ČT 1 – Otázky Václava Moravce
Bitva o důchod. Kdo vyhrává a kdo prohraje?
Pavla Pivoňka Vaňková, místopředsedkyně poslaneckého klubu /STAN/
——————–
My dlouhodobě stojíme o redesign dávkového systému.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Super dávka jako revoluční počin. Jak se osvědčí princip, kdo nepracuje ať nejí? Budou lidé pracovat nebo zkrátka nejíst? Další téma dnešních Otázek.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Změny v systému penzí Sněmovnou prošly a teď míří do Senátu. Důchodový věk podle vládního návrhu poroste od ročníku narození 1966 každý rok o měsíc, až se ustálí pro ročníky 1989 a mladší na 67 letech. V pátek prošel za bouřlivé kritiky opozice i sporný pozměňovací návrh vládních poslanců Jana Jakoba z TOP 09 a Marka Bendy z ODS. Jejich návrh snižuje počet lidí z náročných profesí s nárokem na předčasný důchod bez krácení peněz.
Stanislav Berkovec, předseda volebního výboru, PS /ANO/
——————–
Ti senioři, ty se nikam neztratili. Vy jste vymazali z těch vašich tabulek.
Ivana Mládková, poslankyně /ANO/
——————–
Ono s mozolem z teplé židle, na níž oba pánové Jakob a Benda celý život sedí, se snadno určují profese náročné anebo méně náročné.
Jiří Mašek, poslanec, místopředseda výboru pro bezpečnost /ANO/
——————–
Nevěděl o tomto systému ani pan ministr, k tomu ho donutili. Promiňte mi to přirovnání, ale Pat a Mat, kteří tvoří důchodovou reformu.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Zásadní opoziční pozměňovací návrhy dolní komora parlamentu odmítla. Pokud reformu schválí Senát, začne platit v lednu. Opozice s ní nesouhlasí a varuje, že když za rok vyhraje volby, změny v penzích zase zruší. Prvními hosty dnešních Otázek proto jsou vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL. Hezké nedělní poledne. Pane ministře, vítejte.
Mé pozvání přijal místopředseda Poslanecké sněmovny Aleš Juchelka z hnutí ANO. I vám, pane místopředsedo, hezké nedělní poledne.
A vítám místopředsedkyni sněmovního výboru pro sociální politiku, poslankyni Lucii Šafránkovou z SPD. I vám hezké nedělní poledne.
Pane vicepremiér, myslíte, že to je tento, byť trochu osekaný návrh poslanců vládních poslanců Jana Jakoba a Marka Bendy, který vrátí ze Senátu návrh penzijní reformy zpátky do Poslanecké sněmovny?
Marian Jurečka,
Já věřím, že se to nebude vracet ze Senátu do Poslanecké sněmovny.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Byť část senátorů k tomu má výhrady, k tomu osekanému návrhu?
Marian Jurečka,
Protože je tady jasná dohoda, kterou deklarovali všichni představitelé koalice, že ještě do konce tohoto volební období bude přijato řešení pro ty lidi, kteří dělají v té kategorii 3, kategorie náročnosti rizik a tak, jak byli definováni ti lidé teď v tom původním vládním návrhu, tak pro tyto lidi bude řešení v tom, že bude povinný odvod jejich zaměstnavatele ve výši 4 % z jejich mzdy do třetího pilíře, tak aby tam měli své penzijní připojištění garantované v této výši tak, aby do budoucna mohli nakládat, mohou se třeba rozhodnout do předdůchodů. Mohl ty peníze využít potom v okamžiku, kdy na to bude mít nárok podle vlastní strategie a vlastního uvážení. A co je, řekněme…
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Ale promiňte, že vstupuje opět do vaší řeči, ale část senátorů říká, To je nesystémové, to je sice slib, ale jak dlouho bude přijímán v Poslanecké sněmovně?
Marian Jurečka,
Do konce roku, je dohoda koaličních předsedů, že bude ten návrh systému, bude podán, Ministerstvo financí ho připraví a bude od 1. 1. 2026 tento systém funkční v tom třetím pilíři.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Ale co námitka, že ve Sněmovně může tato norma, tato část, tato změna opět vyvolat obstrukce. Jinými slovy, část senátorů říká, vrátíme i část vládních senátorů, vrátíme tu penzijní reformu zpátky do Poslanecké sněmovny. Myslíte, že s tou dohodou vás jako lídrů stran vládní koalice jsou srozuměny všechny senátorky a všichni senátoři vládní koalice?
Marian Jurečka,
Já předpokládám, že ano, protože to je úkol předsedů stran a předsedů i těch senátních klubů, ale já chci říct, když vezmeme celkovou tu důchodovou reformu, tam má celou řadu fakt velmi dobrých prorodinných prosociální prodemografických prvků. Ostatně i opozice říkala, že z těch 12 opatření zhruba někdo říká 8–10 je i jim sympatických. A vlastně my se teďka tady bavíme o jednom, jednom dílčím pozměňující návrhu pro jednu skupinu lidí, pro kterou to řešení v tom třetím pilíři bude funkční a bude třeba i pro ně v nějaké mimořádné situaci třeba dědického řízení vlastně dávat větší svobodu, že s těmi prostředky bude moci ten člověk jeho nejbližší, v případě třeba například dědického řízení nakládat, takže to řešení principálně bude fungovat, bude dávat těm lidem garanci sociální stabilitu a budou moci s ním i jejich rodinní příslušníci nakládat v případě, pokud bude potřeba v té výjimečné situaci i na základě vlastního uvážení.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Takže sečteno, podtrženo. Nepovažujete za pravděpodobné, že by se kvůli tomuto pozměňovacímu návrhu, který v závěru schvalování ve Sněmovně budil největší kritiku, takže by kvůli tomu se celá penzijní reforma, jak to budeme zjednodušeně nazývat, se vrátila ze Senátu do Sněmovny.
Marian Jurečka,
Já věřím, že tento moment nenastane, ale uvidíme, jako strana to má právo, pokud se rozhodne, tak to potom Sněmovna musí posoudit. Ale říkám, já myslím, že to řešení pro ty lidi je i v tom třetím pilíři nalezeno, je nalezeno na správném mechanismu. A myslím si, že to jako celek ta reforma je opravdu dobrá pro rodiče, pro pečující, pro současné seniory garantuje, že jejich důchody bylo vždycky valorizované o inflaci. Pro nás čtyřicátníky, třicátníky dává garanci, že i na naše důstojné důchody bude tento systém mít finanční prostředky v budoucnu.
moderátor ČT
——————–
A ten systém náročných profesí, tedy ten návrh zákona pro ty náročné profese, který má vyřešit tento pozměňovací návrh nebo jej doplnit, tak ten podle vás nebude zdržován a blokován v Poslanecké sněmovně? Jinými slovy, bude to nenaplněný slib?
Marian Jurečka,
Já si nemyslím, a teď jako nechci mít za kolegy, že by toto řešení jako bylo odmítán, protože to je řešení zase ve prospěch těch lidí. Jde jiným mechanismem, kde do třetího pilíře, my jsme o tom vedli v minulosti debaty, jestli takovýto mechanismus pro ty náročné profese nemá být mimo ten standardní průběžný systém. O tom se tady debaty vedly i v minulosti, i za předchozí vlád. A pro mě jako progresčního ministra je klíčové, že ta dohoda nevstupuje do toho výčtu těch lidí, kterých se to má týkat, protože ten výběr byl dělán opravdu jako velmi kvalitně na základě dat Ministerstva zdravotnictví, našich dat. Pracoval nad tím odborníci z Univerzity Palackého a další experti. Tam, kdyby do toho vstoupil nevyhovující a ta dohoda, a říkala ne, my si vybereme ještě jiné skupiny osob a ještě do toho bude vstupovat a ještě to budeme ořezávat, tak to bych řekl, že bych s tím kategoricky nesouhlasil.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Vy jste srozuměni s tím způsobem, paní místopředsedkyně, jakým vládní koalice vyřeší ten osekaný návrh pana poslance Jakoba a Marka Bendy, který se týká náročných, fyzicky náročných profesí a jejich odchodu do penze?
