Lucie Šafránková: Rádi bychom se obrátili na Ústavní soud  

Lucie Šafránková

ČT 24 – Interview ČT24

Poslanci se blíží ke konci projednávání důchodové reformy ve Sněmovně. Dnes začali poslední kolo. Opozice ale zablokovala noční jednání, a tak se bude pokračovat pozítří. Závěrečné hlasování se očekává příští pátek. Proč se nemá do důchodu chodit stále později? Kde vzít peníze na penze, když bude seniorů přibývat a pracujících ubývat? A zruší opozice tuhle reformu, pokud se po volbách stane vládou? Místopředsedkyně sociálního výboru Poslanecké sněmovny Lucie Šafránková je dnes v Interview ČT24. Dobrý podvečer, paní poslankyně, vítám vás a děkuju, že jste přišla.
Paní poslankyně, kolik času ještě hodláte ve Sněmovně strávit s důchodovou reformou?

Lucie Šafránková,
Kdyby bylo na našem, tak nad tím strávíme opravdu hodně času, protože my bychom si skutečně přáli, aby vznikla opravdová důchodová reforma, která bude mít vlastně shodu napříč celým politickým spektrem. A říkám to proto, aby občané měli jistotu, že ta důchodová reforma bude skutečně platit opravdu další desítky let. A nebude se to neustále měnit. To, co představila vláda, jsou za nás pouze parametry důchodových změn, protože jediné věci, které tam jsou, tak se týkají zvyšování věku odchodu do důchodu, snižování nově přiznaných důchodů od roku 2026, ale opravdu neřeší ty důležité věci, které by měly opravdu být v součinnosti s celou důchodovou reformou.

moderátor
——————–
Já myslím, že k těm jednotlivým věcem se dostaneme v tomto rozhovoru. Teď trochu ten obecnější úvod o tom projednávání v Poslanecké sněmovně. Má z vaší strany smysl pořád dokola opakovat totéž? Nemyslíte, že všichni už vědí, co si myslíte vy, co si myslí hnutí ANO, co si myslí vládní koalice i její jednotlivé strany. Nevědí už všichni všechno, že hodiny, hodiny, hodiny, hodiny mluvení už jsou na nic ve Sněmovně?

Lucie Šafránková,
Má to smysl. Naše projevy jsou opravdu konstruktivní a snaží se.

moderátor
——————–
Všichni je znají už přece, nebo vy budete říkat ještě něco nového ve Sněmovně, něco, co jsme od vás neslyšeli?

Lucie Šafránková,
Tak samozřejmě já tam mám devět pozměňovacích návrhů, plus jsem podala návrh na zamítnutí, takže myslím…

Daniel Takáč, moderátor
——————–
Ale to už víme, to už není nové.

Lucie Šafránková,
Ano, ano, víte to. Ale já si myslím, že je potřeba, aby se celá veřejnost dozvěděla to, co navrhujeme v opozici. A to, co je špatně, to, co vnímáme, že ta vláda měla připravit a nepřipravila. To, že tady navrhuje věci, které naši občané nebudou schopni splnit v budoucnu, protože jim na to fyzické síly nebudou stačit, takže….

moderátor
——————–
Myslíte, že to lidi od vás nepochopili ještě, že tohle to je vaše stanovisko, které říkáte, prezentujete ho veřejně na tiskových konferencích ve Sněmovně a všichni už to vědí.

Lucie Šafránková,
Zároveň ale chceme přesvědčit vládu, aby tohle to vrátila alespoň zpátky do garančního výboru. Všichni jsme zasedli za jeden jednací stůl. Opakuju to pořád dokola. A opravdu pracovali na skutečné důchodově reformě, jak jsem říkala, která bude mít smysl a bude tady platit opravdu další desítky let, protože to, co teďka vláda představila a co mění vlastně každým dnem z hodiny na hodinu. Své názory mění častěji než své vlastní ponožky. Tak je to něco, s čím občané opravdu můžou mít zmatek. Už u některých občanů nastalo legitimní očekávání, ať už se to týká náročných profesí nebo dalších.

moderátor
——————–
Legitimní očekávání nastává ve chvíli, kdy se politici o něčem baví, anebo legitimní očekávání nastává ve chvíli, kdy je něco schváleno, platí to a člověk legitimně očekává, až splní parametry v tomto případě důchodové reformy. Nějaký věk, jaký k tomu se dostaneme. Prostě až splní nějaké parametry, tak aby dostal to, co očekává. Kdy vzniká to legitimní očekávání? Zatím je to v procesu vzniku všechno.

