Partie o důchodovém reformě: Danuše Nerudová (STAN), Tomio Okamura (SPD), Jan Jakob (TOP 09), Jakub Michálek (Piráti)  

Danuše Nerudová

CNN Prima News – Partie II


dovolte, abych přivítala hosty široké politické diskuze, paní Danuše Nerudová, europoslankyně z hnutí STAN. Dobrý den.
Pan Jan Jakob, předseda poslaneckého klubu TOP 09. Dobrý den.
A po mé levé straně pan Tomio Okamura, předseda hnutí SPD a poslanec ve sněmovně, předseda petičního výboru. Dobrý den.
A pan Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátské strany. Dobrý den.
Já děkuju, že jste to pozvání o prodlouženém víkendu přijali, já si toho vážím.
——
Jan Jakob, předseda poslaneckého klubu /TOP 09/
——————–
důchodová reforma, aby byla opravdu reformou, musí dávat smysl. Už v příštím roce bude víc jak třetina výdajů státního rozpočtu určena na důchody. V roce 2050 už by bylo saldo toho důchodového účtu zhruba 500 miliard korun, aby důchodová reforma měla smysl a ty úpravy, které to rozvolnění drobné, které nám dává smysl, tak to obsahuje jednak to nižší tempo nárůstu věku odchodu do důchodu, zastropování toho věku a zároveň tady ten náš pozměňovací návrh, aby se zúžil ten okruh lidí, kteří mají nárok na nekrácený předčasný důchod, aby to mělo ekonomicky smysl, tak je potřeba, aby to byl takto celkový balík.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Říkáte, že to byl koaliční návrh, teď slyšíme poslance lidové strany, který říkají, nepodpoříme to, vy v TOP 09 říkáte, když to tam, když to tam nebude, takto také nepodpoříme, co to je za koaliční návrh, který má potenciál potopit celou důchodovou reformu, jak vy říkáte.

Jan Jakob, předseda poslaneckého klubu /TOP 09/
——————–
Může mít, ale tady byla jasná dohoda, byla jasná dohoda nejvyšších představitelů stran na těchto třech úpravách navrhované nové vlády.

moderátorka
——————–
Já tomu, promiňte, pořád nerozumím. Lidovci říkají chceme to, hnutí STAN s velkými výhradami.

Jan Jakob,
Jako pro rozpočtově odpovědnou stranu pro TOP 09, pokud tam ten pozměňovací návrh nebude, tak celý ten proces, celá ta anabáze, to, aby opravdu, abychom se v delším časovém horizontu dostali k udržitelnému důchodovému systému, tak to postrádá smysl.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Říkáte koaliční návrh, takže na tom byla shoda v pětikoalici, dnes ve čtyřkoalici, tak proč slyšíme tu kritiku a říká, říkají lidovci nepodpoříme, Piráti to také nechtějí podpořit.

Jan Jakob,
Já tomu rozumím, já samozřejmě si vážím všech lidí, kteří pracují zejména v těch těžkých, těžkých profesích, ale musíme si uvědomit i druhou stránku věci, jestli jim skutečně pomůže to, že tady v jednom balíku…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Promiňte, pane předsedo, vy mi odpovídáte na podstatu a ne na tu politickou dohodu.

Jan Jakob,
Já potřebuju vysvětlit tu podstatu, protože ta je důležitá kvůli…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
To hlavně vysvětlujte koaličním partnerům, kteří to teď nechtějí…

Jan Jakob,
Ale ono i ve veřejném prostoru jako se mnohá fakta nevědí. Ti zaměstnavatelé, jejichž zaměstnanců se to bude týkat, tak budou do toho důchodového systému, do důchodového pojištění odvádět o 5 % víc a mnozí z nich by potom třeba ty firmy zavřely. Je to lepší pro ty zaměstnance? Já se domnívám, že nikoliv. A notabene druhý aspekt, je potřeba, aby lidé celý život trávili v takto rizikových profesích? Není lepší, aby i zaměstnavatelé se podíleli na tom, aby v těch nejhorších provozech byli jenom…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Já jenom podotýkám, že jste mi, neodpověděl jste mi na tom, jak jste to měli předjednáno v koalici, co to je, ale jste tady čtyři. Já se to pokusím posunout dál, paní Nerudová, mnoho měsíců se o těch změnách, vláda tomu říká reforma, opozice tomu říká parametrické změny, tvrdě se o tom diskutovalo, pak tam přistál takto zásadní pozměňovací návrh a vidíme toto. Je to tam v pořádku, má to tam co dělat, redukce náročných profesí významně.

Danuše Nerudová, europoslankyně /STAN/
——————–
Já bohužel musím říct že toto je učebnicový příklad toho, jak se prostě politika nemá dělat, protože velmi dlouho se pracovalo na tom, aby se ty náročné profese vymezily, jsou nějaké objektivní ukazatele náročnosti toho povolání, na jejichž základě se ty profese vymezují, ať už je to fyzická námaha, ať je to teplo, ať je to prašnost, ať je to zima, to byly objektivně stanovené ukazatele a na základě toho objektivně zhodnoceno, že prostě lidé ve čtvrté a ve třetí kategorii nemohou pracovat tak dlouho, prostě nemohou pracovat až do 67 let věku. Jinými slovy, vy prostě říkáte, že brusič nebo slévač prostě nemá náročné povolání. Říkat, že tihle ti lidé nemají být zahrnuti v té skupině, je naprosté chucpe, protože byl jste se vůbec někdy podívat, jak pracuje brusič, v jakém provozu pracuje, jak trpí, jaká je tam prašnost. Nehledě na to, že ten váš návrh vlastně absolutně neřeší ani tu ekonomiku toho důchodového systému, a to proto, že když oni budou penalizováni za odchod do předčasného důchodu, tak budou prostě chodit do invalidního důchodu, takže ten problém, který teď máme v části starobní důchody, jenom takhle přelijeme do části invalidní důchody. Ty změny jsou poměrně komplexní a dávají smysl tak, jak jsou nastaveny jako celek. Přesně to, co se nemá dělat, učebnicové rozvrtávání poslance Bendy a váš, kteří neviděli ani z rychlíku ty profese. Řekněte zdravotní sestře, která pracuje a obrací ležící pacienty, že nemá náročné povolání, že může pracovat až do 67 let věku.

Jan Jakob,
Já musím reagovat…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pane předsedo, pane předsedo, počkejte, počkejte, jestli dovolíte.