Lucie Šafránková, poslankyně, místopředsedkyně výboru pro sociální politiku /SPD/
——————–
V žádném případě ne. A já tady musím shrnout celý ten průběh toho projednávání. My jsme byli dlouhodobě ubezpečováni, že kategorie náročných profesí, zaměstnanci z kategorie tři a čtyři budou v tom návrhu uvedeni tak, jak původně tam uvedeni byly s tím, že jsme se ptali a doptávali jsme se, proč tam jsou uvedeny ty čtyři konkrétní rizika a ne některé další. Byli jsme ujištěni i panem ministrem, že ještě další rizikové faktory se tam případně v budoucnu budou dopracovávat. Takto jsme s tím počítali, tak to byla dohoda na tripartitě jak s odbory, tak i se zástupci zaměstnavatelů, bylo to všechno vyjednáno. Zničehonic přišli, zrodili se tady nám dva noví experti na náročné profese, pan poslanec Benda z ODS a pan poslanec Jakob z TOP 09 a řekli nám ne, takto náročné profese nebudou a vláda řekla, Ano, máte pravdu, jsme rádi, že jste nám to řekli a my s tím souhlasíme. Výsledek, ten výsledek je takový. Hodili všechny ty pracující, těch 100 000 zaměstnanců prakticky z hodiny na hodinu přes palubu. Byť veřejně tato vláda proklamovala, že tam budou zahrnuty. Navíc tam měli být zahrnuty ještě dávno předtím, než se čtyřikrát penalizovali, což si taky prohlasovala tato vládní, tehdy ještě pětikoalice. Na sílu tak už tehdy měli být náročné profese jasně vydefinovány. A co to bude přinášet? My jsme…
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Promiňte, tady to bude přinášet to řešení, na které se chci zeptat Ministerstva financí, o němž mluvil pan ministr, je součástí toho slibu i senátorkám a senátorům. Vy jste s ním srozuměni? Vylepší ten návrh, to znamená ve Sněmovně, budete ho obstruovat?
Lucie Šafránková,
Já vám chci říct jednu důležitou věc, co to přinese. Je potřeba si uvědomit, že smlouvy na penzijním připojištění od roku 2024, tak aby se mohl čerpat předdůchod, musí trvat alespoň 10 let, musí tam být naspořeno 30 % průměrné mzdy a teď, když se podíváme, kolik tam mělo být naspořeno například v roce 2024, Aby pět let to mohli čerpat, tak se dostáváme k částce 770 000 Kč, co by tam ti lidé museli mít naspořeno. A teď, když si spočítáte, že zaměstnavatelé tam budou dávat 4 %, tak v žádném případě ti lidé, kterým je dneska 55 let, tak prakticky nebudou mít vůbec šanci v náročných profesích, aby dříve odešli právě do tzv. předdůchodu. Takže já, když jsem se dívala právě na ty podmínky toho předdůchodu, tak to absolutně nedává smysl.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Stručná reakce.
Marian Jurečka,
Pak si dostal počítat, že ten člověk tam bude mít minimálně svůj vklad, státní příspěvek a pak je tam ještě…
Lucie Šafránková,
Takže vy je nutíte.
Marian Jurečka,
Počkejte, pak je tam ještě to také zhodnocení v tom třetím pilíři, na které jste úplně zapomněla, takže toto všechno musíme sečíst dohromady a pak je to ten výsledný efekt té částky, kterou ten člověk získává. A proto, aby toto fungovalo, ten zákon bude říkat, ten člověk stačí, když tam dá ze svého stokorunu, zbytek dává zaměstnavatel a potom podle toho, jestli mu překročí těch 500 Kč, tak tam doplní stát a pak je to ještě zhodnocení toho samotného jako finančního produktu.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
To je to, co vláda teprve nemá, s čím chce přijít v prosinci?
Aleš Juchelka, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ANO/
——————–
Tady jak říká pan ministr, tak jsou opravdu vzdušné zámky. Jsou to sliby. Oni vyměnili těch 108 000 lidí v náročných profesích za debatní kroužek, který vlastně v průběhu toho příštího roku nemá šanci vůbec de facto projít.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Myslíte, že ten slib prostě nebude?
Aleš Juchelka,
To se nemůže ani stihnout, protože není vnější vnitřní připomínkové řízení, není první, druhé, třetí čtení to dostane do Senátu, kdež to podepíše pan prezident. My kolem toho budeme chtít samozřejmě debatu, i profesní svazy budou chtít kolem toho debatu, odbory do toho budou muset nějakým způsobem zasáhnout. A nalijme si čistého vína. Tento pozměňovací návrh, který byl předložen, překvapil i vládní poslance, i proto oni někteří pro něj nehlasovali a raději se odhlásili z toho hlasování a odešli ze sálu pryč, aby nemuseli tady u tohoto svítit. Co se týká teď Senátu, tak tam my apelujeme na to a dělá to naše předsedkyně senátního klubu Jana Mračková Vildumetzová, aby to bylo co nejdříve v Senátu, protože pokud se to vrátí zpátky, tak se to samozřejmě v žádném případě nestihne do konce roku projednat, pokud by mělo být až na 11. prosince na té řádné schůzi Senátu, protože tam má pouze, tuším, tři schůze Senátu, do konce tohoto roku se sejdou senátoři pouze třikrát.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Z toho, co říkáte vy byste uvítal, aby vám Senát vrátil?
Aleš Juchelka,
No, samozřejmě, že ano, protože doufám, že s tím senátoři souhlasit nebudou úplně stejně jako s dalšími parametry těch důchodů, jako zvyšování věku odchodu do důchodu nebo zpomalení tempa růstu nových důchodů od roku 2026. A samozřejmě, že to překvapení a pan ministr podle mě byl překvapen taky tímto pozměňovacím návrhem, protože potom rychle hledají nějaké řešení, aby z toho mohli nějak jako se ctí vybruslit. Tak já pevně věřím, že senátoři budou mít natolik prostě soudnosti, že to vrátí zpátky, abychom se mohli ještě o tomto pozměňovacím návrhu pobavit. Těch 108 000 lidí. A já jsem říkal od začátku, že náročné profese mají být řešeny zvláštní úpravou mimo teda všechny ty parametry, poněvadž to je záležitost nejen MPSV, ale i Ministerstva zdravotnictví, teďka nám nikdo nevysvětlil, proč z těch 13 faktorů těžkých profesí, jako je práce vleže, prašnost, hlučnost, teplo, chlad atd. byly vybrány pouze ty parametry čtyři a myslím si, že si ti lidé zaslouží, aby to zvláštní úpravou uděláno bylo, protože ty 4 % potom do toho penzijního spoření, které je v tuto chvíli dobrovolné, je to dobrovolné, tak se z toho stane povinné a budou…
Marian Jurečka,
Pro zaměstnavatele.
Aleš Juchelka,
No dobře, ale…
Lucie Šafránková,
Oni si je budou muset zřídit přece ty zaměstnanci ty smlouvy.
Aleš Juchelka,
Ano, přesně tak, oni si budou muset sami zřídit…
Marian Jurečka,
Ten odvod 4 % bude povinný.
Aleš Juchelka,
Dobře. V tuto chvíli se to řeší prostě přes průběžný důchodový systém. Ty parametry nejsou známy, není to prodiskutováno, neprošlo to vnějším ani vnitřním připomínkovým řízením, není to v paragrafovém znění, je to pouze slib, ze kterého chtěli vybruslit vládní poslanci nebo vláda z toho důvodu, že dva vládní poslanci tam dali tento pozměňovací návrh 20 minut před ukončením druhého čtení a doteďka nebyli schopni na plénu Poslanecké sněmovny ho jakýmkoliv způsobem obhájit, protože ani pan Jakob, ani pan Benda tam nevystoupili a neřekli, proč tady toto těm náročným profesím udělali.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Pane vicepremiére, jednoduchá otázka, proč jste si to neodpustili? Protože i veškerá pozornost mediální nakonec je vztažena k tomuto pozměňovacímu návrhu, který způsobem přijímání může vlastně, nechci říct, rozkolísat celou tu, vámi řečeno, nebo vámi označovanou reformu. Jinými slovy, proč jste si to neodpustili?
Marian Jurečka,
Dívejte. Ale já se znovu vracím k tomu, že princip ochrany a podpory těchto lidí, kteří pracují v těch náročných pozicích, neříkejme profese, protože pak to vytváří dojem, že každý v této zemi, kdo dělá nějakou tuto profesi v té kategorii rizik, je, což není pravda, záleží na té konkrétní činnosti v té firmě, ale já znovu říkám, my jsme za MPSV chtěli, ať ti lidé, kteří dělají v těchto rizicích, ať jsou podpořeni, toto je jiný mechanismus, ale směřuje ke stejnému cíli. Tito lidé, kteří tuto práci dělají, tak budou od toho zaměstnavatele mít garanci, že ten odvod tam jde na jejich osobní individuální účet, ne někam do průběžného pilíře, ale na jejich osobní účet, oni s tím produktem na svými penězi budou moci jednou svobodně nakládat. To je velký benefit proti průběžnému pilíři.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Proto se ptám. Vás to zaskočilo to, kdyby to bylo děláno systematicky a ne tímto způsobem, že dáte slib senátorkám, senátorům, že ministerstvo financí něco do prosince připraví.
Marian Jurečka,
Ten slib je především vůči veřejnosti. A znovu se vracím k tomu, že stihne se to, pokud vy jste asi trošku jako překvapili, jste řekli, že tenhle princip byste chtěli obstruovat.
Aleš Juchelka,
Vůbec si nás neberte jako rukojmí, pane ministře. Neříkejte, že my bychom to zdržovali.