Lucie Šafránková,
Ano, je to v procesu vzniku, to máte pravdu. Na druhou stranu vláda tady dlouhodobě do médií proklamovala, že budou náročné profese z kategorie tři a čtyři zahrnuty do tohoto návrhu. Mluví o tom dlouhodobě. A tento návrh už měl být dávno ještě předtím, než vůbec začala penalizovat za odchod do předčasného důchodu. Tam zavedla čtyřnásobnou penalizaci. Už předtím slibovali, že budou jasně vydefinované náročné profese. Do dnešního dne nic není. Potom se mluvilo o tom, že v rámci těchto parametrických úprav ty náročné profese už tam budou. Ten návrh tam byl a najednou se to vlastně z hodiny na hodinu ještě před třetím čtením, tak vláda mění své stanovisko a není vlastně…

Daniel Takáč, moderátor
——————–
Zřejmě ale jiné parametry, způsobovala kompenzaci.

Lucie Šafránková,
Není ani dohodnutá v rámci své čtyřkoalice, tehdy ještě pětikoalice.

moderátor
——————–
Vládní koalice to patrně prosadí v Poslanecké sněmovně. Ten plán je takový, že ten příští pátek, který jsem zmínil, bude stanoven čas hlasování, kdy se to odhlasuje. Pokud to takhle bude a vy budete ještě přihlášeni do rozpravy, budete chtít debatovat. Obrátíte se pak na Ústavní soud?

Lucie Šafránková,
Tak my bychom se rádi obrátili na Ústavní soud. Ale jak víte, tak SPD má 20 poslanců, což je nedostatečný podnět k tomu, abychom mohli ten podnět Ústavního soudu poslat. To znamená, že budeme určitě vyzývat i druhé opoziční hnutí ANO, abychom tu stížnost podali společně.

moderátor
——————–
Takže by to mělo jít k Ústavnímu soudu i přesto, že podobné případy už Ústavní soud rozhodl a řekl, že to sice je nebo není úplně v souladu se zákonem, ale nenarušuje to ústavní pořádek České republiky, což je to hlavní, co rozhoduje Ústavní soud.

Lucie Šafránková,
Já si myslím, že to smysl má, protože to, co tady vládní koalice neustále předvádí, že nám tady dává napevno hlasování. To znamená, že spoustu řadových poslanců, kterých se to týká, chtěli by se k tomu vyjádřit, tak nedostanou ani prostor pro to, aby mohli říct svá stanoviska, své argumenty. Takže to si myslím, že v naší zemi je něco naprosto nehorázného. Dřív se to, dřív se to takto nedělalo, dělalo se to, tuším, asi u dvou zákonů, kdy se dalo takto napevno hlasování. Ale tady u této vládní čtyřkoalice je to prakticky na denním pořádku. Cokoliv si chtějí prosadit na sílu, to si prosadí. A my kolikrát nemáme opravdu prostor dostat se ke slovu. Naposledy, když se projednávala ta předchozí důchodová novela, tak konkrétně jsem do médií opravdu avizovala, že budu dávat návrh na vrácení zpátky do druhého čtení. A nebylo mi to umožněno. Místo toho právě asi zřejmě ze strachu z Ústavního soudu pan poslanec TOP 09 šel a navrhl to. Byť jsem byla už na řadě, stačilo, aby mě tam opravdu pustili na 2-3 minuty. Já bych tento svůj návrh mohla odůvodnit, ale nedostala jsem k tomu přece ani prostor. Já jako gestorka u nás na klubu, která má na starosti právě důchodové pojištění a sociální věci, tak jsem nedostala prostor.

moderátor
——————–
Říkáte, že to nebývalo ve Sněmovně. Ono ale také nebývalo, aby se o něčem jednalo stovky hodin. Byla debata, debata se většinou stihla kolikrát během jednoho dne. Debata byla, byla i ostrá a pak se rozhodlo hlasování.

