Partie o důchodech: Věra Kovářová, Eva Decroix, Jana Maláčová, Aleš Juchelka

Jana Maláčová

CNN Prima News 

Naším hlavním tématem budou stejně jako v té první části důchody a změny v systému důchodů. Poslanci o citlivých zásadních změnách jednali ve středu a v pátek. Vláda je obhajuje nutností udržet penzijní systém i do budoucna. Opozice odmítá a slibuje po volbách jejich zrušení. K hlasování se zákonodárci nedostali a debata bude pokračovat příští týden.

Beze změny by jednou na důchody nebyly peníze. Argument, který vládní koalice opírá o fakt, že počet pracujících bude kvůli nízké porodnosti klesat a množství penzistů naopak růst.

Marian Jurečka, vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí /KDU-ČSL/
——————–
Důchodovou reformu, ať chceme nebo nechceme, holt udělat jako musíme.

Viktor Vojtko, místopředseda poslaneckého klubu /STAN/
——————–
Ty demografické změny budou mít bohužel takový negativní dopad, že se nevyhneme i opatření, která nejsou úplně příjemná a chápu, že veřejnosti se úplně nelíbí, ale bohužel jsou nutná.

Andrea Teissigová, redaktorka
——————–
Změny se nelíbí ani opozici.

Andrej Babiš, poslanec, předseda hnutí /ANO/
——————–
Žádná reforma to není, je to o tom, že stávající důchodci přijdou o peníze a budoucí důchodci, zaměstnanci budou pracovat déle a za míň peněz.

Tomio Okamura, poslanec, předseda hnutí /SPD/
——————–
Pokud někomu nedovolí zdraví ve vysokém věku pracovat, tak bude marodit, bude nezaměstnaný nebo půjde do invalidního důchodu. Práci a nějaké daně navíc z člověka, který prostě nemůže, nikdo nevymáčkne.

redaktorka
——————–
Jedno je ale podle vládní koalice jisté. Důchody se schválí. Otázka je pouze, v jaké formě. Několik lidoveckých poslanců v minulých dnech řeklo, že je pro ně nepřijatelné osekání seznamu náročných profesí.

Vít Kaňkovský, poslanec, předseda sněmovního výboru pro sociální politiku /KDU-ČSL/
——————–
S tím poměrně razantním zúžením náročných profesí nesouhlasí více poslanců. Já sám pro zúžení náročných profesí ruku nezvednu.

Andrea Teissigová, redaktorka
——————–
A jejich názor stále trvá.

Martin Kupka, ministr dopravy, místopředseda hnutí /ODS/
——————–
Ta debata ještě probíhá. Já věřím, že se na něm shodneme.

Marek Výborný, ministr zemědělství, předseda strany /KDU-ČSL/
——————–
Změny penzijního systému jsou nutné a důležité pro tu udržitelnost. A ano, jak poslanci KDU-ČSL, tak celá koalice SPOLU si toho je vědoma.

Pavla Pivoňka Vaňková, poslankyně, místopředsedkyně výboru pro sociální politiku /STAN/
——————–
Jsme vlastně garantovali svým koaličním partnerům, že pozměňovací návrh podpoříme.

Daniela Habešová, redaktorka
——————–
Vzhledem k tomu, že novely, které jsou ve třetím čtení, se mohou projednávat pouze ve středu a v pátek, poslanci se k důchodové reformě vrátí opět příští týden.

Andrea Teissigová, redaktorka
——————–
V kuloárech se mluví o tom, že by koalice mohla na příští pátek zařadit pevné hlasování. Novelu chce vláda podle Marka Bendy z ODS poslat do Senátu nejpozději do 10. listopadu. Daniela Habešová, Šimon Pilek a Andrea Teissigová, CNN Prima News.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Teď už dovolte, abych přivítala hosty druhé části široké politické diskuze. Paní Věra Kovářová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny z hnutí STAN. Dobrý den.

Paní Eva Decroixová, místopředsedkyně ODS a poslaneckého klubu. Dobrý den.

Paní Jana Maláčová, předsedkyně Sociální demokracie. Dobrý den.

A jediného pána jsem si nechala na konec, pan Aleš Juchelka, místopředseda sněmovny z hnutí ANO. Dobrý den.

Dámy, pane, díky, že jste přijali pozvání do diskuze. Já začnu u vás, paní místopředsedkyně, bude zařazeno pevné hlasování, je to rozhodnuto, je to jasné, už jste si řekli, opozice už všechno řekla, 66 hodin stačilo, budeme hlasovat?

Věra Kovářová, 1. místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /STAN/
——————–
Myslím, že to hlasování má svůj plán, že jsme se shodli, že bychom to zařadili na příští pátek, ale ještě to bude zaznívat až během jednání poslaneckých klubů a předsedů.

moderátorka
——————–
A prostě už jste si řekli, mluvili opoziční politici, my jsme s nima diskutovali, bezmála 66 hodin stačilo.

Věra Kovářová, 1. místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /STAN/
——————–
Já myslím, že ta diskuze neprobíhala jenom těch 66 hodin, ta diskuze a snaha o ní s opozicí byla ještě nedaleko předtím, bohužel opozice se k tomu postavila tak, jak se k tomu postavila. Myslím, že opozice nevnímá potřebu udělat parametrické změny, tedy částečně důchodovou reformu, a to z toho důchodu, aby byly důstojné a férové důchody i pro dnešní třicátníky a čtyřicátníky.

moderátorka
——————–
Je to citlivá změna, opozicí odmítaná, nenašla se široká politická shoda. Nebude to pevné hlasování, jenom další olej do ohně, protože z minulosti víme, že na něj opozice nereaguje dobře.

Věra Kovářová,
Samozřejmě, že říkat pravdu na základě demografického vývoje a čísel, které máme k dispozici, je velmi citlivé, je velmi bolestné, ale je to nutné, protože my se snažíme dělat zodpovědnou politiku a myslet i na ty, kterým je dnes 30–40 let a aby měli a měli představu o tom, jaké budou důchody. Samozřejmě to hlasování pevně zařazené bývá předmětem určitých diskuzí a konfliktů, ale víme, že opozice ani nechce jednat o důchodové reformě, neb navrhla přerušení, teď nevím, jestli do října 2025, to znamená, že vlastně tu diskuzi odmítá.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Děkuju. Pane Juchelko, odmítáte diskuzi a prostě už je nasnadě a vláda nemá jinou šanci, než to napevno zařadit a prosadit své sliby?

Aleš Juchelka,
Tady jde vidět i prostě u argumentů vládní koalice, že my neodmítáme diskuzi, protože všichni říkají, že tady řečníme 66 hodin, například v těch 26 přihlášených není jediný koaliční poslanec, který by chtěl jakýmkoliv způsobem obhajovat to, co se tady v tuto chvíli prostě odehrálo v těch třech vlnách té tzv. důchodové reformy, dokonce já jsem očekával, že když se 20 minut před druhým čtením nahraje ten skandální pozměňovací návrh pánů poslanců Bendy a Jakoba, že oni naopak budou…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
U náročných profesí.

