Ředitel Vesny odvolán, přichází krizový manažer

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí odvolalo ředitele Janských Lázní Romana Koudeleho. Jako krizový manažer státní léčebné lázně od června povede Josef Šimurda. Na snímku kolonáda Janských Lázní.

Sdělila to mluvčí ministerstva Viktorie Plívová. Odvolání ministerstvo zdůvodnilo soustavným zhoršováním ekonomické situace lázní. Uvedlo, že si nepřeje uzavřít dětskou léčebnu Vesna, jak plánoval Koudele.

Lázně mají ekonomické problémy, Koudele chtěl propustit 80 zaměstnanců. Proti uzavření Vesny vznikla petice, podepsalo ji zhruba 20.000 lidí.

„Vedení nezačalo dělat včas restrukturaci a pořád doufalo, že se stane zázrak,“ řekl ministr Leoš Heger (TOP 09). Na zachování Vesny trvá. Krizovému manažerovi dal za úkol zmapovat kapacity pro dospělé i děti a říci, co lze transformovat a co prodat v rámci privatizačního projektu. Požádal už o spolupráci ministerstvo financí.

Krizový manažer má na práci půl až tři čtvrtě roku, pak ministr vypíše výběrové řízení. Má do té doby zklidnit zdravotníky, kteří se obávají o svoji budoucnost. Heger soudí, že počty zaměstnanců klesnou, jak ubylo pacientů. Nakolik to ale půjde přirozeným způsobem a nakolik se bude propouštět, není podle něj zatím jasné.

Koudele, který lázně vedl od prosince roku 1990, si podle svých slov není vědom žádného pochybení. „Na krizovou situaci jsem dlouho dopředu upozorňoval ministerstvo. Udělal jsem vše, co bylo v mých silách, aby Janské Lázně fungovaly,“ řekl Koudele. Za problémy lázní je podle něj úbytek pacientů po vydání nového indikačního seznamu.

Zástupkyně petičního výboru Hana Pánková označila odvolání ředitele za překvapivé. „Poslední zprávy jsme měli, že změny, včetně možného uzavření Vesny, se přesouvají ze září na konec roku a dál se uvidí,“ řekla. Převod části lůžek na rehabilitační podle ní nic neřeší. „Klíčová není změna vedení, ale indikačních seznamů,“ zdůraznila.

Koudele podle Hegera nesplnil očekávání do něj vkládaná. Obsazenost Janských Lázní se snižuje postupně řadu let a bylo zřejmé, že bez manažerského zásahu se trend nezmění. Stabilizaci mohlo podle ministerstva přinést rozšíření služeb o rehabilitační péči. „Přestože k poklesu počtu lůžek dochází již několik let a nový indikační seznam nabyl platnosti už 1. října 2012, nezajistil dosavadní ředitel včas uzavření smluv na léčebně rehabilitační péči s žádnou pojišťovnou,“ uvedla Plívová.

Podle náměstka ministra Marka Ženíška lázně nezajistily ani propagaci k podpoření návštěvnosti samoplátci a rekreanty. „K uklidnění současné vyhrocené situace v Janských Lázních pan ředitel nijak aktivně nepřispěl, šíření zprávy o rušení dětské léčebny přitom působilo paniku mezi pacienty a jejich rodiči,“ uvedl Ženíšek.

Šimurda, který nyní vede ekonomický úsek Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje, do vedení Janských Lázní nastoupí k 3. červnu. V minulosti vedl například nemocnice v Náchodě a v Pardubicích.  Šimurda označil situaci v lázních za komplikovanou. Nabídku lázní hodlá rozšířit o rehabilitační péči. „V první řadě udělám maximum možného, aby péče o dětské pacienty zůstala v léčebně Vesna zachována,“ řekl.

Janské Lázně mají 800 lůžek a asi 400 zaměstnanců. Koudele chystanou redukci zdůvodňoval propadem tržeb kvůli poklesu pacientů. Zatímco v lednu 2011 a 2012 měly lázně měsíční tržby přes šest milionů korun, letos necelých 2,5 milionu. Podnik zastavil investice a využil rezervu 60 milionů korun.

invArena

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.