CNN Prima News – Partie II
Já vás pozvu ke sledování velké politické diskuze. A samozřejmě začneme tím velkým politickým tématem, a to je důchodová reforma. Je po 70 hodinách sněmovních diskuzí schválena, pro byla většina koaličních poslanců, proti byli zástupci opoziční hnutí ANO, SPD, donedávna vládní Piráti z jednacího sálu odešli. Nejdiskutovanější bod současného návrhu, tedy věk odchodu do penze, se zvýší na strop 67 let. Koalice na poslední chvíli naprosto zásadně omezila počet lidí, kteří se dočkají předčasného důchodu bez jeho krácení.
Petr Fiala, premiér, předseda strany /ODS/
——————–
Díky naší vládě, která měla odvahu to udělat. Budete mít důstojné penze a budou je mít všechny generace. Starších generací se změny nedotknou, mladým lidem pomohou.
redaktorka
——————–
Koaliční strany považují schválení důchodové reformy za nejdůležitější zákon a současné splnění slibu.
Vít Rakušan, 1. vicepremiér, ministr vnitra, předseda hnutí /STAN/
——————–
Odvážná vláda v nejednoduché době přichází s produktem, který občanům téhle země slíbila.
redaktorka
——————–
Opozici se ale nelíbí především navyšování věku odchodu do důchodu.
Alena Schillerová, předsedkyně poslaneckého klubu, místopředsedkyně hnutí /ANO/
——————–
Prodloužení věku odchodu do důchodu na až tedy 67 let, způsobí ve velké míře pouze to, že lidé, kteří už pracovat nebudou moci, nebo je zkrátka nikdo nezaměstná, stráví zbytek pracovního života na pracovním úřadě nebo v invalidním důchodu, samozřejmě za veřejné peníze.
redaktorka
——————–
Další výhrady má opozice na zúžení seznamu náročných profesí, na dřívější penzi by měli nárok pouze pracovníci ve čtvrté kategorii náročnosti, těch je maximálně 15 000. Pro kategorii číslo 3, kam patří například zdravotní sestry, je jiný plán. Lidem v rizikových profesí, které nebyly zahrnuty do skupiny s nárokem na předčasný odchod do důchodu by podle dohody vládní koalice měli zaměstnavatelé přispívat povinně 4 % mzdy do penzijního připojištění.
Lucie Šafránková, poslankyně, místopředsedkyně výboru pro sociální politiku /SPD/
——————–
Je to návrh, který svět neviděl. Je to další pouze z nějakých vládních proklamací, kterých už jsme tady měli celou řadu. Udeřili facku do tváře všem pracujícím v náročných profesích. Je to opravdu něco nehorázného.
redaktorka
——————–
A tak opozice říká už teď, že pokud se dostane opět k moci, většinu vládních změn vezme zpět.
Alena Schillerová, předsedkyně poslaneckého klubu, místopředsedkyně hnutí /ANO/
——————–
My tady toto zvěrstvo stoprocentně zrušíme, do té doby velice uvážíme obrátit se na Ústavní soud.
redaktorka
——————–
Předlohu důchodové reformy nyní čeká posouzení senátorů. CNN Prima News.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Tak tolik páteční důležité jednání ve sněmovně o důchodech. Hned na to navážeme. Ve studiu vítám své další hosty, paní Pavla Pivoňka Vaňková, místopředsedkyně poslaneckého klubu hnutí STAN a také výboru pro sociální politiku. Dobrý den.
Paní Kateřina Konečná, předsedkyně KSČM a europoslankyně. Dobrý den.
A pánové, dva místopředsedové rozpočtového výboru, pan Miloš Nový z TOP 09. Dobrý den.
A pan Jan Hrnčíř z SPD. Dobrý den.
Děkuju, že jste přijali naše pozvání do Partie. Pane Nový, já začnu u vás. Nakonec jste lidovce přesvědčili, koalice se nějak dohodla, je tady slib, že lidem zčásti té třetí skupiny rizika, budou zaměstnavatelé posílat 4 % hrubé mzdy do penzijního spoření. Stihnete ten slib naplnit?
Miloš Nový,
Stihneme ten slib naplnit. Já mohu divákům říci, že ta naše pracovní skupina už se sešla dvakrát, to poslední setkání bylo s panem ministrem financí, jsme jasně domluveni, že tento slib, který padl, bude tedy naplněn. Předpokládám, že ty legislativní práce vlastně budou dokončeny ještě do tohoto roku, abychom ještě ve sněmovně vše stihli tak, jak jsme slíbili.
moderátorka
——————–
Sněmovna končí zhruba na konci června, protože pak jsou prázdniny, bude předvolební kampaň, opozice to může obstruovat. A ještě jedna věc, protože třetí pilíř je dobrovolný, nikdo nikoho nemůže nutit, aby tam spořil, ani aby ho měl. Co budete dělat se zaměstnanci, pokud ten soukromý nějaký produkt ve třetím pilíři nemají, nebo ho mít nechtějí, nebo se jim to už nevyplatí, pokud je jim třeba nad 50 let. Co na to řeknete?
Miloš Nový,
Tak on na to není důvod vlastně, aby ten zaměstnanec, pakliže nemá vlastně to doplňkové penzijní spoření, aby se jej nezaložil, na to dneska stačí vlastně 100 Kč, aby ten produkt se rozběhl, samozřejmě pakliže chce čerpat v podstatě podporu státní, tak musí ukládat více. Ten zaměstnanec by byl sám proti sobě. Tady v podstatě tedy bude platit, že v případě, kdy ten zaměstnanec tedy bude toto cítit, on sám individuálně požádá svého zaměstnavatele, nebude to automatické, to znamená, zaměstnanec požádá a zaměstnavatel bude povinen mu do tohoto fondu přispívat.
moderátorka
——————–
Děkuju mnohokrát. Pane poslanče Hrnčíři, podpoříte ty změny, 4 % do třetího pilíře, bude to samostatný zákon tady v tomto balíku, kterému vláda říká důchodová reforma, parametrické změny, to je asi v tuto chvíli nepodstatné. Podpoříte to? Protože tam to není, bude znovu jednat o tom sněmovna, první, druhé, třetí čtení, Senát, prezident, samostatný zákon.
Jan Hrnčíř, poslanec, místopředseda rozpočtového výboru /SPD/
——————–
Tak my uvidíme, co nakonec vládní koalice předloží, protože jsem byli svědky při tom schvalování té důchodové reformy, že ačkoliv byla vyjednaná a diskutována s odborníky, tak se to neustále měnilo, dokonce na poslední chvíli spoustou pozměňovacích návrhů, ale to neřeší přece ten systém nebo ten problém, který tady máme, že drtivá většina v těch náročných profesí, těch zaměstnanců, se prostě do toho včasného důchodu prostě nedostane třeba ze zdravotních důvodů a podobně, nějaké přispívání do nějakého třetího pilíře, to přece nic neřeší, to přece vůbec, jako vy jste normálně podvedli ty lidi, to prostě se nedá jinak říct. A teď jim slibujete něco, že jim zaměstnavatel bude někam přispívat do nějakých soukromých fondů, výnosy jsou tam nula nula nic, to všichni víme, že ten třetí pilíř tam je výnos kolem 1 % ročně, to nemá žádný smysl a neřeší to ten problém, ten zdravotní problém, kteří ti zaměstnanci mají.
moderátorka
——————–
Čili spíš dnes, spíš to nepodpoříte jako opoziční…
Jan Hrnčíř,
Tak zatím jsme ještě neviděli nic, opravdu je to věc, kterou svět neviděl. Takže v tuto chvíli to vidím tak, že to je opravdu jenom jakýsi úhybný manévr a jenom podvedení těch náročných profesí.
moderátorka
——————–
Děkuju, paní poslankyně Vaňková, úhybný manévr, anebo prostě svářeči, skláři, kováři, lakýrníci, řezníci, zdravotní sestřičky, ty se mají spolehnout na ten slib, že to naplníte.
