Opozice ke schválení důchodové reformy

Aleš Juchelka

Studio ČT24 – přepis z TK ANO

Aleš Juchelka, místopředseda Poslanecké sněmovny, stínový ministr práce a sociálních věcí /ANO/
——————–
Dostal jsem esemesku, kde dostal i celou řadu různých podnětů, ale tu jednu z těch mnoha vám přečtu. Těžký průmysl, zhuntované zdraví v 60. Letech krácení na důchodu, dlouhodobé nemocenské, já k tomu přidávám invalidní důchody, tak to je to, co do budoucna čeká v tomto těžkém průmyslu, kterým Česká republika je samozřejmě na špici v Evropské unii, tak to čeká její pracovníky. Bohužel ten bezprecedentní pozměňovací návrh pana Jakoba a pana Bendy, který ani jeden z nich neodůvodnili na plénu Sněmovny před veřejností, pan Benda se nevyjádřil jediným slovem k tomu, proč ten pozměňovací návrh 20 minut před druhým čtením podal, tak to svědčí o tom, jakým způsobem probíhala celé to schvalování důchodové reformy. My skutečně ty dopady finanční nevíme, protože ty zásadní pozměňovací návrhy, které prošly, teď, nejsou žádné finanční analýze, například věk odchodu do důchodu, který byl úplně jinak v tom vládním návrhu, než v tom poslaneckém, u náročných profesí, nemluvě o nich, u výchovného, které změnily zase poslaneckým návrhem. A takhle dopadla jejich vyfutrovaná vyanalyzovaná, vydiskutovaná propočítaná důchodová reforma. Prostě jednoduše to všechno nahnali ještě dál do dalších schodků právě těmi pozměňovacími návrhy, aniž by si to samozřejmě uvědomili, ale budou říkat něco o tom, že je to samozřejmě prodiskutované, což není.Oni se také ohánějí pořád tím, jakým způsobem a co dělal v minulosti hnutí ANO, takže já jenom připomenu premiérovi sliby chyby. Tato vláda důchodový věk nezvýší. Slibuje Petr Fiala na Novinkách. V roce 2022. To jenom do kontrapunktu, k tomu, co samozřejmě neustále sdělují oni a potom budu samozřejmě se těšit na vaše otázky. Děkuji moc za pozornost.

mluvčí 1,
——————–
Také děkuji a poprosím místopředsedkyni paní Janu Pastuchovou.

Jana Pastuchová, poslankyně /ANO/
——————–
Tak vážené dámy, vážení pánové, já teď tady promluvím jako místopředsedkyně výboru pro sociální politiku, kde jak bylo zmíněno i dnes v diskuzi, tento sněmovní tisk byl několikrát přerušen a několikrát opakovaně projednáván, a to jenom proto, že samotná koalice neměla shodu na tomto sněmovním tisku, protože tam docházelo k takovým změnám, že jsme ani nikdo nevěděli, co nakonec ve finále budeme schvalovat. Co je na tom nejsmutnější, že výbor pro sociální politiku přijal nedoporučující stanovisko k pozměňovacímu návrhu zrušení třetí kategorie. A vidíte, jak to dnes dopadlo. A já tady za sebe musím říci, že já profesí zdravotní sestra se teď stydím přijít za své kolegy, za svými kolegy do nemocnice, kde jsem pracovala opravdu jako zdravotní sestra od roku 1984 A říct jim děvčata, vy nemůžete jít ani do předčasného důchodu o pět let, ale věk se vám zvýší na 67 let těm mladým. A já chci vidět, jak mladá generace bude nastupovat na zdravotní školy, aby věděla již dneska, že půjde do důchodu v 67 letech.A víte, jak je to na těch odděleních těžkých? Takže mě ty náročné profese, které zrušili, neskutečně mrzí. Je mi to líto, ale my slibujeme, že pokud u té vlády budeme a poslouchala jsem tiskovou konferenci tady čtyřkoalice. Piráti radši zbaběle odešli tak, která řekla, že oni budou vládnout dál, tak já věřím tomu, že tomu tak nebude potom, co dneska provedli a co udělali našim občanům, hlavně těm 120 000 lidí, kterým to slíbili, že ta třetí kategorie náročných profesí bude mít možnost odejít dříve.

