Autoimunitní onemocnění, které postihne 2 ze 100. Odhalit ho může trvat roky

foto: PR Konektor

Celiakie patří mezi nejčastější autoimunitní onemocnění. Postihuje odhadem 1 až 2 procenta světové populace. V České republice byla celiakie jen v loňském roce identifikována u téměř 30 tisíc lidí, přičemž převažovaly ženy. Odhalit toto onemocnění ale není vůbec snadné. Podle předpokladů byla celiakie diagnostikována pouze u 1/4 nemocných.

Celiakie není totéž jako potravinová alergie na pšenici nebo citlivost na lepek, i když si to lidé často pletou. Některé příznaky zažívacích problémů s nimi spojené jsou si totiž podobné.

Celiakie je závažné celoživotní autoimunitní onemocnění. „Když člověk s celiakií sní lepek, jeho imunitní systém napadne vlastní tenké střevo a poškodí klky, které tělu umožňují vstřebávat živiny,“ přibližuje web Medical News Today, který se zaměřuje na informace o zdraví.

Nejdůležitějším způsobem léčby celiakie je osvojit si bezlepkovou dietu a dodržovat ji po zbytek života. Už po několika týdnech bezlepkové diety by se mělo tenké střevo začít hojit a člověk postižený celiakií se začne ve většině případů cítit lépe.

Co je to autoimunitní onemocnění

Autoimunitní onemocnění je onemocnění, při kterém imunitní systém napadá vlastní tkáně a orgány. Autoimunitní onemocnění může postihnout jakoukoli tkáň nebo orgán. Dokonce jich může být postiženo i několik najednou.

Mezi nejčastější autoimunitní onemocnění patří cukrovka 1. typu, lupus, celiakie, roztroušená skleróza, revmatoidní artritida, lupénka, vitiligo, Crohnova choroba, Bechtěrevova choroba a další.

Příčinou vzniku mohou být infekce viry, bakteriemi, parazity, hormonální podněty, stres, toxické zatížení organismu i genetika.

Co je to celiakie

Celiakie je onemocnění způsobené nežádoucí imunitní reakcí na konzumaci lepku. Lepek je protein, který se nachází v potravinách obsahujících:

pšenici

ječmen

žito

„Lepek u celiaků vyvolává reakci imunitního systému zaměřenou proti vlastním buňkám. Způsobí zánět tenkého střeva, který vede k poškození až úplnému vyhlazení klků a mikroklků, tedy výčnělků na sliznici střeva. Tím se výrazně snižuje schopnost střeva trávit a vstřebávat potřebné živiny,“ vysvětlují odborníci na webu sítě lékáren Dr. Max.

Jak poznat příznaky celiakie

Diagnostika citlivosti na lepek není snadná. Příznaky celiakie mohou být velmi nenápadné a také různorodé. Není tedy vůbec nic vzácného, když stanovení diagnózy trvá i několik let. Nejspolehlivějším vyšetřením k potvrzení celiakie je pak vyšetření biopsie z tenkého střeva.

„Celiakie je závažné autoimunitní onemocnění, které se vyskytuje u geneticky predisponovaných osob, kdy požití lepku vede k poškození tenkého střeva. Odhaduje se, že postihuje 1 ze 100 lidí na celém světě, ale pouze asi 30 % je správně diagnostikováno,“ připomíná specializovaný web Celiac Disease.

Celiakie se může rozvinout v jakémkoli věku. Příznaky celiakie se také mohou u dětí a dospělých velmi lišit.

„U miminek se celiakie nejčastěji objevuje poprvé brzy po zavedení obilného příkrmu s obsahem lepku. U starších dětí a u dospělých se onemocnění může projevit například po výrazné zátěži. Není výjimkou, že se celiakie projeví až po 40. roce věku. Anebo že se neprojeví vůbec,“ uvádí Dr. Max.

„Poškození střev často způsobuje příznaky, jako je průjem, únava, hubnutí, nadýmání nebo anémie (chudokrevnost; pozn. red.). Může také vést k dalším vážným zdravotním problémům, pokud není celiakie léčena. U dětí může kromě trávicích potíží ovlivnit i růst a vývoj,“ upozornil web Mayo Clinic.

Neléčená celiakie také podle zdravotnického serveru WebMD zvyšuje riziko některých typů rakoviny.

Nejčastější střevní příznaky celiakie u dospělých:

Průjem

Nadýmání a plynatost

Bolesti břicha

Nevolnost, zvracení

Zácpa

Mimostřevní příznaky celiakie u dospělých:

Únava, vyčerpání

Nezamýšlený úbytek hmotnosti

Bolesti hlavy

Chudokrevnost (z nedostatku železa)

Řídnutí kostí

Afty

Poškození nervového systému (ztuhlost, brnění v rukou a nohou, problémy s udržením rovnováhy)

Narušení kognitivních funkcí

Deprese, úzkosti

Bolesti kloubů

U žen může být celiakie spojena s pozdějším nástupem menstruace a její nepravidelností, častá je neplodnost a spontánní potraty

Střevní příznaky celiakie u dětí:

Chronický průjem

Nafouklé bříško

Nevolnost a zvracení

Zácpa

Plynatost

Světlá, zapáchající objemná stolice

Mimostřevní příznaky celiakie u dětí:

Neprospívání, zpomalený růst

Poškození zubní skloviny, zvýšená kazivost zubů

Hubnutí

Chudokrevnost

Podrážděnost

Malý vzrůst

Oddálená puberta, opožděný nástup menstruace u dívek

Neurologické příznaky včetně ADHD nebo poruch učení, bolesti hlavy, špatná koordinace pohybů, svalové křeče

Existuje také kožní forma celiakie – Duhringova herpetiformní dermatitida. U této formy nemusí být vůbec přítomny střevní příznaky, přestože k poškození střevní sliznice dochází.

„Jedná se o svědivou vyrážku s puchýřky podobnými oparům. Nejčastěji se objevují na loktech, kolenou, trupu, kštici a na hýždích. Výskyt kožní formy celiakie je stále častější,“ uvádí Dr. Max.

Jak se léčí celiakie

Na celiakii neexistuje žádný zázračný lék. Jediným účinným řešením, jak se zbavit obtíží spojených s citlivostí na lepek, je vyřadit ho úplně z jídelníčku.

Bezlepková dieta je dlouhodobá záležitost a u celiatiků je důležité dodržovat ji po celý život. Jedině tak se obtíže a poškození výstelky tenkého střeva nevrátí.

Pokud pacient dietu dodržuje, změny na sliznici vymizí a onemocnění se neprojevuje. Při bezlepkové dietě je zakázáno konzumovat obiloviny, které obsahují lepek, tedy pšenici (včetně špaldy), žito, ječmen a oves.  Dále je nutné vyřadit z jídelníčku veškeré potraviny, které tyto obiloviny obsahují.

Nabídka bezlepkových potravin (včetně pečiva, mouky a moučných směsí) je už dnes naštěstí bohatá, i když ne levná. Je tedy možné jíst pestrou a vyváženou stravu i bez lepku.

Shrnutí:

Celiakie není totéž jako potravinová alergie na pšenici nebo citlivost na lepek, přestože mají podobné příznaky.

Celiakie je závažné celoživotní autoimunitní onemocnění, kdy nemocnému po snědení lepku napadne jeho vlastní imunitní systém tenké střevo a poškodí klky, které tělu umožňují vstřebávat živiny.

Zásadní je osvojit si a dodržovat po celý život bezlepkovou dietu.

Olga Tušicová

Moravskoslezský deník

https://moravskoslezsky.denik.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.