Pavla Pivoňka Vaňková, poslankyně, místopředsedkyně výboru pro sociální politiku /STAN/
——————–
My Starostové jsme v médiích několikrát deklarovali, že pro nás, pokud máme podpořit ten pozměňovací návrh kolegů z TOP 09 a ODS, tak je to jediná cesta k tomu, abysme tento pozměňovací návrh podpořili. A to, že jsme se dohodli, že jsme našli koaliční shodu na tom, že zasedla ta komise, která to bude připravovat, ta pracovní skupina, že je na tom souhlas opravdu všech čtyř koaličních stran, tak já opravdu vidím jako velký progres. A jsem ráda, že zaměstnanci třetí kategorie nenecháme na holičkách a že opravdu jim přispějeme k tomu, aby si naspořili na ten předčasný důchod nebo předdůchod právě v tomhle penzijním produktu. A protože se to snažíme nastavit co nejlépe, nejrychleji a nejvýhodněji, abysme opravdu nezakládali nějaké nové, novou věc na finančním trhu, ale opravdu se spoléhali na to, co už je tady existující, tak to chceme navázat na penzijní připojištění, a to nám dává smysl. A ty jednotlivé parametry, že to bude 4 % průměrné hrubé mzdy, a tak dále, ty se budou dál dolaďovat, ale ten příslib i ministerstva financí, což je gesční ministerstvo, tak máme. Tak opravdu divákům slibuji, že na holičkách třetí skupinu nenecháme a že se postaráme o to, aby si mohli našetřit na předdůchod.
moderátorka
——————–
My ten legislativní proces, to projednávání ve sněmovně samozřejmě budeme sledovat. Diváci o to nepřijdou. Na druhou stranu, před 14 dny tady seděla vaše kolegyně z hnutí STAN, paní Danuše Nerudová, europoslankyně a ta to velmi kritizovala, říkala, že takto se politika dělat nedá, seděl tady pan Jakob, tento od ní velmi schytal, říkala, že to vláda lepí na poslední chvíli, že to je nedůvěryhodné, nešťastné, nakonec jste tedy ustoupili nebo se s paní Danuší Nerudovou v tomto neshodujete?
Pavla Pivoňka Vaňková,
V tomto se neshodujeme, v tom okamžiku, kdy tady paní Nerudová byla, tak nebyla moc zasvěcená do těch politických jednání, co probíhají. Samozřejmě je to otázka nějaké koaliční dohody. Ve všech předchozích vládách a i v této vládě jsou koalice, jsou tam strany, které jsou nastavené buď víc doprava, doleva, mají své požadavky a my se musíme kompromisně dohodnout. A takto jsme se dohodli, že prostě pozměňovací návrh, který pro nás byl nejprve nepřijatelný, že bysme podpořili, tak na základě té dohody, že opravdu se třetí pilíř otevře, tak jsme nakonec podpořili, a to je úplně legitimní vyjednávání v jakékoliv jiné vládě.
moderátorka
——————–
Takže paní Nerudová nebyla zasvěcena do těch dohod…
Pavla Pivoňka Vaňková,
Paní Nerudová víceméně řekla svůj vlastní názor a nevěděla to, že my už máme vydiskutováno založení pracovní skupiny, kde budeme otvírat třetí pilíř.
moderátorka
——————–
Děkuju moc za ty odpovědi. Paní poslankyně, paní předsedkyně Konečná, vy jste na sociální sítě, protože komunisté nejsou ve sněmovně, ale kritizujete to schvalování té reformy, i v těch jednotlivých detailech napsala, že vám není hanba ohánět se nedostatkem peněz, když jste neměli problém vyhodit stovky miliard za stíhačky. Proč dáváte do stejné roviny peníze na důchody, ale i na obranu, která je velmi důležitá.
Kateřina Konečná, europoslankyně, předsedkyně strany /KSČM/
——————–
Protože tady vůbec nejde o žádnou reformu. My, když se podíváme na to, kolik Česká republika vydává na důchody a kolik bude vydávat i v tom nejhorším období, kdy opravdu dojdou ty takzvaně Husákovy děti do důchodu, tak je to pořád méně, než vydává například Rakousko nebo Německo. Vy jste neudělali nic pro hospodářský růst. Vy jste naši ekonomiku poslali do háje. Vy víc a víc zadlužujete, to znamená, ano, někdo to za vás bude muset zaplatit, ale přece důchodová reforma nesmí být pouze o tom, že změníte věk odchodu do důchodu, zrušíte ty předčasné důchody a podobně. Měla by být o tom, že nalijete a najdete ty peníze do toho systému. To přece musí být také o tom, že důchody začneme pomáhat financovat i jiným způsobem. Když se podíváte, tak v době hospodářského růstu ten důchodový účet byl v plusu. A jestli kolegové vlastně rezignovali na jakýkoliv hospodářský růst, jestli říkají, že prostě ekonomika už nikdy nebude schopna garantovat slušné důchody, tak je to ale jejich politický názor a hlavně jejich politický diletantismus, protože přece každému politikovi musí jít o to, aby byl hospodářský růst, aby tady byly investice a potom bude i na ty důchody prostě tahle vláda zase velmi jednoduše prostě proškrtáním a změnou čísel a bohužel ožebračením nás všech došla k tomu, že to je to jediné řešení. Já říkám, že těch řešení je daleko víc a za mě…
moderátorka
——————–
Ožebračení je velmi silné slovo, ale pojďme se vrátit do minulosti. Vy vládu, já vám dám prostor, pane poslanče, samozřejmě, kritizujete za to, že tady dělá nějaké změny, aby ten systém se stal udržitelným podle jejich názoru, komunisté v tom uplynulém čtyřletém období tolerovali druhou vládu Andreje Babiše, tiše ji podporovali, v některých důležitých zákonech jí samozřejmě přidávali hlasy. Vám nevadilo, že Andrej Babiš slíbil tu důchodovou reformu a pak se vůbec nic nestalo?
Kateřina Konečná,
My jsme na něho také tlačili, byla to paní Maláčová, která si vybrala paní Nerudovou, pak prostě došlo k věcem, ke kterým došlo, já se přiznám, že jsem v té době v Poslanecké sněmovně nebyla. My jsme si přáli důchodovou reformu, ale důchodovou reformu, která neopustí ten průběžný systém financování, protože to prostě není třeba, vy lžete lidem, že na to nebude, vy prostě lžete, protože nejste schopni udělat jeden jediný krok.
moderátorka
——————–
Počkejte, vláda neopouští ten průběžný systém financování, který máme teď, že pracující platí na seniory.
Kateřina Konečná,
Ale vláda v tom průběžném zvyšuje odchod do důchodu. Paní kolegyně, víte, v kolika podle vaší reformy půjdete do důchodu?
Pavla Pivoňka Vaňková, poslankyně, místopředsedkyně výboru pro sociální politiku /STAN/
——————–
Já vím, v kolika půjdu do důchodu. 67 let je pro ročník 1989…
Kateřina Konečná, europoslankyně, předsedkyně strany /KSČM/
——————–
Vy sama, já tady nebudu říkat váš ročník narození, ale vy půjdete v 65 a 11 měsících, já v 66 a 4 měsících, s naší asi kariérou to zvládneme. Můžete mi říct, jak to zvládnete zdravotní sestřička, můžete mi říct, že to zvládne řidič autobusu. Jak to zvládne většina profesí v tomhle státě. Navíc vaše vlastní ministerstvo vašeho pana ministra Válka vydalo jasnou deklaraci toho, že nejsou, že lidé po 61 letech věku nejsou dostatečně schopni pracovat, že ten zdravotní stav obyvatelstva není takový, jak vy si představujete, to znamená, vy tady děláte něco, co ano, i my, pokud dostaneme důvěru občanů, tak tomu řekneme stačilo a vrátíme to zpátky.
moderátorka
——————–
Děkuju, můžete reagovat, počkejte, já vám dám prostor k reakci, jenom to pojďme nějak strukturovat, ať to není jenom hádka, ať se v tom občané a diváci hlavně vyznají. Má vláda nějak spočítáno, jaký bude mít dopad do rozpočtu, pokud ti lidé opravdu nebudou po 65, respektive do 67 let schopní pracovat. Paní poslankyně, potom pan Nový.