Jan Jakob,
Padla tady velmi silná.

moderátorka
——————–
A ona budou padat dál, protože v tomto tady tématu budete jeden na tři, ale, promiňte, já se ještě zeptám paní Nerudové, dám prostor pánům z opozice a pak dám vám prostor, abyste reagoval, dostaneme se k tomu…

Jan Jakob,
Proti mně, abych měl mít právo reagovat.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Tak pojďte, ale prosím stručně. Pak se dostanu k dalším…

Jan Jakob,
Moje maminka byla zdravotní sestra. Vím, co to obnáší. Říkáte, že takhle se politika nemá dělat. Tak proč předseda STAN, za STAN vy jste europoslankyně, tuto dohodu odsouhlasil. Vy chcete, aby ti lidi dělali tu tvrdou práci celý život? Pojďme hledat cesty, aby celý život nemuseli…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Počkejte, ať si tady jenom nehádáte. Paní Nerudová, na tom sociálním výboru, zaznělo to v té reportáži, poslanci za hnutí STAN proti tomu ruku nezvedli, podpoří ten pozměňovací návrh a nevymezují se tak silně jako třeba lidovci. Vy byste jim doporučila, aby pro to hlasovali.

Danuše Nerudová, europoslankyně /STAN/
——————–
Já bych jim doporučila, aby se velmi výrazně proti tomuto vymezili a je to i postoj hnutí STAN, protože já znovu, protože já znovu opakuji, já znovu opakuji, já jsem byla, když se toto tvořilo v té minulé důchodové komisi, to dává opravdu smysl, pokud je to jako celek. A já strašně nerada vidím, že teď zase docházíme do situace, kdy se rozvrtává něco, co je naprosto objektivně stanoveno, že to je prostě náročné povolání, ti lidé v té kategorii, brusič někde ve sklárně nevydrží pracovat do 67 let.

moderátorka
——————–
A vaši poslanci to chtějí podpořit. Byl tady pan poslanec Letocha, místopředseda klubu, říká, že pro to hlasovat bude.

Danuše Nerudová,
Ono se to vyvíjí, ten názor není tak silný, jak ho tady prezentujete. Není.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Děkuju mnohokrát, děkuju mnohokrát. Já vám dám ještě prostor, pane Jakobe, protože opravdu tady pravděpodobně budete sám hájit ten návrh. Pane Michálku, já vás tady poprvé mám jako opozičního poslance z opozičních lavic ve sněmovně. Vy jste proti tomu návrhu, aby se profese náročné redukovaly. Pokud by to tam prošlo, byl by to důvod, abyste nepodpořili celou důchodovou reformu?

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu /Piráti/
——————–
My jsme jasně řekli, jak budeme postupovat. Věci, který jsme dohodli společně s vládou, když jsme v ní ještě byli, tak ty budeme podporovat a ty chceme dotáhnout do konce. A věci, kde vláda nějakým způsobem uhnula z toho, co jsme měli společně dohodnuté, tak ty podporovat nebudeme. Takže v tomto případě vláda oproti tomu návrhu, který jsme měli dohodnutý a který přišel do Poslanecké sněmovny, tak chce osekat nějakých těch 90–100 000 lidí, kteří chtějí odejít do předčasného důchodu, protože samozřejmě ty pravicové strany byly zmáčknuty ze strany zaměstnavatele.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
A byla tam koaliční dohoda…

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu /Piráti/
——————–
Těm zaměstnavatelům se nechce platit to pojistné, to je celá podstata toho problému.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Ale byla tam koaliční dohoda na tom pozměňovacím návrhu, který je takto zásadní, ony jsou dva zásadní, jeden stanovuje strop na 67 letech a druhý je tento.

Jakub Michálek,
To bylo nějaký koaliční jednání, kde někde na konci to někdo otevřel. My jsme řekli, že s tím nesouhlasíme, pak se to objevilo v zápise, že si to koalice dohodla, my jsme tentýž den ten zápis rozporovali a pak jsme byli z koalice vykopnuti, takže těžko se mi to hodnotí. Za nás to beru tak, že jsme se k ničemu takovému rozhodně nezavázali. Jak to mají koaliční strany ve vládě, to nevím a nechci jim do toho vstupovat, ale domnívám se, že nějaké dohody tam pravděpodobně učiněny byly, že za to asi dostaly nějaké jiné věci, které v tom návrhu zůstaly jako třeba výchovné ze strany lidovců a lidovci teď z té dohody zase zpátky vycouvali a je z toho úplný guláš. Za nás, za Piráty říkám, že my určitě to vykostění nepodpoříme. A naopak, pokud vláda setrvá na těch návrzích, které byly dohodnuty na vládě, tak my jsme připraveni podpořit důchodovou reformu. Velká část našeho klubu to podpoří.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Nechci vás chytat za slovo, už se to tady omlelo stokrát, ale premiér odvolal Ivana Bartoše a vy jste se potom odhlasovali, že od vlády odcházíte, jenom ke slovu vykoplo, ať jsme korektní. Pane Okamuro, návrh na redukci náročných profesí. Už jsme to tady probírali i s vašimi poslanci. Pro vás je to nepřijatelné.

Tomio Okamura, poslanec, předseda hnutí /SPD/
——————–
Tak hnutí SPD prosazuje, aby mohli jít do předčasných důchodů všichni pracovníci jak v té kategorii 4, tak i v té kategorii 3 v souladu s tím, co bylo navrženo, to znamená, dohromady je to celkem 120 000 lidí cirka. A tady je opravdu problém v tom, že my jsme byli na těch jednáních s ministrem práce sociálních věcí Jurečkou opakovaně. A vláda skutečně nepředložila žádnou analýzu ve smyslu, ve smyslu dopadů, protože není možné, aby lidé v náročných profesích, už to tady bylo řečeno, ať jsou to prostě různí seřizovači obráběcích strojů, skláři, v lesnictví, skladníci v mrazírnách, prostě tam jsou ty parametry té zátěže teplem, chladem, vibrace, fyzická zátěž, to jsou ty čtyři faktory, které byly vybrány z těch celkových 13 rizikových faktorů, tak oni prostě nemůžou pracovat, nejenom, že nemůžou pracovat do 65 let, ale už vůbec ne do 67 let tak, jak teďka navrhuje vláda zvýšení věku odchodu do důchodu. A my jsme žádali, aby ministerstvo předložilo analýzu, protože skutečně věk dožití ve zdraví v České republice je 62 let, to znamená, od té doby více se ti lidé, co pracují v manuálních profesích, tak budou odcházet ze zdravotních důvodů stejně, třeba na dlouhodobé nemocenské, do invalidních důchodů, do předčasných důchodů.

moderátorka
——————–
To říkala paní europoslankyně, že ten dopad bude ještě vyšší možná.