Marian Jurečka,
My ten návrh v pohodě stihneme tak, že v Poslanecké sněmovně během prvního poletí příštího roku ho projednáme a bude v účinnosti a bude ten mechanismus od 1. 1. 2026 úplně v pohodě.
Aleš Juchelka,
Pokud budeme dodržovat všechny lhůty, nemůže se to stihnout, protože jak se řeklo i ústy vládních poslanců, hlavně Marka Bendy, který je šéfem celé koalice Spolu, tak Sněmovna bude končit v polovině června.
Marian Jurečka,
Úplně v pohodě to stihneme.
Aleš Juchelka,
Přes prázdniny se zasedat prý nebude a uvidíme, co se může stihnout třeba během září, ale prý má Sněmovna končit do konce června a pak už zasedat nebude.
Marian Jurečka,
A já vám, že toto v pohodě stihneme.
Aleš Juchelka,
Nestihneme. To není možné, prostě…
Lucie Šafránková,
Já jsem úplně v šoku. Vždyť ono to ve finále přece poškodí ty důchodce, protože když si vezmete, že někdo bude mít odpracováno 32 let náhradní doby, začne čerpat předdůchod, tak mu budou pořád chybět ještě tři roky do starobního důchodu, které si bude muset buďto v rámci toho předdůchodu odpracovat, aby mohl potom splnit podmínku na klasický starobní důchod. Ale o tom už tady pan ministr nemluví.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Jak byste to systémově i obsahově řešila, když tento pozměňovací návrh se vám nelíbí, protože čekat na novou úpravu!
Lucie Šafránková, poslankyně, místopředsedkyně výboru pro sociální politiku /SPD/
——————–
Ale vždyť přece ten návrh už tady byl jasně daný v tom původním návrhu, kdy tam byly ty náročné profese z kategorie tři a čtyři vydefinovaná, tam byla jasná dohoda, že po splnění 2200 směn tak budou mít nárok na odchod do předčasného důchodu, který bude součástí toho průběžného systému, který máme prvního pilíře, bylo to zcela všem zřejmé. Tohle, co vznikne, tak skutečně, jak jsem říkala, nově sjednané smlouvy, do kterých vláda vlastně bude nutit, aby si je ti zaměstnanci sjednávali, navíc do nich hradili.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Ale to bude v jejich zájmu, jestli jsem pochopil správně, jaké budou mít benefity včetně odvodů?
Lucie Šafránková,
Ale i ti zaměstnavatelé, když budou odvádět 4 % do toho penzijního připojištění, tak ta částka ve finále nebude stačit u těch lidí, kterým je už dneska přes 50 let.
Marian Jurečka, vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí, předseda strany /KDU-ČSL/
——————–
Jestli ještě můžu podstatnou, důležitou věc pro lidi. Dneska to, co tady zaznělo, když v tom návrhu, v tom vládním byste neodpracoval těch 2200, tak byste měl nárok vůbec na nic a žádný benefit byste vůbec nedostal. Tento návrh vám garantuji, že stačí, když odpracujete nějakou část roku, rok, dva nebo tři v té náročné pozici, tak už máte na tom svém individuálním účtu peníze, které vám nikdo nikdy nevezme a jsou pro vás.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Jinými slovy, vy těm lidem náročných zaměstnáních říkáte, že je lepší Vrabec v hrsti, nežli holub na střeše?
Marian Jurečka, vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí, předseda strany /KDU-ČSL/
——————–
No, pozor, tohle, když to opravdu začne fungovat, škoda, že to nefunguje, když třeba 30 let, protože bychom byli úplně jinde, ale když tohle začne fungovat, tak těm lidem to dává jistotu kdykoliv, kdykoliv té pozice začnou pracovat, tak už mají nějaký benefit, který si nesou dál s sebou v tom životě, jak se oni potom rozhodnou, jestli jednou řeknou, hele, jdeme do předdůchodu, jdeme dřív, anebo ještě budou nějakou chvíli na pracovním trhu a potom mám výrazně lepší důchod díky této naspořené částce, plus ještě to investiční zhodnocení, to je na nich, do toho já jim nechci jako mluvit, ale klíčové je to, že ti lidi od první směny, kterou začnou pracovat v té náročné pozici, už mají ten benefit a mají tu jistotu, toho benefitu.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Pane vicepremiére, není ten návrh…
Marian Jurečka,
Je potřeba říct, že to je korektní, abysme řekli, když řekneme to A, řekněme i to B.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Není ten návrh předsedů poslaneckých klubů ODS Marka Bendy a TOP 09 Jana Jakoba svým způsobem bílý slon, který upoutal pozornost na to, o čem se diskutovalo předtím, než přišel tento návrh, tedy odchod věku do důchodu, o čemž se největší spory vedly předtím, protože odchod do důchodu ve věku 65 let je v současnosti v členských státech Evropské unie běžný, mnoho zemí také ale rozhodlo zvýšit věk odchodu do důchodu na 67 let, a to se děje i v souvislosti s tím návrhem, který prošel v pátek v Poslanecké sněmovně. Už to sami vidíte. Ve většině států Evropy se změny důchodového věku mají uskutečnit v letech 2020–2030. Totéž se tedy nově týkají České republiky. V současné době je věk odchodu do penze na hranici 65 let, kupříkladu v České republice ale na 67 jsme v Itálii, v Řecku, Nizozemsku, v Dánsku, v průběhu několika let se na věkovou hranici 67 roků dostanou v Belgii, Španělsku, Švédsku, v Německu, zvyšovat se bude i v Nizozemsku na 67 let a tři měsíce. Ve Velké Británii dokonce směřují k penzijnímu věku 68 let, v Dánsku tam jdou ještě dál 69. Data pocházejí ze Státního finského centra pro důchody, ze kterého otázky získali.Pane místopředsedo Juchelko, teď začnu u vás. Vy, část toho, co bylo v pátek přijato, pokud to schválí Senát, podepíše prezident, protože prezident apropo, překvapilo vás, že prezident v sobotu v rozhovoru pro Českou televizi řekl, že nebude návrh důchodové reformy tak, jak byl schválen vetovat?
Aleš Juchelka,
No, u první a u druhé vlny samozřejmě měl nejdříve negativní stanovisko a potom ho samozřejmě po nějaké době a asi po nátlaku i některých vládních představitelů změnil, takže mě už nepřekvapuje.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Vy víte o nějakém nátlaku?
Aleš Juchelka,
Ano, že už nechce potřetí samozřejmě tady toto znovu prožívat, takže už schválí i to, co ještě nyní vlastně schváleno ani Senátem, takže uvidíme, do jaké míry samozřejmě…
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
O jakém nátlaku mluvíte?
Aleš Juchelka, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ANO/
——————–
Tak my víme, že nejdříve u první vlny, to znamená, když se měnili řádné a mimořádné valorizace, tak říkal, že pokud hnutí ANO nedá k Ústavnímu soudu tady tento návrh zákona, že on to udělá sám a byl nejdříve proti a potom to nakonec podepsal. A u té druhé vlny, která zpřísňovala odchody do předčasných důchodů, to znamená, že ztížila podmínky všem těm, kteří se rozhodli jít dříve do důchodu, tak tam řekl, že taky bude proti a potom ho samozřejmě navštívil jak premiér, tak tady pan ministr práce a sociálních věcí. No a zase za několik hodin už to říkal, že to podepíše, takže…
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Myslíte, že prezident podléhá nátlaku?
Aleš Juchelka,
Prezident podléhá tomu, kdo za ním samozřejmě přijede a něco jakoby vyjedná úplně stejně, jako je to u jakéhokoliv jednání, nicméně…
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Vy jste měli přijet za prezidentem vy.