Pavla Pivoňka Vaňková,
Já teda krátce opravdu zareaguju na to, co jsme teďko slyšeli. Prosím vás, já pevně věřím tomu a posílám to do vesmíru, aby ani komunisté a ani SPD se do vlády nedostalo, protože to, co vy tady říkáte, jsou manipulace a populistický vyjádření. Vy víte, co bude za 20, 30 let s trhem práce? Jestli ti lidi opravdu budou pracovat v náročných profesích, ano, ale to my všechno zohledňujeme, proto jsou tam ty náročné profese, a proto ty náročné profese v tom třetím pilíři, v tom třetím pilíři podpoříme tak, aby si na ten důchod přivydělali, aby, až půjdou do toho důchodového věku 5 let na předdůchod měli od zaměstnavatelů ten budget na to, aby měli důstojné důchody.
Kateřina Konečná,
Takže v 60, od 60.
Pavla Pivoňka Vaňková,
Jak to teď bylo nastaveno.
Kateřina Konečná,
V 61 letech, ti lidé nejsou schopni, vy je dostanete na Úřad práce, budete muset platit sociální dávky, oni nebudou schopni pracovat.
Pavla Pivoňka Vaňková,
Vy jste neudělali nic. Návrh žádný nemáte. Konsolidace důchodového systému je nutná, ne proto, že jsme si to vymysleli my, ale proto, že si desetiletí tady ekonomové a demografové…
moderátorka
——————–
Dámy, děkuju, dámy, promiňte, pane poslanče Nový, je nějaký důvěryhodný propočet, protože tyto argumenty slyšíme od opozice tady při každé debatě o důchodech, že ti lidé nebudou schopni pracovat, skončí na sociálních dávkách nebo nemocenské nebo v invalidních důchodech a ten dopad na rozpočet bude také pozitivní.
Miloš Nový, místopředseda sněmovního rozpočtového výboru /TOP 09/
——————–
Já vám hned odpovím, ale také musím reagovat tady na paní Konečnou. Jedna z nepravd, kterých jste se dopustila, ta byla, ta spočívala v tom, že hovoříte o tom, že naše země nevydává na důchody tolik ve vztahu k HDP jako ostatní země, ale nemáte pravdu, protože v řadě zemích vlastně důchody jsou jednak zdaňovány, třeba v Německu dokonce důchodci platí i sociální pojištění, to znamená, ta data, která vy uvádíte, nejsou relevantní, zároveň jste se zmínila o tomto, vlastně máte to napsáno i na našich webových stránkách a na sociálních sítích a podobně, hlavně, že na stíhačky měli, to tam takto to sedí. To znamená, vy v podstatě představujete bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku…
Kateřina Konečná,
A v čem bezpečnostní…
Miloš Nový,
…naše země se nebude schopna ubránit cizímu agresorovi. Spravedlivé důchody a podobně, zapomeňme na prosperitu. A teď k vaší otázce, paní redaktorko. My v tuto chvíli v podstatě víme, že samozřejmě ten lidský věk, tak, jak se bude prodlužovat, tak se také mění pochopitelně ta tzv. délka dožití ve zdraví, o které z druhé strany odborníci neví přesně, o co se jedná…
moderátorka
——————–
Je to subjektivní parametr, ale ta délka dožití ve zdraví se zatím nezvyšuje, lidé marodí, necítí se dobře…
Miloš Nový,
Já dám příklad, kterému budou rozumět diváci, nedávno Česká televize opakovala, opakovala to slavné hokejové finále v Naganu, kdy jsme tedy se stali olympijskými vítězi, v tehdejší době vlastně tedy tím jedním z hráčů našeho týmu byl takzvaný veterán Svoboda, všichni říkali, veterán Svoboda, to byl hokejista, kterému v té době bylo 30 let a skutečně v tom roce 98 prostě s tím vrcholným sportem v tomto věku končili, dnes ti vrcholní hokejisté končí prostě ve 40 letech, to znamená, tak, jak se v podstatě zlepšuje samozřejmě zdravotnictví, tak, jak se zlepšuje, dejme tomu, potravinářství, tak jak lidé lépe zachází se svým zdravím, je naprosto jasné, že i v budoucnu, a my se skutečně bavíme o budoucnu v řádech desítek let, prostě se tyto vlastně věci posunou, to znamená, nehleďme, na…
moderátorka
——————–
Pane poslanče, promiňte, asi se ale tady shodneme, že špičkový sportovec má jinou zdravotní péči, přístup ke svému zdraví, tělu a práci než dělníci, kováři, lakýrníci, svářeči a i ti lidé z těch opravdu nejnáročnějších profesí.
Miloš Nový,
To rozhodně ano.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Není tedy opravdu riziko, že ti lidé nevydrží pracovat do takto vysokého věku.
Miloš Nový,
Toto riziko tady není, protože kdybychom se třeba podívali na kapitalismus 19. století a tak, jak se pracovalo v těchto náročných profesích prostě před 100 lety a tak, jak se pracuje dnes, tak jak ti pracovníci třeba jsou vybavováni nejrůznějšími pomůckami a podobně, tak skutečně za těch 20, 30 let předpokládáme, že ta jejich situace se výrazně zvýší.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
A nezmínila jsem samozřejmě zdravotní sestřičky, je otázka, jestli…
Miloš Nový,
Jenom velký pozor, to není o zdravotních sestřičkách, to je o konkrétních pozicích, které ty zdravotní sestřičky vykonávají.
Kateřina Konečná,
A kam dáme ty roboty teda podle vás.
moderátorka
——————–
Tak já vám dám za chvíli prostor, paní předsedkyně, pan Hrnčíř, prosím, ANO slibuje zrušení části těch reforem, že udělá revizi, zruší to, slibujete voličům, vy jste se k tomu slibu také připojili, čím to nahradíte, pokud byste měli vládní odpovědnost, pokud byste znovu zasedli po volbách v Poslanecké sněmovně, co voličům nabídnete, tak, aby ten systém byl udržitelný.
Jan Hrnčíř, poslanec, místopředseda rozpočtového výboru /SPD/
——————–
Tak my jsme říkali, že jediné, co dává smysl, tak je napravit to, že předčasné důchody nesmí být výhodnější než řádný důchod, což se tedy v minulosti stalo. Ale tak, jak to uchopila vládní koalice, kdy zmrzačila ten systém tak, že vlastně ti lidé musí dneska pracovat buď 40 let, bude jim tak krácen důchod trvale asi o tři důchody měsíčně za rok, anebo 45 let, to znamená, teď je otázkou, vy tady nabízíte pro ty předčasné těm důchodcům v těch náročných profesích, že prostě budou mít nějaký pilíř soukromého pojištění, který je zachrání, ale stejně jste protáhli tu dobu, kdy budou muset pracovat a odvádět do toho systému a na 40, respektive na 45 let, což znamená, i tak máme nejdelší délku vůbec, kterou musí důchodce mít a na to, aby získal nárok na důchod, což je 35 let, to je v Evropě unikát. A vy jste prodloužili na 40, respektive 45 let a i třeba po těch 45 letech ti důchodci budou mít trvale krácen důchod, to znamená skoro o dva důchody nebo jedna půl důchodu ročně jim zkrátíte vlastně jako jedna půl měsíčního důchodu, to znamená, to je naprostý nonsens. Vy tady prostě jste udělali to, že jste opravdu poškodili důchodce stávající, mrzačení valorizací, ty budoucí tím, že jim od roku 26 budete krátit o 8 % výměru důchodu, ale to je jeden měsíční důchod ročně, jako kdybyste škrtli předčasné důchody, to jsem teď říkal, to je naprostý nonsens, co vy jste tady udělali a tohle prostě bude potřeba vrátit, protože to není udržitelné a nenabízíte nic. A náročné profese, víte co, ono, když máte celý život noční směny…
moderátorka
——————–
Promiňte, pane poslanče, co by teda SPD zrušilo z té reformy, nebo čím by to nahradilo tak, aby, protože ta demografická křivka je neúprosná, ukazujeme tady ty malůvky, kolik lidí pracujících je dnes na jednoho seniora, kolik bude v roce 2030, 50 a tak dále.
Jan Hrnčíř,
Ano, my na to dlouhodobě upozorňujeme, že v průběžném systému potřebujete dvě věci, potřebujete hospodářský růst, abyste opravdu vybírali ty daně a sociální pojištění a potřebujete, aby se rodily děti, abyste měli ty plátce. Prorodinnou politiku neděláte žádnou, všechno jste zlikvidovali, slibovali jste, že budete valorizovat…
moderátorka
——————–
Vyšší porodnost podle ekonomů to teď tuto situaci nezachrání, byť je to bohulibé podporovat rodiny a vyšší porodnost.