Aleš Juchelka, místopředseda Poslanecké sněmovny, stínový ministr práce a sociálních věcí /ANO/
——————–
Že oni naopak budou těmi prvními, kdo budou chtít obhajovat to, proč tam ten pozměňovací návrh nahráli a že řeknou veřejnosti a že řeknou opozici, že řeknou prostě lidem, proč ten pozměňovací návrh tam dali a že budou jako první vystupovat ve třetích čteních. Bohužel se tak nestalo. Nejsou přihlášeni ani v té rozpravě, to znamená, že nic obhajovat nechtějí. A v tuto chvíli my říkáme, my diskutujeme, ale prostě bohužel vládní poslanci se nepřihlásili ani s přednostním právem o to, aby mohl pan Jakob, který to může udělat, ani pan Benda, který to může udělat, obhájili náročné profese. A takhle to máme se všemi pozměňovacími návrhy. Nikdo z vládních poslanců, a nesedí tam ani v těch lavicích, jak to vidíme, nemá zájem na tom obhajovat cokoliv, co ta vláda udělá. A udělala zásadní tři klíčové změny pozměňovacími návrhy, kromě věku odchodu do důchodu a těch náročných profesí také změnila výchovné. Takže tu vyfutrovanou, vydiskutovanou, vyanalyzovanou důchodovou reformu v tuto chvíli měníme za pochodu pozměňovacími návrhy poslanců a mně samozřejmě se to nelíbí, protože ani nevíme, jaký bude dopad do toho rozpočtu, když v tuto chvíli se mění ty základní parametrické změny.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Já se k té rozbušce v podobě těch dvou pozměňovacích návrhů za chvíli dostanou, obrátím se na paní místopředsedkyni ODS, ale pokud vládní koalice, vládní většina nakonec zařadí to pevné hlasování, co bude potom, jaká bude reakce hnutí ANO, už se jednou obrátili na Ústavní soud…

Aleš Juchelka,
Potom se rozhodneme, jak to bude dále, my tam máme ještě jednu ústavní stížnost u Ústavního soudu, právě u těch předčasných důchodů, tuším, že to takhle je, ale budeme se tím jakoby dále zabývat. Nicméně samozřejmě, že pokud budeme někdy u vlády, tak například já říkám v tuto chvíli velmi zodpovědně, že například parametr u řádných valorizací, který se změnil z jedné poloviny na 1/3 reálných mezd a o inflaci budeme měnit zpátky na 1/2 reálných mezd. Má to jeden jediný důvod, protože my tady v tuto chvíli měníme pouze ten první pilíř, vůbec se nezabýváme příjmy do toho důchodového systému a ten první pilíř, který je páteřní a klíčový pro všechny starobní důchodce v České republice, poněvadž ten jim zajišťuje ten jejich příjem, tak je touto vládní koalicí bohužel seškrtáván a vlastně napadán tak, že potom ti lidé skončí buď v invalidním důchodu, poněvadž už dál nebudou moci pracovat, když to navyšujeme na 67 let, anebo třeba na státní sociální podpoře, na příspěvku na bydlení, což už teď máme u seniorů nárůst o 100 000 meziročně.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Děkuju. Paní místopředsedkyně Decroix, ty dva významné pozměňovací návrhy, o kterých tady mluvíme už několik týdnů, a jsou i rozbuškou ve vládní koalici, lidovci nechtějí podpořit tu redukci náročných profesí, jak se s nimi chcete dohodnout? Protože oni říkají, nepodpoříme to. TOP 09 na druhou stranu ústy své předsedkyně ale i Jan Jakoba tady minulý týden řekli, pokud to tam nebude, tak my nepodpoříme celou tu reformu.

Eva Decroix, 1. místopředsedkyně poslaneckého klubu, místopředsedkyně strany /ODS/
——————–
Já tady možná budu reagovat malinko šířeji. Když si shrneme celou diskusi o důchodové reformě, tak ta běží, byla zahájena, dokonce si myslím ještě i za paní bývalé ministryně Maláčové, všichni víme, že je nutná.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Promiňte, o té důchodové reformě se mluví 30 let, byl nespočet důchodových komisí…

Eva Decroix,
Všichni víme, že má nějaké parametry, ad jedna, kolik peněz vůbec celého státního rozpočtu si stát může dovolit na důchody, to se diskutovalo taktéž dlouho. A potom máme jakousi skupinu důchodců, která nám stále roste. A nyní můžeme přistupovat různými způsoby k tomu, jak tyto dvě skupiny dát dohromady. A vlastně ty dva pozměňovací návrhy, které vy nazýváte jako rozbuškou, já nazývám jako běžný legislativní proces, kdy stále v tom procesu, a proto ten legislativní proces máme, hledáme, jak to nastavit, třeba i reagovat na to, co říká opozice v mnoha ohledech, reagovat na to tak, aby systém byl udržitelný a současně, aby byl spravedlivý a především, aby opravdu ty důchody uhradily základní životní potřeby a odpovídaly tomu, že když někdo pracuje, tak má nárok na to, aby o něj ve stáří bylo postaráno.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Promiňte, ale vláda říkala ten systém těch změn, reforma, že to je pečlivě dohodnuté, vyjednané, pak tam přistane něco a jedna z koaličních stran říká, my to nepodpoříme, tak to prostě politická rozbuška je. Mě zajímá, jak chcete lidovou stranu, její poslance, pana Kaňkovského, pana Hellera, paní Golasovskou, paní Jílkovou, možná i další, přesvědčit, aby pro to zvedli ruku.

Eva Decroix,
Já si myslím, že vždycky je politika umění možného, pokud tam ta třetí kategorie bude nebo nebude, bude záležet na tom, na čem my se shodneme. Já si dokážu představit obě varianty.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Že tam nebude prostě.

Eva Decroix,
Ano, já si dokážu představit, je to v zásadě jenom otázka toho, jak možná finančně nákladný bude celý ten systém, pokud tam třetí kategorie zůstanou, tak samozřejmě se to může, nebo můžeme, jestli opozice řekne, bude to více prosociální, řekněme, že na jedné straně zvyšujeme ten věk, dokážu si představit tu obavu, že v některých profesích je to náročné, může být složité pracovat do 67. Na straně druhé já chápu i ten argument, že pokud budeme rozšiřovat ten počet těch předčasných důchodů, tak si částečně vlastně jako šlapeme po té vlastní reformě, protože ta reforma bude nadále velmi složitá. A já jsem se taktéž účastnila těch debat, kdy ne vždycky je jednoduché definovat tu třetí kategorii, ale já si nemyslím ani, že je to rozbuška, ani že by to byl nějaký důvod mávnout rukou nad tím ostatním, čeho všeho se v rámci toho, celé té důchodové reformy dosáhlo. A vy jste to zmínila sama, po 30 letech je to konečně něco, je to opravdu změna, která nám umožní, a nejenom zítra, nejenom pro generaci, která je dnes již v důchodu, a tady bych jenom zmínila, dnes máme nejvyšší důchody, když se podíváme oproti průměrné mzdě za posledních desítek let, ad jedna, a my víme, že třeba pro mojí generaci, a to je malinko složitá diskuze, protože generace dnešních třicátníků, čtyřicátníků je většinou v tom aktivním věku, je pro ní složité sledovat nějakou diskuzi o důchodové reformě, ale pro ně je důležité, aby, až do toho důchodu přijdou, aby ten důchodový systém byl udržitelný. A to je to, co se nyní děje. A to, že v průběhu celé té novely dochází k různému vyvažování na obě dvě strany, mně vlastně přijde jako velmi přirozené, ale myslím si, že ať už tento pozměňovací návrh dopadne tak nebo tak, tak stále ten systém stojí jako dostatečně pevně na obou nohách, aby byl průchozí.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Děkuju. Já se za chvíli na to budu ptát i paní Kovářové z hnutí STAN z další koaliční strany. Paní Maláčová, já to vezmu trošku zeširoka, už to tady zaznělo i v té první části, vláda, ve které jste byla ministryní sociálních věcí, měla důchodovou reformu jako jednu ze svých priorit, neprošlo to, teď se to redukuje na spor vás a Aleny Schillerové, která také mluvila o nutnosti zvedání věku odchodu do důchodu. Jak dál s důchodovou reformou? Vaší vládě se to nepovedlo, teď torpédujete vládu tuto, že něco chce dělat.

Jana Maláčová, předsedkyně strany /SOCDEM/
——————–
Ta moje spravedlivá důchodová reforma byla o tom, že důchodový systém má sloužit lidem, kteří celý život pracovali. V průměru Češi odpracují 45 let. A co mně na této debatě vadí, zejména za téhle vlády, je, že se nám vlastně z těch reforem kompletně vytratil člověk. Člověk, který prostě jako chodí do práce, dělá to, co má, pečuje o své blízké, jemu 60, už nemůže, má odpracováno jako neuvěřitelné desítky roků. A teď přijdou nějací poslanci nebo poslankyně a začnou mu říkat, musíš pracovat do 67, i když prostě reálně ta vláda ví, že lidé nevydrží tak dlouho pracovat.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Z čeho usuzujete, že vláda to reálně ví, stejně to prosazuje a nemyslí na toho člověka.