Aleš Juchelka,
Ale během, během jediné hodiny do pár hodin, když změní jako svůj názor tady této jakoby klíčové normy, kterou si vzala tady tato vláda jako tu nejklíčovější v průběhu svého vládnutí a změní ten názor v průběhu několika hodin, tak samozřejmě, že to je určitě po nějaké diskuzi s vládními představiteli. Takže mě to samozřejmě nepřekvapilo, já nějakým způsobem nechci hodnotit ty kroky pana prezidenta, naopak uvidíme, co udělá při podpisu, u rozpočtu, kdy mu naopak jeho ekonomický poradce pan Marek řekl nebo doporučil prý, ať rozpočet nepodepisuje, to uvidíme během prosince. Nicméně tady tato vládní novela nemá ještě vůbec žádné prostě konkrétní obrysy. Uvidíme, co s tím udělá Senát, pokud Senát do toho zasáhne skrze ty náročné profese, které prostě budou, myslím si, tím neuralgickým bodem společně se zvyšováním věku odchodu do důchodu a s tím snižování tempa růstu nových důchodů a je to úplně logické, protože ti lidé nám začnou padat do sociálního systému.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Takže to budeme v té první fázi demontovat? Když jste po pátku vyhrožovali vládní koalice Ústavní soudem, že tu schválenou předlohu podáte k Ústavnímu soudu, a ještě jste dodali, že až vyhrajete volby, pokud se ujmete vládní odpovědnosti…
Aleš Juchelka,
To byla zase otázka toho projednávání v té Sněmovně, kdy opět už pojedenácté v řadě se dal pevný bod na třetí hlasování, kde bylo přihlášeno 55 poslanců, bohužel ta diskuze na plénu Sněmovny neprobíhala, protože z těch 55 poslanců tam byl pouze jeden vládní, který se rozhodl, že bude hájit tady tuto tzv. důchodovou reformu, všichni ostatní byly opoziční, ty lavice byly prázdné, nikdo prostě nediskutoval tak, jak se tady mluví o tom, že my nechceme diskutovat, tak když jsme, já říkám celou dobu, že tu diskuzi jsme přesunuli na plénu Poslanecké sněmovny, tak tam se můžou všichni podívat na ty obrázky a vůbec jako na ten záznam toho projednávání, kdo kdy diskutoval. Pouze pan ministr tady samozřejmě hájil to, co předložil. Takže zpátky k té vaší otázce. To, co budu já třeba chtít změnit, je určitě věk odchodu do důchodu, protože my jsme skutečně ekonomikou, která je velmi náročná nejen energeticky, ale samozřejmě i z hlediska té pracovní síly a máme tady celou řadu těžkých profesí.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Za vás se tedy zvyšovat věk odchodu do důchodu…
Aleš Juchelka,
My máme a neprošel náš pozměňovací návrh, abychom ho zastropovali na 65 letech a samozřejmě třeba budu chtít taktéž změnit výpočet řádných valorizací, které tato vláda změnila z jedné poloviny na 1/3 reálných mezd a o inflaci zpátky na tu 1/2 právě z toho důvodu, že tato vládní reforma prostě jednoduše atakuje pouze ten první páteřní pilíř, ten průběžný důchodový systém a úplně zapomněla v tom kontextu například na příjmy do toho systému.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Pane vicepremiére, je to, že prezident republiky v sobotu v rozhovoru pro Českou televizi říká, že s největší pravděpodobností podepíše penzijní reformu, až ji schválí Senát. Je to vaše práce, tedy současně jako nátlaku, jak v první odpovědi naznačil pan místopředseda?
Aleš Juchelka,
To vysvětlování toho, proč by to měl podepsat.
Marian Jurečka,
Já jsem s panem prezidentem a jeho týmem mluvil o těch příčinách, proč ty věci vlastně musíme řešit, proč máme důchodovou reformu, jaká navrhujeme řešení, jaká jsme případně zvažoval jiná. A myslím, že soudný člověk dokáže pochopit, že vlastně důchodová reforma je krok jako nezbytný. A já musím říct, že mě fakt jako baví a teď to, říkám „baví“, jak hnutí ANO umí předvést úžasné obraty za čtyři roky v dobách, kdy byly ještě tou vládní stranou s tou plnou zodpovědností. Tady pan premiér Babiš, ministryně financí, říkali, jak 65 let se musí posunout, že 67 let je nutnost. Alena Schillerová tady se tenkrát dohadovala krásně s tehdejší ministryní Janou Maláčovou, kdy tady vlastně jako byl takový tvrdý ping pong tenkrát. Říkala, že prostě se s tím musí něco udělat. Já bych byl rád, kdyby platili ty věci, které jste říkala, v dobách, kdy jste měli tu zodpovědnost, kdy jste říkali…
Aleš Juchelka,
Já bych byl taky rád, kdyby platili ty sliby pana premiéra.
Marian Jurečka,
Kdy jste museli to řešit, teď to neplatí.
Aleš Juchelka,
Já ten dezinformační web Forum 24 takhle přesunu.
Marian Jurečka,
Já to tady nechám, já to mám víckrát, ale ne jako teď zcela vážně. Počkejte, zcela vážně i pro diváky, ať je to srozumitelné, tak my víme, že se posune hranice toho, kdy lidé přichází na pracovní trh, máme devátou třídu, 50 % lidí před třicetima rokama pracovalo do věku 20 let, dneska je to 6 %, přicházíme zhruba o 4–5 let později na pracovní trh, dožíváme se vyššího věku a hranice věku odchodu do důchodu se za posledních 30 let posouvalovala u žen zhruba z 55 let na 65 a u mužů zhruba o 5–6 let. To znamená, jako i tehdejší společnost, i tehdejší vlády na to reagovaly a my teď říkáme pro ročníky narozené 1966–1989, to postupně po měsících posuneme a ta hranice 70, 67, ta nastane až v roce 2056. To znamená, nebavíme se o lidech, kteří mají jít za rok, za dva, za tři do důchodu, bavíme se o naší generaci, o generaci našich dětí.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Připouštíte, že může být vaši politickou prohrou, pokud se po volbách v případě, že vyhraje hnutí ANO, bude sestavovat vládu, že se vám vlastně nepodařilo přesvědčit opozici i v tom vámi vlastně změkčeném návrhu, protože způsob odchodu do penze a ta jeho rychlost, ta, která prošla v pátek v Poslanecké sněmovně, je svého druhu. Z vašeho pohledu kompromisem? Nazývám to správně?
Marian Jurečka,
Já myslím, že to uvolnění z těch dvou měsíců na měsíc je kompromis, je to kompromis, řekněme, jako věcný z pohledu expertů na ekonomiku, na důchodové systémy a je to kompromis i politicko-společenský.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
A přesto slyšíte od opozice, že tento kompromis bude demontovat.
Marian Jurečka,
Ale od části opozice, která nám ještě před čtyřma rokama říkala, že ten krok je nutný pro změny v důchodovém systému, průběžném pilíři. Tak já doufám, že kdyby…
Lucie Šafránková,
Od nás jste to ještě neslyšel.
Marian Jurečka, vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí, předseda strany /KDU-ČSL/
——————–
Neslyšel od části opozice, ale že kdyby se náhodou něco takového stalo, já, bude maximum to, aby se nestalo, že za těch 11 měsíců tady bude vláda hnutí ANO pojedeme trajektorii Slovenska, ale jenom připomenu, na Slovensku svého času Robert Fico, když kandidoval poprvé, kandidoval po Mikuláši Dzurindovi, tak tenkrát říkal všechny ty reformy Dzurindovi zruším, přišel do vlády, stal se premiérem, pochopil tu věcnost, nezrušil vůbec nic. A proto Slovensko tehdy ty klíčové reformy byly zásadní, protože se Slovensko nakoplo a začal fungovat dneska, trajektorie je Slovenska, je obrovský průšvih pro tu zemi na dlouhé, dlouhé roky dopředu, obrovské tempo zadlužování, neřešené problémy té země ze země lidé odchází, nevidí tam perspektivu. A já jako politik dělám věci, které sice nejsou úplně populární v ten okamžik, ale jsou naprosto klíčové proto, aby v této zemi se nežilo dobře jenom teď, ale za 20, za 30 let, proto dělám důchodovou reformu.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Paní místopředsedkyně, vteřinku pane místopředsedo, paní místopředsedkyně, když se podíváte na to a studoval jsem program SPD, vy tam máte vyrovnané finance, bojování proti rozpočtovým schodkům a způsob odchodu věku do penze plus změny v penzijním systému říká a na tom se shodne většina ekonomů, jsou krokem ke stabilizaci veřejných financí. Co vy byste ponechali z té v pátek schválené penzijní reformy.
Lucie Šafránková,
Já ještě na úvod musím říct, protože jsem nedostala před chviličkou slovo. My od začátku jasně říkáme, že ta hranice 65 let je pro nás nepřekročitelná a nejraději bychom ji dali přímo zakotvili do Ústavy. Takže žádný takový papír, žádný novinový titulek u nás nikdy nenajdete, tam je to u nás zcela jasné.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Ale promiňte, když se podíváte na tu Evropu, to znamená, SPD by šlo totálně proti trendu. Ukazoval jsem tu tabulku, můžeme se spolu na ní podívat.
Lucie Šafránková, poslankyně, místopředsedkyně výboru pro sociální politiku /SPD/
——————–
Já vám ukážu tabulku, jak se lidé dožívají ve zdraví. U nás to je jak u mužů, tak u žen pod hranicí 65 let. Například ve Švédsku je ta nejvyšší hranice věku odchodu do důchodu ve zdraví 73 let pomalu, potom je to Malta, ta má 71 let, Itálie 68 let, zkrátka mnoho států má délku dožití ve zdraví, což je velice důležitý parametr.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
To se týká zdravotnického systému, nikoliv penzijního!
Lucie Šafránková,
Ano, to se zříká zdravotnického systému a já vám řeknu důležitou věc, co se stane, když ti lidé budou nuceni zůstávat až do věku 67 letech v práci. Jednak my jsme země, kde máme nejdelší pracovní dobu. Například oproti Německu odpracujeme zhruba 5–10 let více, oni mají více pracovního volna, oni mají více pracovních svátků a mají kratší pracovní týden, my máme 40 hodinový pracovní týden, jsme nejprůmyslovější země, takže ti lidé opravdu naši pracují často v těch náročných profesích, takže není možné, aby odcházeli do důchodu až v takto vysokém věku. Víte, co to přinese?