Lucie Šafránková,
Tak samozřejmě dřív.

moderátor
——————–
A když tohle není, tak nastalo i něco jiného.

Lucie Šafránková,
Dřív v Poslanecké sněmovně taky fungovala jiná komunikace. Samozřejmě pro nás jsou zákony, které jsou zcela nepřijatelné. Co se týká té samotné důchodové reformy, tak my jsme od začátku opravdu v celém projednávání byli transparentní a jasně jsme říkali, co je pro nás nepřekročitelné a že uděláme, využijeme všech svých možností, které máme všech svých demokratických možností v souladu s jednacím řádem k tomu, abychom přijetí těchto změn zabránili. A zabraňujeme tomu i z toho důvodu, že například pokud bysme byli součástí příští vlády, tak my bychom tyto dvě zásadní změny jednoznačně zrušili. Takže nechceme tyto věci dělat, chceme, aby opravdu si vládní koalice sedla k tomu jednacímu stolu. A opravdu společně jsme vytvořili opravdovou důchodovou reformu.

oderátor
——————–
Vláda trochu ustoupila, z něčeho. Ustoupila z toho, že ten důchodový věk neporoste donekonečna. Je tam to zastropování na 67 letech, které tam v těch prvotních debatách o tom nebylo. Zpomalila taky rychlost růstu důchodového věku. Bude to o měsíc ročně. Nikoliv o dva měsíce ročně nebo až o dva měsíce ročně s největší pravděpodobností. Jaké ústupky navrhujete vy?

Lucie Šafránková,
Pro nás je ten strop opravdu do té hranice 65 let od začátku.

oderátor
——————–
Mluvíte o kompromisu, o jednání. Na jednání se musí dosáhnout kompromisu. Já bych chtěl slyšet nějaké ústupky od vás.

Lucie Šafránková,
V tomto opravdu ústupky udělat nemůžeme. My jsme vládě předložili naše návrhy. Řekli jsme jim i, kde na to brát peníze. A jak by ta důchodová reforma měla vypadat.

moderátor
——————–
Dostaneme se k tomu, dostaneme. Teď se ptám na ten způsob jednání. Takže řeknu, tak já se o tom bavit nebudu, tak se divíte potom, že vláda řekne dobře, tak my si to prohlasujeme. Já se ptám na vaše ústupky.

Lucie Šafránková,
Ústupek, co se týká zvyšování věku odchodu do důchodu, je pro nás nepřijatelný a tam si stojíme pevně za svým programem. A budeme si tak stát i nadále. Je to pro nás opravdu věc, kterou avizujeme od začátku a tady v této věci není žádný kompromis z naší strany možný.

moderátor
——————–
Tak pojďme k těm jednotlivostem. Ostatně tím věkem pro odchod do důchodu jsem chtěl začínat v tom podrobnějším rozebírání těchto záležitostí. Pro vás je to maximálně těch 65 let. Proč je takový problém každý rok přidat jeden měsíc?

Lucie Šafránková,
Je to velký problém, protože lidé, kteří celý život poctivě pracovali, tak si jednak zaslouží užít takzvaný podzim života. Měli by tam ještě relativně aspoň v nějakém zdraví. Když si vezmete, že v České republice naši zaměstnanci, naši občané pracují prakticky nejdéle z ostatních evropských zemí. Když se podíváme u nás, tak tady je 40 hodinová týdenní pracovní doba. Ale například v Německu ta pracovní doba je nižší. Navíc mají více pracovního volna, více svátků a podobně. To znamená, že ve srovnání s okolními státy, tak naši občané pracují o 5-10 let více. Pracují, my jsme jedna z nejprůmyslovějších zemí. Takže naši občané jsou zaměstnáváni často opravdu v náročných profesí. A je potřeba si uvědomit, že jejich zdraví už v tomto věku jim tolik neslouží a tím pádem, když by se ten věk odchodu do důchodu neustále prodlužoval, tak co by nastalo? Více by chodili na nemocenskou, více by chodili do předčasných důchodů, do invalidních důchodů. Tak k čemu by to vedlo nebo na sociální dávky? Byli by v evidenci Úřadu práce.

moderátor
——————–
Jak budou?

