Josef Šimurda (foto), kterého včera ministr zdravotnictví pověřil záchranou Janských Lázní a léčebny Vesna, vysvětluje, proč se lázně musí zaměřit i na dospělé. Jeden z jeho přátel je bývalým pacientem léčebny, do níž jezdil s obrnou. Rozhovor deníku MfD.
Krizový manažer Josef Šimurda, který má Janské Lázně vytáhnout z nejhoršího, má k regionu vřelý vztah. Sám pochází z Rokytnice nad Jizerou a dlouho pracoval v nedalekém Vrchlabí jako přednosta železniční stanice.
„O výsledcích Vesny mám jasnou představu. Jeden z mých přátel je bývalým pacientem léčebny, do níž jezdil s obrnou,“ říká Šimurda.
– Oslovil vás s nabídkou přímo ministr Leoš Heger?
Byl jsem osloven, jestli bych byl ochoten takto spolupracovat, tak jsem po krátkém přemýšlení souhlasil.
– Je možné, že vás ministr povolal právě proto, že z regionu pocházíte a znáte ho?
Proč mě tam pan ministr vyslal, na to se zeptejte jeho. Myslím si ale, že spíš viděl mé profesionální kvality. Je to však moje domněnka, třeba je to úplně jinak. Situaci ale znám, ke Krkonoším mám vztah dobrý. Spoustu let jsem bydlel ve Vrchlabí.
– Sledoval jste poslední vývoj Janských Lázní a Vesny?
Neměl jsem čas. Přiznám se, že jsem byl dlouhou dobu mimo region. Ne že bych o tom úplně nevěděl, je to významná věc, ale dopodrobna jsem se tomu nevěnoval.
– Jaký k Vesně a lázním obecně máte vztah?
Shodou okolností jeden můj kamarád prodělal dětskou obrnu. Právě na něm mohu posoudit, jací klienti se v lázních léčí. Hodnotím ji proto jako kvalitní.
– Už jste s někým z Janských Lázní jednal?
S nikým jsem nejednal. podle informací, které mám, je situace opravdu krizová a bude to vyžadovat velký kus práce, aby se lázně podařilo stabilizovat a udržet kvalitní péči.
– Budete se při záchraně inspirovat u jiných lázní, které byly v obdobných problémech?
Plán záchrany musí být individuální, záleží vždy na konkrétních podmínkách. Vstupuje do toho spousta kritérií. Na druhou stranu ale podmínky pro lázně jsou do jisté míry společné. Inspiraci z jiných zařízení se nebráním, naopak ji budu vyhledávat, protože každá zkušenost se hodí.
– Co všechno chcete v lázních změnit?
Zatím tam ještě nejsem, tak než získám detailnější přehled o tom, jak to tam vypadá, nemůžu dávat silná vyjádření.
– Dokážete už teď posoudit, kde bývalý ředitel udělal zásadní chybu a kdy nastal zlom?
Přesnou analýzu si udělám opravdu až po nástupu, protože přístup k datům momentálně nemám. Zároveň si budu muset na místě promluvit s lidmi. Problémy ale nejsou záležitostí posledního měsíce. Tam, kde jsme dneska, je důsledek dlouhodobějšího vývoje a dlouhodobějších chyb ve vedení lázní.
– Váš předchůdce tedy měl začít transformovat lázeňská lůžka na rehabilitační už mnohem dříve?
Stoprocentně. Já jsem se tedy víc pohyboval v akutním zdravotnictví, ale i v něm je vidět, jak se vyvíjí medicína. Jsou nové léčebné postupy, všechno se zintenzivňuje, zkracuje. Nemocnicím se tak v mnoha oborech zmenšuje počet pacientů. I v nich je evidentní, že se za posledních deset dvacet let počet dětských pacientů rapidně změnil. Tento vývoj se týká i lázní. Řada léčeben zaměřených na dětské pacienty se snažila zaplnit svoji kapacitu i v jiných segmentech péče, například dospělými pacienty. To je věc, kterou by do značné míry měly dělat i Janské Lázně. Teď ale nedokážu posoudit, do jaké míry se tam snažili získat pacienty z jiných věkových skupin.
– Pokud se lázně dostaly do takové situace dlouhodobými chybami, lze je zachránit za několik měsíců?
Musíme se o to pokusit, nic jiného nám nezbývá. Je potřeba se skutečně snažit kapacity naplnit tak, aby provoz začal být rentabilní a využilo se i schopností kvalitních zaměstnanců a know how, které v regionu je. Musíme udělat všechno pro to, aby se to podařilo.
– Počítáte třeba i s tím, že se záchrana podařit nemusí?
Tu variantu si nepřipouštím. Tím ale neříkám, že je vyloučena, ještě nevím přesně, jaký tam je stav. Je potřeba, aby funkčnost, prosperita a know how byly zajištěny i do budoucna.
– Dalo vám ministerstvo termín, do kdy musí být hotovo?
Tak jsme o tom ještě nemluvili, zatím jsem stále v Plzni. Předpokládám, že o tom budeme hovořit, až se seznámím se situací na místě. Pak budeme celý postup ladit konkrétněji.
– Bude součástí záchrany lázní i propouštění, které nedávno avizoval odvolaný ředitel? Mělo to být zhruba 80 lidí.
Já vůbec v tuto chvíli nechci hovořit o propouštění. Třeba to potřeba bude, třeba ne. To je věc, o které se nedá hovořit takhle od stolu, musí se vyhodnotit skutečně na místě. Zásada je taková, že je potřeba využít každého schopného pracovníka, protože lidé jsou základem prosperity každé firmy, lázně nevyjímaje.
PROFIL
Josef Šimurda
Narodil se před 51 lety v Rokytnici nad Jizerou. Vystudoval Vysokou školu dopravy a spojů v Žilině. Působil jako přednosta železniční stanice ve Vrchlabí. V letech 1993 až 2003 zastával různé manažerské pozice v soukromé sféře. Ředitelem náchodské nemocnice se krátkodobě stal v roce 1998. Vedl ji i v letech 2004 až 2007. Od dubna do října 2007 řídil soukromou nemocnici ve Vrchlabí, v letech 2008 až 2010 působil jako šéf krajské nemocnice v Pardubicích. Je členem ODS. V politice působil v letech 2006 až 2010 jako zastupitel Náchoda a v letech 2008 až 2010 jako zastupitel Královéhradeckého kraje.
plný text rozhovoru je v dnešním vydání MfD
Mladá fronta DNES
Michaela Rambousková
Přidejte odpověď