Jan Hrnčíř,
Tak jestli se bavíme tady o roce 2050, tak samozřejmě pokud se nám teď budou rodit děti, tak to budou plátci…
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Nezachrání, protože podle propočtů ekonomů by naopak náklady na sociální a zdravotní systém se zvýšily…
Jan Hrnčíř,
Není to jenom, není to jenom o tom, ale říkám, musíte se starat, aby opravdu byl hospodářský růst, aby se vám rodily děti. Průběžný systém prostě tyhle dvě věci potřebuje. Vy se nestaráte o nic, zlikvidovali jste výhodné půjčky třeba pro mladé, pro mladé rodiny. Dneska pořídit bydlení prostě si mladí nemůžou, to znamená, když nemají kde bydlet, tak prostě nemají ani děti. To je jako…
moderátorka
——————–
Pane poslanče, pojďme, prosím, jenom odhlédnout od zvyšování porodnosti, která by se musela opravdu zvýšit nad dvě, což není dosažitelné, protože nejsou ani ženy, které by ty děti porodily, navíc by tam podle ekonomů byl opravdu dopad do sociálního a zdravotního systému, bylo by víc potřeba peněz na školy, na porodnice a tak dále. Pojďte mi říct, jaký další návrh by k tomu SPD připojilo. Věk, hranice odchodu do důchodu stejná, vyšší daně, vyšší pojištění.
Jan Hrnčíř,
Ta hranice věku 65 let je prostě pro nás optimální a že ji prostě teda nechceme, to znamená, ano, pokud budeme v příští vládě, já věřím, že budeme, tak to vrátíme tu hranici odchodu do důchodu nad 65 let, to je jasné, ale samozřejmě se musíte postarat o ty zdroje. Já neříkám, že porodnost to zachrání, ale když nám klesá výrazně, tak je to prostě špatně, protože když stárneme, tak ty náklady samozřejmě na stárnutí populace jsou možná a jsou vyšší a méně efektivní než ty na ty školky a další věci s tím spojené, to znamená, ta prorodinná opatření prostě tady nejsou, ani ty rodičáky se nevalorizují, zvýšily se o 50 000, ale prostě za tu dobu…, to znamená, ano, a je potřeba se postarat, jak jsem to říkal, o to, abysme tady měli průmyslový růst a Evropa s tím má obecně problém, to jsou ty nesmyslné regulace, to je ta zelená politika.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Dostaneme se, dostaneme se k tomu, dostaneme se k tomu. Paní Konečná, vy prosím, vydržte, poprosím vás o trpělivost, pojďte reagovat, paní poslankyně.
Pavla Pivoňka Vaňková, poslankyně, místopředsedkyně výboru pro sociální politiku /STAN/
——————–
Já bych ráda reagovala na tu prorodinnou politiku. To, co tady říkáte, je nesmysl, já vám tady můžu vyjmenovat 10 věcí, co jsme prorodinné politice udělali. Nejenom, aby se rodily nové děti a jak vy říkáte, dostupné bydlení, to je přece naše další reforma, to, abysme měli navázaný Národní plán obnovy na vybudování nových kapacit bytů, abysme těm potřebným ty byty dávali nebo přidělovali nebo nějakým způsobem přerozdělovali. Další věci, my neděláme nic s rodičovským příspěvkem. Naše vláda po několika letech předchozích vlád zvyšovala o 50 000 rodičovský příspěvek. Reforma důchodů není jediná, kterou děláme, snažíme se lidi dostat ze šedé ekonomiky na trh práce, abysme podpořili to, že bude hospodářský růst, že budeme mít víc lidí zapojených na pracovním trhu.
Jan Hrnčíř,
Vy jste zvýšili daně v době, kdy máme recesi.
Pavla Pivoňka Vaňková,
Já klidně budu pokračovat.
moderátorka
——————–
Pojďme to vrátit, prosím, k důchodům, pane poslanče, opozice, dnešní opozice, možná příště, vládní strany, nikdo neví, jak dopadnou volby, jak bude vypadat vláda, ale dává jasné silné sliby voličům, občanům, budoucím seniorům, že ty opatření stejně zruší. Neděláte to celé zbytečně?
Miloš Nový, místopředseda sněmovního rozpočtového výboru /TOP 09/
——————–
Hned vám odpovím. Jedna poznámka k hospodářskému růstu. Samozřejmě, že my potřebujeme vyšší hospodářský růst, ale on ten deficit důchodového účtu totiž, že vlastně zlepší jenom částečně, a to z toho důvodu, protože hospodářský růst vede k tomu, že rostou mzdy, to je pravda, odvádíte více, ale to současně znamená, že noví důchodci budou mít vyšší nové důchody a ti staří, tam dochází k valorizaci o 1/3, vy chcete 1/2 reálných mezd, to znamená, ten hospodářský růst skutečně vede jenom k částečnému, částečnému zlepšení. Stejně tak jako porodnost, určitě ano, ale je iluzorní domnívat se, že se vrátíme do časů třeba mé babičky, která měla 7 dětí. A teď k té vaší otázce, jak zněla, prosím.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Jestli to celé neděláte zbytečně, když posloucháte sliby, když posloucháte slib opozice, že to stejně zruší, bude to téma zcela jistě předvolebního boje, předvolební kampaně.
Miloš Nový,
To je možné, to je možné a v tom případě to bude skutečně tragédie. My už jsme toho byli svědky, jednak když tedy ta vlastně současná opozice zrušila, zrušila tedy vlastně reformu, respektive druhý pilíř tedy, byli jsme svědky třeba například v případě zrušení zdravotních poplatků ve výši 30 korun a podobně. Jestli tomu dojde, tak já garantuji vlastně našim občanům, že prostě, ať zapomenou na nějaké, dejme tomu, důstojné a udržitelné penze, protože v tom případě skutečně ty odhadované deficity prostě budou v řádech sta vlastně miliard korun a naše ekonomika nebude schopna prostě tyto věci zajistit, nejenom důchody, ale samozřejmě sociální péči, zdravotní péči, školství, investice a podobně. Takže jestli to ta opozice zruší, tak plnou parou do Řecka.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pane poslanče, nebylo chybou, že jste na tom už nedokázali najít shodu v rámci Poslanecké sněmovny. Je to téma, které široce přesáhne jedno volební období. Je to velmi citlivé, je to velmi důležité.
Miloš Nový,
To je chyba samozřejmě, ale na každou dohodu vždycky musí být obě dvě strany. A já bohužel musím konstatovat, že vlastně politická strategie, zejména hnutí ANO, je taková, čím hůře, tím lépe, to znamená, není-li ochota na té druhé straně, tak při sebevětší snaze, a my jsme tu snahu měli, proto jsme tu důchodovou reformu třeba změkčili z hlediska vlastně doby odchodu vlastně do důchodu podobně, ta snaha byla, bohužel nenašla úrodnou půdu na straně druhé. A bude to tragédie.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Jenom poznámka, potom jste ještě i tu dohodu dojednanou a vládou schválili, měnili v rámci legislativního procesu, ať jsme féroví.
Miloš Nový,
Taková je, taková je samozřejmě demokracie.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Jestli je to v pořádku, nevím, to nechť posoudí vaši voliči, nějak to v Poslanecké sněmovně dopadlo. Paní europoslankyně, jsou tady sliby hnutí ANO, hnutí SPD, vy chcete zpátky do sněmovny, já teď odhlédnu od toho, s kým budete kandidovat, nechci tu debatu v tom teď rozmělňovat, ale co voličům slíbíte? Jak naložíte s důchodovým účtem, s důchodovým systémem tak, aby byl udržitelný, aby lidé měli důstojné penze, protože od pana Nového jsme teď slyšeli, že pokud se nic neudělá, mohou lidé zapomenout na důstojný důchod.
