Bystří jako rys. Vědci vědí, jaké dvě potraviny sníží riziko demence o třetinu

foto MorgueFile

Hrozba demence není jen strašák, ale smutná realita, na kterou je medicína zatím krátká. V Česku aktuálně počet pacientů s diagnózou demence přesáhl 100 tisíc případů, z nichž více než 60 tisíc připadá na Alzheimerovu chorobu. Skutečný počet nemocných však bude nejspíše mnohem vyšší, a to vzhledem k množství lidí, u kterých onemocnění ještě nebylo rozpoznáno. Díky vědeckým studiím už ale víme, jakými potravinami lze riziko demence významně snížit.

Demence není jen zapomětlivost a problémy s orientací. Jde o závažný nevyléčitelný stav, který způsobuje úbytek mozkové hmoty. A počty nemocných stále rostou. „Lze předpokládat, že počty osob postižených Alzheimerovou chorobou se budou významně zvyšovat. Kvalifikované odhady uvádějí, že v roce 2030 bude v České republice až 90 tisíc pacientů s diagnózou Alzheimerovy choroby,“ informoval Státní zdravotní ústav.

Účinná léčba demence neexistuje

Odhaduje se, že celosvětově mělo v roce 2020 žít s demencí více než 50 milionů lidí. Podle předpovědi by pak mělo přibývat 10 milionů nových případů každý rok, protože se stále zrychluje stárnutí populace. Člověk s demencí nakonec přichází o soběstačnost a je zcela odkázán na péči druhých.

Účinná léčba demence v současné době neexistuje. Rizikové faktory, kterými jsou zejména věk a genetika, také neovlivníme. Řada studií se proto zaměřila na to, jak a čím by bylo možné riziko demence ovlivnit.

Ukázalo se, že významnou roli v prevenci hraje náš jídelníček. Pokud do něho zařadíme potraviny bohaté na flavonoidy (chemické sloučeniny nacházející se v zelených potravinách, ovoci, zelenině a bylinkách), můžeme snížit riziko demence o třetinu. Z výsledků studie vyplynulo, že pět porcí zeleného, nebo černého čaje denně a některé druhy ovoce nás mohou chránit před demencí.

Studie potvrdila účinnost flavonoidů jako antidementiva

Ve velké vědecké studii, publikované v časopise JAMA Network, vědci zkoumali souvislost mezi stravou a demencí, a to pomocí údajů od přibližně 122 tisíc dospělých z britské Biobanky ve věku 40 až 70 let. Studie trvala více než devět let.

„Během této doby se u 882 účastníků rozvinula demence. Z výsledků studie byli vědci schopni odvodit, že účastníci s nejvyšším příjmem flavonoidů měli o 38 procent nižší riziko demence než ti s nejnižší spotřebou,“ popsal výsledky Frankfurter Rundschau.

Největší snížení rizika demence bylo zjištěno u účastníků, kteří snědli nebo vypili každý den alespoň dvě z následující trojice: pět porcí zeleného, nebo černého čaje, malou sklenku červeného vína a 0,5 porce bobulovin.

Milovníci vína by se ale neměli radovat předčasně. Zatímco na čaj a bobuloviny se všeobecně nahlíží pozitivně, sklenička červeného vína vypitá denně je dost kontroverzní. Pozitivní vliv mírného pití červeného vína sice snižuje podle studie riziko Alzheimerovy choroby, ale ten kdo pije moc, riziko demence naopak zvyšuje. Světová zdravotnická organizace (WHO) obecně nedoporučuje alkohol kvůli zdravotním rizikům, která jsou s ním spojena.

Studie zkoumala také vliv jablek, pomerančů, hroznů, grapefruitů, papriky, cibule a tmavé čokolády. Účastníci výzkumu, kteří jedli potraviny s největším obsahem flavonoidů, měli také lepší fyzičku a nižší index BMI, neboli index tělesné hmotnosti.

Co všechno umí bobuloviny

Bobuloviny jsou velmi zdravé. Obsahují spoustu minerálů, vitaminů, rostlinných látek i vlákniny. Maliny, jahody, ostružiny, borůvky, brusinky, rybíz nebo angrešt obsahují také antioxidanty, které posilují imunitní systém.

Přestože je v bobulovinách jen minimum kalorií, množstvím vlákniny dokáží zasytit a podpořit zdraví střev. Každodenní porce bobulí nás může ochránit i před rakovinou, kardiovaskulárními onemocněními, dnou a cukrovkou.

Křemík obsažený v angreštu se postará o krásné vlasy a pevné nehty, třísloviny v borůvkách zase působí protizánětlivě a jsou také skvělé pro mozek.

Jahody – Lidé je jedli už v době kamenné. Trvanlivost mají jen několik dní. Celoročně si je můžete užívat mražené nebo v konzervě.

Borůvky – Sklízí se od července do září a je možné uchovávat je v chladničce až deset dní.

Maliny – Sbírají se od června do poloviny září a nejlepší jsou syrové. Je možné skladovat je v ledničce tři dny.

Ostružiny – Sbírají se v pozdním létě a konzumovat by se měly co nejčerstvější. V chladničce vydrží tři dny.

Angrešt – Jako bobulovina se pěstuje už od 16. století. Dozrává v červenci a srpnu.

Rybíz – Rybíz má svůj původ v severní Asii a Evropě. Je možné jej několik dní skladovat v chladničce. Zmrazený vydrží několik měsíců.

Jablko pomáhá chránit mozek

V rámci výzkumu se řešilo také jablko. Jablka jsou obecně velmi zdravá. Flavonoidy, které se nacházejí především v jablečné slupce, působí protizánětlivě, chrání buňky těla a jsou dobré pro srdce. Obzvláště červená jablka jsou bohatá na vitamin C, E, K, B a také na minerály, jako jsou draslík, železo a zinek. Vláknina, zejména pektin, podporuje trávení a může snižovat hladinu cholesterolu.

„Studie Harvard Medical School ukázala, že jablko denně nejen výrazně snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, ale také chrání před křehkostí, zejména ve vyšším věku. Flavonoidy obsažené v jablkách mohou pomoci snížit náchylnost k pádům, zlomeninám kostí a pobytům v nemocnici obecně,“ uvedl zpravodajský web Haidelberg 24.

Jak už bylo uvedeno výše, flavonoidy pomáhají také chránit mozek před neurodegenerativními chorobami, a to včetně Alzheimera.

Konzumace jablek by však měla být umírněná. Jablka totiž obsahují fruktózu, která může být při nadměrné konzumaci problematická. Obsah fruktózy může ovlivnit hladinu cukru v krvi a dokonce vést k poškození zubů.

Shrnutí

Z vědeckých studií vyplývá, že u lidí, kteří konzumují potraviny bohaté na flavonoidy, je mnohem nižší riziko rozvoje demence.

Náš mozek například ocení bobulovité ovoce či jablka.

Olga Tušicová

Pražský deník

https://prazsky.denik.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.