Lucie Šafránková,
Já bych ještě jednu větičku doplnila. Lidé, kteří jsou 55 plus, jsou také hůře uplatnitelní na trhu práce. To všichni víme, že to je jedna z nejohroženějších skupin právě na trhu práce. Takže řekněte mi, když někdo celý život pracuje, dám příklad, například ve sklárně, jak se má potom třeba v tom šedesátém pátém roce nebo v šedesátém šestém okamžitě překvalifikovat. To prakticky není možné, aby něco takového bylo.

Daniel Takáč, moderátor
——————–
Není tohle cesta, aby se hledaly způsoby a ne až v 65, ale dřív třeba?

Lucie Šafránková,
Ale přece prvně budu nacházet způsoby pro to, jak ten důchod, tu důchodovou reformu připravit, jak jí udělat. A budu k tomu hledat ty věci zeširoka, ale neudělám přece to, že řeknu na první dobrou, zvýšíme věk odchodu do důchodu, protože je to nejjednodušší pro tuhle vládu, co může udělat. Prakticky bez jakékoliv debaty a bez těch dalších souvislostí, i odborníci z Ministerstva zdravotnictví proti zvyšování věku odchodu do důchodu nad 65 let, tak tam k tomu též dávali stanovisko, že ti občané nebudou zkrátka schopní v tom vyšším věku ještě pracovat.

oderátor
——————–
Jak budou lidi zdraví, nemocní v roce 2054?

Lucie Šafránková,
To samozřejmě nevíme, ale.

moderátor
——————–
No právě. Těch 67 let, ta horní hranice, ta se týká roku 2054.

Lucie Šafránková,
Ano, na to nikdo nemáme křišťálovou kouli.

Daniel Takáč, moderátor
——————–
Proč kvůli tomu dnes zablokovat reformu? Když budou lidi výrazně zdravější, budou moci pracovat, budou chtít pracovat.

Lucie Šafránková,
Tak pokud se lidé budou dožívat v tom roce například 120 let, ok, pojďme se o tom bavit.

Daniel Takáč, moderátor
——————–
Jeden z těch argumentů pro to prodlužování je, aby všichni v tom důchodu strávili zhruba čtvrtinu života. Je to spočítáno těch 21,5 života, roků. Co je na tom nespravedlivého? Když déle žijeme, budeme, i když déle žijeme, tak stejně budeme v důchodu všichni stejně dlouho. Samozřejmě v průměrných číslech, to se netýká každého jednotlivce.

Lucie Šafránková,
Délka dožití ve zdraví jak u mužů, tak u žen pod hranicí 65 let. Já si myslím, že.

moderátor
——————–
To hovoří za vše, život ve zdraví. To přece není definováno nikde. Řada odborníků se na tom neshodne.

Lucie Šafránková,
Život ve zdraví znamená to, vychází to z dotazníkového šetření. A znamená to přesně to, jak ti lidé jsou nemocní, jak se cítí a jak by případně zvládali další pracovní činnost v dalších letech. Takže já si myslím, že opravdu lidé, kteří tady nám kolikrát už odpracovali 40, 45 let, i 35 let, což je ta zákonná norma, pro kterou, aby měli nárok vlastně na starobní důchod, tak pokud tolik let již mají odpracováno, tak si opravdu zaslouží užít ten podzim života.

oderátor
——————–
To je ale trochu něco jiného, protože někteří nezačínají pracovat v 18. Někteří začnou pracovat později, protože studium a tak dále. A proto se nějaká ta věková hranice, hranice navrhuje. To je mimochodem jeden z vašich návrhů, kdo odpracoval 45, může do důchodu bez krácení.