Tomio Okamura,
A ministr nepředložil, ani vláda analýzu, právě tu finanční analýzu těch jejich dopadů, jaké to bude mít finanční dopady, když ti lidé přece stejně nebudou moci pracovat a stejně stát se bude muset postarat, oproti tomu, že tady vláda říká, že tuhle tu skupinu číslo 3 vyjme z těch předčasných důchodů a ti lidé budou muset pracovat dál, proto je to, proto je to skutečně velice, řekl bych, neprofesionálně připravené. My jsme zásadně proti tomu pozměňovacímu návrhu ODS a TOP 09. My chceme, aby i v kategorii tři lidé mohli jít do nekrácených předčasných důchodů. A zároveň ještě jenom řeknu to, co říkal tady pan jako v úvodu, prosím vás, neříkejte nepravdy, že nebudou peníze na důchody. My jsme vám tady, neskákejte mi do řeči, my jsme vám předložili jasně krátkodobá opatření, která mimochodem byly diskutovány i na minulé důchodové komisi. Ekonom Jiří Šatava, který mimochodem pracuje na Vysoké škole ekonomické, dnes i na ministerstvu práce a sociálních věcí, vy jste měli bojovat proti daňovým nedoplatkům, stouply na 110 miliard korun. Vy máte ve vládním prohlášení, přijali jste náš návrh na to, že budete bojovat proti vyvádění dividend, nezdanění dividend České republiky. Vykašlali jste se na to, neudělali jste nic. Reforma zaměstnávání lidí v exekucích, sociolog Daniel Prokop, to by přineslo 12 miliard, máte to taky v prohlášení.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pane předsedo, už rozmělňujete téma v jiných detailech…

Tomio Okamura,
Neudělali jste nic pro to, abyste dostali ty peníze z té šedé ekonomiky a tam, kde nám to odchází, ty peníze…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
K tomu se dostaneme v rozpočtu.

Tomio Okamura,
Jediné, co jste udělali, je, že zvyšujete věk odchodu do důchodu a zvyšujete daně, tak nám tady nelžete. Neudělali jste nic.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Děkuju. Pane Jakobe, já jsem slíbila, že, počkejte, já se to, já se to trošičku budu snažit strukturalizovat. Paní Nerudová říká, je to rozvrtávání reformy a není ten návrh kompetentní, odborný a nesedí tam, je k tomu nějaká analýza, jak ji požaduje pan Okamura?

Jan Jakob,
Tak za prvé, mně to přijde velmi odvážné tohle říkat o představitelích vlastní, vlastní strany.

Danuše Nerudová, europoslankyně /STAN/
——————–
Po vás, že k tomu žádný návrh není a neexistuje, vy jste, vy jste podal s poslancem Bendou svůj návrh a k tomu neexistuje žádná dopadová studie.

Jan Jakob, předseda poslaneckého klubu /TOP 09/
——————–
Ale existuje. Ministerstvo práce a sociálních věcí, a pro mě je důležitá ta podstata, podstata…

Danuše Nerudová,
Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje čtvrtou a třetí kategorii. To není návrh.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Paní europoslankyně, pane předsedo, pane Jakobe, ta analýza tam zjevně není není, vám to nevadí, že takhle zasahujete do těch už předjednaných návrhů něčím takovým.

Jan Jakob,
Tak pokud by se ten okruh tak rozšířil, jak je v tom původním návrhu, může to tak zůstat, ale nemůžeme potom zmírňovat ty ostatní parametry, jako je ten postupný růst a nemůžeme si dovolit to zastropování, bohužel, takže jsou vlastně dvě varianty další možné, jak by to dopadlo ve sněmovně. Buď budou platit opravdu všechny ty tři parametry, na kterých se koalice domluvila, anebo bude platit původní verze. A mezitím se musíme rozhodnout tak, aby ten systém byl opravdu dlouhodobě udržitelný. A není pravda, co tady říká kolega Okamura. Už nyní na ten systém na důchody mimo důchodový účet doplácíme přes 70 miliard.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Promiňte, já vám dám potom všem prostor k reakci…

Jan Jakob,
Nyní jde na důchody ze státního rozpočtu třetina…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Počkejte, pane předsedo, já vám dám prostor, pane Okamuro, děkuju. Pane předsedo, počkejte, když jste slyšel předsedu pirátských poslanců, dnes opozičních, že říká, že to bylo nějaké politikaření dohody, které teď platí, neplatí a tak dál.

Jan Jakob,
Tak jestli koaliční jednání a jednání nejvyšších špiček koaličních stran říkáme politikaření, tak možná z úhlu pohledu nyní už opozičních Pirátů, tak to může být. Já jednání našich nejvyšších představitelů respektuju, ta dohoda tam byla uzavřena v rámci čtyřech koaličních stran zcela jednoznačně a to, že ten pozměňovací návrh bude podán, bylo potvrzeno i na jednání širší, i ta K12.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Počkejte, ještě poslední otázka, bez lidovců pro ten návrh nemáte většinu?

Jan Jakob,
Bez nás není většina.

moderátorka
——————–
Na to se chci ptát.

Danuše Nerudová,
Takže pracovníci ve třetí kategorii jsou rukojmí teda?

Jan Jakob, předseda poslaneckého klubu /TOP 09/
——————–
Nejsou rukojmí.

Danuše Nerudová, europoslankyně /STAN/
——————–
Tak vy to tak jako skládáte, že jsou vlastně rukojmí…

Jan Jakob,
Pojďme hledat systémové řešení tak, aby z dlouhodobého hlediska ti lidé nemuseli být v těch náročných profesích celou svojí kariéru, pojďme to podporovat, pojďme podporovat dohodu zaměstnavatelů s odbory, aby se na to myslelo i bez zásahu státu. A to, že mnozí jsou posuzováni individuálně, protože na každý organismus to samozřejmě má individuální dopad, tak to já si myslím, že je mnohem systémovější, než do těch kategorií nahnat širší okruh.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Děkuju. Bez lidovců nebude, zatím to vypadá, ten pozměňovací návrh, bez TOPky nebude celá reforma. Projde vůbec něco, paní Nerudová?

Danuše Nerudová, europoslankyně /STAN/
——————–
Já si myslím, že by skutečně bylo potřeba po dekádách nechat emoce za dveřmi a rozhodnout ve prospěch lidí. Já bych vás rada upozornila, že pokud se s tím něco neudělá, tak moje generace a generace mladší, prostě nebude na důchody. Tady zaznělo spoustu čísel, ale já bych je ráda uvedla na pravou míru. Příští rok v rozpočtu už se bude vynakládat 36,8 % HDP na důchody, to je velmi vysoká částka, pokud s tím nic neuděláme, tak nám bude v tom roce 2050, 2060 chybět až 5 % HDP, co skutečně může být až 400 miliard. Ten návrh tak, jak byl předložen komplexní, je nastaven tak, že v tom roce by chybělo jenom už 1,6 HDP. Takže se asi shodneme, že udržitelný je tady v tomto, tady v tomto, tady v tomto ohledu. Takže, a ještě bych chtěla vůbec na pravou míru jednu věc, která je zřejmě špatně komunikovaná a dochází ve veřejném prostoru k obrovským zkratkám, první generace, která by odcházela do důchodu v 67 letech, jsou lidé narození v roce 1989. Zvyšování věku odchodu do důchodu se netýká lidí narozených do roku 1966 včetně, od roku 1967 by rostl důchodový věk nebo věk odchodu do důchodu v průměru o měsíc za rok. Tak jenom ať víme, o čem tu hovoříme, že v 67 by poprvé šli lidé narození v roce 1989.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Děkuju. Pan Okamura, potom pan Michálek. Pane předsedo, zaznělo tady, že se prostě něco musí udělat, že to bude bolet, že to je nepopulární, ale prostě musí, protože jinak by Česko na ty důchody opravdu nemělo.