Jana Maláčová,
Řeklo to ministerstvo zdravotnictví. Ministerstvo zdravotnictví od začátku říkalo, my nemáme obyvatelstvo v takové kondici, aby vydrželi tak dlouho pracovat. A pokud to říká ministerstvo zdravotnictví, pokud to říkají lékaři, tak by vláda měla poslouchat. A ta moje spravedlivá reforma byla o tom, že musíme ty peníze sehnat jinde a ne, že budeme lidi držet pod krkem, ne, že budeme lidi nutit pracovat, i když nemohou, protože stejnak se na tom nic neušetří, stejnak to bude stejně drahé, akorát se ty peníze ušetří v důchodovém systému, ale násobně stoupnou v dávkovém systému tak, jak to vidíme za téhle vlády…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
A ty údaje demografů, které říkají, že /nesrozumitelné/ ubývat a už ubývá lidí, kteří přispívají do toho průběžného systému a pracují na ty seniory, prostě ty demografické křivky jsou neúprosné, tak to vyřeší jak, protože tam jsou tři parametry, nižší důchod, vyšší sociální pojištění, anebo právě vyšší věk odchodu do důchodu.

Jana Maláčová,
To je ta reforma, kterou jsem navrhla. Jdeme cestou západní Evropy, když máme méně lidí práceschopných a více v důchodu, to je dobrá zpráva v podstatě, tak musíme najít další zdroj do toho důchodového systému, který nespoléhá na vlastně zdanění práce, protože celý náš důchodový systém spoléhá pouze na zdanění práce, a to, co udělala celá západní Evropa, a pokud kolegyně sledují ty odborné podklady, tak oni v podstatě to vypodložili tím dalším pilířem, který říká, najdeme ty peníze jinde a ne, že budeme neustále jako stavět ten důchodový systém pouze na sociálním pojištění. Tou cestou šla celá západní Evropa. A pokud tahle vláda říká, pojďme směřovat na Západ, tak se, prosím, inspirujte tou západní Evropu i v důchodovém systému, protože ten systém musí fungovat pro lidi. A ne, že prostě budete říkat lidem, kteří už nemůžou, opravdu reálně nemůžu, ne každý sedí v Poslanecké sněmovně, ne každý má auto s řidičem, že musí vydržet pracovat tak strašně dlouho.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Nebylo chybou rušit druhý důchodový pilíř, který zavedla Nečasova vláda, sociální demokracie, už rovnou tenkrát opozice říkala, zrušíme to, lidi tomu nevěřili, stejně tam nepřispívali. Pak jste to zrušili.

Jana Maláčová,
Nebyla. Zase nám dává vývoj v Evropě v podstatě zapravdu, čas nám dává zapravdu, je to správné, protože, i když se podíváte teďko na to, jak se spoří ve třetím pilíři, tak ty výnosy dlouhodobě sotva pokrývají dvouprocentní inflační hranici a navíc to stát dotuje, kolika, 20 miliardami ročně. A lidé si spoří, i v tom třetím pilíři v průměru 824 Kč. To znamená, čas nám dává zapravdu, je dobře, že jsme to tenkrát udělali, protože Slovensko asi ještě tenkrát 6-7 let před námi tou cestou nešlo, velmi toho litují a je to správný krok a já vám mohu garantovat jako předsedkyně Sociální demokracie, že my zase po téhle vládě tu spoušť dáme dohromady, zase to uděláme jako Sociální demokracie, protože lidé nevydrží tak dlouho pracovat.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Tak pokud budete mít vládní odpovědnost, nebo s někým vládu, k tomu se dostaneme. Dámy z vládních stran, paní Kovářová, prosím, začněte. Výtka, že vláda nemyslí na lidi, nemá na mysli to, že lidé nevydrží tak dlouho a upozorňovali na to i ty hlasy odborné z ministerstva zdravotnictví.

Věra Kovářová,
Já nejprve musím reagovat na ty výtky, které tady zazněly a na ta silná slova o spoušti a podobně. Nezlobte se, 8 let jste měli na to připravit důchodovou reformu, a to společně s hnutím ANO, měli jste to ve vládním prohlášení. Ta spoušť znamená ve vašem případě zrušení druhého pilíře, respektive mohli jste s ním něco udělat a ekonomové říkají, že to bylo možné, to za prvé. Za druhé,…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Promiňte, /nesrozumitelné/ v té první vládě…

Věra Kovářová,
Za druhé, pokud říkáte, že chcete pokračovat tím způsobem, jaký jste navrhovali, tak to znamená dalších 8 let bez důchodové reformy. A zásadně se musím ohradit proti tomu, co říkáte, že tato vláda nemyslí na občany, naopak, my myslíme na současné důchodce, tam je jasné, a zvýšení důchodů bylo o 37 %, 50 % z průměrné hrubé mzdy dnes berou důchodci, za vašich dob to bylo maximálně 40 %. Snažíme se také přizpůsobit právě tomu věku a naději na dožití, který v současnosti je 77 let u mužů a u žen 83 let. Reagujeme na to, že bude možnost odejít do předčasného důchodu. A velmi zajímavou záležitostí může být tzv. předdůchod, to znamená, že budete moci jít do předdůchodu o 5 let dříve, budete moct využívat naspořené prostředky, důchod, až dospějete do důchodového věku, důchod se vám nebude krátit a můžete u toho, můžete u toho pracovat, takhle bych mohla dále pokračovat. A myslím si, že co je velmi důležité, a to, co samozřejmě také zaznívá i z ministerstva zdravotnictví, a to je posílení prevence, to znamená, že jednak ze strany státu podpora prevence, ze strany lékařů snaha o to, aby lidé skutečně chodili na preventivní prohlídky a samozřejmě také ta osvěta, která by měla být mezi mladými lidmi a zároveň, co je velmi důležité, finanční gramotnost, tak, aby mladí lidé věděli, jakým způsobem se mohou zajistit na stáří. A ještě k tomu, co říkáte, jak je to například v Německu nebo v jiných státech, hranice odchodu do důchodu je v podstatě stejná tak, jako je v současné době, ta už je dnes kolem 67 let ve všech státech Evropy, a my toho dosáhneme až v roce 2050, to znamená, že absolutně se nelišíme tím způsobem. A ještě jedna věc je velmi důležitá, co se týče například Německa, uvědomme si, že část platí stát důchodu, ale část platí také zaměstnavatelé a také to, co si lidé naspoří. Takže my se vydáváme…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Velmi široká diskuze, v některých zemích jsou důchody daněny, v Česku nejsou atd., jak vy vnímáte sliby opozičních stran, opoziční hnutí ANO, teď to slyšíme i u Sociální demokracie, že stejně ty věci zruší, že udělají revizi. Vy teď na tom politicky krvácíte, prosazujete něco, co se části společnosti nelíbí, opozice to torpéduje, kritizuje a teď slyšíte, možná to děláme zbytečně.