Lucie Šafránková,
Přesně tak.

moderátor
——————–
No, ale pojďme k té věkové hranici. To se týká lidí a je to maximální hranice těch 67 let. Lidí, kterým je dnes 36, 37 let. Nemají ještě dost času se na to připravit. Penzijní spoření, dlouhodobý investiční produkt. Jakékoliv jiné produkty, to je celkem jedno, aby se na to připravili a pak třeba šli do toho důchodu dřív nebo nešli. To už by byla jejich volba, ale měli by nějaký příspěvek ke svému důchodu. Je jim 36 dnes.

Lucie Šafránková,
Tak určitě to není ta cesta, jak si říkám, já si na svých stanoviscích v tomto případě.

moderátor
——————–
To je v pořádku.

Lucie Šafránková,
A co se týká penzijního spoření, tak opět jsme u toho, co udělala tato asociální vláda, jak já říkám, že vlastně příspěvky na penzijní spoření zvýšila až od částky 500 korun, když si ten občan ukládá. Takže pojďme se podívat, jak by na tom byli nízkopříjmoví občané, kteří by si chtěli spořit, u kterých by měl být i ten zájem státu, aby si spořil, aby potom nebyly takové výdaje na sociální dávky. Ale vláda udělá to, že tam dá tu hranici 500 korun pro to, aby získali státní příspěvek. Takže je to další asociální krok z jejich strany.

oderátor
——————–
Opravdu asociální? Není to motivace k tomu, že když si lidi budou spořit, tak ty příspěvky v tom důchodu budou vyšší? Vláda také zvýšila ten státní příspěvek. Zvýšila hranici pro jeho získání a zvýšila jeho výši taky.

Lucie Šafránková,
A není přece správné, abychom se podívali i na ty více nízkopříjmové občany nebo i na starobní důchodce, kteří by třeba chtěli spořit svým vnoučatům nebo svým dětem. A chtěli by jim takto aspoň něco malinko přispívat. Právě například na penzijní připojištění. Ale můžou například přispívat pouze 300 korun. 500 korun už je pro jejich rozpočet někdy mnohdy opravdu hodně a dovolit si to nemohou.

moderátor
——————–
A není zrovna tohle téma pro jednání s vládní koalicí, aby se tyto příspěvky, které lidem umožňují širší paletu možností, zajištění se na důchod, aby to tedy bylo možné ještě lukrativnější, než je to teď? A vyjednat tohle to, než bojovat o věkovou hranici, která se lidí bude týkat za 27 let, 25 let, to je jedno.

Lucie Šafránková,
O věkovou hranici budeme stále bojovat. Z toho opravdu neuhneme. A co se týká tady těchto produktů, tak tam opravdu apelujeme na vládu a dlouhodobě to říkáme, že tam by se opravdu to mělo snížit z toho důvodu, že vlastně ty nízkopříjmoví, pokud jsou zodpovědní a chtěli by si alespoň z toho mála něco šetřit tak, aby tam mohli dávat nižší úložky. A stát jim přispíval, protože pokud je někdo nízkopříjmový, ten důchod samozřejmě bude ještě nižší, až ho dosáhnou. A tam potom to budeme kompenzovat sociálními dávkami. To je vždy si potřeba uvědomit. Vláda nám ani do dnešního dne se ještě vrátím k tomu důchodovému věku, nepředložila žádnou analýzu toho, že v případě, že by prodlužovala věk odchodu do důchodu, tak zkrátka jaká by byla analýza té nemocnosti, jaká by byla analýza toho, že by více odcházeli do předčasných důchodů, či čerpali sociální dávky. Ono se to ve finále celé může ještě téhle té vládě prodražit.

Daniel Takáč, moderátor
——————–
Není potřeba, když potřebujete napočítat nějaký systém, důchodový systém, počítat se všemi v tom důchodu, tedy i s těmi zdravými i nemocnými, když to řeknu zjednodušeně řečeno, a z toho nemají z toho vycházet ty parametry?