Tomio Okamura,
Určitě, důchodová, ta skutečná důchodová reforma je potřeba, ale toto přece není ta komplexní důchodová reforma. Já už jsem na to upozorňoval dlouhodobě, ty krátkodobé opatření, které mohou podle ekonomů ihned přinést do státní pokladny 100 miliard korun ročně, jsem tady v prvním vstupu už naznačil, zároveň jsme představili i dlouhodobé hledisko, shrnu to do pár vět, je to podpora rodin s dětmi, my potřebujeme mít více dětí, nastartovat porodnost, a to tam právě úplně chybí, proto to není reforma, ale jsou to jenom parametrické změny, jak z toho dlouhodobého hlediska, tak z toho krátkého hlediska. A právě ta podpora, aby byly třeba, aby byly třeba daňové zvýhodnění pro pracující rodiny s dětmi, státem garantované výhodné půjčky, aby měly dostupné bydlení, rozšiřování kapacit školek, škol, široká nabídka částečných pracovních úvazků…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Promiňte, pane předsedo, určitě toto, počkejte, promiňte, vy říkáte zvýšit porodnost, tady těmi opatřeními podle ekonomů, jsou to samozřejmě pozitivní…

Tomio Okamura,
V roce 2050 tady, slyšel jsem dobře, tak na to reaguju.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Ale podle ekonomů by to stejně nepomohlo, protože náběh toho dluhu by byl ještě strmější, více výdajů na školky, více výdajů na zdravotnictví a problém důchodového systému vyšší porodnost stejně neřeší.

Tomio Okamura, poslanec, předseda hnutí /SPD/
——————–
Tak to si myslím, že je tady několik dílčích věcí. Já tady mám asi pět stránek, představili jsme panu ministrovi, jsou to ty krátkodobá řešení, dlouhodobější řešení, v každém případě potřebujeme mít více lidí v produktivním věku, aby ten systém, ta příjmová stránka toho systému, průběžné financování důchodů bylo posíleno, to se tady neděje a tady je to skutečně jenom o zvyšování věku odchodu do důchodu, o potrestání lidí, kteří pracují celý život v náročných profesích, a je to také o snížení valorizace důchodů. Já bych tady jenom řekl jedno jediné číslo. Matematik, statistik Pavel Rusý provedl zajímavý propočet, že na základě toho vašeho, té vaší parametrické změny přijde průměrný pracující člověk narozený v roce 1972 s 3 dětmi, tak odvede stát, bude čerpat o 612 000 Kč méně za svůj život na důchodu a odvede ještě o 140 000 Kč více, protože se protáhne věk odchodu do důchodu. A navíc, vy jste připravili v rámci toho vašeho konsolidačního balíčku, už jste si to předpřipravili, o 44 000 Kč čistého ročně rodinu s dítětem do tří let. To znamená, tohle to je opravdu odporný. A já musím říci, my máme připravenou komplexní důchodovou reformu, nebudou to /nesrozumitelné/ parametrů, ale i posílení těchto stránek. Mimochodem, vy jste měli v programovém prohlášení, že uděláte agendu státní, že uděláte audit státní agendy, duplicitních agend a tam naleznete úspory. Nesplnili jste nic a jenom jste zvýšili daně, to znamená, je to blamáž a pouze zvyšujete…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pane předsedo Okamuro, děkuju mnohokrát. Pane Michálku, já to ještě vrátím k těm náročným profesím, o to se povede ve sněmovně velký boj, bude to předmětem velké diskuze ještě ve sněmovně. Zaznělo tady od pana Letochy, místopředsedu klubu poslaneckého ve STANu, že by se to mohlo kompenzovat vyššími odvody zaměstnavatelů do třetího pilíře, jakýsi slib. Dává vám to smysl, nebo nikoliv?

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu /Piráti/
——————–
Tak ono to původně skutečně bylo nastavené tak, že ty peníze, které nás budou stát předčasné důchody pro ty náročné profese, zaplatí ti zaměstnavatelé v tomtéž roce, čili bude to zase průběžný systém a díky této koncepci to nemělo vliv na tu velkou důchodovou reformu ve smyslu salda, čili je to oddělená záležitost, což je potřeba říct, aby se tady nesměšovaly dvě různé věci a v tom by se pak divák mohl ztratit, protože ta velká důchodová reforma, ta je o tom, jak vyřešit ty, v uvozovkách, 2 biliony korun, které před sebou tlačíme, které nás stojí nepříznivá demografie, že máme méně pracujících lidí a více seniorů.

moderátorka
——————–
Je toto velká důchodová reforma, když tady slyšíme od pana Okamury, od hnutí ANO, že to stejně žádná reforma není, že jsou to parametrické změny, které ten systém stejně nezachrání.

Jakub Michálek,
Jsou to parametrické změny, který ten systém potřebuje, protože si to zkrátka jinak nemůžeme dovolit, ale co já se domnívám, je, že bychom souběžně s touto změnou parametrů, které jsou nezbytné, protože se změnila demografie, to se zkrátka nedá zaplatit, pokud bychom pokračovali tak, jak je to teď, tak bychom nakonec skončili v Řecku, a to doufám, že tady nikdo nechce, protože tam museli potom snížit ty důchody o 30 %, protože tam přesně měli ty politiky, kteří jim říkali, udržujme to vysoké ty důchody, budeme si to vyplácet, bude to skvělý a pak přišel tvrdý náraz. Takže touto cestou určitě ne. Ale to, co by se tam mělo doplnit z našeho pohledu jako Pirátů, a my jsme to i publikovali v našem plánu Republika v pohybu, tak jsou fondy, které budou lidem vynášet ty peníze na penze, protože dneska lidé mají uloženo cca 600 miliard korun ve fondech, které jsou velmi konzervativní. A když se podíváte, jak to dělají ve Švédsku a v těch státech nebo v Singapuru, kde zkrátka ty penzijní fondy jdou nahoru, tak to nejsou fondy, které by byly takto konzervativní, které v zásadě stát využívá na to, aby si snižoval, kolik ho stojí obsluha státního dluhu. My chceme, aby tyto fondy měly možnost investovat do věcí, které jsou relativně konzervativní, ale pořád mají, pořád mají slušný výnos tak, aby to šlo nahoru, jako je třeba výstavba nájemních bytů, tam, kde ty byty dneska chybí.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Děkuju mnohokrát. Já přejdu, s dovolením, k rozpočtu a začnu u vás, pane Jakobe, rozpočet na příští rok, sněmovna ho projednala v tom prvním čtení, pak jsme ale slyšeli silnou výtku od poradce pana prezidenta, že by mu nedoporučil takto rozpočet podepsat, odvolával se také na stanovisko Národní rozpočtové rady, které vadily některé podle rady nereálné, nereálná čísla, byly tam nadhodnocené příjmy, podhodnocené výdaje, jedná se o těch 50 miliard, probíráme to tady několik týdnů. Jak silná jsou to pro vás slova od poradce prezidenta?