mluvčí 1,
——————–
Děkuju také, děkuji, prosím vaše dotazy. Česká televize.

mluvčí 2,
——————–
Petr Vašek, Česká televize. Dobrý den. Chtěl tři jednoduché dotazy asi na paní předsedkyni, případně na pana místopředsedu Juchelku. Ten první dotaz se týká toho, vy jste říkala, že většinu, pokud byste zvítězil ve volbách nebo vlastně byly hlavní vládní silou, takže většinu z toho zrušíte, jestli už víte, co konkrétně ano a co konkrétně? Ne? Třeba dva body ANO a dva body třeba, které byste ji ponechali, protože nepochybně asi některé věci ponecháte například výchovné atd. druhá otázka, ta se týká té komunikace s vládou, já jsem se na to samé ptal vlastně vládní koalice, jestli jste nemohli udělat i vy jako opozice víc pro nějakou dohodu, aby tady byla stabilnější reforma, se kterou by prostě lidé mohli počítat. Tak jestli třeba vy jste nemohli udělat pro to víc. A třetí otázka se nabízí. Nebyl tady Andrej Babiš, je to opravdu klíčové hlasování celého roku, tak proč tady nebyl? Proč to vynechal?Případně, jestli byl vypárován? Protože zrovna u něj bych to, který vlastně vystupoval hodiny k tomuto bodu, tak u hlasování třeba já osobně očekával. Děkuji.

Alena Schillerová, předsedkyně poslaneckého klubu, místopředsedkyně hnutí /ANO/
——————–
Tak na první otázku jste se ptal, protože to není důchodová reforma, jsou to parametrické změny, tak je tam celá řada věcí, které mohou v tom zákoně zůstat, které jsou prostě technického charakteru, zpřesňují ty věci nějakým způsobem napravují. O nich nebylo příliš mnoho mluveno nebo respektive snažil se o to pan ministr, aby odvedl řeč o těch klíčových bodů, které jsou neuralgické, proto říkáme zrevidujeme, protože nemůžeme vyloučit. A spíš to nevylučuju, že tam některé věci nekonfliktního charakteru zůstanou. Nakonec, viděli jste, že jsme dnes i párkrát zvedli ruku pro některý smysluplný koaliční pozměňovací návrh. To bylo v tom hlasování zřejmé. Dva zásadní neuralgické body. Možná je jich víc, ale je věk odchodu do důchodu. Prostě to je něco, co prostě musíme zrevidovat a musíme se k tomu vrátit, protože tady neexistovaly žádné relevantní studie, žádné demografické podklady, po kterých jsme volali. A provázat to s náročnými profesemi, protože už samo o sobě to, že se celou dobu mluvilo asi o 130 tisících. Dívám se na svého ctěného kolegy. A teď z toho zbylo 12 000, Přece není normální.Není to normální a lidi to opravdu hrozně trápí. Viděli jste nakonec reakci tam i nějakého občana na balkoně, který tam seděl od rána, sledoval tu debatu a potom to hlasování klíčovém prostě odešel. Čili toto jsou ty nejzásadnější body, ale je jich tam více. Například my se doplníme s panem místopředsedou Juchelkou. Například je snížení sociálních odvodů pro pracující důchodce, to není ta správná motivace, snížení sociálních odvodů zafunguje možná chvilku, pak na to zareaguje velmi rychle trh práce. Asi se domyslíte, jak to myslím. My jsme volali po tom, ať se zvedne koeficient, kterým se vlastně navyšuje důchod, když pracujete, když vám, navyšuje se ten výpočet ze základu, je to, tuším, 2,4 %. My jsme chtěli na 1,5, takže to budou všechno věci, které my kompletně zrevidujeme a kompletně předěláme samozřejmě výchovné, víte, jak dopadlo výchovné? Nejdřív bylo zkráceno na polovinu? A teď přece lidovci uvědomili, že by si vlastně pohřbili, oni říkají, že to jejich vlajková loď, tak se vrátili k tomu původnímu výpočtu, ale jsou tam určitě věci, které nesouvisí s důchodovou reformou, souvisí spíš zákonem o důchodovém pojištění a ty mohou zůstat, ale tyto jsou ty nejzásadnější. Jestli mi chce kolega doplnit.

