Dnes je Emmička ve vývoji na úrovni pětiletého dítěte. Potýká se s mnohačetnými zdravotními problémy. Aby mohla udržovat své schopnosti, potřebuje pravidelnou a náročnou péči,“ říká Michaela Flekačová ve sbírce na dobročinné platformě Znesnáze21.
Aktuálně se Emmiččin vývoj nikam dál neposouvá. Podle lékařů bude i ve svých dvaceti letech pořád na úrovni předškolního dítěte. Rodina se proto alespoň snaží, aby to, co Emmička v tuto chvíli umí, nezapomněla. Udržovat dívčin aktuální stav se rodina snaží pomocí terapií a procedur, na které vybírá peníze ve sbírce.
„Vybrané prostředky by byly použity na Neurofeedback terapii (viz níže), která není hrazena zdravotní pojišťovnou. Dále na hipoterapii, logopedii, psychoterapii a další odbornou péčí,“ říká Emmiččina maminka.
Pobyt, který může pomoci
„Emmička má ložiska afázie (získaná porucha produkce a porozumění řeči; pozn. red.) na mozku, vývojovou smíšenou dysfázii, zachovalé primitivní reflexy (které v běžném vývoji u miminek zanikají; pozn. red.), traumata a fobie, ADHD a poškozenou krátkodobou paměť. Její stav stagnuje. A v něčem se dokonce zhoršuje. Proto nám byly doporučeny i lázně zaměřené na tyto potíže. Pokud by se podařilo vybrat více peněz, budou použity i na tyto služby,“ doplnila ke sbírce Emmiččina maminka.
Rodina však čelí velkému tlaku, jelikož náklady na Emmiččinu zdravotní péči jsou vysoké. Pravidelně musí absolvovat cesty do Plzně a dalších měst; do školy, za lékaři a terapeuty. To je náročné nejen časově, ale i finančně.
Nenávistné komentáře
To bohužel není vše, čemu rodina čelí. Jako mnoho dalších lidí, kteří se snaží vybrat peníze na léčbu hendikepovaných či nemocných členů rodiny, se bohužel i maminka Emičky setkala s negativními komentáři a obviněními.
„Nechápu, kde se bere tolik zla a nepochopení. Našel se nějaký dobrák, kterého nebudu jmenovat, jenž napsal ke sbírce, že naše Emmča nikam nedojíždí a že jsme finančně zaopatřeni. Pokud máte jakékoliv pochyby, napište přímo mě, ráda vše vysvětlím,“ vzkázala všem na sociálních sítích.
Doplnila také, že když její dítě není před smrtí, neznamená to, že na tom není špatně. Prognózy do budoucna nejsou pro Emičku dle slov Michaely Flekačové bohužel vůbec dobré. I tak se však rodina raduje z každého malého pokroku.
„Když máte zdravé dítě, které dostává dobré známky, jste šťastní. Když on nebo ona udělá to, co jim řeknete, jste šťastní. Je to běžná radost, která ale není samozřejmá. Když však máte dítě s nějakým omezením, s každým malým úspěchem pulzujete a vibrujete, jako byste vyhráli mistrovství,“ napsala nedávno na svých sociálních sítích maminka.
Emmičce lze na terapie i pobyt v lázních přispět jakoukoliv částkou ZDE: https://www.znesnaze21.cz/sbirka/emmicka-po-operaci-mandli-utrpela-krvaceni-do-mozku-pomozme#o-sbirce
Co je neurofeedback
Jedná se o tréninkovou metodu, která člověku umožňuje měnit fungování mozku pomocí zpětné vazby z počítače.
Trénink je to bezbolestný a neinvazivní. Počítač pouze snímá informace o tom, jak mozek klienta funguje, a to pomocí dvou snímacích elektrod na hlavě a jedné na uchu.
Informace jsou pak klientovi vraceny zpátky, díky čemuž se mozek učí a rozvíjí.
Zdroj: Institut celoživotního vzdělávání
Kateřina Němcová
Moravskoslezský deník
Přidejte odpověď