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
To je vytloukání klínu klínem. Ten penzijní systém deformován fungováním zdravotnického systému, respektive péčí o naše zdraví, a dalšími aspekty, které jste teď zmínila?
Lucie Šafránková,
Víte, co to přinese, to zvyšování věku odchodu do důchodu v případě, že by to tak zůstalo? Tak to přinese jenom to, že ti lidé budou odcházet více do předčasných důchodů, na dlouhodobé nemocenské, do invalidních důchodů a podobně, takže ve finále se to celé může ještě daleko více prodražit. Ti lidé to fyzicky nezvládnou. A co se týká například rekvalifikací, čímž si myslím, že tady pan ministr chce argumentovat, tak já chci říct, že někdo, kdo tady například ve sklárnách pracuje celý život, tak by mě zajímalo, jak ho chcete prakticky během pár měsíců překvalifikovat na práci v administrativě nebo v kanceláři, na něčem, co by mohl zvládnout. Je to přece nejohroženější skupina na trhu práce lidé nad 55 plus, takže ti lidé, kteří budou ještě navíc takhle ve vysokém věku, by měli pracovat, tak řada z těch lidí nebude na tom trhu práce ani uplatnitelní. Navíc ani pan ministr nemá křišťálovou kouli na to, co tady bude v roce 2050 a později. Nikdo neočekával pandemii Covidu, pane ministře, nikdo a vy to taky nevíte.
Marian Jurečka,
Musím to zarámovat. Bavíme se o tom, že ten věk odchodu do důchodu se bude posunovat pomalu, postupně a k té hranice 67 let dosáhneme v roce 2056, To znamená, musíme také k tomu přidat i to, co se děje v tom průmyslu, že se ty pozice mění, že se mění ty technologie, že významná část těch jednotných pozic, třeba před 30 lety, 40 za našich otců nebo prarodičů, vypadala úplně jinak, než vypadá dnes. Mění se i ten trh práce. Ti lidé s tím, jak jsou ty mladší generace, tak už nejsou tak, jako třeba můj táta, který dělal celý život u Českých drah. Ti lidé postupně také migrují, mění těch zaměstnání víc, přemýšlejí nad tím, jestli tam chtějí být nebo nechtějí být. Opravdu zahrňme do toho, co přinese a přináší robotizace, digitalizace, co i v těch těžkých průmyslech se mění a nestrašme lidi, kteří jsou dneska třeba 5, 6 let před důchodovým věkem, protože těch se tyto změny prakticky netýkají, ty změny se týkají.
Lucie Šafránková, ,
Těch se bude týkat snižování nově přiznaných důchodů.
Marian Jurečka,
Změny se týkají naší generace, nás co tady sedíme především a těch mladších našich dětí a zároveň my jim říkáme, hele, jsou tady nějaké změny, které nejsou úplně jako, řekněme, populární, jsou náročné, složité, ale je to něco, co nám v tom systému přinese tu stabilitu do budoucna a ta důchodová reforma znovu, jenom připomenu, má celou řadu velmi dobrých pro rodinných oceňuje ty rodiče za výchovu dětí, oceňuje za péči o osobu blízkou, nabízí společný vyměřovací základ manželů. Je daleko vstřícnější vůči Vdovám a vdovcům. Je tam minimální garantovaný důchod 20 % z průměrné mzdy atd. to znamená, je tam celá řada fakt jako dobrých věcí té důchodové reformě.
Aleš Juchelka,
Rozumím a s tím já nemám problém.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Ano, k tomu se dostaneme, v čem nemáte problém, ale k tomu, pane místopředsedo a to je klíčové k tomu věku. Vy jste tady hráli s panem vicepremiérem mariáš s novinovými titulky, neukazuje ten váš mariáš…
Aleš Juchelka,
Já ho strašně nerad hraju, ale pan ministr to vždycky vytáhnete, proto jsem se na dnešek připravil. Vy jste jakoby hnutí ANO zapomnělo, co říkal před pěti rokama. Stoprocentně Jako vy jste zapomněli na to, co říkal váš premiér před dvěma lety.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
A vrátíme-li se právě k tomu jádru, není to tak, že když je někdo ve vládě a chce odpovědně spravovat tuto zemi, včetně deficitů veřejných financí, tak ve vládě říká toto a činí toto, tedy zvyšuje věk odchodu do penze a když je někdo v opozici, tak slibuje toto?
Aleš Juchelka,
Ne.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Ale jo.
Aleš Juchelka,
Ale ne.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Ale jo.
Aleš Juchelka,
Ale ne. Takže vy tady hrajete mariáš teďko v tuto chvíli s námi?
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Ne, já vám říkám, co ten mariáš, jaké může mít racionální usnesení. Ale když je někdo ve vládě, tak říká…
Aleš Juchelka,
Musíme vézt seriózní diskuzi. My jsme tady toto diskutovali samozřejmě poté, co ten návrh byl, a to prostě neprošlo vládou, to, co říkala paní kolegyně Schillerová na 67 let, na tom prostě nebyla shoda, to znamená, že se nic takového neuskutečnilo.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Ale promiňte váš ministr financí říkal máme-li…
Aleš Juchelka,
To byla jenom otázka diskuse a debaty a samozřejmě legitimní.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Vy jste to psali do oficiálních eklepů, do oficiálních stanovisek ministerstev. Tam je ministryně vašeho podepsaná bývalá, včetně i bývalého ministra financí Andreje Babiše, oni to psali do oficiálních dokumentů v tu dobu.
Aleš Juchelka,
Vy moc dobře víte, že každých pět let probíhá revize toho systému s ministerstvem financí, ale s MPSV, kteří dělají pětiletou zprávu o tom důchodovém účtu.
Marian Jurečka, vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí, předseda strany /KDU-ČSL/
——————–
A ta zpráva nám ale říká, že to ještě naléhavější ten problém.
Aleš Juchelka,
A ta vláda se nějakým způsobem diskutuje a rozhodne se i podle toho, že člověk je člověkem, a není to číslo excelovské tabulce z něho udělat…
Marian Jurečka,
V tu dobu vaší politice, tu dobu v tu dobu ti lidi za vás…
Aleš Juchelka,
Vy stále mluvíte o financích, co se týká důchodů, ale nikdy nemluvíte o tom samotném člověku v jaké pozici náročné například pracuje.
Marian Jurečka,
V dobách, kdy jste měli zodpovědnost, tak jste říkali úplně něco jiného, než říkáte teď.
Aleš Juchelka,
Co se týká těch financí, tady vidíte z Národní rozpočtové rady, že vlastně ten peak okolo 2060 bude na 1,1 % financí z hrubého domácího produktu, které půjdou na důchody. Já jenom jakoby říkám, že ten průběžný systém zahrnuje taktéž starobní důchody a vedle starobních důchodů vdovské, vdovecké, sirotčí a invalidní. Toto bude prý ten nejhorší peak. Potom už to půjde, jak vidíte, dolů, za 36 let vlastně, co se stane OK, je to nějaká predikce. OECD se tady má ten černější scénář, tam je, tuším, o 0,7 % vyšší na 11,8 %. V tuto chvíli jenom vláda Itálie vynakládá na důchody obecně 15,5 %, do budoucna to bude ještě o něco víc, okolo 16, 15, 14 %. Jenom v roce 2060 bude 13,9 % průměr Evropské unie toho národní rozpočtu, a to je OECD a my budeme mít 11,8 výdaje jako Česká republika. Napříkladv Lucembursku bude mít 16,7 a Itálie, když jsme u toho, tak okolo 14 % výdajů na starobní důchody. My fakt nevíme, co v roce 2060 se uděje s pracovním trhem. My opravdu to jenom dokážeme předpokládat a všechny tyto predikce jsou položeny jenom na základě demografie toho, kolik se nám rodí a kolik se nám nerodí dětí. Pokud se ale podíváme na ty změny, které přináší tato důchodová reforma, tak ten návrh říká, že vlastně od roku 2038 třeba podle tady tohoto návrhu, a toto je současný stav, bude míra ohrožení chudobou pod tady těchto změnách u seniorů vyšší, než kdybychom zachovali třeba ten současný stav. A já neříkám, že to máme nechat tak jak to je. Spousta těch návrhů, které říká pan ministr, tak já s tím nemám problém z hlediska výchovného atd. Jenomže oni různými nesystémovými návrhy atakují ten průběžný systém, například u motivace pro pracující důchodce tam opět dělají díru 6,5 procenty na sociální pojištění, které jim odpustí. A tak to je.
Marian Jurečka,
Ale tak to není pravda.
Aleš Juchelka,
Samozřejmě, že ano.
