Když na Aleše Černohouse před přibližně dvaceti lety spadl v Anglii v parku strom, převrátil se mu život naruby. Padající kmen mu totiž zlomil páteř a od té doby je upoután na vozík. Na život ale nezanevřel, dál jej žije naplno. Kromě kreativní práce v grafickém studiu se věnuje také pomoci zdravotně postiženým. Mapuje vhodné cesty pro vozíčkáře nebo pomáhá lidem čerstvě po úrazu znovu nakolejit život do těch správných kolejí.
„Viděl jsem dva zkušené borce vozíčkáře, jak jedou v Praze, jak naskakují a seskakují z obrubníků. A říkal jsem si, že bych hrozně chtěl, aby mne to někdo naučil,“ popisuje svou zkušenost krátce po úrazu Aleš Černohous. A právě předávání zkušeností lidem, kteří jsou čerstvě upoutaní na vozík, je jednou z mnoha náplní současného života muže, jehož v Děčíně zná mnoho lidí i jako aktivního fotografa, který pořizuje fotky z neobvyklé perspektivy.
„Je škoda životní zkušenosti, které člověk nasbírá, nepředat dál. Projekt peermentorů, jejichž náplní je právě předávání zkušeností, mne hned oslovil a šel jsem do něj rád,“ vysvětluje Černohous svou cestu k peermentoringu, což je sociální služba, kterou zastřešuje Česká asociace paraplegiků. Je určena lidem po poranění míchy a věnují se jí zkušení a proškolení vozíčkáři, kteří jsou již s vozíkem sžití. „Pomáháme řešit spoustu problémů, které jsou s tím spjaté. Pomoc s výběrem kompenzačních pomůcek nebo s bezbariérovou úpravou bytů. V součinnosti s odborníky pomáháme řešit i zdravotní komplikace,“ popisuje náročnou práci peermentora Aleš, který pracuje v Děčíně také v sociální komisi a podílí se na komunitním plánování.
Jeho další práce pomáhá vozíčkářům žít aktivní život. Nejprve se podílel na monitoringu nejvíce bariérových míst v Děčíně, později začal dávat dohromady turistické průvodce pro vozíčkáře. Ty dobře poslouží také rodinám s malými dětmi v kočárku, které mohou, stejně jako vozíčkáři, vyrazit na výlet bez obav, zda projedou. „Mapování pro mne bylo zajímavé. Například jsem zjistil, že mohu bez obav vyrazit z Děčína vlakem do Bad Schandau, kde po cyklostezce dojedu k přívozu a pokračuji dál. Vše bezbariérově,“ říká Černohous, který na podobném projektu pracoval před deseti lety, kdy dělal společně s obecně prospěšnou společností České Švýcarsko bezbariérového průvodce po regionu. Zatím posledním regionem, kterému se takto věnoval, bylo Pojizeří a Polabí. Výstupy z monitorování cest pro vozíčkáře jsou v aplikaci Disway Trails.
Kromě toho, že pomáhá lidem upoutaným na vozík, se plánuje příští rok vydat na velkou cestu na východ. Plánuje během čtyř až pěti měsíců projet na speciálně upraveném handbiku velkou část Evropy a část Asie. Z Česka se chce vydat na jihovýchod na Balkán a dál přes Turecko pokračovat ke Kaspickému moři a do Kazachstánu.
Alexandr Vanžura
Deník.cz
Přidejte odpověď