Eva Decroix,
Víte, co je nejhorší, že já jim to vlastně věřím, protože oni už to dokázali v minulosti nedělat, nic slibovat a plácat. Takže já se obávám, že ono to může být i pravda, protože ono opravdu k tomu, abyste připravili reformu, tak nestačí mávat a říkat, já jsem udělala spravedlivou reformu, nic se neudělalo, nic tady není na stole. K tomu, aby se něco stalo, tak je potřeba si umět stoupnout, odpracovat to, napsat to a následně taky být schopen říct veřejnosti, pro to, aby tento stát fungoval, tak je potřeba se nějakým způsobem chovat. Já, když jsem se jela, tak jsem si říkala, že vlastně tu dobu paní ministryně Maláčové, že už je tak trošku vzdálená a našla jsem si po cestě nějaký podcast, kde paní Maláčová nazývá důchodovou reformu sněžným mužem. A všichni o něm mluví, ale nikdo ho neviděl. A to je přesně to, jak vnímá levice teda moc nevím, kam zařadit ANO, protože to záleží, jak se vzbudí, jak vnímá, jak vnímá důchodovou reformu. Sliby, sliby, sliby, vážená populace, všechno pro vás uděláme, my myslíme na lidi, ano, Sociální demokracie myslí na lidi, my pro ty lidi pracujeme, a to je ten ohromný rozdíl, protože my, a minule to tady v tom pořadu bylo, my máme připravenou tu reformu, my jsme schopni jí vysvětlit a my jsme schopni, a to se nám podařilo, za vás byly důchody 14 000. Vy jste povídala o tom, jak je potřeba je navýšit, za naší vlády se důchody zvýšily, za naší vlády se daří, aby v důchodové reformě, aby v naší reformě byla prorodinná opatření a současně, aby to všechno, o čem vy jste mluvili, my jsme byli schopni nyní dotáhnout do konce. To, že jsme se dlouhodobě snažili najít s vámi společnou řeč, abychom alespoň, jak vy nazýváte na těch parametrech jednotlivých té důchodové reformy, abychom se shodli, o tom jsme se snažili opakovaně, těch jednání minimálně s vámi, s vámi to není složité, protože moc nevíme, jak s vámi jednat, ale s vámi jsme se snažili pětkrát, šestkrát, jak že nikdo s vámi nemluví, jak to, že nikdo nediskutoval o těch pozměňovacích návrzích? Vždyť jste všichni ve výborech, diskuze probíhá, ale bohužel opakovaně, a připomenu zase slova, paní předsedkyně, tuším, že to bylo dokonce v tomto pořadu, ne, my nejsme ochotni se o tom bavit, ano, my až přijdeme, tak zrušíme. To je ale vaše neodpovědnost, protože vy víte, stejně tak jako, stejně tak v té situaci, ve které jsme byli, než se začala připravovat tato důchodová reforma. Vy to můžete shodit ze stolu a já dokonce i věřím, že jste natolik populisté, že jste schopni to udělat, ale nejste schopni předložit žádné jiné řešení. A to ukázaly desítky let vašeho působení.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Reakce opozičních stran, pan Juchelka, potom paní Maláčová. Pane Juchelko, jste populisti, kteří teď slibují něco, co i v rozporu s tím, co jste chtěli, když jste vládli a slibujete, že zrušíte…

Aleš Juchelka,
V té negativní konotaci je samozřejmě nálepka, já jsem včera měl po 30 letech setkání u nás z gymplu ze střední školy a slíbil jsem triu Čuří, Gyrous a Lyso, že se nebudeme nálepkovat navzájem, takže já bych možná poprosil i paní poslankyni Decroix, abychom se nenálepkovali. No, populismus v tom negativním slova smyslu, i když víte moc dobře, že Démos a Populus znamená to samé, to je lid, jedno je samozřejmě jako demokracie, druhé je populismus…

Eva Decroix,
Já se jenom obávám, že u vás populismus už je definice.

Aleš Juchelka,
My jsme byli postaveni před hotovou věc vždycky u těch diskuzí tak, že prostě nebyly vyslyšeny naše výtky, protože, jak říkal pan ministr Jurečka, vždycky na vyfutrovaná data, která jsou opravdu zanalyzovaná, která jsou odborně podložená, která ví, jaké budou mít dopady na pracovní trh. A my mu říkáme dobře, tak nám pošlete ty analýzy a ty analýzy vlastně nejsou. Když se ptáme například na náročné profese, tak pan ministr se vymluví na ministerstvo zdravotnictví a když já se chci ptát ministra zdravotnictví, tak on nikdy u té důchodové reformy v tom sále vlastně jakoby nikdy, nikdy nebyl, takže my jsme si řekli, ne, nebudeme dělat fíkový list při tiskovkách ministerstva práce a sociálních věcí pana ministra Jurečky a přeneseme tu debatu do sněmovny a na výbory, tam samozřejmě probíhá, ta debata na výborech byla v tuto chvíli u posledního výboru, byla poněkud rozpačitá, protože ani vládní poslanci nehlasovali pro ten pozměňovací návrh u náročných profesí.

moderátorka
——————–
To jsme probírali a uvidíme, jak to dopadne v diskusi ve vládní koalici.

Aleš Juchelka,
Když to teda není nálepka, tak tady populisticky paní poslankyně Decroix lavíruje a neřekne nám, zdali bude hlasovat teda pro, anebo proti tomu pozměňovacímu návrhu, jaký na to ona má názor, koho ona podpoří? Ona pravděpodobně jenom čeká na to, až pan Benda zvedne ruku jako předseda klubu a ona bude zvedat ruku podle něj, tak jako…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pro férovost nechám reagovat paní Decroix, podpoříte ten pozměňovací návrh na tu významnou redukci, paní poslankyně, návrh mířil přímo na vás.

Eva Decroix, 1. místopředsedkyně poslaneckého klubu, místopředsedkyně strany /ODS/
——————–
Pokud se ptáte na můj osobní názor. Já pořád nechápu, proč vadí strašně moc panu Jurečkovi, že někde probíhá diskuze, která se snaží ten zákon v mnoha ohledech zlepšit, proč s tím má problémy, my s tím třeba například v koalici problém nemáme, protože máme za to, že to je součástí demokracie, já nemám problém s tím podpořit pozměňovací návrh, protože jak jsem tady již uváděla minule, mám za to, že třetí kategorie je nadefinovaná tak složitě, že nám způsobí neuvěřitelné problémy v budoucnosti…

Aleš Juchelka, místopředseda Poslanecké sněmovny, stínový ministr práce a sociálních věcí /ANO/
——————–
A třeba toto já říkám u těch diskuzí od prvopočátku a říkám, že náročné profese se mají prostě řešit zvláštní úpravou, protože doteď nikdo nevysvětlil, jakým způsobem se vybraly 4 kategorie ze 13 atd., akorát, že jsme nebyli nikdy vyslyšeni, říkám to na tiskových konferencích skoro dnes a denně, pokaždé u důchodů, ale vy se stejně ve vládním návrhu tady s tímto přišli, abyste ho potom změnili ještě pozměňovacím návrhem poslaneckým. Takže co si má vlastně jakoby ten člověk vybrat, jakým způsobem se má on zachovat. Vy prostě znejišťujete u občanů…

Eva Decroix,
Veřejnost se bude řídit zákonem, který je přijatým, prosím, nezpochybňujme legislativní proces, my opravdu nejsme vláda ANO, kde zavelí jako jeden šéf a všichni hlasují podle toho, jak… My jsme standardní demokratická koalice, která, ta diskuze probíhá a probíhá velmi dlouho, probíhá desítky hodin právě proto, aby to, co nakonec bude přijato…

Aleš Juchelka,
Například u předčasných důchodů, které se týkají těch, kteří by měli jít do důchodu, například za 2, za 3 roky jste změnili podmínky natolik, že vlastně ti lidé nevěděli do poslední chvíle, zdali mají podle toho starého modelu nebo nejít do předčasných důchodů a nakonec to skončilo tak, že jste zahltily Českou správu sociálních zabezpečení, protože jste pořád kolem toho lavírovali a nakonec jste udělali to, že bylo výhodnější odejít do předčasného důchodu než do řádného.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Tak děkuju mnohokrát. Paní Maláčová, zaznělo tady od paní místopředsedkyně ODS, že ona věří tomu, že byste to zrušili, ale ničím nenahrazovali, protože jste populisti, není to jednoduché vlastně slibovat něco, všechno zrušíme, budete se mít lépe, pokud nám dáte hlasy?