Kateřina Konečná,
Já jenom, mně to nedá, já musím zareagovat. Za prvé, vy jste jako změkčili tu důchodovou reformu tak, že nepůjdou v 70, ale v 67. Za druhé, vaše rodinná politika je jasně daná v číslech. Rodí se nejméně dětí za 35 let posledních, rodí se nejméně dětí. To je výsledek vaší vlády, paní kolegyně. Takže vy tady můžete povídat, jaké chcete pohádky. Ale ta realita u těch mladých rodin, mezi těmi mladými lidmi je prostě úplně někde jinde. Možná by bylo fajn víc těch paláců a zeptat se proč, oni by vám to rádi řekli a pak zjistíte, že ty 3 roky, vy tady mluvíte o tom, co všechno ještě uděláte, vy už neuděláte nic za toho půl roku a vy jste měli 3 roky na to, abyste to postavili na nohy a udělali jste kulové, akorát jste naši ekonomiku dohnali do toho, že hospodářský růst není.
moderátorka
——————–
Jenom, promiňte, poznámka, ať jsme féroví, porodnost klesá v celé Evropě, ani podle demografů, ani podle ekonomů to není dopad přímý opatřeních vlády, lidé se také rozhodují podle jakéhosi celkového hospodářského, společenského cyklu.
Kateřina Konečná,
Nejnižší porodnost za posledních 35 let, to jsou prostě…
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Říkám, že klesá v celé Evropě. K mé otázce, prosím, k vašim plánům, tak, aby byl systém udržitelný, aby lidé měli důstojné důchody i za dalších 30, 40 let.
Kateřina Konečná,
Ten systém samozřejmě musí být udržitelný a jsou tam podle mě tři faktory, to je podpora ekonomiky a růst ekonomiky, což tahle vláda ukázala, že neumí. Já nesouhlasím s tím, že by se to vůbec netýkalo prorodinné politiky, já si myslím, že prorodinná politika je pro ten budoucí systém za těch 30, 40 let v tuto chvíli velmi důležitá, a to poslední je dofinancování důchodového systému prostě z jiných zdrojů. Můžeme se bavit, můžeme se bavit o tom, že například odvedeme nějaké procento z nepřímých daní automaticky a oddělení důchodového účtu, protože když se podíváte tady na ty čísla, ten důchodový účet byl mnohokrát v přebytku, ty peníze tam prostě nezůstávaly a bohužel došlo k tomu, že v podstatě dneska, když se podíváte, tak naposledy byl v přebytku v roce 2018, 2019, ale předtím několikrát od začátku 21. století, to znamená, pojďme se bavit o tom, jak to dofinancovat, jak si říct, že budou tady politici, kteří budou schopni zajistit ten hospodářský růst, že nerezignují na tu politiku v tom, že jim bude jedno, co bude s ekonomikou za 10, 15 let, půjdeme do investic, půjdeme do toho, že se musí zvednout například i minimální mzda a další věci, protože i o tom to je, protože poté víc odvádíte. A když se podíváte bohužel na to, jak si například Češi v příjmech pohoršili, tak my jsme téměř nejhorší v celé Evropě, od té covidové doby my těch čísel prostě nedosahujeme, za náma je už jenom Švédsko, to znamená, vy jste absolutně snížili příjmy těch lidí a ještě v tuto chvíli bohužel jim vlastně do budoucna říkáte, no, takže ještě se připravte na to, že budete dělat o 10 let víc. Sice nevím, jak to uděláte. Víte, čeho vy totiž dosáhnete tím, co jste udělali v pátek, pane kolego a paní kolegyně? Toho, a já vím, že vám to už asi bude úplně jedno za těch 20 let, ale toho, že ty lidi pošlete prostě na ty sociální dávky a ten systém zatížíte daleko, daleko víc, protože už dneska běžte se podívat na ty pracáky. Umístit člověka v 58, v 59 letech je v podstatě nemožné. To znamená, ano, my se nebráníme té debatě dofinancování zcela jasného toho důchodového systému tak, aby každý věděl, že z nějaké kapitoly, ať už to bude, například to budou ty nepřímé daně nebo něco podobného, se část toho bude do toho důchodového systému odvádět. A já se toho nebojím, protože já na rozdíl od vás nemám kapitalismus jako motto.
moderátorka
——————–
Mnohokrát děkuju, paní předsedkyně. Nechám reagovat zástupce vládních stran, ale pak přejdu k dalšímu tématu, protože k důchodům už jsme, myslím, že diváci slyšeli z jedné i z druhé strany všechno. Pane Nový, prosím.
Miloš Nový,
Já jsem rád, že ta debata se posunula do racionální roviny, protože vy jste vlastně tady řekla, pro nás tím řešením vlastně tedy toho neuspokojivého stavu je zvýšení daní.
Kateřina Konečná,
Ne.
Miloš Nový,
Vy jste hovořila o růstu nepřímých daní, tak to prostě je. Paní kolegyně, to je legitimní věc…
Kateřina Konečná,
Nelžete…
Miloš Nový,
Vy jste tady neřekla, že zvýšíme spotřební daň nebo nepřímé daně.
Kateřina Konečná,
Neřekla, já jsem řekla, že vezmeme ze současných balíku nepřímých daní procento, které dáme do toho důchodového účtu, já jsem neřekla, že je budeme zvyšovat, já nejsem takový blázen jako vy.
Pavla Pivoňka Vaňková,
A na úkor jakých jiných mandatorních výdajů teda? Na to, že nebudeme mít teda na zdravotnictví, sociální péči, školství, investice. Na úkor čeho? Ten rozpočet není nafukovací.
Kateřina Konečná,
Ano, není, ale vy bohužel tím, jak se k němu chováte, jak vyhazujete zcela zbytečné, kolik stálo stavební řízení, kolik stojí ty vaše zbrojní nákupy…
moderátorka
——————–
Děkuju mnohokrát. Zůstaneme u důchodů, které ale tímto uzavírám. Ten zákon, ten soubor zákonů, novela jde do Senátu. Mockrát vám děkuju. Pojďme otevřít ještě jedno téma, novým prezidentem Spojených států byl ve středu zvolen republikánský kandidát Donald Trump, zvítězil přesvědčivě, dnes dopočítaly některé státy, získal 312 volitelů, je to vítězství přesvědčivé, nezpochybnitelné. Pane Hrnčíři, já začnu u vás. Je opravdu Donald Trump dobrým kandidátem, tak, jak ho SPD propagovala a podporovala pro Evropu, protože slibuje silně protekcionistickou politiku, zavedení cel, America First, říká, že zničí evropský průmysl, chce se soustředit pouze na Ameriku. Nebude to mít dopad i do celé Evropy, respektive do Česka?
Jan Hrnčíř,,
Ten dopad pravděpodobně bude do celého světa, nejenom do Evropy nebo do Česka, ale v každém případě…
moderátorka
——————–
Já chci zůstat u Evropy. Nemáte strach z toho, byla to předvolební kampaň, uvidíme, co se stane od ledna, kdy nastoupí do úřadu, ale že pokud začne tu politiku naplňovat, že to bude mít negativní dopad na Evropu, na její průmysl, na hospodářství, a to i Česka.
Jan Hrnčíř,
A já doufám, že bude, protože Donald Trump není nepopsaný list, ten už tady 4 roky vládnul, tak, jak jsem slyšel někde od pana Koláře, přítele po boku pana prezidenta, že nás čeká fašistická vláda v USA a takové hlouposti, samozřejmě to nebude, ano, bude protekcionismus, tomu rozumím, ale alespoň donutí evropské elity prostě si přiznat, že ta nesmyslná regulace, ta nesmyslně přísná regulace a ty nesplnitelné zelené cíle, které likvidují průmysl a konkurenceschopnost Evropy, že prostě budou muset přehodnotit, aby ty firmy neurychlily ten odchod, protože to bude mít, ano, za následek, že ty firmy budou rychleji prchat z Evropy za levnějšími energiemi, za méně regulací do Spojených států, aby tam vyráběly, vyhnuly se těm clům atd., to se prostě děje už teď. A my budeme donuceni, respektive ty evropské elity k tomu, aby tu politiku přehodnotily, aby se opět Evropa stála konkurenceschopná ve světě, protože nám utekla Asie, utíkají nám Spojené státy a my prostě tady se stáváme nekonkurenceschopnými a neustále pořád tlačíme na pilu…
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Čili vnímáte to, že Donald Trump by mohl být budíček pro Evropu.
Jan Hrnčíř,
…elity, aby prostě přehodnotily tu politiku, kterou dosud dělají, abysme vůbec mohli udržet životní úroveň.
moderátorka
——————–
Zavedení cel, protože v tom prvním funkčním období on nastoupil poměrně tvrdě, zavedl cla na evropskou ocel, na hliník, Evropa tím byla zaskočena, teď slibuje cla na další výrobky, auta Německa, na ty se chce zvlášť…, řekl, že clo je jeho nejoblíbenější slovo.