Jan Jakob,
Tak já myslím, že to je trošku zkratka mediální, když jsem, jste slova četl detailní, tak to bylo podmíněno dalším jednáním, vysvětlením od pana ministra financí a pana premiéra, takže já předpokládám, že samozřejmě přirozeně, tak jako při schvalování rozpočtu, tak ta jednání jak pan premiér, tak pan ministr financí s panem prezidentem povedou, takže já bych nerad, aby to byl, abychom se bavili o nějakých zkratkách a titulcích.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Národní rozpočtová rada, nadhodnocené příjmy z emisních povolenek o 10 miliard, musela by jedna stát 104 EUR, to prostě se asi dít nebude s největší pravděpodobností, rozpočtové výdaje na důchody podhodnoceny o 5–7 a nesoulad na tu podporu OZE, tam prostě není legislativní opora pro to, aby to stát nemusel měnit.

Jan Jakob,
Mě tyto věci, na které upozorňuje Národní rozpočtová rada, samozřejmě netěší. Samozřejmě se na to pana ministra financí ptáme, aniž bych to chtěl zlehčovat, tak když škrtneme všechny ty nuly, tak se bavíme o tom, že pan ministr financí musí, v uvozovkách, najít ve 20 000 stokorunu, což věřím, že zvládne, ale tím to nechci bagatelizovat. Samozřejmě, že je potřeba si ty věci vyjasnit mnohé…

moderátorka
——————–
Je to důležité hlavně proto, že ta konsolidace toho schodku je o zhruba 40 miliard a tady se bavíme o zhruba…

Jan Jakob,
Kvazi mandatorní výdaje nejsou řádně zahrnuty, zahrnuty v rozpočtu. Na druhou stranu třeba při projednávání zákona Lex OZE III, tak jsou podány pozměňovací návrhy, kterou nějakou část z toho mají řešit. Já pevně věřím, že dojde i k reformě od příštího školního roku, reformy regionálního školství, tedy financování nepedagogických zaměstnanců, což jako bývalý dlouholetý starosta vnímám jako posun správným směrem. Co je důležité z hlediska toho rozpočtu jako celku, tak je to, jak je konstruován, jak je konstruován do budoucna, abychom dál mohli pokračovat v konsolidaci veřejných financí, tak je potřeba nastartovat ekonomiku a z tohoto pohledu velmi pozitivně vnímám, že v rozpočtu jsou posílené investice na naprosto rekordní úroveň, že je o 8 % navýšen…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Děkuju mnohokrát, probíráme to tady už od konce srpna, pane předsedo, děkuju mnohokrát.

Jan Jakob,
A to jsou věci, které se nám…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Děkuju mnohokrát. Od STANu jsme slyšeli výtky, paní europoslankyně, ale nakonec rozpočet poslanci za STAN podpořili. Josef Bernard, předseda rozpočtového výboru, mluvil o rozumném kompromisu, že je to dobrý rozpočet, je dobrý, je založený na reálných číslech, zvlášť se znovu odvolávám na stanovisko Národní rozpočtové rady.

Danuše Nerudová,
Ale také hovořil o tom, že v druhém čtení určitě budeme chtít nějaké věci z toho rozpočtu vysvětlit. Víte, politika je o symbolech. A mě velmi mrzí, že skutečně to hodnocení Národní rozpočtové rady je tak kritické, protože každý ministr financí má tendenci někdy nadhodnocovat nebo nadhodnocovat příjmy nebo podhodnocovat výdaje. Nicméně tady já, když jsem si to sečetla, včetně toho OZE, tak mi skutečně vychází, že to je 36–38 miliard, to už není úplně nezanedbatelná částka, to je 0,5 % HDP. A jestliže prostě ten rozpočet v tomto ohledu není úplně jakoby reálný, když víme, že prostě v rozpočtu na OZE je 8 miliard a MPO říká, budeme potřebovat 30 miliard, tak v této kategorii skutečně není reálný, tak ty rozpočty mají odrážet reálnou situaci, účetnictví podnikatelů má odrážet reálnou situaci. A když podnikatelé mají neprůkazné účetnictví, tak dostanou pokutu, takže, protože je politika o symbolech, já bych si skutečně představovala, že i v tom prvním čtení ten rozpočet bude víc reálný, než je, ale musím tady dát zapravdu kolegovi, že jsem velmi ráda, že tam skutečně vidím navýšení investic, že to není spotřeba, je to investiční rozpočet, že je tam vidět jasně, když si to propočítáte přes všechny kapitoly, že dodržujeme 2 % HDP na obranu, že tam je navýšení pro vysoké školy 4 miliardy, je to o miliardu víc, než bylo v tom původním návrhu, toto všechno já kvituji, ale skutečně nějaká kultura sestavování rozpočtu tady dostala na frak. A já myslím, že je potřeba se vrátit skutečně k tomu, že budeme průkazně, průkazně uvádět příjmy a průkazně budeme do toho návrhu…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Čili pan Zbyněk Stanjura je podle vás neprůkazný.

Danuše Nerudová,
Já myslím, že to konstatovala Národní rozpočtová rada v té kritice, kdy jasně řekla, že ten deficit je nižší, než by ve skutečnosti byl.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Zvedla byste pro takový rozpočet ruku, pokud hypoteticky byste o tom měla právo hlasovat?

Danuše Nerudová, europoslankyně /STAN/
——————–
Já bych určitě hlasovala úplně stejně, jak hlasovali poslanci hnutí ANO, kteří tedy hlasovali tak, že v prvním čtení podpořili…

moderátorka
——————–
STAN.