Aleš Juchelka, místopředseda Poslanecké sněmovny, stínový ministr práce a sociálních věcí /ANO/
——————–
Ještě můžu doplnit, protože například ta motivace u pracujících důchodců, tak to je to oslabení toho prvního průběžného systému, o ten by, jak jsem hovořil, protože například tady u tohoto nebudou ti lidé odvádět dál do toho sociálního pojištění tu částku, kterou by měli, ale budou mít pořád stejný důchod, budete mít 10 000 důchod, rozhodnete se, že budete pracovat a když pracujete nad rámec těch svých 65 let, tak se vám to počítá do výpočtu důchodů a odcházíte s vyšším důchodem, podle jejich návrhu tak dostanete slevu na důchodovém pojištění, ale za tři roky třeba, když budete pracovat, odejdete pořád s 10 000 A tím ještě navíc spadnete například do příspěvku na bydlení, do státní sociální podpory, protože budete muset někde ten svůj nízký příjem samozřejmě dohnat, co budeme určitě revidovat, co podle mě řádné valorizace, to znamená, ten návrat z jedné třetiny na 1/2 reálných mezd. Určitě věk odchodu do důchodu na 65 letech, to, co budeme chtít zachovat. Já nemám žádný problém s těmi změnami ve vdovských vdoveckých důchodech. U doktorandů rodinný vyměřovacích základ a takhle bych mohl pokračovat dál, ale tady tyto klíčové parametry určitě podrobíme, podrobíme revizi a co se týká toho samotného projednávání, tam je přes 55 přihlášených poslanců, 58. Pouze jeden jediný z nich je vládní.Nikdo neměl tu potřebu obhajovat tady tuto důchodovou reformu a jak říkám, znovu, ani pan poslanec Jakob a ani pan poslanec Benda, všechno to nechal jenom na bedrech pana ministra Jurečky, protože se k tomu prostě nechtěli hlásit.

Alena Schillerová, předsedkyně poslaneckého klubu, místopředsedkyně hnutí /ANO/
——————–
Já ještě bych možná doplnil, pardon.

mluvčí 3,
——————–
Omlouvám se, já k té dohodě s vládou, jestli jste nemohli.

Alena Schillerová, předsedkyně poslaneckého klubu, místopředsedkyně hnutí /ANO/
——————–
Hned se k tomu vyjádřím a dám slovo ještě své ctěné kolegyni. Abychom to nezužovali jenom na ten první pilíř a na to, co se projednávalo, samozřejmě to chce komplexní debatu, nové příjmy, Fond strategických investic motivovat, aby vlastně druhý pilíř tam je propad za tři roky o 400 000 lidí. Víte, že jsme změnu penzijního spoření napadli u Ústavního soudu, je to jedna z našich ústavních stížností, takže to bude takový celý komplex. A co se toho projednávání? Já jsem se k tomu vyjadřovala, ráda se vyjádřím opakovaně. My jsme měli, my jsme měli vůli jednat, my jsme dvakrát dokonce s kolegou Juchelkou na tom jednání byli, ale když jsme pochopili, že je to velice nefér, že nedostáváme žádné podklady. Psala jsem X, E mailů, X práv, když jsem žádala, aby nám bylo poskytnuto studie, demografické propočty atd. když jsem pochopila, že jsou to jenom PR na efekt schůzky, tak jsme se toho prostě odmítli dál účastnit, proto to nemělo žádnou cenu. Ta vláda to tlačí pro to. Tak mohla tvrdit, že udělala nějakou reformu, udělala víc škody než užitku.

