Zákon o sociálním podniku – jak by mohl pomoci při zaměstnávání znevýhodněných?

  ČT 1


Lidé s handicapem, matky samoživitelky, osoby starší 55 let. Jejich šance uplatnit se na trhu práce je omezená. Změnit by to měl navrhovaný zákon o integračním sociálním podniku. Pokud se podaří prosadit, zaměstnavatelé, kteří mají ve svých řadách alespoň 30 % znevýhodněných lidí, dostanou příspěvek od státu.

mluvčí 3,
——————–
Žijeme tady s podsedáky a ubrusy. Kojenecký polštáře.

redaktorka ČT
——————–
Dražilovi z Liberce. Sociální družstvo založili před 12 lety. V současné době zaměstnávají 65 lidí, většina z nich se potýká s handicapem. Potřebují zkrácenou pracovní dobu i speciální přístup.

mluvčí 4,
——————–
Mám roztroušenou sklerózu, nemohla bych dělat normálně, protože bych to nezvládla.

mluvčí 5,
——————–
Máme tady asistenty a i běžní zaměstnanci z provozu jsou vlastně těm svým kolegům k dispozici.

mluvčí 3,
——————–
Je potřeba prostě bejt citlivější, víc empatie.

mluvčí 6,
——————–
Ztrácím soustředěnost, to bych měl potom problém, takhle se můžu soustředit na svou kvalitu a odevzdat ty čtyři hodiny opravdu poctivý práce.

redaktorka ČT
——————–
Pro znevýhodněné uchazeče v Libereckém kraji zpřístupnili speciální poradnu.

mluvčí 7,
——————–
Jsme od 1. listopadu otevřeli konzultační místo, kam mohou zájemci o tuto problematiku přijít.

redaktorka ČT
——————–
Zatímco liberecké družstvo zaměstnává desítky lidí znevýhodněných na trhu práce, Mýdlna ve Volfarticích si vystačí pouze se třemi zaměstnanci.

mluvčí 8,
——————–
Cílová skupina byly Ženy nad 55 let a matky s dětmi. Měli jsme budovu, měli jsme louky a chtěli jsme to nějakým způsobem propojit.

redaktorka ČT
——————–
Od jara do podzimu za Volfarrtickou farou sbírají byliny, z nich pak vyrábějí mýdla a masti. Uplatnění tady našla i Stanislava Blumtritová.

mluvčí 9,
——————–
Jsem byla ráda, že to tady můžu dělat, protože mám to kousek domu, bylinky a takový, to se prostě vyjde na louku a sbírá

redaktorka ČT
——————–
v celém Česku v současné době funguje zhruba 240 sociálních podniků, práci nabízejí ve čtyřech stovkách provozoven.
Jak už jsme říkali, tak připravovaný zákon o integračním sociálním podniku navrhuje, aby firmy s alespoň 30 procenty znevýhodněných zaměstnanců získaly příspěvky od státu. Zahrnuje to lidi například s nízkým vzděláním, dlužníky, lidi bez domova, obyvatele před důchodovým věkem, anebo třeba handicapované. Pokud zákon schválí všechny instance, mohl by začít platit od ledna příštího roku

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.