Marian Jurečka,
Například jste účetní, v tom případě jste jenom účetní a nejste národohospodář. Já to vysvětlím, proč je to úplně smysl, co říkáte. Protože ten pracující důchodce, který vydrží pracovat i v době, kdy má už nárok na starobní důchod, tak zároveň za ním jde ten odvod toho zaměstnavatele, ale do toho systému, on by seděl doma, nebyl by odborný ani důchodce, ani zaměstnavatele a my jsme rád, že on chodí do práce a ten zaměstnavatel odvádí do toho systému.
Aleš Juchelka,
Pan Moravec si řekne. Moderoval jsem tady do 66 let Otázky Václava Moravce, mám nízký důchod, ok. I když si pletu třeba politiky a jejich strany, budu moderovat do 70.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
To si zatím nepletu, promiňte.
Aleš Juchelka,
Já vím prozatím ne, protože jste mladý. A teď v tuto chvíli budete pět let mít samozřejmě slevu 6,5 % na sociálním pojištění a potom si řeknete, opravdu už to nedávám, musím mít do důchodu, chci si odpočinout, tak budete mít úplně stejný důchod, jaký byl před těmi pěti lety vypočítán a budete na Úřad práce za příspěvek na bydlení.
Marian Jurečka,
To je úplnej nesmysl, tak ten člověk si ten důchod nechá vyplácet, je starobní důchodcem, chodím důchod, ten důchod pravidelně valorizuje a u toho, pokud pracuju, mám v čistém za půl procenta měsíčně navíc, což je dneska zhruba 2–3 000 Kč při tom průměrném výdělku, to znamená ročně celý jeden plat navíc má ten člověk, může…
Aleš Juchelka,
Ale nejde mu to do důchodu.
Marian Jurečka,
Může si to užit hned, teď neví, jestli tady ještě zítra bude, to nevíme nikdo a má to okamžitě k tomu, aby mohl slyšet o té své budoucnosti.
Aleš Juchelka,
Vám jde o to užili.
Marian Jurečka,
Ale ty důchody, které byly vypočteny, jsou valorizovány. Dovolte ještě důležitou, to fakt musím říct. Toto je srovnání, které jsem připravil pro kolegy ve Sněmovně, když furt argumentovali tím, jaký je rozdíl v těch výdajích HDP v tom našem systému a v těch zahraničních, a tady je jedna věc, kterou naši kolegové z opozice úplně opomíjí, že třeba v Německu, v Rakousku a ve většině zemí EU i OECD jsou vyplácené důchody v hrubém, to znamená německému důchodci jde důchod a on si to odvede daň sociální, dokonce o pojištění a zdravotní, u nás chodí důchod v čistém. A my jsme dneska na 8,4 % výdajů HDP, to je tady ta černá linka. Podívejme se, já se nechal očistit ty důchody těch jiných států o to, co je v tom hrubém, co jsou ty odvody, co reálná je hodnota toho, co přijde těm lidem. Podívejte se na tom. Průměr EU je 8,6, my jsme 8,4. Prosím, neříkejte ty argumenty s Itálií s Německem. Nebuďte demagog.
Aleš Juchelka,
Toto nebylo součástí důchodové zprávy toto, jo. Tady s těmito čísly jste nikdy nevyšli.
Marian Jurečka,
Žádné důchody, prakticky žádné důchody daněny nejsou. Důchody jsou v 99 % vyplácené v čistém, tak pak srovnávejme opravdu to, co se srovnávat dá.
Lucie Šafránková,
Souhlasím, ale některé jsou daněny.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Dovolíte ještě jednu otázku, která se týká aktualizovaného programového prohlášení vlády Petra Fialy z 1. března loňského roku, kde v tom programovém prohlášení se, pane vicepremiére, slibovalo: „Připravíme návrh důchodové reformy, který se bude skládat ze dvou hlavních složek a třetí dobrovolné. Základní složka se zvýší a bude reflektovat požadavky na důstojnost života ve stáří a finanční možnosti státu“. Konec citátu. Ten slib zůstane na papíře, to už je dneska, je zřejmé to tak?
Marian Jurečka,
No, počkejte. Základní složka se zvýšila, ano, minimální garantovaný důchod nebude 10 % a 770 Kč a 20 % průměrné mzdy tím, že oceňuju rodiče a pečující. Tím novým mechanismem výchovného a rodinného vyměřovat se základu, to je zhruba jedna celá, skoro 2 miliony lidí, kteří díky tomuto budou mít vyšší důchody v budoucnu. Takže já tam jednoznačně mám kroky, které velké části lidí pomůže zvýšený důchod, protože ti lidé pracovali, jenom ten systém, doposud nenahlíželi jako na pracující. My jsme se doposud dívali, jestli někdo pečuje o svou manžela, manželku nebo o své dítě, které…
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Ta věta zní, že se bude skládat ze dvou hlavních složek a třetí dobrovolné. A pak pokračuje“ „Dobrovolná složka bude zřízena ve formě státního nebo veřejnoprávního fondu inspirovaná zahraničními zkušenostmi. Zachováme a budeme podporovat soukromé penzijní spoření“. Tu dobrovolnou složku podporovali v té obecné rovině hnutí ANO i SPD. Nesplněný slib. Smířil jste se s tím?
Marian Jurečka,
Tato část tzv, řekněme, druhého pilíře bychom to takhle chtěli pojmenovat. Tak to opravdu nemám v tento okamžik připravenou nikdy. Si myslím, že do budoucna je potřeba je udělat, aby nám to doplnil průběžný pilíř a třetí pilíř, který dneska na rovinu je důležitým prvkem, ale tím, že má tak poměrně svázaná pravidla zase ve vztahu k ochraně těch lidí, řekněme, otevřeně, tak nenabízí takové zhodnocení těch peněz, jako by se to jakoby to zhodnocení mohlo být.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Jinými slovy, podívám-li se do toho programového prohlášení…
Marian Jurečka,
By bylo dobré doplnit do našeho důchodového systému.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Tedy nesplněný slib Mariana Jurečky.
Marian Jurečka,
Ne. Marian Jurečka se svým týmem a s touto vládní koalici udělal něco, co tady 30 let nebo schopen nikdo udělat, neměl to odvahu, neměl ten politický konsensus.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
„A Marian Jurečka si jako předseda KDU-ČSL jako ministr práce a sociálních věcí napsal do programového prohlášení i do toho aktualizovaného tu dobrovolnou složku, která bude zřízena ve formě státního nebo veřejnoprávního fondu inspirovaná zahraničními zkušenostmi“. Konec citátu. To se nepovedlo, je to váš dluh?
Marian Jurečka,
Není to primárně můj dluh, je to dluh celé vládní koalice, protože tento produkt nespadá na rovinu do gesce Ministerstva práce a sociálních věcí. Ministerstvo práce a sociální věci má zodpovědnost za průběžný systém důchodového pojištění, druhý a třetí pilíř je především věc Ministerstva financí, ale je to nesplněná část celé vládní koalice a ano, říkám do budoucna je potřeba tuto část dodělat.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Takže je na místě omluva veřejnosti za vládní koalici, že toto bude nesplněný slib?
Marian Jurečka,
Takhle nejsem člověk, který by nevnímal. To, že jsme nedokázali splnit 100 procent věcí, to se nepodařilo žádné vládě, ale jednoznačně říkám, důchodová reforma je věcí, která se odpracovala, nechali jsme na tom skoro tři roky intenzivní práce a je to dobrá věc pro budoucnost.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Ta budoucí Poslanecká sněmovna bude schopna se na tom, paní místopředsedkyně, podle vás, shodnout na té dobrovolné složce zřízené ve formě Státního nebo veřejnoprávního fondu inspirované zahraničními zkušenostmi, stejně jako změně toho třetího pilíře.
