Münich o reformě

ČT24

A my jsme teď ve spojení s naším dalším hostem Danielem Münichem z Akademického thinktanku IDEA při CERGE EI a členem Národní ekonomické rady vlády. Dobrý den.
Tak jak jste vy spokojený? Jak hodnotíte tu podobu důchodové reformy, která prošla Poslaneckou sněmovnou?

Daniel Münich, ekonom, CERGE-EI
——————–
Tak když pominu nějaké detaily, tak myslím, že je dobře, že ta reforma prošla, je to důležitá věc, možná nejdůležitější za tohoto vládního období, v podstatě řeší do budoucna dlouhodobě důchody, především těch, kteří do důchodu půjdou. Dělá to způsoby parametrickými, ani jinak to nejde u toho průběžného systému, kdy se přiškrcuje šroubků asi 8–10 na různých stranách, což je správné, protože přiškrtit jeden šroub by bylo špatně. Jsou tam samozřejmě nějaké procesní, bych řekl, nedostatky, chyby na kráse, problematika je tam těch náročných profesí, kde to, myslím, bylo dost nešťastně provedeno v samotném finále, nedořešilo se to, snad se to dořeší do budoucna.

redaktor
——————–
Zmiňoval jste ty náročné profese, tak bylo právě nutné zužovat ten okruh. Bylo by to jinak finančně neúnosné.

Daniel Münich, ekonom, CERGE-EI
——————–
Já si myslím, že ne, kdyby samotný návrh byl lepší, propracovaný, kdyby tam mnohem jasněji zaznělo, že tedy s těmi vyššími výdaji na tu skupinu ve třetí skupině půjdou i vyšší příjmy státního rozpočtu z těch navýšených odvodů. Jo, o tom se nemluvilo. V tom materiálu to víceméně není moc spočítané, nejsou tam ani nějaké typické příklady, není tam ani vidět ta trajektorie, která by byla náběhová a zřejmě prospěšná pro státní rozpočet, takže možná i došlo na straně poslanců k nějakému milionu domů, že to bude černá díra. Na peníze.

redaktor
——————–
Současných penzistů se důchodová reforma nedotkne. Ti budoucí mají dost času na to, připravit se na změny.

Daniel Münich, ekonom, CERGE-EI
——————–
Tak ona se i těch současných dotkne, ale relativně strašně málo a ti ostatní, to je další důležitá věc, ty věci skutečně nelze řešit na poslední chvíli. Někdy za dalších 10 let je dobré, aby lidé věděli, do čeho jdou a potom těch 10 let před penzí už měli klid, ale aby věděli, že už ten systém se pro ně nějakým zásadním způsobem nezmění.

redaktor
——————–
Slyšeli jsme před chvílí vyjádření opozičního hnutí ANO, které nepovažuje ty změny, ale ani za důchodovou reformu, ale spíše za nějaké parametrické úpravy. Poukazuje na to, že do systému nepřináší žádné peníze navíc, že jde spíše o seškrtání výdajů. Tak není v tom nedostatek.

Daniel Münich, ekonom, CERGE-EI
——————–
No, určitě ne. Za prvé jde o reformu prvního důchodového pilíře a tam nic jiného než parametrické změny si představit nelze, takže kritizovat, že to jsou jenom parametrické změny, jiný systém neexistuje. Takže to je první, druhá, že vláda nehledá zdroje, samozřejmě, já bych také našel spoustu věcí, kde by vláda mohla být efektivnější v redukci šedé ekonomiky, zdanění na trhu práce atd. ale je potřeba zároveň říci, že ty částky, o které jde, tak ty v žádném případě nikdy nevyřeší boj s šedou ekonomikou. To je prostě odvedení pozornosti úplně někam jinam.

redaktor
——————–
Slyšeli jsme právě od opozice, že pokud se dostane příští rok do vlády, tak řadu těch změn zruší. Co by to znamenalo pro důchodový systém?

Daniel Münich, ekonom, CERGE-EI
——————–
No pozor, my nesmíme uvažovat pouze o důchodovém systému, protože víme, že důchodový systém je součástí veřejných rozpočtů a čím více nás bude zatěžovat důchodový systém, tím méně prostředků bude zbývat na další strašně důležité oblasti, ať je to obrana, kde nezbytně bude potřeba ještě zřejmě více peněz, zdravotnictví, které se stárnutím obyvatel prostě bude vyžadovat další a další peníze, a to školství, věda a všechny další oblasti. Samozřejmě na důchody můžeme dávat diametrálně více peněz, ta další 3 % HDP, jak tady zaznělo, ale už dneska nemáme dostatek peněz na školství, na vědu a vlastně ani na tu obranu, takže si musíme uvědomit, že to je v podstatě žití, žití na úkor budoucích generací.

redaktor
——————–
Často se zmiňuje také podpora porodnosti. Jako možné řešení má ten systém čas na to, aby čekal, až vyroste nová generace přispěvatelů.

Daniel Münich, ekonom, CERGE-EI
——————–
Toto určitě tahleta rada možná mohla trošku být platná před 20, 15 lety, ale ne už dneska. Ta generace, která by začala vydělávat a která by se narodila v příštích 10 letech, tak přijde na trh, až kdovíkdy. Takže to už je pozdě. To už jsme prokoučovali. Zároveň je potřeba říct, že v evropské zemi není možné nějakým zásadním způsobem navýšit porodnost, počet narozených dětí, nějakým kouzlem, je možno to nějakým způsobem pošťouchnout, ale ne nějakým zásadním způsobem, který by vyřešil problém důchodového systému.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.