Jan Hrnčíř,
Jenomže to je ten problém, že my jsme si tady tou zelenou politikou a těmi emisními povolenkami, na kterých vydělávají investiční fondy, tak jsme si zlikvidovali těžký strojírenství, zlikvidovali jsme si slévárenský průmysl, hutě nám tady padají, dneska dovážíme ocel z Číny, z Turecka, nevím odkud, prostě to je nesmysl, ale vždyť přece my se musíme snažit o to, abysme prostě tady udrželi ten průmysl, abysme nebyli nuceni dovážet spoustu věcí, vždyť přece Evropská unie tak velký trh, že je v podstatě soběstačný a my nejsme schopni dneska ničeho.
moderátorka
——————–
Děkuju mnohokrát. Paní poslankyně, New York Times už napsaly, že Trump připravuje opětovné odstoupení od Pařížské dohody, jsou tady sliby na zavedení cel, podporu pouze amerického průmyslu, o nějakou obchodní válku s Evropou, měl by se stát Donald Trump budíčkem pro Evropu a pro její klimatické cíle a nějakou podporu průmyslu?
Pavla Pivoňka Vaňková,
Určitě ano, v tom se pravděpodobně shodneme, že my se musíme evropsky integrovat, nemůže to být politika solitérních států, ale opravdu musíme jednat společně. A když kandidovali naši europoslanci do sněmovních evropských voleb, tak razili heslo, že by Evropa měla být soběstačná, že by měla být akceschopná a že by měla být bezpečná. A teď se to potvrzuje. A myslím si, že i to, že náš Jozef Síkela, který se teď stal eurokomisařem a potvrdil svůj mandát a má velmi silné portfolio v mezinárodním partnerství, tak najde nové, nové trhy, k čemu bude mít tu možnost ovlivňovat právě to, abychom mohli nalézat pro naše exportéry nové trhy jak v Africe, tak v oblastech jihovýchodní…
moderátorka
——————–
Tak já vám dám prostor, paní předsedkyně,…
Kateřina Konečná,
…neskutečný, co se tady děje.
moderátorka
——————–
Promiňte, promiňte.
Pavla Pivoňka Vaňková,
Můžu ještě trošku mimo téma. Já jsem včera byla na plese válečných veteránů a oni mi říkali, proč normální lidi nechodí do politiky. A víte proč? Pro takový politiky, jako jste vy, paní Konečná. Protože normální člověk opravdu v takovýhle diskuzi argumentačně nemá proti vašim populistickým a dalším řečem šanci.
moderátorka
——————–
Tak já za chvíli jsem u vás, paní Konečná, pojďte vnímat mě, paní poslankyně. To, že by se Evropa mohla probudit za Donalda Trumpa, protože on slibuje cla, hlavně na auta, na ty německá, ty mu zvlášť leží v žaludku. Ale od nového komisaře pro klima jsme znovu slyšeli při tom heringu v europarlamentu, že chce, aby zákaz spalovacích motorů od 35 roku platil, vysmíval se vlastně té krizi v evropském průmyslu, podporuje emisní povolenky. To nevypadá na nějaký budíček.
Pavla Pivoňka Vaňková,
Ale všechno je to věc nějaké dohody a kompromisů těch jednotlivých evropských států. A my tady máme příklady toho, kdy se vlastně Evropa a evropské firmy dokázaly spojit, jako příklad třeba Airbusu, kde jednotlivý…
moderátorka
——————–
Přímo naplánovaný nějaké regulační opatření, jako je zákaz spalovacích motorů od roku 35.
Pavla Pivoňka Vaňková,
Ano. A my říkáme, že je o tom potřeba jednat a že musíme ty jednotlivé členské státy zapracovat na té dohodě, která nebude ani na jednu, ani na druhou stranu extrémní.
moderátorka
——————–
Děkuju mnohokrát. Paní předsedkyně, já vás nechám teď reagovat na to, co tady zaznělo od paní poslankyně a pak ale položím otázku a vrátím to k Donaldu Trumpovi a k Evropě.
Kateřina Konečná, europoslankyně, předsedkyně strany /KSČM/
——————–
Paní kolegyně, víte, proč my říkají lidi, že nechodí do politiky? Protože nechtějí sedět mezi takovými, jako jste vy, mezi takovými lháři. Vy jste porušili všechny své programové priority. Vy jste říkali, že nebudete zvyšovat daně, zvýšili jste daně především zaměstnancům, těm nejbohatším samozřejmě ne. I tam můžeme, pane kolego, totiž najít krásný zdroj příjmů do důchodových účtů. V tom, že konečně zdaníte ty…, ty peníze utíkají, zhruba 400 miliard korun ročně odchází z České republiky, na ty vy jste vůbec nesáhli, vy máte ty zaměstnance, okradli jste důchodce.
moderátorka
——————–
Já jsem vám nechala prostor k reakci na paní Pivoňku Vaňkovou. Teď položím otázku. Donald Trump jako budíček pro Evropu, vy sedíte v Evropském parlamentu, už tam budete třetí volební období. To, co se tam teď děje, nasvědčuje tomu, že Evropa bude schopná se připravit na nástup jeho administrativy, pokud se naplní sliby o jeho silném protekcionismu a obchodní válce s Evropou?
Kateřina Konečná,
Nebude, protože já jsem tedy to slyšení komisařů tento týden poslouchala velmi a budeme mít velmi zajímavé slyšení ještě v úterý večer, kdy i já se budu ptát paní Ribery, což má být nová místopředsedkyně komise, říká se jí Timmermans v sukních, já myslím, že to úplně odpovídá. Ta komise dál evidentně s těmi lidmi, kteří jsou tam nominovaní a s tím, co nám řekli, pojede úplně ve stejných kolejích.
moderátorka
——————–
Citovala jsem nizozemského komisaře pro…
Kateřina Konečná,
Ale není to jen ten nizozemský, v podstatě všichni ti komisaři řekli, emisní povolenky, tak emisní povolenky nebudeme rušit, naopak ani nebudeme zastropovávat, naopak ta cena je příliš nízká, i to na těch slyšeních zaznělo. Je to likvidace, cílená likvidace evropského průmyslu. Já se obávám, že s touto komisí se nedočkáme ničeho pozitivního a bohužel v tu chvíli ta komise ale nebude mít jakoukoliv odpověď, ani právě na ten Trumpův nástup, protože kdyby ji měla, Ursula von der Leyen posledních 5 let vykonávala ten mandát, přece ten Inflation Reduction Act, který tam zavedli ti Američané k tomu, aby přilákali investory ze zahraničí, i evropské investory, ten už platí 2 nebo 3 roky. Jaká je odpověď Evropy? Žádná a mlčení. A to je přece o tom. Ve chvíli, kdy Evropa není schopna, a já řeknu jednu jedinou věc, kterou bych si moc přála, abysme na ní měli vlastně všichni shodu, ve chvíli, kdy Evropa není schopná udělat nic s cenami svých energií, které jsou základem pro zemědělství, pro průmysl, úplně pro všechno, ve chvíli, kdy Američané mají třikrát nižší ceny energií, Číňané pětkrát nižší ceny energií, tak můžou být jakékoliv sliby, ale prostě to k ničemu dobrému nepovede.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Jste insider v evropské politice. Ještě mi řekněte jednu věc, v Evropské komisi údajně pracují dva týmy, které se připravovaly na nástup buď Kamaly Harrisové nebo Donalda Trumpa, protože komise nechtěla být zaskočená tou jeho nevybíravou politikou obchodní, jak jsem zmiňovala, v tom prvním funkčním období. Jsou nějaké plány, jak na to Evropa odpoví, pokud opravdu naplní své sliby o zavedení cel a obchodní válce s Evropou?