Aleš Juchelka, místopředseda Poslanecké sněmovny, stínový ministr práce a sociálních věcí /ANO/
——————–
A ještě moje kolegyně. A já ještě doplním, než kolegyně přijde tady doprostřed, ať si lidé uvědomí, kdo všechno vystupoval v průběhu těch čtyřech dnů, než to vládní koalice zasekla. Byli to pouze opoziční poslanci, kteří diskutovali, chtěli diskutovat, ale neměli s kým, protože vládní většinou ve svých lavicích vůbec nebyli.

Jana Pastuchová, poslankyně /ANO/
——————–
Já bych ještě chtěla doplnit k té revizi, že určitě se zaměříme na to, že se vlastně dvakrát teď bude penalizovat předčasný odchod do důchodu tím, že se vlastně zkrátila doba možnosti z pěti let a ještě tím, že vlastně, kdo půjde do předčasného důchodu, tak nebude mít žádnou nebo řádnou valorizaci do toho svého věku dosažení důchodu, takže to si myslím, že dvojitá penalizace těm lidem, kteří opravdu nemůžou pracovat a nevztahuje se na něj nic jiného a jdou do toho předčasného, protože už nemůžou pracovat, tak si myslím, že si toto nezaslouží.

mluvčí 1,
——————–
Děkuji, poprosím CNN Prima News.

mluvčí 5,
——————–
Karel Rychlý, CNN Prima News. Já jenom ve chvíli, kdy probíhalo finální hlasování, tak tady byla neplánovaná tisková konference Pirátů a když skončila, tak my jsme jenom zaslechli právě od vás, paní předsedkyně, něco o ústavní stížnosti. Bylo to směrem k tomu, co už bylo a je v běhu, nebo to je nějaký nový moment, že směrem k tomuhle hlasování se budete zaobírat možností, že byste podali nějakou ústavní stížnost.

Alena Schillerová, předsedkyně poslaneckého klubu, místopředsedkyně hnutí /ANO/
——————–
Tak já už se o tom začínám bavit, protože víte, že jsem byla ve středu na Ústavním soudě ve věci jiné naší ústavní stížnosti, takže už jsem jednala s naším právním zástupcem panem magistrem Rašovským, jednali jsme o tom, prosila jsem ho, aby si začal studovat stenozáznamy. Ten základní důvod mi do toho tentokrát, nebo já jsem rozhodnutá. Klub potom ještě nejednal a věřím, že mě podpoří. Já bych do toho chtěla jít samozřejmě ještě máme před sebou Senát, pane předsedo, podpis pana prezidenta, takže ta cesta ještě bude nějakou chvíli trvat. Jenom když už ne pro nic jiného, tak i kvůli proceduře samotné, protože to, co se odehrálo minulou středu, kdy bezprecedentním způsobem. Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně Poslanecké sněmovny, nedovolila hlasování o mnou navrženém návrhu. Napřed procedurální na přerušení jednání do konce června 25 odkazem, že už proběhlo jiné procedurální hlasování. Já s tím výkladem nesouhlasím, jsem právník, netvrdím, že mám pravdu, ale jediná autorita, která může říct, zda to bylo či nebylo správně, je Ústavní soud.A tady kdyby pro nic jiného, ale určitě se najdou i věcné důvody. Na tom budeme teď pracovat, byť to prostě neslýchané přijímání pozměňovacích návrhů, ale vrátím se k proceduře, kdyby pro nic jiného, tak nám stojí za to, aby Ústavní soud řekl autoritativně, zda ten výklad, který ona uvedla prostě z titulu své funkce, je v pořádku či nikoliv, protože by to založilo naprosto jiný postup Poslanecké sněmovny do budoucna, znamenalo by to, že už by nebyla třeba žádná noční jednání, protože si toto vládní většina, která bude vládnout teď lhostejno, která vždycky takto prohlasuje, takže to byla tak zásadní a řekla bych, úplně nový moment v řízení Sněmovny, že já budu usilovat o to, aby mě klub podpořil, abychom až vlastně budeme na konci toho příběhu a zákon bude účinný, což se bezesporu stane, protože koalice má v Senátu většinu a pan prezident už se opakovaně vyjadřoval, ať to podepíše tak, aby na tom konci toho příběhu jsme se na Ústavní soud obrátili, ale samozřejmě budeme to zkoumat ze všech úhlů pohledu. To jsme teď ještě na začátku.

