Sociální podniky nesmí spoléhat jen na dotace. Zaznělo na konferenci MPSV

Mezinárodní konference o budoucnosti sociálního podnikání, pořádaná Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR, přilákala přes 130 účastníků. Zástupci sociálních podniků a Krajského úřadu Pardubického kraje diskutovali o inovacích a trendech v sociální ekonomice.

„Sociální podnikání vytváří pracovní příležitosti pro osoby se zdravotním, sociálním nebo kulturním znevýhodněním. Dosahování zisku je však pro podnik stejně důležité jako zvyšování jeho veřejného prospěchu. S ohledem na celospolečenskou prospěšnost takového podnikání Pardubický kraj tyto aktivity dlouhodobě a systémově podporuje. A to jak formou přímých dotací, tak i vzděláváním a osvětou,“ konstatoval Pavel Šotola, radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor, který má sociální podnikání ve své gesci.

„V Pardubickém kraji je v současné době 37 sociálních podniků. Jsou zaměřeny zejména na služby, výrobu, gastronomii a zemědělství. Pracuje v nich přibližně 1200 zaměstnanců znevýhodněných na trhu práce,“ dodal Pavel Šotola.

Konference zabývající se budoucností sociálního podnikání v České republice nabídla pestrý program. Ten byl zaměřený na aktuální evropské trendy, legislativní změny a budoucí plány v oblasti sociálního podnikání.

Její účastníci si mohli poslechnout odborné diskuze, zúčastnit se praktických workshopů a navštívit inspirativní sociální podniky, které představily své inovativní projekty s přínosem pro společnost.

Velký zájem účastníků vzbudil panel, který prezentoval silná partnerství sociálních podniků se soukromou sférou. Příklad dobré praxe originálním způsobem ozřejmil i poličský podnikatel a filantrop Otakar Klepárník. Zakladatel skupiny MEDESA, která se věnuje laboratorním technologiím a zdravotnickým pomůckám, dává práci cca 170 lidem, i znevýhodněným na trhu práce.

„Dlouhodobě razím heslo, že podnik je součástí společenství v lokalitě, v níž působíme. Musíme zde přímo spolupracovat a také podporovat potřebné. Někdy je to složité. Zažíváme různé problémy a protivenství, ale uvědomujeme si, že nikdo jiný to za nás neudělá,“ poznamenal Otakar Klepárník, jehož skupina MEDESA spolupracuje i s integračním sociálním podnikem EMEDIS a od ledna ho spoluvlastní.

„Pro naši činnost v laboratořích potřebujeme nádobky, které jsme dříve dováželi z Irska. Než jsem zjistil, že je od nás někdo v Česku okopíroval,“ zavzpomínal Otakar Klepárník na začátek spolupráce s integračním sociálním podnikem EMEDIS.

„Proběhla jednání a dospěli jsme k závěru, že nemá smysl vozit produkt z Irska, když se dá vyrábět v Česku, postupnou spoluprací i v lepší kvalitě,“ vysvětlil poličský podnikatel a filantrop.

„Otakarův přímý styl jednání mi sedí. Velmi rychle jsme se domluvili na spolupráci. Šlo o spojení, které vyplývalo ze zdravého selského rozumu,“ uvedl jednatel integračního sociálního podniku EMEDIS Michal Krejčí.

„Sociální podniky by měly nabízet produkty či služby, které jsou samy o sobě konkurenceschopné. Ne zbytečné cetky, které se vyrábí jen proto, aby na ně někdo mohl čerpat dotace,“ pravil bez příkras Otakar Klepárník.

„Pokud sociální podnik staví svůj byznys pouze na jediné ušlechtilé myšlence, že pomáhá lidem znevýhodněným na trhu práce, nebude to dlouhodobě fungovat. Měl by mít důkladně promyšlený byznys plán, který bude jasně ukazovat, kdo si jeho službu či produkt koupí,“ zdůraznil Michal Krejčí.

„Nechceme, aby sociální podniky byly plně závislé na přímých dotacích od státu. Příspěvek by měl jen kompenzovat sníženou pracovní produktivitu lidí, co v sociálních podnicích pracují,“ upozornil vedoucí oddělení sociálního podnikání na Ministerstvu práce a sociálních věcí České republiky Ondřej Závodský.

Ten věří, že i nadále budou vznikat nové sociální podniky, které pomohou měnit společnost k lepšímu.

„Je vidět, že se ministerstvo snaží naslouchat potřebám sociálních podniků. Uvidíme, co přinese nová legislativa a do jaké míry se podaří prosadit změny v zadávání veřejných zakázek tak, aby byly pro sociální podniky přívětivější,“ sdělila účastnice mezinárodní konference Pavlína Potůčková, ředitelka pardubického Centra Kosatec, které je úspěšným sociálním podnikem a patří k největším zaměstnavatelům lidí s hendikepem v Pardubickém kraji.

Martin Alt

Svitavský deník

https://svitavsky.denik.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.