Kateřina Konečná,
Já se přiznám, že nejsem příznivcem cel a že mi vadí i to, jak je zavedla vůči Číně Evropa, myslím si, že ji to velmi poškodí, protože Evropa je v tak šílené hospodářské situaci, do které…
moderátorka
——————–
Trump ji chce zavést ve výši…
Kateřina Konečná,
Ve chvíli, kdy k nám přijdou ještě ze Spojených států, tak to může být ekonomická katastrofa pro Evropu úplně reálně, protože my prostě, ty naše hospodářské výsledky jsou šílené posledních 10 let, nejenom díky legislativě, ale díky tomu, kdo nám tam vládne. Ale za mě je to o tom, že bychom se měli snažit o to jednat s americkou administrativou. Já myslím, že i z okolí Donalda Trumpa dneska slyšíme od těch ekonomů, že ta válka asi nebude tak krutá, že cla vlastně nejsou úplně výhodné ani pro řadu průmyslu ve Spojených státech amerických. A pevně věřím, že spíš tím jednáním dojdeme k tomu, že si tady nebudeme hrát na obchodní válku, kterou já na rovinu říkám, že Evropa prohraje kontumačně, pokud jí Donald Trump začne, protože my nemáme nástroje, my jsme ekonomicky v háji a v tuhle chvíli prostě nemáme v podstatě, jakými prostředky, kromě toho, že je třeba vezmeme ze státních rozpočtů a budeme dotovat některé ceny, některé energie a podobně se bránit.
moderátorka
——————–
Děkuju. Uvidíme, jaká bude Trumpova administrativa. Dnes oznámil, že v ní nebude ani Mike Pompeo, ani Nikki Haleyová. Uvidíme, co bude. Znovu říkám, vytýkám to před celou tu diskusi, byly to předvolební sliby v kampani, kdy Donald Trump oslovoval své voliče. Uvidíme, jak bude vypadat jeho prezidentství. Ale, pane poslanče Nový, je Evropa připravená na to, že by mohla se vést obchodní válka se Spojenými státy, že by se mohly zavést zcela, zmiňovala jsem automobily, Donald Trump je zmiňoval několikrát, je to protekcionistická politika vůči automobilkám ve Spojených státech.
Miloš Nový,
Přesně tak. Tady lze souhlasit s paní kolegyní Konečnou, že vlastně tedy cla jsou opravdu zlo pro danou ekonomiku, prostě růst cel jde proti všem vlastně ekonomickým principům, o kterých v podstatě ekonomie hovoří už posledních, posledních, tedy 300 let. Protekcionismus byl jednou z příčin té velké hospodářské deprese vlastně třicátých letech minulého století, kde, já bych to zdůraznil, třeba hrubý domácí produkt v Československé republice klesl o 40 %, ve Spojených státech o 30. To znamená, nechtějme opakovat, opakovat to, co už jsme zažili v minulosti, protože vlastně zdrojem bohatství ekonomiky je vždy specializace, dělba práce a ta s sebou nutně ovšem přináší nutnost směny, a aby právě ta dělba práce, mezinárodní dělba práce mohla fungovat, tak ta směna musí být prostě bez problémů, bez překážek. A pakliže se Donald Trump tedy rozhodne ta cla zvýšit, tak to skutečně poškodí jak českou ekonomiku, souhlasím, evropskou, ale i americkou, to znamená, to si opravdu jako nikdo z nás nepřejme. A já doufám, že Evropě se právě podaří to, co se podařilo v tom prvním volebním období Donalda Trumpa, že vzájemným tedy jednáním i s cílem vlastně posílit ty transatlantické vztahy, že tedy vlastně omezíme, omezíme vlastně tedy chuť Donalda Trumpa tedy zvyšovat daně, zvyšovat cla, pardon.
moderátorka
——————–
Uvidíme, jak to dopadne. Na druhou stranu já už jsem to tady zmiňovala, New York Times napsal, že ví o tom, že údajně připravený exekutivní příkaz, aby Amerika odstoupila od Pařížské klimatické dohody. Zároveň slyšíme od kandidátů do Evropské komise, že ty cíle příliš měnit nechtějí, že ta politika se nějakým zásadním způsobem otáčet nebude, měla by nebo ne? Pokud Trump opravdu splní to, o čem se píše, a to, co sliboval v kampani, to je cla a protekcionistická politika.
Miloš Nový,
To se pochopitelně ještě uvidí, ale já bych rád řekl, že vlastně tím hlavním cílem Green Dealu, který je vlastně dnes napadán, vlastně tím hlavním cílem bylo zbavení se závislosti na fosilních palivech, protože to jsou nedemokratické režimy, která těmi fosilními palivy tedy disponují. A za druhé, a to je velmi důležité vlastně právě zbavit se té vysoce energeticky náročné ekonomiky, protože zase jednoduchý příklad, když prostě v 19. století se na Kladensku objevily ty skvělé zásoby, vlastně černé uhlí, když jsme měli, když jsme měli železnou rudu, tak pak mohly tady vzniknout ty skvělé světové ocelárny Poldy Kladno, ale jakmile uhlí vytěžíte, jakmile nemáte rudu a musíte dovážet, ta ekonomika je pak zranitelná, to znamená, tím dalším cílem vlastně Green Dealu byl právě ten vlastně přechod od energeticky náročné výroby té méně energeticky náročné. A pak je tam ta třetí stopa, a to je ta stopa vlastně tedy uhlíková a ta samozřejmě musí doznat určitých změn, protože vlastně ty ambice se ukazují, že asi byly příliš, příliš vysoko.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Sdílíte optimismus, paní poslankyně Pivoňka Vaňková, že Jozef Síkela, komisař pro partnerství, by mohl najít nová odbytiště, nové trhy, je to vůbec možné s jeho portfoliem, i v Evropské komisi tak, jak je nastavena?
Miloš Nový,
Tak samozřejmě možné to je, ale to není vůbec jednoduché, je to spíš běh na dlouhou trať.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Děkuju mnohokrát.
Pavla Pivoňka Vaňková,
Není to nemožné.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Děkuju, pane Hrnčíři, vy jste chtěl reagovat.
Jan Hrnčíř,
Já jsem chtěl zareagovat v podstatě na oba, oba řečníky. Jednak to portfolio pro pana Síkelu, to je naprostá prohra, vždyť se tady, vláda tady předváděla servilitu vůči komisi vedenou von der Leyenovou a nakonec jsme dopadli, že prostě pan Síkela bude rozdělovat rozvojovou pomoc někde v Burkina Faso a podobně. A ekonomické portfolio dostali třeba Slováci jako obchod. Takže to je jedna věc. A druhá věc, tady pan kolega to sice správně okomentoval, ano, tak takhle to funguje, ale v Evropské unii to takhle nefunguje. Vždyť přece není možné, pokud potřebujete vyrábět železo, potřebujete tavit železo, tak samozřejmě to nemůžete tam udělat nějaké úsporné opatření, protože tavící teplota je pořád stejná, to je úplně jedno, takže vy ty energie tam potřebujete dodat. A jestliže jsme prostě dneska jako Evropská komise, dejme tomu, že jsme v situaci, kdy konkurenceschopnost třeba automobilového průmyslu klesá, třeba elektromobilita zaostává, ty technologické vymoženosti mají v Asii daleko lepší, Čína nám utekla v elektromobilitě, tady se prodávají automobily jenom, když jsou dotace, když nejsou, tak už se neprodávají, už jsou ve skladech, takže se na to zareagovalo tak, že se zavedly cla, místo aby se zvýšila konkurenceschopnost a ty firmy, které často i v té Číně vyrábí, i třeba Škodovka a podobně, tak vlastně musí čelit clům i na vlastní…
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Na druhou stranu ten argument, že čínské automobilky jsou za silné podpory čínské vlády, že ta konkurence není úplně možná.
Jan Hrnčíř, poslanec,
U nás se pořád, vždyť máme dotační ekonomiku, tady se sypou dotace kdečeho. A podívejte se, jaký to má výsledek. Dobře, aspoň ti Číňani aspoň těma dotacema prostě jsou schopni mít tam výrobky dneska kvalitnější, technologicky vyspělejší a dává to smysl. My tady prostě s tou bruselskou politikou dotační se tady potácíme prostě někde kolem nuly hospodářského růstu, vždyť to je prostě absurdní. Nám tady padá průmysl tradiční, který tady třeba máme, to se likviduje, emisní povolenky, které prostě nám zlikvidovaly, absolutně zdražily nám výrobu energií, pak ještě platí ty emisní povolenky, ti, co tu energii potřebujou, to znamená ten průmysl, který potřebuje tu energii, tak zaplatí ještě za další emisní povolenky, bohatnou na to investiční fondy někde v Americe a podobně, to přece nedává smysl, takhle se nikam nedostaneme. A já doufám, že Donald Trump svojí protekcionistickou politikou donutí ty elity, a on je donutí, protože pokud tady bude padat ten průmysl a bude nezaměstnanost, lidi svrhnou vlády, jako jste vy, a přijdou noví lidi, kteří prostě budou fungovat a ctít principy trhu a budeme normálně fungovat a zdravý selským rozum zvítězí.