Lucie Šafránková,
Ty parametry, které by měla ta důchodová reforma zahrnovat, by měla být opravdu široká. Ať už se týká rodinné politiky, ať už se týká reformy exekucí a dalších změn zákonů, které s tím souvisí, tak by měla vypadat skutečná důchodová reforma.

Daniel Takáč, moderátor
——————–
Já to tady mám, některé z těch věcí, tam mám ještě. Jednu věc a od toho jsme utekli trochu. Spravedlnost v tom, že všichni v tom důchodu budeme stejně dlouho.

Lucie Šafránková,
Jo.

Daniel Takáč, moderátor
——————–
A proto, když žijeme déle, tak musíme jít později do důchodu.

Lucie Šafránková,
Ale to není pravda, nikdy nebudeme v důchodu všichni stejně dlouho.

Daniel Takáč, moderátor
——————–
Ne, tak ty systémy se nastaví na průměrná čísla.

Lucie Šafránková,
To dobře, ale ty průměrná čísla z toho přece nelze vycházet. Ten návrh, kdy proklamovali, že by ten člověk měl být 21,5 roku v důchodu, je opravdu namalovaný narůžovo.

Daniel Takáč, moderátor
——————–
Že to průměrné číslo neplatí? Toto platí už teď, pokud se nemýlím.

Lucie Šafránková,
To číslo prostě by neodpovídalo, protože když si vezmete, kdy přišla například pandemie covidu, tak se všechno změnilo. A jak jsem říkala.

moderátor
——————–
Asi na dva roky, no.

Lucie Šafránková,
Jak jsem říkala, nemáme křišťálovou kouli, ani na to, ani nikdo nepočítal s tím, že tady nějaký covid přijde, s těmi čísly takto zahýbe. A nemáme křišťálovou kouli na to, ani co bude v roce 2050. Já si zkrátka nedovedu představit, že lidé po šedesátém pátém roce, když už mají tolik let odpracováno, že by měli ještě déle zůstávat v práci a jejich fyzické síly jim na to zkrátka nebudou stačit. A také říkám jednu důležitou věc. Ti politici, kteří si tuto práci nezažili, fyzicky náročnou, tak ať si to jdou zkusit.

moderátor
——————–
Proč někde v Evropě to lze později a je tam i 68 let, Švédsko, Irsko, pokud se nemýlím.

Lucie Šafránková,
Tam se také více dožívají ve zdraví.

moderátor
——————–
No, ale pro parametry z toho důchodového systému se musí počítat i s těmi, kteří nejsou zdraví přece, ne? A tam to jde v tom Švédsku. Taky tam asi nejsou všichni zdraví nebo toto neví.

Lucie Šafránková,
Samozřejmě.
Ale ty systémy mají také nastavené trošku jinak, než jsou u nás. My tady máme průběžný důchodový systém a je potřeba počítat s tím, jak byl nastavený na samém počátku. A byl přece nastavený na to, že my budeme přispívat na důchody svých rodičů. A tak bude ten stejný koloběh. Tady u nás je zásadní problém. Rodí se nám málo dětí. A já se ptám, proč se nám rodí málo dětí. Navíc, když se podíváte na statistiky, tak máme čím dál větší počet i žen, které chodí na umělé přerušení těhotenství. A to nám tady opravdu také velmi stoupá na těch číslech. Takže stačí se na to podívat. A potom je třeba se ptát, jaké jsou ty hlavní důvody toho, proč se to děje. Proč se nám rodí stále méně dětí. A já říkám, a vnímám to i z občanů, kteří mi často píšou, že je to velký problém, že i když chodí do práce, do zaměstnání, tak ceny nájmů, bytů jsou opravdu naprosto vysoké. A že i ve chvíli, kdy jsou dva a samozřejmě mají další náklady na služby a podobně, tak mají opravdu velký strach, že by se o dítě nedokázali finančně postarat, nedokázali by ho uživit. Chtějí být zodpovědní a chtějí se sami o to dítě postarat bez toho, aniž by byli nuceni žádat si o sociální dávky. Problém bydlení je tady základní problém. Další věcí, kterou tady vidíme.

moderátor
——————–
To zůstaňte, prosím. Takže řešení?