mluvčí 1,
——————–
Děkuji, poprosím televizi Nova.

mluvčí 6,
——————–
Dobrý den. Daniela Brychtová, televize Nova. Já bych se ještě vrátila k tomu osekání těch náročných profesí, koalice tady představovala, že se domluvili, že by zaměstnavatelé měli k těmto profesím posílat nějaké peníze navíc na penzijní připojištění.. Bude se k tomu muset ještě připravit nějaký zákon, protože už se to nemohlo dát do této důchodové reformy. Tak je to za vás nějaké řešení? Nebo byste si představovali jiné řešení pro ty náročné profese?

Alena Schillerová, předsedkyně poslaneckého klubu, místopředsedkyně hnutí /ANO/
——————–
Děkuju, paní redaktorko, říká se budu teď, cituju, to není vůči vám, já bych se vám nedovolila týkat. Slibem nezarmoutíš se, říká. A je to směšné. Jestli platí to, že tři roky připravovali velmi promyšleně tuto reformu, proč toto nezohlednili? Proč ta změna na poslední chvíli, proč tento slib pouze prostě, aby mohli říkat, můj kolega krásně říká, použiju si jeho bonmot úžasný, že to vyměnili za debatní kroužek. Máme listopad roku 2024. Organizační řád této Sněmovny si odhlasoval, že tato Sněmovna v tomto volebním období končí v polovině června 2025. Tím se odpovídá na všechno. Nebude nic, není legislativní znění, není připomínkové řízení, neprošlo to ničím první, druhé, třetí čtení, je to prázdný, prázdný slib. Měli se tomu věnovat tehdy, když tu reformu projednávali. Proto vám říkám další důkaz, další střípek do mozaiky, že to není žádná reforma.

Aleš Juchelka, místopředseda Poslanecké sněmovny, stínový ministr práce a sociálních věcí /ANO/
——————–
Oni potřebovali nějaké řešení udělat, protože sami vládní poslanci byli překvapeni tím, co tam pan Benda s panem Jakubem nahráli, takže potřebovali rychle najít nějakou argumentaci a domluvit se, protože jednoduše je ta argumentace, kterou oni mají, tak nejde legislativně vůbec stihnout, není prodiskutováno ani se zaměstnavateli, se zaměstnanci napříč politickým spektrem, a to nemluvím o tom legislativním procesu jako takovém. Takže si museli nějaký argument vycucat z prstu pro to, aby aspoň trošičku byli za ty hrdé, kteří teda ty náročné profese nechali všichni projít, kromě dvou poslanců KDU-ČSL, kteří se odhlásili, jako že tam jako nebyli a za mě to je prostě skandální tady toto, protože hodili přes palubu 108 000 zaměstnanců, bohužel ty 4 %, které oni z té hrubé mzdy chtějí dávat do toho penzijního pojištění, tak to je dobrovolné penzijní spoření, které je dobrovolné, není povinné, tím pádem se bude muset změnit celý zákon a nikdo neví prostě, jakým způsobem to dopadne, protože ta argumentace je jako vzdušný zámek, kdy slibem skutečně nezarmoutíš.