Pavla Pivoňka Vaňková,
Proto někteří vaši poslanci přišli s čepičkou Donalda Trumpa volební pro jeho vítězství.
Jan Hrnčíř,
No a co! No a co!
moderátorka
——————–
Za chvíli jsem u vás, paní poslankyně, ještě paní europoslankyně chtěla reagovat. Jenom podotýkám, že Čína je největším výrobcem automobilů na světě už několik měsíců, není to Evropa, nejsou to…
Kateřina Konečná,
Já jsem nechtěla reagovat na Čínu, já jsem chtěla reagovat na pana kolegu, mě jste vyděsil. Upřímně. Já sice chápu, že tahle vláda podporovala Green Deal, schválila i to, aby začal v podstatě platit i na občany, aby jim zdražil ceny tepla a aby zdražil ceny pohonných hmot, to je váš v podstatě pomník, který si za sebou ponesete, ale vy jste řekl, že se máme zbavit ekonomicky, energeticky náročné ekonomiky. Pane kolego, vy chcete další závislost. Ocel vždycky bude energeticky náročná, ale já chci evropskou ocel, já chci evropské železárny, já chci evropský automobilový průmysl. Přece, jestli vy souhlasíte s tím, že Ursula von der Leyen s Timmermansem tehdy přišli s tím, že se tohohle průmyslu máme zbavit, tak v podstatě říkáte, že se z Evropy stává kolonie všech ostatních, protože to jsou přece základní výrobní suroviny, podívejte se kolem sebe, ta ocel je potřeba všude. A to, co se dneska děje na evropském ocelářském průmyslu, je to, že ty firmy zavírají, a to jediné, co to bude mít za následek, bude, že budeme daleko dráž tu ocel dovážet z Ameriky, z Číny, z Turecka či odkudkoliv odjinud, ale nebudeme mít jakoukoliv míru soběstačnosti. Takže vy jeden říkáte, že chcete soběstačnou Evropu postavenou na nohy a druhý říkáte, že vlastně ale ten energeticky náročný průmysl jako se měl tady nějakým způsobem zahlušit. Ne, proboha! Nedělejme další chybu.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Musí reagovat pan poslanec Nový. Potom jsem u vás, paní poslankyně.
Miloš Nový,
Já nevím, jestli paní Konečné je znám pojem produkce s vysokou přidanou hodnotou, a to rozhodně výroba oceli není, to znamená, mně jde o to, aby třeba v Evropě byly takové firmy, jako je třeba Google, jako je třeba Facebook, dejme tomu, třeba X a podobně…
Kateřina Konečná,
Jde vám o to…
Miloš Nový,
Kde se dneska tvoří mnohem vyšší přidaná hodnota, která právě pak umožňuje onu vysokou životní úroveň. Já se zeptám jednoduše, paní kolegyně, máme zdroje energie? My je v tuto chvíli nemáme, my je musíme dovážet, a to právě nás činí zranitelnými.
Kateřina Konečná,
Díky tomu, co vaše vláda schválila, ano, zavřeme i ty teplárny a zavře se v podstatě tak, že bohužel díky vaší vládě v roce 27 budeme z vývozců elektrické energie dovozci. To je důsledek vašeho tříletého konání, paní kolegyně a pane kolego, a všichni vy, kteří tam sedí.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Děkuji vám, paní europoslankyně. Paní poslankyně Vaňková, Donald Trump vyhrál, průzkumy do jisté míry selhaly poněkolikáté, Američané volili peněženku, to bylo hlavní jejich téma, rozhodovala drahota, vysoká inflace, to, že se jim nedaří dobře, že nemají ani subjektivně pocit, že se jim daří dobře. Do jaké míry vy vnímáte výsledky voleb ve Spojených státech, jakousi laboratoř, ukázku nálad. To, co se může stát i tady v České republice za rok.
Pavla Pivoňka Vaňková, poslankyně, místopředsedkyně výboru pro sociální politiku /STAN/
——————–
Tak samozřejmě se to stát může a my budeme dělat všechno pro to, aby se to nestalo a děláme to tak, že nesedíme v palácích, opravdu ne, ale chodíme mezi lidi. My Starostové jsme vyrostli z regionů, z územních samospráv a staráme se o to, abychom vysvětlovali, abychom vysvětlovali opravdu naši politiku. A já uznávám, že v některých tématech se nám to úplně nedařilo, ale my starostové opravdu do toho regionu jezdíme a snažíme se těm lidem říkat, že ty reformy, které děláme, jsou ve prospěch toho, aby ten stát dlouhodobě fungoval v udržitelnosti a aby nenaskakovaly na takové populistické a zmanipulované řeči, že tady bude dobře, když se bude rozhazovat, prohlubovat státní dluh a další věci, které, další věci, které nějakým způsobem tu ekonomiku ovlivní tím směrem neudržitelného vývoje.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Bude peněženka, zjednodušeně řečeno, ekonomika hlavním tématem vaší kampaně?
Pavla Pivoňka Vaňková,
Bude to určitě jedno z hlavních témat naší kampaně. Stejně jako to, aby se lidem žilo v naší zemi lépe, abychom dokončili všechny ty reformy týkající se dostupného bydlení, týkající se revize dávkových systémů, týkající se věcí, které opravdu podpoří rodiny v tom, abysme dostávali na trh práce matky dříve, než je tomu teď, takže všechny tyhle ty věci chceme dotáhnout do konce.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Děkuju. Pane poslanče, seděl tady ministr Výborný, předseda KDU-ČSL, součást koalice SPOLU, říkal, že do jisté míry to budete muset reflektovat, jakým způsobem, protože Antitrump do jisté míry nezabral. Politik, který se zdál být úplně vyřízený, se vrací po 4 letech do Bílého, domu. Jak vy čte ty výsledky a ty nálady v Americe?
Miloš Nový,
Samozřejmě, že ta ekonomická témata jsou velmi důležitá, bohužel doba se změnila a dnes vlastně volič příliš nehledí třeba, dejme tomu, na objektivní ekonomická čísla, vidíme to krásně na příkladu vlastně České republiky, protože když se podíváme na naši hospodářskou minulost, tak naši lidé se opravdu mají výrazně lépe, než se měly v minulosti, a to i třeba samozřejmě přes bohužel onu pádivou inflaci, která snížila reálný úspory…
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Oni nemají pocit, že se jim…
Miloš Nový,
To chci právě říci, to znamená, ačkoliv objektivně se skutečně mají lépe, tak vlastně subjektivně se domnívají tedy, že se nám daří hůře, k tomu samozřejmě nějakým způsobem přispívají jak politici, ale také některá třeba média, která právě vlastně hledají, hledají senzace, staví tu svoji, dejme tomu, politiku, právě na nějakých sporech a podobně, takže ačkoliv se objektivně máme skutečně nejlépe, jak jsme se kdy měli, přesto významná část obyvatel se domnívá, že tedy ta skutečnost je pravým opakem. Tím já vůbec neříkám, že v té společnosti samozřejmě neexistují, neexistují lidé, kterým se dobře, dobře nevede, ale většině se daří lépe, ale bohužel ta společnost ten pocit nemá a je na nás, abychom dokázali tedy právě voličům toto poselství sdělit.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Politika je o sporech, to jenom k tomu, co říkáte o médiích, politika je jeden velký spor a vždycky tak bude a byla. Bude ekonomika hlavním tématem kampaně koalice SPOLU nebo to bude Antibabiš, velmi krátce.
Miloš Nový, místopředseda sněmovního rozpočtového výboru /TOP 09/
——————–
Ony tam budou obě dvě ty roviny, ale samozřejmě, a já v to doufám, tedy bude jednoznačně vlastně tedy dominovat ona ekonomická stránka věci.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Mnohokrát vám děkuji, dámy a pánové, že jste byli hosty Partie. Mějte se hezky. Na shledanou.
Přidejte odpověď