Jana Maláčová,
Já velmi podrobně vysvětlím, co bysme dělali my jako Sociální demokraté, protože my na rozdíl od všech ostatních, tak jsme předložili paragrafovanou důchodovou reformu, kterou stále ještě dodržujeme, na rozdíl od téhle vlády, ta má tak skvělou a báječnou důchodovou reformu, že jste jí pětkrát za poslední rok a půl změnili a stále nevíte, jak budete příští týden jako vládní poslanci hlasovat. Takže takhle báječná důchodová reforma to je, takhle odborně připravená. Druhá věc je, když poslouchám obě dvě paní poslankyně, tak paní poslankyně Kovářová všechno čte, to znamená, že si asi není jistá v kramflecích. A paní poslankyně Decroix, tak zase jako neustále odvádí pozornost od podstaty a nálepkuje ostatní. To je k těm důchodům.

Eva Decroix,
A k té vaší důchodové reformě…

Jana Maláčová,
Hned se k tomu dostanou. A ještě jednou, neodpověděla jste ani jedna na dotaz, co bude s lidmi, kteří nevydrží tak dlouho pracovat. Já bych se po roce a půl konečně od vládních zástupců ráda dozvěděla, jak drahé to bude, když ti lidé nevydrží pracovat tak dlouho, zvláště poté, co jste podrazili třetí kategorii. A co se týká…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Čili, jinými slovy, říkáte, že stejně to stát bude stát na výdajích na sociálních nebo na nemocenské?

Aleš Juchelka,
Jasně. A invalidních důchodech třeba.

Jana Maláčová,
Já to vím…

Eva Decroix,
Vaše řešení, pořád čekám na to vaše řešení, paní kolegyně.

Jana Maláčová,
Dostanu se k tomu, když mě neustále nebudete přerušovat.

Eva Decroix,
My jsme zvyklí, že vždycky víte, co mají dělat všichni ostatní, ale ve finále výsledek vaší práce je tak možná navrhnout, že se zdaní všechno, co se hýbe, ale tím to vždycky jakoby skončí, ale reálné dopady to má většinou nulové.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Paní Maláčová, k vašim budoucím plánům, vy jste tady řekla, pokud budeme mít vládní odpovědnost, pokud se dostanete do sněmovny, do vlády, všechno zrušíte. Čím to nahradíte, co bude podstatou toho, aby se udržel důchodový systém a propad toho důchodového účtu?

Jana Maláčová,
My potřebujeme 3–4 % v příštích 40 letech dostat do toho důchodového systému. Sociální demokracie říká, nebude to z dalšího zdanění práce, pracující lidé jsou zdaněni až moc, i tahle vláda, když slibovala, že to neudělá, tak pracujícím lidem zvedla daně. Hospodářský růst, číslo jedna, bez růstu nebude rozvoj ekonomiky a bude stejně méně peněz. Druhá věc, zlevnit bydlení, aby mladí měli více dětí, strašně důležitá věc. Třetí, podívat se na daňový mix a konečně, konečně začít vybírat daně od těch, kteří daně v Česku neplatí, zejména nadnárodní korporace. Sociální demokracie dlouhodobě…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Demografická křivka, protože to by znamenalo pouze lít do systému další a další peníze, které by stát mohl využívat jinde, ale ta demografická křivka je jasně daná, děti se rodí, méně populace stárne, nebude to lepší.

Jana Maláčová,
Hned se k tomu vrátím. Víte co, paní redaktorko, vy furt jenom vlastně uvažujete v tom, že důchody se mají financovat jenom ze zdanění práce, vlastně jako oprosťte se od toho a pojďme si říct, protože demografický vývoj je neúprosný, pojďme sehnat peníze jinde, protože největší produkční vlastně faktory jsou dneska kapitál, informace, tam je nejvíce zdrojů, proto sektorové daně, proto, podívejte se, banky, ty měly zase rekordní žně minulý rok, 100 miliard.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
To je zdanění korporací, sektorové…

Jana Maláčová,
Který z naší země odtéká tak, aby lidé, kteří celý život pracovali, budovali tuhle ekonomiku, podílejí se na hospodářském růstu, tak aby měli trochu pocit, že stát myslí i na ně, že vlastně tahle země je i pro pracující lidi, pro ty normální, nad kterými pravděpodobně tahle vláda ohrnuje nos.

moderátorka
——————–
Děkuju. Možná nechám reagovat paní Decroix, potom paní Kovářová, toto je klasický střet levice a pravice.

Eva Decroix,
Tak já jsem zamáčkla slzu, na koho všechny budeme myslet. Je to přesně tak, jak říkám. Shrnu to, co vy nám říkáte. Důchodovou reformu vlastně není potřeba dělat, protože to, že se mění demografická křivka, my potřebujeme více…
..protože nesmíme zdaňovat jenom ty, co pracují, tak zdaníme úplně všechno ostatní a teprve až potom zdaníme úplně všechno, tak budeme mít hodně peněz v tom důchodovém systému a tím pádem nemusíme dělat žádnou pořádnou reformu.

Jana Maláčová,
Proč se o tom nechcete bavit seriózně?

Eva Decroix,
A tak je to vlastně s vámi od začátku.

Jana Maláčová,
Proč se o tom nechcete bavit seriózně?

Eva Decroix,
Stále… Buď je to plytká diskuze, protože proč bychom se bavili, kde na to vezmeme, anebo jediné řešení, které přichází, chybí zdroje, pojďme ještě něco zdanit.

Jana Maláčová,
Řešení ODS je poslat lidi na dávky, řešení ODS je poslat lidi na dávky.

Eva Decroix,
Vzít v potaz realitu, společenskou realitu, demografickou…

Jana Maláčová,
Posíláte lidem dávky. Vláda ODS.

Eva Decroix,
Zajistit udržitelnost toho systému tak, aby ti, co pracují, aby opravdu dostali tu mzdu, kterou si zaslouží, protože když budou všichni pracovat, tak ta ekonomika bude fungovat. Co jste udělala vy, že jste před Vánocema takhle rozdala 5 000 Kč důchodcům a řešilo se to X let poté, protože pokud vy mluvíte o hospodářském růstu, tak tím jste způsobila pouze jednu z nejvyšších inflací, která se až letos konečně podařila vrátit nazpátek.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Tak poslední reakce paní Maláčové, kdy pořádáme tento duel mezi Socdem a ODS…

Eva Decroix,
Není žádná reforma…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
…a potom se dostanu k paní Kovářové, i k panu Juchelkovi. Paní Maláčová, prosím.

Jana Maláčová,
Každé malé dítě ví, že ta inflace byla zisková a zejména importovaná. Ale to vy asi nemůžete tušit, protože vy máte neustále pocit, že když lidé trošku si vydělají, tak to znamená způsobení katastrofy v národní ekonomice. Skutečně vaše výsledky mluví za sebe, nemáme hospodářsky růst, rekordní pokles reálných mezd a neustále budete ostatní poučovat. Tahle země má být pro lidi. Neříkejte, že prostě ždímat lidi, držet je pod krkem a vysmívat se jim, je ten správný recept. Není to ten správný recept.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Děkuju mnohokrát, dámy. Paní Kovářová, odpověděla na to paní místopředsedkyně Decroix, jak se zachová k tomu pozměňovacímu návrhu, který je velmi citlivý, je to redukce náročných profesí, tedy lidí, kteří by mohli odcházet do předčasné penze bez sankcí, je to přes 100 000 lidí, vy pro to ruku zvednete?

Věra Kovářová,
My máme s tím, co předložila ODS a TOP 09 samozřejmě problém, nejsme s tím úplně konformní, ale jsme ochotni, a také byla vytvořena pracovní skupina se bavit o tom, že zaměstnavatelé by se právě v té třetí skupině podíleli na přispění do spoření, penzijního spoření s tím, že by se umožnilo lidem potom odejít do toho předdůchodu, a to si myslím, že je svým způsobem řešení, o kterém…

moderátorka
——————–
A to už tam nestihnete legislativně dodat, čili to bude jakýsi slib, příslib věcí budoucích, ale…

Věra Kovářová,
Musí to být garantováno tak, že skutečně ta legislativní úprava bude provedena, protože to nejde provést momentálně v této…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Stihne to tahle ještě vláda?