mluvčí 7,
——————–
Aktuálně. CZ. Radek Bartoníček, aktuálně. CZ. Já si říkám chudáci občané.
Protože Ani opozice se ani v téhle věci nedokázali na ničem Dohodnout a samozřejmě Obě dvě strany to budou komentovat naprosto rozdílně. ale paní předsedkyně, co říkáte Nad svým způsobem vlády Že vám chyběla odvaha? Protože vy jste měli 4–8 let na to, abyste nějakým způsobem s důchody něco udělali a co si budeme říkat? Pro vás. Ta situace je ve volební kampani Ideální, protože jakákoliv reforma důchodů nemůže přinést žádné volební hlasy. Nesouhlasíte.

Alena Schillerová, předsedkyně poslaneckého klubu, místopředsedkyně hnutí /ANO/
——————–
Dobrý den, pane Bartoníčku, já vás ráda vidím. Chudáci občané, věřím, že jste se ptal i vládní představitelů vládní koalice, neslyšela jsem, ale nebyla jsem tu celou dobu, ano, chudáci občané, máte pravdu, chudáci občané, kterých na které to dopadne, na které dopadnou tyto asociální kroky. No, pojďme trošku do historie. Proč? Jenom posledních osm let, co těch předcházejících 30 let, Nebyla tady žádná vůle, proč se to neudělalo v době, kdy byly stovky miliard na privatizačních účtech, tehdy se ta doba promarnila. A kdo byl u vlády, byly to, tuším, převážně vlády ODS, tím se nevymlouvám, v první vládě jsme neměli většinu. To bezesporu víte. Seděli tam s námi i ctění lidovci a v druhé vládě jsme se přes poloviny vládní období potýkali s Covidem. Nevymlouvám se. Je to Holý fakt, ale to, co tvrdí tato vládní koalice, je nesmysl a dovolte mi jako bývalé ministryni financí hovořit řečí čísel.Oni ví, co bude v roce 2050, Oni ví, že v té době prostě nebude na důchody a já mám řečí čísla, odpovídám. Naše Česká republika je to z podkladů Národní rozpočtové rady z letošního roku vydává na důchody 8 % HDP. Nebudu teď říkat, že okolní země vydávají mnohem více, protože může přijít protiargument, že tam je jiná struktura, zdaňuje se a podobně. Řeknu něco jiného. V roce toho největšího píku, někdy v roce 2058, kdy půjdou do důchodu tzv. Husákovy děti. Ten, ty silné ročníky sedmdesátých let budeme vydávat 11,5 %, ale zase po nějakou velmi krátkou dobu je to nějaká doba třeba 20 let. Já to. Těžko se to odhaduje podle těch prognóz, ale spadne vlastně zase se vrátíme po nějaké době zpátky, takže my potřebujeme vyřešit zub, kde bude zhruba potřeba dodat nějakých kolem 3 % HDP, a to mi chcete, že si s tím naše ekonomika neporadí.My už teď víme, že nebudeme na to mít. Stačí, když ekonomika bude šlapat 2 % ročně, když se vrátíme k ekonomickému růstu, za této vlády se to nedaří, stačí, když začneme bojovat s čirou ekonomikou, kde máme 10 % HDP, stačí, když bychom se vrátili k standardním nástrojům. Boj s šedou ekonomikou. Nejcitovanější český ekonom Tomáš Havránek odhaduje zrušení EET, že připravilo ekonomiku o 2–3 % HDP. Když začneme, teď se zakládají podmínky i pro zvýšení porodnosti, když za této vlády klesá ta porodnost. No, bodejť by ne. Jakou před sebou lidé vidí vizi a tyto kroky, když se prostě podniknou a když skutečně se bude ta ekonomika řídit tak, jak má, není potřeba dělat tyto asociální kroky. Oni říkají, že to je nezbytné, že to je nutné. A já odpovídám, víte o tom, že za posledních pět let se trh práce naprosto proměnil, že nám bude postupně ubývat počet zaměstnanců a přibývat OSVČ, že budeme muset prostě, že budeme muset ten důchodový systém propojit, propojit vlastně i s dalšími příjmy, že my naopak budeme mít OSVČ, nebudou třeba generovat tak velké příjmy ze sociálního pojištění, ale zase budou generovat daně z příjmů vyšší, budeme tady mít větší nárůst kapitálových daní, naprosto, bude tady odlišná struktura společnosti z hlediska trhu práce, než jsme teď zvyklí.S tím se někdo zaobíral. Proč se bere jenom stav vybrané pojistné a sociální a vyplacené důchody? To je nesmysl, copak ti důchodci nemají spotřebu, nepřináší i příjmy na DPH, oni neutrácí, nenakupují, nespotřebovávají. No, samozřejmě, že ano, proč s tím nepočítáme? Proč do výdajové stránky započítáváme třeba i výchovné, jak tam patří, čili jsou to prostě naprosto pokřivená data, na základě kterých postavili tuto.