Danuše Nerudová, europoslankyně /STAN/
——————–
Pardon, STAN, hnutí STAN, pardon, ale budou chtít samozřejmě vysvětlení těch kategorií, kde na ty jednotlivé kategorie vezmeme.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Tak děkuju mnohokrát. Pane Michálku, my jsme od Pirátů slyšeli při projednávání rozpočtu silnou kritiku. Říkali jste, že to jsou vylhaná čísla. Vy jste osobně mluvil o Potěmkinově vesnici. Proč jste takto silně nemluvili, když jste byli součástí vlády a ten rozpočet se chystal?

Jakub Michálek,
My jsme ten rozpočet nepodpořili na vládě, ani ve sněmovně, ani na vládě. A teď mi skoro vlastně přijde, že opozice je tady zbytečná, protože kolegové z vlády nebo zastupující vládní strany, tak si ho tady strhali sami a sami uznali, že ta čísla v něm jsou špatně nastavená. Nicméně ten rozdíl mezi námi je, že vy si jako jednotlivec nebo politická strana, která nemá ten rezort v gesci a nemá samostatné oddělení o 15 lidech, kteří by analyzovali realističnost odhadů v jiných rezortech, nemůžete zcela ověřit ta čísla v té oblasti. Takže mě trošku překvapuje, že třeba STAN, který, do jehož gesce spadají některé ty záležitosti třeba v MPO, tak možná některé ty věci si mohl připravit lépe a mohl to rozporovat a nechávat si…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
On to asi pan ministr, on to asi pan ministr dělal…

Danuše Nerudová,
Já se ho musím zastat, on to pan ministr rozporoval hned na začátku, že OZE bude stát 30 miliard.

moderátorka
——————–
On to rozporoval hned na začátku.

Jakub Michálek,
Ale stejně jste ten rozpočet schválili, takže vy jste ho schválili s tím, že ty čísla jsou tam blbě.

Danuše Nerudová, europoslankyně /STAN/
——————–
Protože tam byla spousta věcí, se kterými jsme souhlasili, od toho je potom to druhé čtení.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pane předsedo, nebylo celé vlastně chybné, že ten rozpočet se projednával v jakémsi utajení bez toho, že by se ukryly ty jednotlivé kapitoly, vedla se o tom ta debata přes celé léto, teď to tady máme nahuštěné a vidíme ty spory kolem rozpočtu.

Jakub Michálek,
Samozřejmě, že to bylo špatně. Já jsem to i kritizoval v rozhovorech, které jsem dával, když se to připravovalo.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Byli jste součástí vlády.

Jakub Michálek,
Byli jsme součástí vlády, měli jsme 4 poslance.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
A to bylo součástí toho konsolidačního balíčku, pan předseda to říká správně, že to bylo součástí konsolidačního balíčku.

Jan Jakob,
Hlasovali v konsolidačním balíčku.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
To, že se tento rozpočet projednává za jiných podmínek, že jsou tam posunuty…

Jakub Michálek,
To, že bude zveřejněn někdy o půlnoci. To, jakým způsobem k tomu pan ministr Stanjura přistupoval, že pan ministr rozeslal všem ministrům hausnumera, já jsem to slyšel od Ivana Bartoše, že dostali hausnumera a ministr Stanjura jim říkal, na to se vykašlete, to jsou jenom takový orientační čísla, to bude úplně jinak, jak si to domluvíte. A výsledkem je tohle. Takže my jsme pracovali v podmínkách, který já jsem přirovnával k minovému poli, nebyly to dobré podmínky, ale pojďme se bavit věcně o tom rozpočtu. Já jsem to skutečně nazval Potěmkinova vesnice, protože ta čísla tam nesedí, ale tak to už myslím, že jsme tady diskutovali, na tom jsme se shodli všichni.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Několik týdnů to tady probíráme tu kritiku…

Jakub Michálek,
My jsme navrhovali, aby se plnily více sliby vlády v oblasti odstranění té tzv. dotační ekonomiky, to znamená ty peníze na různé toastové linky, to tam bohužel pokračuje, my jsme navrhovali, aby se snížil…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Toastová linka je jenom symbol, prostě celá ekonomika česká je dotována velmi silně.

Jakub Michálek,
Tam se dotují věci typu, že firma programuje svůj e-shop…

Danuše Nerudová,
…to nebylo z národního rozpočtu, to bylo z evropských peněz. Určitě jste…

Jakub Michálek
To je hezký, že takhle přistupujete k národním penězům…

Danuše Nerudová,
Ne ne ne, ale určitě jste zaznamenal, co se stalo v pátek…

Jan Jakob,
Nezjednodušujme linku na toastový chleba.

Danuše Nerudová,
Některé dotace jsou z evropských peněz a některé…

Jakub Michálek,
Ano. To se všechno platí z národního rozpočtu a pak nám to Evropská unie proplácí zpět. A naším úkolem, respektive vaším úkolem jako vlády, je dojednat takový podmínky, aby i evropský peníze šly na užitečný věci. A ne na nesmysl, jestli e-shop platí nějakou…

Danuše Nerudová,
Ale určitě víte, že to je z dob minulé vlád, tohle není z doby této vlády, to je mimo období, kdy vládlo hnutí ANO.

Jakub Michálek,
To jsou výzvy, které se i dneska vyhlašují, to jsou smlouvy, které se i dneska podepisují. Tak se tam běžte podívat na to MPO. Takže o nás tvrdí, že jsme neomarxisti, část dalších politických stran, ale byli jsme to my, kdo navrhl snížit deficit. My jsme byli navrhli v Poslanecké sněmovně, aby se snížil ten deficit o 10 miliard korun, protože chápu…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Které by se seškrtaly na těch dotacích.

Jakub Michálek
Které bychom seškrtaly na té dotační ekonomice a které bychom seškrtali na tom, že bychom některé věci, které by stát měl dělat, tak bychom zaplatili z modernizačního fondu, protože dneska se rozdávají peníze z modernizačního fondu a z poloviny jdou těm největším velkým ekonomickým hráčům, těm oligarchům, kteří mají rekordní zisky a ještě si nechávají dotovat, ještě si nechávají dotovat půlku svých věcí ze státního rozpočtu nebo z evropských peněz, toto se mělo opravdu opravit. A druhá věc je, že výdaje toho rozpočtu by měly být zamířeny tam, kde to lidi opravdu potřebují, ne do dotační ekonomiky, ale třeba na dětské skupiny, které Marian Jurečka zastavil, 100 000 000 Kč tam chybí, já nevím, jestli STAN to teďko obhájí, protože STAN to taky kritizuje, Jurečka to zastavil po tom, co Piráti odešli z vlády a chybí tam 100 000 000 minimálně.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Děkuju. To už jsme ve velkých detailech, děkuju mnohokrát, bude to předmětem toho druhého čtení. Pane Okamuro, my jsme, já jsem řekl detail z hlediska těch peněz, ale opravdu v detailu toho rozpočtu. Od SPD tam zaznívala rozvolněná kritika, že vláda zvedá daně, ale zároveň, že má vysoký schodek, kde by škrtalo SPD?