Věra Kovářová,
Já myslím, že pokud se vláda dohodne, že určitě stihneme. A myslím si, že to je i způsob, na který by mohla opozice kývnout, to znamená příspěvek zaměstnavatelů do penzijního připojištění takovým způsobem, aby poté mohli lidé odcházet do…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Čili i STAN s tím má problém. Ona to je trošku…

Věra Kovářová,
Je to tak, ale já myslím, že jasně bylo řečeno na všech tiskových konferencích všech koaličních klubů, že tato diskuze ještě bude, bude probíhat. Já jenom musím zopakovat jednu věc, na které bychom se jasně měli shodnout, že to naše opatření, které by mělo být schváleno, znamená, že v roce 2050 nebude schodek důchodového účtu 300 miliard, ale pouze 1 % 88 miliard, a toto si myslím, že je velmi důležité, protože uvědomme si, že již dnes si půjčujeme na každý pátý až šestý důchod, dnes máme na jednoho důchodce tři pracující a za těch 30 let bude to 1,5 pracujícího na jednoho důchodce, to znamená, to je důležité, že na to musíme reagovat a že bychom se měli shodnout, že to je opravdu velký problém. A jestliže tady vy říkáte, zlevňujeme, zlevňujeme bydlení, vy říkáte, potřebujeme hospodářský růst a zvýšit porodnost. A já musím konstatovat, že pokud se zvýší hospodářský růst, tak to přece by měl být úkol každé vlády v každém období bez ohledu na to, jakým způsobem se bude pracovat s důchody, ale uvědomme si, jestliže budou vyšší, jestliže bude vyšší hospodářský růst, budou vyšší platy, budou i vyšší důchody a vyšší valorizace, to znamená, že na to opravdu nelze stavět důchodovou…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pane Juchelko, promiňte, já tu debatu, s dovolením, posunout. Ať se tady netočíme v kruhu, jenom ať nereagujete na ty jednotlivé výtky. Zazněl tady od paní Maláčové plán, jak by si Sociální demokracie představovala řešit důchody. Vy jste to slyšel, korporátní daně, sektorové daně, zkusme po roce 2018, pokud by vaše hnutí a Sociální demokracie spolu vládly, tak by to pro vás bylo přípustné…

Aleš Juchelka,
Já nejsem po zvyšování daní, já jsem pro to, abychom tady třeba zamávali, což tady nezaznělo, s šedou ekonomikou, EET, které se zrušilo, tak bylo jenom začátkem toho boje s šedou ekonomikou. Viděli jsme to všude na karlovarském festivalu, když to vládní koalice zrušila, jak všude jako houby po dešti…

Eva Decroix,
A kolik těch peněz máte spočítáno?

Aleš Juchelka,
A já bych poprosil, paní Decroix, protože vedle toho nálepkování je také neslušné skákat někomu do řeči, tak jsme viděli jako houby po dešti začaly růst cedulky Cash only. Dále jsme ekonomika, která opravdu generuje nízké mzdy. Nízké mzdy, znamená nízké odvody. My s demografií samozřejmě, protože důchody nejsou jenom politický problém, jsou celospolečenský problém, nějakým způsobem musíme samozřejmě pohnout tím, že budeme prosazovat více opatření v rámci prorodinné politiky. Já jsem Husákovo dítě, v sedmdesátých letech se v tom největším peaku narodilo 194 dětí v jednom roce, v tomto roce se pravděpodobně narodí pod 74 000, což je skoro více než dvakrát, dvakrát méně. Takže těch opatření je skutečně několik a je to celý mix, protože my nemůžeme spoléhat jenom na to, že budeme tady říkat a strašit lidi, že musí být vyrovnaný důchodový účet, to prostě není pravda. Tady to strašení už dosáhlo až prostě takových, takových enormních kvalit, že mladí lidé mají strach z toho, že nebude na jejich důchody a ta starší generace má strach z toho, že někomu ukrajuje z těch budoucích generací finance. A taky mě prostě opravdu paní Decroix jako tady vytáčí, protože ta se tady tváří jako pravicová politička, ale svými hlasy uzákonila navyšování daní v rámci konsolidačního balíčku, navyšování odvodů, které od příštího roku budou drtit rozpočty osob samostatně výdělečně činných. No, a u paní Kovářové, tak tady je vidět, že pravděpodobně oni vyměnili ten pozměňovací návrh pana Bendy a pana Jakoba za debatní kroužek o tom, jak by to možná mohlo vypadat, protože do konce volebního období nejsme schopni se vším vnějším, vnitřním připomínkovým řízením, prvním, druhým čtením, Senátem, panem prezidentem, a tak dále, ten třetí pilíř, ten třetí pilíř otevřít, když ještě ani neznáme jeho parametry, protože to není prodiskutované…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
A já tu debatu ještě posunu, uvidíme příští týden, jak to dopadne při tom hlasování i s tím pozměňovacím návrhem na redukci profesí. Pane Juchelko, já ještě ale zůstanu u vás. Říká se, že když se strany shodnou na daních, shodnou se na všem a mohou spolu vládnout, paní Maláčová říká, že by chtěli vyšší daně i z hlediska, z hlediska důchodů. Dovedete si představit vládu se Sociální demokracií?

Aleš Juchelka,
Já si nedokážu představit sektorovou daň samozřejmě, ale dokážu si představit samozřejmě vládnutí, které se dělá až po volbách s každou ze stran, která by se dostala do Poslanecké sněmovny. Nevíme, zdali prostě tam zpátky dostanou tato vládní koalice zpátky komunisty, se kterými já osobně mám velký problém a my jsme je v tom minulém volebním období naštěstí z Poslanecké sněmovny vyprovodili a tato vláda dělá jenom všechno pro to, aby tady tuto…

moderátorka
——————–
Vláda se Socdem ano, ale se Stačilo, respektive s KSČM Kateřiny Konečné…

Aleš Juchelka,
My jsme spolu zažili vládu s ČSSD, s KDU-ČSL, s menšinovou vládou, protože samozřejmě tady tyto strany, které samy o sobě říkají, jak jsou strašně demokratické, tak samozřejmě po těch volbách, které demokratické jsou, tak nejsou schopni prostě demokraticky nějakým způsobem uvažovat a začnou okamžitě se bránit čemukoliv, co by mohlo…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Počkejte, ta pozice ke komunistům, oni podporovali menšinovou vládu…

Aleš Juchelka,
To prostě nebylo možné, protože jsme byli vhnáni tady do tohoto způsobu vládnutí, protože ani jedna ze stran, která se dostala do Poslanecké sněmovny, tak nechtěla předčasné volby, na to nesehnala dostatek hlasů, nechtěla samozřejmě, a my jsme nechtěli ani žádnou vládu odborníků Miloše Zemana, protože ten by si tu vládu expertů tam samozřejmě mohl nastolit, byli, samozřejmě by řekl sraby v tom, že nedokázali udělat tu vládu společně s námi, proto nás vehnali do menšinové vlády s podporou komunistů a jiná varianta, varianta nebyla a bohužel umožnili prostě tomu, aby mohla do vlády nějakým způsobem mluvit a jak říká náš předseda, tu vládu i vydírat.

moderátorka
——————–
Tak děkuju.

Eva Decroix,
To bych možná jenom vyprostila ty vulgarity, jsme přece jenom v přímém vysílání.

Aleš Juchelka,
Promiňte, já jsem nevěděl, jak vám označit synonymem slovo srab, nedostatek odvahy, zbabělci.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Děkuju, děkuju mnohokrát. Paní Maláčová, kdy vy ohlásíte nějakou vaši volební strategii, jestli s koalicí, jestli koalice Stačilo!, jestli to bude jeden volební subjekt, jestli to bude volební koalice, nebo jestli bude Socdem kandidovat sama.