Aleš Juchelka, místopředseda Poslanecké sněmovny, stínový ministr práce a sociálních věcí /ANO/
——————–
Pseudoreformu a aby to video bylo pro pana Bartoníčka ještě delší. Tak já mu, že tedy řeknu ta čísla za těch osm let vládnutí v roce dva, 18 a dva 19 byl ten důchodový první pilíř přebytku 18,6 miliard, respektive 16,4 miliardy, a když jsme vládu odevzdávali, tak byl v deficitu -2,3 miliardy, což v tom rozpočtu samozřejmě nyní nic moc, takže stačí. Samozřejmě se podívali jenom na tu řeč čísel a potom vše bude víceméně všechno jasné.

mluvčí 1,
——————–
Děkuju.

mluvčí 7,
——————–
Vítková, Slovenská televize. A vy hovoríte o tom, že tato vláda přijala reformu, že jí jde o parametrické. Z médií to nerozpor anihy. Ekonomové ale o tom, že jakoby nebylyi přijaté, tak vy opravdu Česká republika měla ten systém neudržitelný. Cílíte na to, že budete možná v prudce vládě.
Co plánujete udělat, abyste na to málo ty důchodky chcete zvýšit daně nebo máte plán je například strategicky měnit výdaje.

Alena Schillerová, předsedkyně poslaneckého klubu, místopředsedkyně hnutí /ANO/
——————–
Do důchodového systému se musí přinést nové příjmy, ale ne zvýšením daním. To udělala tato vláda a nic jí to nepřineslo. Musí se tam přinést s tím, že se vytvoří fond strategických investic, to znamená, že musíme motivovat lidi, aby přispívali dobrovolně do toho fondu z toho fondu, ten fond bude přispívat například na jaderné bloky, na infrastrukturu, na železnice, to je věc, kterou notabene tato vláda má v programovém prohlášení vlády. Paní redaktorko, to je zajímavé. A nebyla na tom udělána ani čárka. Další věc je motivovat ten systém penzijního připojištění. Za tři roky vládnutí této vlády poklesl počet účastníků tohoto připojení o 400 000. Oni ty podmínky ztrácí lidé důvěru, oni změnili podmínky v tzv. konsolidačním daňovém balíčku tak, že jsme to museli se obrátit na Ústavní soud a čekáme, jak se k tomu Ústavní soud postaví.Podpora ekonomického růstu, to se vůbec neděje. My jsme v ekonomické stagnaci, prostě to je důležité, aby se strategicky investovalo, aby oni říkají, my tady mohutně investujeme, ale z těch investic prostě máme skoro 250 miliard, 68, 68 miliard jde do obrany, to nejsou investice, které by multiplikovaly ekonomický růst a boj s šerou ekonomikou, to je velký problém České republiky za této vlády. Odhaduje se podle renovaných studií, že v tom až 10 % HDP. Zrušení EET. To je třešnička na dortu. Ale znovu opakuji, říkala jsem to teď panu redaktorovi Bartoníčkovi. Vy jste to možná, když tam sedíte vzadu, neslyšela, pardon. 2–3 % HDP je ztráta v ekonomice zrušením EET podle našeho nejcitovanějšího českého ekonoma Tomáše Havránka, a tak bych mohla pokračovat. Toto jsou ty a samozřejmě pro rodinná politika, ta je teď žádná, jak, proč by lidé měli chtít děti a nám bohužel klesá porodnost. Když se jim zvedají daně, zvedají se jim náklady, není vyřešená žádná bytová otázka. Atd. čili tato vláda selhala ve všech parametrech, a to s tím souvisí.