Tomio Okamura, poslanec, předseda hnutí /SPD/
——————–
Tak to už jsem tady vám tady vyjmenovával opravdu mnohokrát, tak to byste mě musela nechat opravdu domluvit. Takže my jsme připravili, budu hned konkrétní, pro druhé čtení 30 pozměňovacích návrhů za 124 miliard korun.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pojďte zmínit ty nejzásadnější, prosím.

Tomio Okamura,
Krátce řečeno, já vám to tady vyjmenuji. Takže příspěvky mezinárodním organizacím a rozvojová pomoc do zahraničí posíláte 12 miliard, my navrhujeme tyto peníze přeposlat například na invalidy, na zdravotnictví, platy zaměstnanců v sociálních službách, na podporu bydlení, příspěvek na péči, podporu speciálního školství a tak dále. Dál, to, co si myslíme, že je špatně, 122 miliard celkově vláda dala na Ukrajince a z toho ještě spoustu jste naslibovali a budete ještě dávat. To je v rámci těch garancí, těch půjček Ukrajině v rámci Evropské unie. Úplně zbytečné…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Počkejte, pane Okamuro, peníze pro Ukrajinu, ty jste tady ukázal teďka na plakátku, čili byste vůbec nepodporoval napadenou zemi, nebo jak to myslíte, říkáte…

Tomio Okamura,
Je potřeba škrtnout všechny peníze Ukrajincům a přesměrovat je našim občanům.

moderátorka
——————–
Já vám dám prostor.

Tomio Okamura,
Ale já bych opravdu domluvil. To, co vy předvádíte v rozpočtu, kdy rozpočet Úřadu vlády stoupá na 1,5 miliardy korun dokonce o téměř 30 %, protože tam prostě jste nenažraný a sosáte plnými doušky, dále rozpočet Poslanecké sněmovny stoupá o 200 000 000 Kč, aby paní Pekarová měla na drahé zahraniční cesty. Kancelář prezidenta republiky, stoupá rozpočet téměř o 100 000 000 Kč, zřejmě počítáte s tím, aby tam byly nějaké další výdaje alá apanáž pro paní prezidentovou. Senát o 10 % skoro stoupá výdaje. To je neuvěřitelná arogance.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Čili 30 pozměňovacích návrhů, se kterými jdete do druhého čtení.

Tomio Okamura, poslanec, předseda hnutí /SPD/
——————–
Prosím vás, já bych taky ještě tu minutku si tedy dal. My tady navrhujeme škrtnout peníze jak solární baronům, politický neziskovky s politickým programem, to jsou ty podpora migrace, gender, multikulti 2,6 miliardy v rozpočtu, to je, myslím, také úplně zbytečné. To znamená, já tady mám skutečně, jo, potom ty ideologický programy v resortu školství, to jsou taky, prostě podpora multikulti, teďka LGBT a podobně, dohromady takové programy 43 miliard spolufinancované Českou republikou, ale z rozpočtu EU, takže tady je opravdu, jinak ještě k těm dluhům, vy tady říkáte, jak rozpočet je skvělý, ale na obsluhu státního dluhu jde rekordních 100 miliard korun ročně, rekordně zadlužujete Českou republiku o 241 miliard korun. A znovu říkám, vy jste slíbili v programovém prohlášení, že uděláte audit duplicitních agend ve státní správě, abyste nalezli rezervy, neprovedli jste nic. To znamená, já tady mám…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Děkuju, pane Okamuro, jenom ať nečteme všech 30 návrhů.

Tomio Okamura, poslanec, předseda hnutí /SPD/
——————–
Mimochodem, bylo by dobré zrušit tu inkluzi, tam máte 6 miliard a my to chceme přesměrovat na speciální školství a podporu zdravotně postižených lidí.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Tak, pane Okamuro, děkuju mnohokrát. Já jenom pro kontext diváků, já vám dám prostor, paní Nerudová, potom pan Jakob, jenom pro kontext, v tom rozpočtu je strukturální deficit přes 200 miliard, ten tam byl a ten tam bude, i když nebude válka, nebude žádná krize a tak dál, tam se to prostě táhne…

Tomio Okamura, poslanec, předseda hnutí /SPD/
——————–
O tom si ještě můžeme promluvit.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Paní Nerudová, seškrtání peněz na Ukrajinu, vy jste chtěla reagovat.

Danuše Nerudová, europoslankyně /STAN/
——————–
Víte co, my můžeme mít na to odlišný názor, ale fakta jsou skutečně jenom jedna, co se týká Ukrajiny, tak dneska to, co Ukrajině my vyplácíme a kolik lidé, kteří tady jako Ukrajinci pracují, tak za prvního půl roku to bylo +4,4 miliardy. Takže není pravda, že doplácíme na Ukrajince. Za druhé, určitě jste, pane předsedo, pane předsedo, určitě jste zaznamenal, že to, pro co jsme hlasovali v Evropském parlamentu, ta půjčka těch 35 miliard, takže má, ta garance 35 miliard euro, takže má být splácena z mraženého ruského majetku, to znamená ani koruna peněz daňových poplatníků. Takže, prosím, nelžete tady lidem v této televizi, to jsou peníze, které půjdou ze zmraženého ruského majetku, nikoliv z rozpočtu České republiky. A teď jenom bych chtěla říct, vy tady vytahujete tyhle ty věci, vy jste v politice víc jak 10 let a víc jak 10 let jenom populisticky kritizujete, co jste udělal za tu dobu pro občany této země? Já vám to řeknu, co udělalo STAN. Já vám řeknu, co udělalo STAN. Jenom z poslední doby, redefinice znásilnění. My jsme v Evropském parlamentu prohlasovali…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Paní Nerudová, děkuji mnohokrát, úplně se rozmělňujeme, velmi krátká reakce pana Okamury.

Danuše Nerudová, europoslankyně /STAN/
——————–
Já na to ale skutečně musím reagovat, protože my jsme tady obviňováni z věcí a já jsem neviděla vaše, vaši jednotlivou věc, jak vy jste zkvalitnil život občanů této země.

moderátorka
——————–
Reakce pana Okamury. Děkuji.

Tomio Okamura,
Krátká reakce. Vy jste tady nebyla minulé volební období. Díky tomu, že se v druhé polovině minulé volební období už rozhádalo ČSSD s hnutím ANO, tak prošly 4 naše zásadní návrhy, například zrušení superhrubé mzdy. Díky tomu mají lidé, neskákejte mi do řeči…

Danuše Nerudová,
Jste pomohl bohatým v této zemi, to jste velmi hodný.