Jana Maláčová,
Hned vám to řeknu, ale vyjádřím se ještě k těm daním. Skutečně je opravdu důležité zdůraznit, že Sociální demokracie nikdy nebude zvyšovat daně pracujícím lidem, jak to udělá tahle vláda, nikdy nebudeme zvyšovat daně ani odvody malým a drobným živnostníkům, jak to udělala tahle vláda. A chceme, aby malým a středním firmám se naopak daně snížily. Ještě jednou, důležité je se podívat na velké nadnárodní korporace, daně v podstatě v Česku neplatí zejména banky, mají rekordní zisky, bez ohledu na to, jak špatně se ekonomice daří, a další oblasti, jako telekomunikace a tak dále, to znamená, my nikdy nepůjdeme proti lidem, protože lidé v téhle zemi, zejména kvůli ODS, jsou zdanění už moc.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Tak k vaší volební strategii, k mé otázce, prosím, budete s Kateřinou Konečnou sestavovat kandidátku, jak bude vypadat, jaká bude ta, jaká bude ta forma, ta struktura?

Jana Maláčová,
Já jsem sociální demokratům slíbila, že svou volební strategii představím dopodrobna v lednu a jakmile jí představím vlastně kolegům, kolegyním ze Sociální demokracie, tak jí ráda představím například i tady.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Vládu s hnutím ANO si dovedete představit po zkušenostech, vy jí máte, vy jí máte přímou osobní, dovedete si to znovu představit?

Jana Maláčová,
Já vždycky se musím zasmát, děkuju za důvěru, protože to už je otázka, když se mě všichni ptají na sestavování vlády, tak už předpokládám, že…

moderátorka
——————–
Protože mám pocit, že voliči by rádi věděli, jak by to vypadalo, protože náš stranický systém všechno směřuje ke koaličním vládám, tak nás zajímá, s kým byste si to dovedli představit. Chcete do sněmovny, chcete do vlády, jak jsme slyšeli, tak s kým?

Jana Maláčová,
Já myslím, že důležité je v tuhle chvíli dostat se do Poslanecké sněmovny, pak se můžeme bavit o sestavování vlády. A já se k sestavování vlády vyjádřím, až budeme mít třikrát po sobě 8 % ve volebních průzkumech, tak potom si myslím, že to bude adekvátní vlastně už začít stavět vzdušné zámky.

moderátorka
——————–
My další předvolební průzkum budeme mít za 14 dní, tak uvidíme, jak to tam dopadne. Paní Decroix, koalice SPOLU podepsala memorandum, chcete jít spolu do voleb v roce 2025, jak silné riziko, jak ho vnímáte, že byste se nedokázali dohodnout na sestavování kandidátek na poměru lídrů v kandidátkách a počtu zástupců jednotlivých stran ODS, KDU, TOP 09 na nich.

Eva Decroix,
Malinko šířeji odpovím. Pokud my uzavíráme a deklarujeme dopředu před volbami nějaké memorandum, to znamená, říkáme jasně našim voličům, tohle to jsou naši partneři, s nimi se budeme bavit, s nimi chceme nadále pro tuto zemi a dělat něco pro její budoucnost. A na druhé straně tady máme někoho, kdo kandiduje, jednoznačně říká, chci to udělat jako ve Francii, vezmu všechno, co je levicové, včetně komunistů, a pak tady říká v televizi, no, já nevím, já si to ještě rozmyslím. Já myslím, že voliči si v tom mohou udělat poměrně jednoznačné. Já myslím, že ta situace je čitelná. Na jedné straně tady máme koalici SPOLU, nevím, jestli PirStan nebo STAN, kteří jsou schopni dopředu říci voličům, my jdeme touto cestou, budeme mluvit s těmito partnery a ano, budeme s nimi hledat nějaký společný kompromis, jestli tam budou 3-4, nebo kolik lídrů, já si opravdu myslím, že vlastně jako není to nejmenší. A dokonce si myslím, že ta čtyřletá spolupráce nyní v rámci SPOLU ukázala, že jsme schopni se bavit na vysoké, férové a kvalitní úrovni. A na straně druhé ten volič bude mít situaci, kdy pan předseda Babiš říká, že komunisti nejsou komunisti, protože už asi se to přejmenovalo a vlastně nevadí, vy říkáte, že s komunisty nikdy, vy říkáte, že si to ještě rozmyslíte a pak to předložíte, a to si myslím, že to je nyní tak, jak se bude skládat…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Vy tedy schvalujete a reprodukujete to, co to říkali tady kolegové u stolu…

Aleš Juchelka,
Vy musíte interpretovat naše řeči.

moderátorka
——————–
Mě zajímá ten systém skládání kandidátek. Já chápu, že říkáte, že je to to nejmenší, ale není, prostě strany chtějí mít své poslance v Poslanecké sněmovně, bude tam tlak, bude tam tlak od lidovců, bude tam tlak od TOP 09, ty předvolební průzkumy…

Eva Decroix,
Standardní jednání…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
A ty průzkumy mluví jasně, lidovci jsou kolem 2 %, TOP 09 klesá, ODS, má to majoritní postavení, tak mě zajímá, jestli je udržitelné, aby TOPka a lidovci měli po 3 volebních lídrech, jestli ten model je zopakovatelný, vůbec přijatelný pro ODS?

Eva Decroix,
Nejdůležitější je, že jdeme SPOLU. Já osobně si myslím, že jestli budeme mít lídry tam nebo tam, je předně diskuze, kterou si musí vyjasnit, vyjasnit nejužší vedení těchto stran, ale to není to, na čem stojí budoucnost, ani těch voleb, ani budoucnost této země. Tady je nejdůležitější, stejně pro toho voliče je nejdůležitější to, že je tam ta jasná kompatibilita, jednoznačně čitelná hodnotová politika. A jestli bude na jedničce kteréhokoliv regionu ten nebo ten, tak ten volič je schopen vědět, koho volí, protože věříme, že samozřejmě za jednotlivé regiony se nedostanou jenom ti lídři, ale dostane se za jednotlivé regiony i víc těch poslanců. A u nás je to přeci o té spolupráci, než o tom, že bychom každý potřebovali z toho nějakým způsobem něco urvat pro sebe.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Uvidíme, jak bude ta diskuze probíhat, děkuju mnohokrát, paní Decroix. Paní místopředsedkyně Kovářová, jaká bude teď koexistence ve vládě STANu a SPOLU, mířím k tomu, bude rok do voleb, dočkáme se dalších videí z šatny a vymezování se hnutí STAN proti vládě, proti ODS?

Věra Kovářová,
Já jsem nikdy nevnímala naše videa vymezování se proti ODS.

moderátorka
——————–
Vláda to tak vnímala, udělalo trochu zlé krve v té době…

Věra Kovářová,
Já myslím, že si to pánové Rakušan a Fiala vyříkali v tom pozitivním slova smyslu. Z šatny se možná nedočkáte, ale dočkáte se kampaně, která bude směřovat na mladé voliče, na mladé lidi s cílem získat je, aby měli zájem o politiku…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Čili si hlasitě řeknete o voliče Pirátů?

Věra Kovářová,
Ano, a nejen Pirátů. Myslím, že to je tak správné a že cílíme správným směrem. A na druhou stranu je také pravdou, že chceme zvýšit zájem mladých lidí o politiku, o veřejné dění, a to myslím, že je velmi dobrý krok.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Hodnotová politika, paní Decroix, to něco naznačila ta tisková konference při podepisování memoranda…

Eva Decroix, 1. místopředsedkyně poslaneckého klubu, místopředsedkyně strany /ODS/
——————–
No, tak já hlavně věřím, že hodnotovou politiku jsme ukázali za poslední 4 roky.

moderátorka
——————–
Bude to stačit vašim voličům, kteří, viděli jsme to i ve volbách do krajů, kteří v některých regionech, vašich regionech nepřišli volit, byl to zdvižený prst, bude jim to stačit, máme sice výhrady, ale dáme vám to, protože se budeme bát Andreje Babiše, komunistů, SPD.