Lucie Šafránková,
Ano, bude, pokud budeme součástí vlády, tak určitě uděláme pro to maximum, protože pro nás je to důležité a co se týká právě toho třetího pilíře, což je dobrovolné penzijní připojištění, tak bych ještě ráda doplnila, co udělala tato vláda a to, že zvýšila vlastně možnost, kdy stát přispívá státní příspěvek, dříve to bylo na 300 korunách, dneska to máme od 500 Kč, takže znemožnila těm nízkopříjmovým osobám, který by si velice rádi spořili mnohdy i takto malou částku, ale spořili by si alespoň něco a 500 Kč je mnohdy pro ně vysoká nebo by rádi spořili svým vnoučatům, svým dětem, tak jim to prakticky znemožnili, protože ten státní příspěvek je až od 500 Kč, takže abysme si nalili čistého vína a abysme si jenom doplnili tento slib, který, a zcela nebyl dodržený jako mnoho dalších slibů. U toho garantovaného důchodu, na které jste se tady ptal pana ministra, tak minimální garantovaný důchod je jedna z věcí, za kterou jsme dlouhodobě bojovali, takže je to alespoň jakoby částečná věc, s kterou jsme dlouhodobě chtěli a měli jsme i v programu s tím, ale, co se nám nelíbí a byl to i jeden z našich pozměňovacích návrhů, že lidé, kteří právě budou pobírat ten garantovaný minimální důchod ve výši něco málo přes 8 000 Kč, tak v případě, že vychovali děti, tak se jim do tohoto výchovné bude započítávat, to znamená, že nebudou zvýhodněni oproti těm, co děti nevychovali, což je velice smutné. My jsme na to dávali pozměňovací návrh, opakovaně jsme na to pana ministra upozorňovali, že takto by to být nemělo, bohužel prosadili si to tak, že výchovné bude součástí toho garantovaného důchodu, pakliže nepřesáhne tu částku toho garantovaného důchodu.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Podaří se vám prosadit tří pilířový penzijní systém? Protože vy jste tu dobrovolnou složku…
Aleš Juchelka,
Samozřejmě do toho jako chceme určitě jít, protože samozřejmě s tím je spojeno velké množství peněz, které může využívat tento stát při strategických investicích, jako například nevím, vysokorychlostní trať, dostavba jader atd. a samozřejmě lepší je, než platit samozřejmě dluhovou službu a ty úroky, tak je to lepší platit samozřejmě českým občanům, aby to bylo inside.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Myslíte, že se vám to podaří? Když se to nepodařilo této vládní koalici? Dala si to do programového prohlášení, protože za vaší vlády, když jste se sociálními demokraty, tak jste také nerozšířili počet pilířů!
Aleš Juchelka,
My tam máme pořád jakoby dojem toho, že tady dělá vládní koalice opravdu nějakou důchodovou reformu, to je, prostě, jsou to změny v tom prvním pilíři, které snižují, snižují řádnými valorizacemi, novými výpočty důchodů atd. dalšími věcmi prostě příjem těch seniorů, když už nemohou pracovat.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Promiňte, ale posouvají hranici odchodu do penze, to znamená, jde o reformu prvního pilíře.
Aleš Juchelka,
Ale, to samozřejmě dokáže každý samozřejmě jako se jako takhle vycucat z prstu, protože nic jiného v tom prvním pilíři se dělat nedá, ale v tuto chvíli my očekáváme a očekávali jsme, že když už teda se tady o tomto bavíme, že nebudeme takhle primitivně atakovat ten první pilíř v kontextu toho, že se musí dát prostě do toho systému i nějaké příjmy. To je celý soubor různých opatření. A nezlobte se na mě. Do toho prostě patří i boj s šedou ekonomiku a například EET. Kdy tady, tady jste měl třeba pana Havránka, který tady prostě říkal, je to nejcitovanější náš ekonom.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Promiňte.
Aleš Juchelka,
Tím, že se zrušilo EET, se mohlo přinést do státního rozpočtu 2-3 % HDP.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Ale také minulý týden tady byl Jan Jánský se šéfkou Finanční správy a bavili jsme se o tom, jak kupříkladu na to, že vy, co se týče EET, výnosů z EET, byste z toho látaly další díry ve státním rozpočtu, ale zároveň byste to dávali, to vám nevynese těch 200 miliard. Takže, když tady citujete ekonomy, tak ekonomové říkají, bude se muset sáhnout na zvýšení daní, vy už teď voličům slibujete, že daně zvyšovat nebudete. A když citujete ekonomy…
Aleš Juchelka,
Kam bychom až měli jít jako zhruba polovina lidí, kteří jsou ekonomicky aktivní, tak si nemůže odkládat peníze vedle, nejedná na to penzijní připojištění, ale nemá na to ani, když se jim pokazí lednička, aby si koupili, aby si koupili novou. Jako…
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Takže ta dobrovolná složka, když rozšíříte počet pilířů a máte tu ambici. Vládní koalici se to nepovedlo. Tak ta dobrovolná složka, ty peníze pro občany v té dobrovolné složce budete brát z čeho?
Aleš Juchelka,
No, tak samozřejmě budeme brát z čeho do té dobrovolné složky, tak samozřejmě v tuto chvíli už se to bere tím, že tady nad pětistovku, když si někdo šetří, tak dostane nějaký státní příspěvek, tam se to samozřejmě může upravit jenom v těch penzijních fondech samotných, v té dobrovolnosti.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
To je pojištění jako třetí pilíř.
Aleš Juchelka,
To je sedm miliard korun, ale vy se pořád bavíte o tom, že byste chtěli mít super vyrovnaný ten důchodový první pilíř.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
To jsem neřekl. Já jsem mluvil o třech pilířích. Promiňte, to jsem neřekl.
Aleš Juchelka,
V přebytku byl pouze za vlády Andreje Babiše dohromady šestkrát od roku od roku 93 byl šestkrát v přebytku 2004, 2005, 2018, 2019. A promiňte, tady v roce 2021, kdy jsme vám předávali vládu, tak byl v mírném deficitu -2,3 miliardy, ale 2018 a 2019 byl prostě jednoduše v přebytku tak jako léta předtím.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Stručná reakce a jdeme…
Aleš Juchelka,
Prosperita, ekonomický růst, plat, demografie, prorodinná politika.
Marian Jurečka,
Průběžný systém za těch 30 let byl ve většině roku v minusu a ten dlouhodobý kumulovaný deficit v tom systému je zhruba -500 miliard korun. My se musíme podívat na to optiku opravdu jako dobrých hospodářů. Já si myslím, že daně, odvody už není kam zvyšovat. Já bych tou cestou nechtěl jít. Chtěl bych se ale podívat na věci, kde jsme schopni mít větší daňovou vytíženost, když se podíváme dneska třeba na politiku zaměstnanosti, proto dělám redesign podpory zaměstnanosti, abych lidem umožnil mít větší flexibilitu a větší odvahu jít změnit práci, protože vidím, když člověk změní práci o své vůli, má o 12 % v průměru vyšší výdělek u toho zaměstnavatele. Když tu práci změní z důvodu zaměstnavatele, ten předchozí propustí a najde si novou práci prostřednictvím Úřadu práce má ten budoucí výdělek v průměru o 8 % vyšší. To jsou konkrétní čísla a my zatím jdeme tím, abychom dokázali ty lidi podpořit, aby jim dali garanci, že v těch prvních dvou nebo třech měsících ten stát jim dá tu větší podporu v té podpoře, pak to zalomí a sníží. Ale to, abysme dokázali těm lidem umožnit, aby se vydělávali víc, je hospodářské opatření i dobré pro ten stát.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Kolik to vynese?
Marian Jurečka,
Ten stát bude mít vyšší odvody, to jenom tohle opatření pro stát +6 miliard korun.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
A to předložíte ještě vy?
Marian Jurečka,
To samozřejmě, to už jsme představili, to vám nachystané to bude teďka ve Sněmovně prodáváno na podzim. A takovými kroky máme jít Ne, že zvyšují nějaké zase další daně nebo odvody. A těmito logickými nárůst hospodářskými opatřeními mám dělat dobrou politiku v této zemi. Já se o to snažím a takhle postupuju.
Aleš Juchelka,
To my říkáme od prvopočátku?
Lucie Šafránková,
Myslíte, že tam budete chtít dát výpověď bez udání důvodu?
Marian Jurečka,
Bez udání důvodu je mrtvý. To jsem tady řekl mnohokrát, dokonce i tady v Otázkách Václava Moravce.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Dokonce ano, dvakrát to tady pan vicepremiér říkal.
Aleš Juchelka,
Jestli je to tak mrtvé téma jako náročné profese, tak není co předvádět.
Lucie Šafránková,
Tady nikdy nevíte. Nám se tady vláda střídá častěji než jsme…
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Výdaje státu rostou. Požadavky na vyšší platy se v posledních měsících nejen ve veřejné sféře množí.
Josef Středula, předseda ČMKOS
——————–
Základní požadavek je jasný. Růst, zejména pro ty, kteří jsou nejméně příjmové, ideálně 10 %.
Iva Jourová, předsedkyně stávkového výboru
——————–
Požadujeme navýšení mzdových prostředků pro platy na státních zastupitelstvích.
Milan Kubek, prezident České lékařské komory
——————–
Vláda zneužívá svého postavení k tomu, že je ochotna zaplatit pouze za pět rohlíků, ale nás nutí, abychom jí za to dali rohlíku 10.
Aleš Lehký, předseda Unie bezpečnostních složek
——————–
Pokud ministr slibuje 10 % tady rok a půl, tak jdeme pro těch 10 % a chceme bezpečnost pro občany.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
A v souvislosti s diskuzí o platech státních zaměstnanců je ve Sněmovně i návrh zákona o platech ústavních činitelů, poslanci ho začnou projednávat až 19. listopadu. Vládou zákon prošel 16. října. Stihne se to, pane ministře, do konce roku schválit, protože musí?