Tomio Okamura,
Neskákejte mi do řeči. Díky tomu mají lidé více peněz v peněženkách…

Danuše Nerudová, europoslankyně /STAN/
——————–
Ti bohatí.

Tomio Okamura, poslanec, předseda hnutí /SPD/
——————–
Za druhé, neskákejte mi do řeči, jste nervózní, ale klídek. Druhá věc je, prošel můj návrh po dohodě s paní tehdejší ministryní Schillerovou, může to potvrdit, na zavedení paušální daně pro živnostníky. Díky mému návrhu se zlevnil život statisícům živnostníků. Dále prošel například, a to je docela možná úsměvné, ale pro mě ne, návrh naší poslankyně z opozice, kde jsme zvýšili finanční sankce za týrání zvířat, byla to poslankyně Monika Jarošová, naše poslankyně…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Ta já vás musím… Děkuju mnohokrát, i paní Nerudová, i pan Okamura.

Danuše Nerudová, europoslankyně /STAN/
——————–
Pan Okamura má možnost hovořit o tom, co udělali, ale…

moderátorka
——————–
Já jsem mu dala prostor, počkejte, paní Nerudová, vy jste s pana Okamury dotazovala, já jsem mu dala prostor. Pane Okamuro, prosím.

Tomio Okamura, poslanec, předseda hnutí /SPD/
——————–
Ještě poslední větu, to znamená, SPD i opozice milionům lidí zlepšila život…

moderátorka
——————–
Děkuju. Pan Jakob, já to vrátím k rozpočtu, nechci tady výčet vašich politických úspěchů, ani programu, od toho máte web, od toho máte politické strany, stránky, různé jiné platformy. Pane Jakobe, zajímá, pojďme zpátky k tomu…

Jan Jakob, předseda poslaneckého klubu /TOP 09/
——————–
Já jsem chtěl reagovat…

moderátorka
——————–
Budete reagovat. Pan Okamura tady prezentuje 30 pozměňovacích návrhů, s něčím chtějí přijít Piráti, hnutí ANO, dovolí vláda vládní koalice nějaké změny i opozice v rámci přesouvání peněz v rozpočtu?

Jan Jakob,
Pokud přijdou s konstruktivním návrhem, tak já v tom nevidím problém. Ale je potřeba si uvědomit, že…

moderátorka
——————–
Počkejte, co je to konstruktivní návrh nebo to…

Jan Jakob,
Můžu mluvit, neskákejte mi do toho všeho, je potřeba si uvědomit…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Já vám do toho skáču, protože se vás ptám…

Jan Jakob,
V prvním čtení, já potřebuju uvést fakta, v prvním čtení jsme schválili základní parametry státního rozpočtu, tedy příjmy, výdaje a saldo, s tím nejde v tuto chvíli hnout a každý pozměňovací návrh musí toto respektovat, pokud nebude, pokud by zvyšoval saldo třeba, tak bude nehlasovatelné, takže to je základní parametr, co to musí splňovat…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Myslím, že naši diváci vědí…

Jan Jakob,
…s čím přijdou kolegové. A dovolíte, jestli můžu, já jsem trpělivě čekal, tak velmi stručně reagovat.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Promiňte, já vám dám prostor, takže opozici to nezamáznete, un block, ale když vám to bude dávat smysl, nebo jak to bude?

Jan Jakob, předseda poslaneckého klubu /TOP 09/
——————–
Já nedokážu říct, pro co budeme hlasovat, když jsem žádný návrh konkrétní neviděl. Až ho uvidíme, tak je samozřejmě prodiskutujeme a postavíme se k němu.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Krátká reakce. Děkuju.

Jan Jakob,
Reakce na kolegu Michálka. Mě fascinuje, že Piráti teď navrhují snížit deficit. Škoda, že se nepřidali po náš bok při vyjednávání toho rozpočtu, kdy TOP 09 a ODS tlačily na to, aby deficit byl co nejmenší a ostatní koaliční strany, včetně Pirátů, měly další a další požadavky na výdaje. Musím se lehce zastat i pana ministra Stanjury. Přes všechny výtky, které proti němu padají, tak mu nakonec ty rozpočty a schodky ve finále v podstatě plus minus vyšly, na rozdíl od jeho předchůdkyně, která se vždycky sekla o 10 miliardy, ať už jedním nebo druhým směrem. A absolutně stručně na ten neskutečný populismus a zpátečnictví pana Okamury, to, že díky podpoře Ukrajiny, podpoře uprchlíků, kteří tady jsou u nás, tak už jsme v kladných číslech, oni jsou zapojeni do našeho systému, to teda jsme, lžete, je dobře, že se ukázalo, že…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Ne, ne, ne, pane Okamuro, měl jste velký prostor, děkuju, ne, pane Jakobe, prosím, křičíte tady, nechte toho, prosím,…

Jan Jakob, předseda poslaneckého klubu /TOP 09/
——————–
…že jsme neudělali nic pro zefektivnění, udělali, vláda schválila tři antibyrokratické balíčky…

moderátorka
——————–
Děkuju, pan Michálek chtěl ještě reagovat, měl nejméně prostoru, pane Michálku, prosím.

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu /Piráti/
——————–
Já myslím, že už tady v tomhle tom bordelu, s prominutím, nemá smysl na nic reagovat, pojďme dál, tady se to úplně rozplizlo, protože vy jste to využili jenom k tomu, abyste si tady odříkali nějaký svoje politický programy, nějaký výčty, ano, ale o rozpočtu už jsme se tady nebavili. Já připomenu jenom fakta, který byly ze sestavování státního rozpočtu, když Zbyněk Stanjura sestavoval návrh státního rozpočtu, tak se škrtalo na dvou ministerstvech, ministerstvo zahraničí měli Piráti, ministerstvo pro místní rozvoj měli Piráti. Ve všech ostatních kapitolách se navyšovalo, takže tolik k tomu, kdo škrtal a kdo šetřil. Podívejme se do svých rezortů a na těch našich rezortech byly největší škrty ze všech ministerstev. A pokud se tady bavíme o Ukrajině, tak já doufám, že naším společným zájmem je, aby Ukrajina tu válku vyhrála, abychom dosáhli nějakého rozumného a spravedlivého míru, který pomůže i bezpečnosti obyvatel České republiky. A myslím si, že to, kolik přesně je nějaká bilance, byť ta bilance dneska se ukazuje, že skutečně je ve prospěch České republiky, že tady odvádí na daních a odvodech Ukrajinci více peněz, než kolik nás stojí, tak i kdyby tomu tak nebylo, tak přece nám jde tady o bezpečnost obyvatel České republiky a já doufám, že vy taky chcete, aby Ukrajina…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pánové, děkuju mnohokrát.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.