mluvčí 1,
——————–
Děkuji, poprosím ještě ČTK.

mluvčí 13,
——————–
Kateřina Krausová, Četka, Vy jste už dřív mluvili o tom, nebo pan předseda Babiš, že máte svou vlastní důchodovou reformu, kterou představíte před volbami, jestli si dobře vzpomínám, teď jste zmiňovala Fond pro rodinnou politiku, co teda bude ta vaše reforma obsahovat, Jaké další kroky nebo jak by mohla vypadat, jestli můžete přiblížit nějaké obrysy toho vašeho záměru. A pak mluvila jste o tom, že se dostaneme do problémů vlastně v nějakém časovém úseku, kde bude nějaký ten zub v polovině století, dejme tomu, je tedy podle vás jakoby lepší vyčkat a zatím nepodnikat nějaké takovéto zásadní kroky nebo jaký by měl Být ten postup.

Alena Schillerová, předsedkyně poslaneckého klubu, místopředsedkyně hnutí /ANO/
——————–
Tak nemluvíme o důchodové reformě, mluvíme prostě o důležitých krocích udržitelnosti tohoto systému, to bude součástí našeho vládního volebního programu a bude to postaveno na pilíři strategických investic, na motivaci, průběž o penzij, spoření. Na prorodinné politice, my představíme náš volební program, až bude prostě kompletně dána, bude před volbami, takže to jsou ty základní milníky. Abych vám z té odpovědi úplně neutekla. A já jsem neřekla nedělat nic, paní redaktorko, já jsem řekla, dělat ty zásadní kroky, bojovat šedou ekonomikou, podporovat hospodářský růst, podporovat pro rodinnou politiku, to tato vláda neudělala. Jestliže zvýšila daně, zpomalila valorizace důchodů, i tam poškrtla, přece podtrhla ekonomiku. Vždyť přece to všechno byly kroky, které vedly ke stagnaci, a to je ta zásadní chyba. Hnutí ANO bylo ve vládách osm let, z toho čtyři roky jsme byli nejsilnější vládní stranou, my jsme daně nikdy nezvedli, my jsme naopak snižovali, my jsme daně řádně vybírali, my jsme nezvedli ani v době Covidu, naopak tam bychom úplně podtrhli lidem nohy. Tam jsme naopak byli, stáli před problémem zvýšit zadlužení, vyšli jsme z nízké základny, protože jsme byli do té doby zemí, která byla, měla vyrovnaný rozpočet nebo mírně přebytkový v některém roce, tak jsme prostě pomáhali. To znamená, že my jsme strana, se kterou mají lidé zkušenost a ví, jak jsme se stavěli k těmto věcem.

mluvčí 1,
——————–
Děkuji, pokud už nejsou další otázky, já vám děkuji za pozornost a přeji pěkný den.

Alena Schillerová, předsedkyně poslaneckého klubu, místopředsedkyně hnutí /ANO/
——————–
Děkujeme, na shledanou. Hezký víkend.

mluvčí 15,
——————–
Slyšeli jsme tedy také reakci opozice Na schválenou důchodovou reformu ve Sněmovně.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.