Partie: Marian Jurečka (KDU-ČSL), Alena Schillerová (ANO)  

Marian Jurečka

CNN Prima News – Partie II

Se mnou ve studiu zůstávají paní Alena Schillerová a pan Marian Jan Jurečka. Zůstaneme u peněz, zůstaneme u rozpočtu. Pane ministře, rozpočet schválila vláda, jde do Poslanecké sněmovny, která jako jediná bude návrh schvalovat a posuzovat ve třech čteních, ten vládní návrh posoudila Národní rozpočtová rada, pane ministře. Rozpočet je podle Rady příliš optimistický. Rada popsala několik položek, o jejichž reálnosti či významu má pochybnosti. Pane ministře, mě to zajímá, jak vy to vnímáte. Tady je návrh ministra Zbyňka Stanjury, schválila ho vláda a rada a nezávislý orgán jinými slovy říká, že v návrhu rozpočtu je díra, že některá čísla jsou nereálná nebo dokonce že jsou vymyšlená.

Marian Jurečka, vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí, předseda strany /KDU-ČSL/
——————–
Já jsem to samozřejmě přečetl to stanovisko Národní rozpočtové rady a řekl bych, jsou tam dvě nejvýraznější kritická místa…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Desítky miliard korun.

Marian Jurečka, vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí, předseda strany /KDU-ČSL/
——————–
Jedno je otázka započítaní ceny emisních povolenek, a to upřímně, řekněme, to je pro každou vládu trošku věštění z křišťálové koule, protože nikdo není schopen říct, jaká bude cena emisní…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Ale Petr Hladík podle ministra, podle premiéra Fialy vyvěštil těch 104 EUR za jednu povolenku, což je naprosto nereálné.

Marian Jurečka, vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí, předseda strany /KDU-ČSL/
——————–
Já to dopovím, nikdo to není schopen přesně říct ani před rokem, ani předseda. Vždycky jsme věděli u téhle položky, že tady je určitá míra nejistoty. Emisní povolenky nám ještě před půl rokem výrazně padaly, dneska se zase ta cena zvýšila. A když se podíváme na tu druhou výhradu…

moderátorka
——————–
Promiňte, ale já zůstanu u těch, já zůstanu u těch povolenek, tam je, tam je podle rady ten příjem nadhodnocený o 10 miliard korun, není to jenom proto, aby se vlastně vylepšoval schodek a pak řeknete, nikdo to nemohl vědět, nikdo to nemohl, jak vy říkáte věštit.

Marian Jurečka,
Celkového objemu příjmů je rozdíl 10 miliard korun, vlastně naprosto zanedbatelná hodnota, ale když se pod podíváme na tu druhou…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
To je sice možné, ale potom, když porovnáváme schodek a konsolidační…

Marian Jurečka,
Bavíme se o objemu víc jak 2,5 bilionu korun, to znamená 10 miliard korun je tady opravdu velmi zanedbatelná hodnota. A druhá poznámka, ta se týká především výdajů na tzv. podporované zdroje energie, především fotovoltaické elektrárny v letech 2009/2010, to je tzv. ten fotovoltaický byznys, který tady tenkrát za našich předchůdců, já jsem ve sněmovně nebyl, byl umožněn. A tady po debatě ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo financí říká, my máme nástroje, kterak udělal například cenové nákladové šetření u každého z těchto provozovatelů a ať nám doloží, že mají ještě takovéto náklady a zdali ta forma podpory tam ještě je adekvátní.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Ale je tady nějaká legislativa, podle které se dělá rozpočet, tak mě zajímá, jestli ministr Stanjura udělal dobře, protože pokud teďka chce měnit pravidla a legislativu, možná riskovat arbitráže, tak měl rovnou říct, jak to udělá, anebo ty peníze dá do rozpočtu.

Marian Jurečka,
On ten mechanismus s panem ministrem průmyslu a obchodu mají ho vymyšlené. Já si myslím, že tady je na místě, abychom hledali tu cestu, zdali stát tyto peníze, aniž by riskoval arbitráže, to je důležité si říct, aniž by riskoval arbitráže, může dovolit nebo nedovolit, a myslím si, že mají tato dvě ministerstva, ministerstvo financí má obrovskou zkušenost s arbitrážemi, není ministerstvo, které by to znalo líp a říkají obě…

Alena Schillerová, předsedkyně poslaneckého klubu, místopředsedkyně hnutí /ANO/
——————–
Dělá to za všechny resorty.