Marian Jurečka, vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí, předseda strany /KDU-ČSL/
——————–
Musí se to stihnout, protože nebylo z čeho od ledna počítat, nebylo by platová základna v zákoně.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
A co když se to nestihne.
Marian Jurečka,
Musí se to stihnout.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
A když se to nestihne, tak co se bude dít?
Marian Jurečka,
Já vám říkám, musí se to stihnout, musí se to stihnout. A tady samozřejmě jenom k té úvodní reportáži.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Když se to oddaluje 19. listopad.
Marian Jurečka,
No, protože to je nejbližší možná příležitost jednání Poslanecké sněmovny. Já chci říct ještě k tomu, co teď zaznělo v té úvodní reportáži, tak na příští rok zvýšení minimální mzdy a minimálně o zaručeného platu růst o 10 a u těch zaručených platů v některých kategoriích i o více procent. Podíváme-li se na růst zaměstnanců veřejné sféry, tak tam u těch, kteří mají ty nižší výdělky, jsou v těch nižších tarifních třídách je růst až o 12 % meziroční. Takže tady je několik kroků, které zlepšují tu situaci těch lidí, ta minimální mzda velmi zásadně tak, jak jsme ji nastavili a jak ona poroste, protože ona potáhne i odměňování v rámci celého pracovního trhu. Tak to bych chtěl jako podotknout, aby to zaznělo. Toto jsou důležitá fakta.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Já jsem vás teď nechtěl přerušit tím, že za chvíli se dostaneme ke srovnání nominální a reálné mzdy, protože ty reálné mzdy nerostou tak dynamicky, jak by měly, když se podíváme na úroveň, ale udělejme nejdříve platy ústavních činitelů, protože to je klíčové. Myslíte, že se to stihne?
Aleš Juchelka,
Já jsem pro zmražení samozřejmě platů ústavních činitelů. Úplně koukám, co se kolem toho vyvrbilo, protože to vláda slibuje, že přidá tam onde a nikdy ten svůj slib nedodrží. Například, já nevím, u policistů atd. mě nenapadá už ani žádná jako nějaká skupina lidí, kteří ještě nestávkovali během této vlády a u které vláda neporušila svůj slib.
Marian Jurečka,
Můžete říct, kdo tady stávkoval?
Aleš Juchelka,
Kdo?
Marian Jurečka,
Rozlišujeme demonstraci a rozlišujeme stávku, to jsou fakt dva rozdílné pojmy.
Aleš Juchelka,
Rozdílné pojmy. Pedagogové nepracovali, soudní zapisovatelky a policisté odmítají vybírat pokuty, protože nesouhlasí s vaší politikou zvyšování platů. Něco slibujete od ledna 2020 něco jiného než od října 2024.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Soudní úředníci stávkovali, pane vicepremiére.
Marian Jurečka,
On říkal, pan kolega říkal, že všichni stávkovali.
Aleš Juchelka,
Nepedagogičtí pracovní a takhle bych mohl pokračovat samozřejmě dál a dál, protože není problém v tom…
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Pane místopředsedo Juchelko.
Aleš Juchelka,
Vy pořád něco slibujete a nikdy ty sliby nedodržíte, protože pořád to měníte za pochodu, jako pro náročné profese.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Pane místopředsedo Juchelko, vy myslíte, že projde ten, že se stihne projednat návrh zákona?
Aleš Juchelka, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ANO/
——————–
Pane moderátore Moravče, není to ani na nás, na opozici, záleží na tom, kdy to vláda přinese do Poslanecké sněmovny. My jsme proto, aby se zmrazili platy ústavních činitelů, máme tam tady v tomto smyslu náš návrh a uvidíme, s čím vláda přijde do Poslanecké sněmovny.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Ten návrh tam máte s čím přišla, to už víte, s čím přišla.
Aleš Juchelka,
Ano, ale kdy teda kdy?
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
No po 19. listopadu.
Pane předsedo, vy jste místopředsedou Sněmovny, proto se ptám.
Aleš Juchelka, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ANO/
——————–
My jsme se o tom ještě nebyli na organizačním výboru, to za prvé ani jako v tom úzkém vedení Sněmovny, nicméně máme tam před sebou státní rozpočet, který se musí projednat ještě do konce roku, tam budou kolem toho velké diskuze. Nevím, jaké priority má vláda, proto, co by mělo projít Poslaneckou sněmovnu, pokud navyšování platů ústavních činitelů je jedna z jejich priorit, no, tak určitě…
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Je to vaše priorita?
Marian Jurečka,
Takhle, je nutné vyřešit to, aby od 1. ledna v zákoně byla doplněná číslovka, kterou Ústavní soud vyjmul a od 1. ledna tam nebude.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Takže je to priorita?
Marian Jurečka,
Jste slyšeli.
Aleš Juchelka,
Tak si to prohlasují a projednají.
Marian Jurečka,
Zhruba pěti tisícům lidem by nebylo od 1. ledna jak vyměřit jejich plat. ale já chci říct jako ještě jednu důležitou…
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Pane vicepremiére, protože v souvislosti s tím projednáváním platů ústavních činitelů vládní TOP 09 předložila k zákonu o platech politiků pozměňovací návrh, který by sebral poslankyním a poslancům, senátorkám, senátorům pětinu platů, pokud by veřejný reálný dluh přesahoval 50 % HDP. Návrh byl by byl bez projednání s koaličními partnery. Co tomu návrhu říkáte?
Marian Jurečka, vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí, předseda strany /KDU-ČSL/
——————–
Tak 09. Můžeme hledat i nějaká jiná další KPÍČKA by se líbilo, kdybychom dali, že když třeba někdo dlouho blábolí a není to projev k věci, tak bychom taky mohli dát nějaké snížení toho platu. Ale já chci říct jako zcela vážně i pro diváky jednu věc. V roce 2015 a já jsem u toho byl, jsme se tenkrát dohodli všichni tehdejší koalice i se zástupci opozice, byl tam tehdy předseda Úsvitu Tomio Okamura, byl tam Andrej Babiš tenkrát coby ministr financí, řeklo se, už nikdy nechceme rozhodovat o našich platech a spojíme to s tím, jak poroste průměrná hrubá mzda v této zemi, tak jsme nastavili principiální mechanismus, který říkal, bude to spojení v dobrém i ve zlém, když to poroste v této zemi, poroste to i u těch soudců, státních zástupců a představitelů státní moci, když to neporoste, tak to neporoste ani u těchhle lidí. Takto se to principálně nastavilo a řekli jsme, že do toho nikdy nebudeme šahat. Takto to jelo několik let, velmi dobře, bych řekl, ten mechanismus. A v roce 2021 se poprvé zamrazilo. Z posledních čtyř let u politiků byli čtyři z těch posledních čtyř let, tři roky zmražené platy. A já jsem tenkrát říkal, to je dohledatelné. Ok, uděláme to. Je to akt solidarity, je to na místě. Jenom si buďme vědomi toho, že v okamžiku, kdy to rozmrazíme a ten mechanismus se vrátí zpátky na to, co bylo dohodnuté, tak se vždycky vytvoří ten zub, protože po tom jednom, dvou, třech letech zmražení se vám vytváří ten zub. A teď je tam návrh, aby na příští rok to bylo 6,95 % proto, protože to je ten rozdíl mezi rokem 2022 a 2023 růstu průměrné hrubé mzdy v české ekonomice. Tolik jenom pro vysvětlení. Teď se dávno dohodli, abysme už tuhle debatu nikdy nevedli, abysme řekli nebudeme postupovat.
Marian Jurečka,
My by jsme tuhle debatu vůbec neměli vést. Abysme se vůbec nemuseli tímto zabývat, protože to byl férový princip, tenkrát nastavenej.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Ale teď mi odpovězte na to, jestli vy jako poslanec podpoříte ten návrh TOP 09 poslance Miloše Nového, který navrhuje odebrání pětiny platů, pokud veřejný dluh přesahuje 50% HDP?
Marian Jurečka,
Já s tím za sebe problém nemám.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Takže pro to budete hlasovat?
Marian Jurečka,
Já si fakt problém nemám, ale říkám, můžeme si další KPÍČKA. Tak počkejte, já bych nezvedl ruku pro takový rozpočet, který by takovou situaci v naší zemi způsobil.
Aleš Juchelka,
Máte to postavený na vodě, že ho možná i pan prezident ho nepodepíše, jo, tak pozor jakoby na to, jo, protože i v tom rozpočtu samozřejmě je zvyšování platů ústavních činitelů o tu plnou částku, to znamená 14,7 %.
Marian Jurečka,
My jsme řekli, že tu vlastně polovinu té částky převedeme na posílení platů lidí, kteří dělají tu úřední, administrativní práci v justici, to bylo jasně řečeno, když jsme to tenkrát prodávali na vládě.
Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Tak, a loučíme se proto chvíli s diváky Jedničky. Marian Jurečka, Lucie Šafránková, Aleš Juchelka zůstávají hosty Otázek.
Přidejte odpověď