Lucie Šafránková,
Řešení je, stavět více bytů. A tato vláda slibovala, že bude stavět více bytů.

moderátor
——————–
Ty lidi nebudou dostávat sociální stávky na dítě, ale stát zaplatí byty.

Lucie Šafránková,
Je potřeba, aby tady opravdu ty byty byly. Když se podíváme na ty ceny nájmů, vždyť to jsou ty nejvyšší položky. Stát může některé pozemky bezúplatně převést na obce, může je převést na kraje, případně hlavně na ty obce. A na základě toho obce tam můžou budovat byty. Navíc tam je spoustu i domů, které jsou v dnešní době vybydlené. Patří tomu městu a zkrátka ty domy se neopravují. A mohly by to být byty, které by mohly právě sloužit mladým rodinám. Mohly by sloužit seniorům, lidem se zdravotním postižením a podobně, protože.

Daniel Takáč, moderátor
——————–
Proč to ty obce nedělají.

Lucie Šafránková,
To se asi musíte zeptat vedení těch obcí, proč to nedělají, ale zkrátka já to vidím dnes a denně, že ty místa, aby byly a kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.

moderátor
——————–
A kolik to zvýší porodnost, aby se změnil ten klesající poměr těch, kteří přispívají do toho průběžného systému a těch, který z něj čerpá.

Lucie Šafránková,
To není jediná věc, která by zvýšila porodnost. Další věcí, která by.

Daniel Takáč, moderátor
——————–
Já se ptám na to, o kolik jí to zvýší, protože teď jsou tu zhruba tři pracující na dva seniory. Doufám, že to je na jednoho seniora. A to není nějak dehonestačně řečeno, to je podstata toho systému tak, jak funguje. A toto číslo se snižuje. Bude to dva ku jedné potom. A já se ptám, toto opatření nebo veškerá opatření, která máte ke zvýšení porodnosti, toto číslo změní jak? Jestli to vůbec dává smysl.

Lucie Šafránková,
Dává to velký smysl, ale není to jediné opatření, protože ti lidé potřebují vědět, že v době, kdy budou pečovat o dítě a zkrátka nebudou moct chodit do práce a budou se o to dítě starat, takže ho uživí. A není to jediná věc. Když se podíváme na to, co se stalo i v rámci konsolidačního balíčku za protirodinná opatření, tak je to například, že se zrušilo školkovné /souzvuk zvuků/. Já chápu, ale vám to chci vysvětlit v celém kontextu, protože to považuji za velice dobré.

Daniel Takáč, moderátor
——————–
Možnosti, jak zvyšovat porodnost. Ale já se ptám na to, když tu porodnost tedy zvýšíte všemi těmi opatřeními, která máte připravena, kam se s ní dostanete. Jestli to bude zase tři nebo i více pracujících na toho jednoho seniora.

Lucie Šafránková,
Já věřím tomu, že ano, že.

moderátor
——————–
Máte propočítáno tu demografii, zkonzultováno, to bude fungovat?

Lucie Šafránková,
Ano, konzultovali jsme to s našimi odborníky v našem týmu. A opravdu bysme se k tomuto měli dostat. Tady je problém v celé společnosti, že zkrátka lidé už nevěří, protože ty věci, které fungovaly, které byly zaběhlé. Ať to byla právě sleva na manžela, manželku. Ať to bylo to školkovné. Tak zkrátka dochází k tomu, že ta vláda jim to sebrala. A to máte 44 tisíc korun ročně. U rodičů dětí do sedmi let nebo prakticky do šesti let, do první školní docházky. Další věc rodičovský příspěvek. Ten dala jenom někomu. Nově narozeným dětem od Nového roku. A co ti ostatní, když byla velká inflace a docházelo k tomu, že ty rodiny s malými dětmi byly vystaveny opravdu velkým problémům, které měly spojené s vysokými cenami energií, za bydlení, další služby, věci pro dítě a podobně. Tak těmto rodinám nepřidala nic.

moderátor
——————–
Tohle všechno vyvrátí?