Eva Decroix,
Počkejte, to ale potom záleží, co nazýváte hodnotovou politiku. V našem pojetí hodnotová politika není o nějakých prázdných deklaracích a frázích, ale o tom, že jsme jako první vláda byli schopni naplnit 2 % na obranu, byli jsme schopni posílit bezpečnost této země…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Třeba tady /nesrozumitelné/, diváci ho viděli, SPOLU zářné, sdílí to TOP 09 jako značku SPOLU. Spolu, bude to hezké.

Eva Decroix,
Já jsem váš obrázek neviděla, ale já nevidím nejmenší…

moderátorka
——————–
To není můj obrázek, ale TOP 09 a koalice SPOLU…

Eva Decroix,
…nejmenší důvod, proč bych se měla v kterémkoliv okamžiku vzdávat sousloví hodnotová politika, protože v okamžiku, kdy přestaneme říkat, že my všichni, kteří do politiky jdeme, zastáváme nějaké hodnoty a jsme ochotni se za ně prát a bojovat za ně, protože s těmi hodnotami souvisí budoucnost této země. A pro mě je to odpovědnost, vzájemný respekt, tolerance, ale je to třeba i jednoznačné zakotvení na Západ, tak to je pro mě, to nikdy nesmí být nic negativního. Hodnotová politika je přece esencí samotné politiky, protože pokud tohle to začneme kritizovat a můžeme kreslit kterékoliv obrázky a politická satira a karikatura vždycky k tomu patří, ale pokud řekneme, že hodnotová politika nestačí, ano, ona nestačí, pokud jsou to pouze prázdné fráze, ale naše hodnotová politika za ty 4 roky je právě doplněná tím, za co nás mimochodem často opozice kritizuje, těmi konkrétními reformami, ať už je to důchodová reforma, ať už je to konsolidační balíček, ať už je to obrana, ať už je to bezpečnost, ať už je to ten respekt v zahraničí, ať už je to nezávislost na Rusku a vedle hodnotové politiky není nic jiného než tohle to prázdné populistické…

moderátorka
——————–
Reakce pana Juchelky, potom paní Maláčová, oni se chystali přeskočit stůl. Děkuju mnohokrát.

Aleš Juchelka,
Pokud se prohlašuji, pokud se jenom neprohlašuji za demokrata, ale skutečně jím jsem, tak podobné obrázky nálepkování prostě do té hodnotové politiky nepatří. Pro mě je to skutečně, pro mě je základem samozřejmě demokracie, svoboda slova, prosperita, včetně tedy tohoto nenálepkování, je to pragmatická politika, která myslí na občany a jejich zájmy, je to sociální smír, podpora svobodného podnikání. Je to, já nevím, respekt k dědictví našich předků, to jsou všechno mé hodnoty v politice, které já samozřejmě chci a které hnutí ANO taktéž, ale ve své praktické politice dělá, mnoho těch hodnot, o kterých tady mluví paní Decroix, ta vláda jednoduše prostě porušila..

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Bude takto vypadat kampaň, promiňte, bude takto vypadat kampaň, kterou, něco už naznačil premiér Fiala a další předsedové při podpisu toho memoranda, jak…

Aleš Juchelka,
Pokud takhle bude vypadat kampaň, tak s žádnými hodnotami, o kterých tady mluví paní Decroix, to prostě společného nemá, teoreticky tady paní Decroix může o hodnotách mluvit jakkoliv, ale prakticky to vypadá tak, jak jste vy ukázali na tom obrázku.

Eva Decroix,
Možná, promiňte, jenom jednu věc, teď jsem se podívala na ten obrázek, ale to, prosím, není ani satira, ani karikatura, to je jako čistý fakt. A já mám jednu jedinou námitku, mně tam jenom chybí paní Maláčová. A je to jasný…

Aleš Juchelka,
Takže pokud toto je čistý fakt…

Eva Decroix,
Toto je přesně ta volba, před kterou stojí volič. Vždyť vy se tím, tou orbanizací, nějak jako za ní neskrýváte, vždyť to je ohromný idol vašeho pana předsedy.

Aleš Juchelka,
Takže já jsem na začátku tady předeslal, že tady nechci samozřejmě zabřednout do žádných nálepek, bohužel paní Decroix si to nemůže odpustit, protože tady toto je, ani ne nálepka, toto je prachobyčejná lež.

Jana Maláčová,
Já myslím, že na paní Decroix a na tu etudu by otec zakladatel ODS řekl, že to jsou falešná a prázdná slovíčka, ale já jsem praktická žena. Já si myslím, že by ODS velmi slušelo, aby začala řešit životní úroveň obyvatel, hospodářský růst, vůbec rozvoj ekonomiky. To, že tahle vláda posílá lidi na dávky, místo toho, aby se uživili z výplaty, to, že tahle vláda neumí šetřit, extrémně nás zadlužuje, osekali důchody, zvedli daně a stejně neumí konsolidovat veřejné finance…

Eva Decroix,
Paní kolegyně, nechcete spíš říkat, co /souzvuk hlasů/ vy, než to, co máme dělat my…

Jana Maláčová,
Porušili úplně veškeré sliby…

moderátorka
——————–
Paní Decroix, prosím, nechte to na mě. A od paní Decroix, že stejně to slibovala svým straníkům na sjezdu, byla tam nějaká vize, utvoření levicové široké koalice, teď vlastně váháte, protože víte, jakou reakci to vzbudilo a víte, že i vaši voliči, někteří mohou být velmi citliví na spolupráci s KSČM.

Jana Maláčová,
Jak jste přišla na to, že váhám? Já jsem řekla, několik měsíců se budu soustředit na konsolidaci strany, to dělám a v lednu představím politickou strategii. Naopak, já jdu úplně přesně podle plánu.

Eva Decroix,
Já jenom…

moderátorka
——————–
Bude nová dvojka Kateřina Konečná a Jana Maláčová?

Jana Maláčová,
To zajímá úplně každého, ale v tuhle chvíli…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
A vy se divíte.

Jana Maláčová,
Já vím, že to vzbuzuje spoustu obav, zejména u našich politických konkurentů, že to, že by se tady mohla dělat politika, která prospívá ekonomice a prospívá lidem, že se lidé by mohli ze své výplaty uživit, že vás to děsí. V lednu představím politickou strategii a skutečně já chci dělat politiku, která pomůže lidem.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
My ty otázky samozřejmě klademe, protože se jedná o zásadní bezpečnostní a zahraniční otázky, ve kterých se s KSČM zásadně, zásadně odlišujete a chceme vědět, jestli je to sloučitelné?

Jana Maláčová,
My hledáme programové průniky, my hledáme programové průniky a v tuhle chvíli ekonomika, domácí politika, domácí politika musí mít přednost před zahraniční…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
To pro vás není důležité, zahraniční politika, bezpečnostní otázky, ukotvení v NATO, atd.?

Jana Maláčová,
Říkám to vždycky všude, každý, kdo se mě zeptá, v NATO jsme a budeme, my budeme dělat levicovou koalici s takovými subjekty, které nezpochybňují členství ČR v EU a chceme řešit ekonomiku, životní úroveň lidí, chceme dát do pořádku zdravotnictví, chceme, aby vzdělanost byla zase…

moderátorka
——————–
Ráda bych se ptala dál, ale z časových důvodů…

Eva Decroix,
Vy se nebojíte jít do koalice s prokremelskou KSČM. A to si myslím, že je zcela zásadní pro všechny voliče. A protože vy nejste ochotná to pojmenovat jednoznačně, tak velmi umně odpovídáte něco o NATO. Ale já si myslím, že každý, vy jste použila slovo každé malé dítě, tak…

Jana Maláčová,
/Nesrozumitelné/ tuhle zemi.

Eva Decroix,
To, jakým způsobem…

Eva Decroix,
…KSČM kouká do Moskvy, vy právě likvidujete tradiční…

Aleš Juchelka,
To vypadá, že jsem byl jediný pragmatický tady jako…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Děkuju mnohokrát. Věra Kovářová, Eva Decroix, Jana Maláčová, Aleš Juchelka. Dámy a pane, děkuju, že jste byli hosty Partie.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.