Úspěchy v soutěžích, dobrá atmosféra, dopravní obslužnost, počet přijatých na střední školy. Zatímco rodiče zdravých dětí zohledňují při výběru školy mnoho kritérií, rodiče postižených dětí se musí spokojit s jediným – bezbariérovost. A ani ten většina českých škol nesplňuje. Se situací se rozhodla bojovat Jindra Landová. Její dcera Mia trpí svalovou dystrofií. Žádná škola v jejím okolí ale není bezbariérová.
„V České republice se nějak zapomnělo, že děti s postižením se už dávno nezavírají do ústavů, ale jsou součástí běžné populace,“ poukazuje na smutnou realitu českého školství Jindra Landová.
Její dcera Mia trpí od narození svalovou dystrofií. Dnes k pohybu potřebuje vozík. Jenže právě ten jí paradoxně brání v přístupu ke vzdělání. Do škol v okolí jejich bydliště se totiž dívka na vozíku nedostane.
Už jednou se stěhovali
Pro rodinu jakoby se opakovala scéna z minulosti. Stejný problém řešili již před lety, když Mia nastupovala do první třídy. „Nakonec jsme se museli stěhovat, abychom našli školu, která byla ochotná dceru, které postupně ochabují svaly, přijmout,“ vzpomíná Jindra.
Stávající škola ale poskytuje vzdělávání jen pro první stupeň. A spádová škola, stejně jako další školy na Praze 13, kde rodina žije, je plná bariér.
Do spádové školy s nosiči
Mia je podle maminky dívka jako každá jiná. Jen jí tělo funguje trochu jinak, než většině ostatních lidí. „Nepřála bych to nikomu zažít,“ svěřuje se Jindra Landová.
„Kromě toho, že máme hodně starostí s péčí o dítě se speciálními potřebami, tak musíme, oproti běžným rodičovským starostem, neustále řešit podobné záležitosti. Je to velmi vyčerpávající, občas se cítíme se svými problémy osamoceni. Jsem už zoufalá a velmi unavená,“ popisuje Jindra Landová.
Spádová škola by Miu sice ráda přijala, problémem jsou ale peníze. Na vybudování výtahů škole chybí. Aby se tak do školy dívka mohla vůbec podívat, musela Jindra povolat doslova komando nosičů, kteří Mie pomohli překonat schody.
Když přinese peníze, budou výtahy
Jindra se v zoufalé situaci rozhodla situaci pro svou dceru zlepšit sama. Se školou se domluvila, že když se jí podaří peníze sehnat, nechá škola vybudovat výtahy.
„Zkusila jsem oslovit všechna ministerstva, městkou část i hlavní město Prahu. V současné době ale neexistuje grant, který by pokryl 100 % nákladů,“ vypráví Jindra Landová, proč potřebuje pomoc veřejnosti. S pomocí organizace Znesnáze21 založila sbírku. Vybrat potřebuje 3 miliony korun.
Bezbariérové školství? V Česku utopie
Nově budované školy musí být dle platné legislativy řešeny bezbariérově ve všech prostorách přístupných žákům
Starší budovy tuto podmínku často nesplňují a bezbariérovost řeší až při nástupu žáka s tělesným postižením
O problémech postižených dětí najít školu Deník informoval již v roce 2015
Podle dat České školní inspekce je například v Praze zcela bazbariérových pouze 23 ze 197 škol
Zdroj: Katalog podpůrných opatření, Česká školní inspekce
Přispějte dětem na bezbariérový přístup do školy:
Jindra Landová, která na sítích vystupuje jako Obyčejná máma, získala cenu Pečující roku 2023. Aktivně se zasazuje za práva lidí s postižením a neformálních pečujících. Dnes vybírá (nejen) pro svou dceru na výtah do školy. Přispět jí a dalším dětem můžete i vy ZDE: https://www.znesnaze21.cz/sbirka/vytah-do-skoly-pro-miu. Sbírku organizuje organizace Znesnáze21.
Barbora Havlová
Deník.cz
Přidejte odpověď