Lucie Šafránková,
Ano, tohle jsou přece věcmi, to chceme nastavit spravedlivě a systémově. Ale tohle jsou přece věci, které vznáší naprostou nejistotu a nedůvěru našich občanů vůbec v to, co se tady děje. Něco platí, něco bude platit jenom pro někoho. Tahle ta vláda má ve všem chaos a opravdu to dělá jen tak, aby si dělala PRové body a snaží se to těm lidem vnutit. Ale já věřím, že naši občané opravdu u příštích voleb toto všecko vezmou v potaz a tahle ta vláda dostane výprask.

Daniel Takáč, moderátor
——————–
Ten rodičovský příspěvek bude jaký, až budete ve vládě? Myslím číslo.

Lucie Šafránková,
Tak my ho chceme navrhnout podle výše inflace. V tuto chvíli bysme se měli dostat na 400 000 korun.

moderátor
——————–
To prostě bude, když budete ve vládě, slibujete, že to bude 400.

Lucie Šafránková,
A samozřejmě.

moderátor
——————–
Pro koho? Pro všechny, kteří ještě mají nárok, nebo tam taky bude nějaká hranice od kdy?

Lucie Šafránková,
Ne pro všechny, co mají nárok a co mají dítě. Je to tak férové, a tak by to mělo být.

moderátor
——————–
Ještě velmi krátce jednu věc. 300 miliard korun je na šedém trhu práce, říkáte. To jsou další peníze, které byste dali na důchody. Jaký máte plán na to, aby lidi nebyli v šedé zóně?

Lucie Šafránková,
Je to jednoduché. Musí se posílit kontroly například u agenturního zaměstnávání. Další věcí, co se musí opravdu na to posvítit Inspektorát Úřadu práce je zaměstnávání v takzvaném švarcsystému, který tady opravdu bují, což je vlastně pro diváky zaměstnávání takzvaně živnostenský list. Část peněz ještě na nějaké dohody a podobně. Dále to jsou samozřejmě lidé, kteří dostávají peníze takzvaně na ruku. Pak lidé v exekucích. Tam je velký problém i podle sociologa Daniela Prokopa, který říká, že stát přichází ročně o 12 miliard korun na odvodech kvůli tomu, že tito lidé opravdu také pracují pouze v šedé ekonomice. A to zaměstnávání lidí v exekucích je velice složité. Hlavně u těch malých firem, kdy zaměstnavatel má vysokou administrativu s tím, aby takového člověka mohl zaměstnat. A já chci říct, že co se týká právě lidí v exekucích, tak je to dlouhodobý problém, protože ti, až se dostanou právě do důchodu, nebudou mít respektive odpracované žádné roky, tak se budeme, nás to jako stát bude stát ještě daleko více peněz. Tohle jsou všechno věci, které opravdu je nutné řešit.

moderátor
——————–
Ale musíme řešit je, a to je cesta, tedy represe, kontroly, aby tyto případy, pokud možno, nenastávaly vůbec.

Lucie Šafránková,
Ano, přesně tak. Je potřeba to maximálně minimalizovat. Aby tyto věci nebyly, protože pro naše občany je to opravdu velmi důležité. Pokud už je někdo v exekuci, tak se opravdu dostává do bludného kruhu, ze kterého se často velmi těžko dostává, i když si vezmeme, že například u milostivého léta, tak jsme to tady zažívali, i Česká televize k tomu vedla určité reportáže, kdy lidé se odvolávali, chtěli komunikovat s exekutorem, nikdo s nimi nekomunikoval. Když se obrátili na Exekutorskou komoru, tak docházelo k tomu, že buďto jim odpověděli v tom lepším případě, že všechno v pořádku, nebo že to prošetří, nebo jim neodpověděli vůbec. Ti lidé se nemají kam.

Daniel Takáč, moderátor
——————–
Já vám musím poděkovat za rozhovor v Interview ČT24. Oni začínají Události totiž za malou chvíli, děkuju vám, že jste přišla, na shledanou.



Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.