Marian Jurečka, vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí, předseda strany /KDU-ČSL/
——————–
My tady tuto cestu vidíme jako realizovatelnou. A tudíž já si myslím, že každý zase občan jako říká, pokud tady můžeme ušetřit a nevyplácet tyto obrovské peníze na fotovoltaiky roku 2009/2010 a chovat se zároveň korektně, tak si myslím, že ta cesta jako má…

moderátorka
——————–
Jenom pro férovost, toto rada neříkala, že to tak nemáte dělat, ona prostě posuzovala formálně rozpočet. A jenom k tomu, když říkáte, že 10 miliard je zanedbatelná částka, tak kvůli povodním, ničivým povodním se upravovaly dva rozpočty a šlo o 40 miliard, tak 10 miliard je částka, která pak v tom rozpočtu nějak vypadá a půjde možná do schodku.

Marian Jurečka,
Já to říkám ve vztahu k tomu objemu výdajů a příjmů státního rozpočtu.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Já jsem to jenom zasazovala do nějaké i hlubší perspektivy. Paní předsedkyně, vy říkáte, že ten rozpočet je špatný, vláda málo konsoliduje, ale Evropská komise řeší nadměrné schodky se 7 evropskými zeměmi a my tam nejsme, tak je to opravdu tak špatné úsilí Zbyňka Stanjury?

Alena Schillerová, předsedkyně poslaneckého klubu, místopředsedkyně hnutí /ANO/
——————–
Nejsme tam proto, protože jsme, my i přesto, že v Covidu se navyšovaly schodky a dělaly to všechny země celého světa, tak jsme vycházeli z velmi nízké základny, takže pořád ještě jsme na nějakých 43 % HDP. Ale dovolte mi reagovat tady na ta slova pana ministra Jurečky. Já jsem měla, já mám za sebou velmi podrobnou debatu na rozpočtovém výboru, která se vedla víceméně mezi mnou a panem ministrem Stanjurou a jeli jsme položku po položce, těch položek je tam víc, já se teď budu držet těch emisních povolenek, protože předpokládám, že se dostaneme i k těm dalším. Mě bude zajímat hlavně, jak hlasoval pan ministr pro rozpočet, zatím mně neodpověděl. A on, já jsem měla takové Déja vu, už jsem to opakovala tady v jednom vašem jiném pořadu, že pan ministr řekl a řekl to nakonec tady i pan premiér ve vašem pořadu Co na to premiér, on řekl 10 miliard, 30 miliard a Národní rozpočtová rada říká, že je to tak o 10 miliard nadhodnoceno z těch 30…

moderátorka
——————–
Emisní povolenky.

Alena Schillerová, předsedkyně poslaneckého klubu, místopředsedkyně hnutí /ANO/
——————–
Emisní povolenky, držíme se pořád emisních povolenek. A on říkal, prosím vás, i kdyby to tak bylo, říká ministr Stanjura na rozpočtovém výboru, tak ve výdajích přes 2 biliony to je zanedbatelná částka. Já jsem měla Déja vu, vzpomněla jsem si jak před rokem a půl toto samé řekl u důchodů. Ptali se ho novináři na tiskové konferenci, pane ministře, kde vezmete 20 miliard na tu mimořádnou valorizaci, které nemáte v rozpočtu? A on řekl, prosím vás, i kdyby to tak bylo, to ještě nevíme, i kdyby to tak bylo, tak si s tím rozpočet, s tím objemem výdajů poradí. A jak si poradil, skončili jsme u Ústavního soudu, všichni tu historii známe. Nebudu jí tady opakovat. To znamená, řekl to samé. Jestli vy jste mluvil, teď ty emisní povolenky, my jsme na to tázali se v době, kdy se projednávalo druhé čtení důchodové, pseudo-důchodové reformy, tak vy jste si na chvilku odskočil, to je v pořádku, to nebyla teď výtka a zastupoval vás tam krátce ministr Hladík. A moje kolegyně, ctěná Berenika Peštová se ho na to přímo zeptala, aby na to odpověděl, co na to říká, že ty peníze tam nejsou. On na mikrofon neodpověděl a odpověděl jí mimo a rozhodně jeho nadšení rozhodně nesdílel stejné názory, jako tady říkáte vy, dokonce tam řekl, řekl to teda jí, takže já to samozřejmě nemohu, neřekl to na mikrofon, že ten, že na to ministerstvo financí upozorňovali. Můžu skočit do té druhé položky?

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Myslíte na podporu…

Alena Schillerová,
To jsem také pana ministra…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Co vám tam vadí, že, protože to úsilí, které vyvíjí pan Stanjura nebo to, že to není formálně v rozpočtu a je to potom podle Národní rozpočtové rady jakýsi…

Alena Schillerová,
Druhé moje Déja vu jsem měla na rozpočtovém výboru, vzpomněla jsem si na rok 22, 14 miliard chybělo a mělo se dát zdravotnímu pojištění, v rozpočtu bylo -14 miliard a vláda v rychlosti, i když už měla vlastně v běhu rozpočet a schválený, tak teprve projednávala zákon, kde to tomu zdravotnímu pojištění vzala. Je to stejný model. On dal do rozpočtu 8,5 miliardy, já jsem se ho ptala, Národní rozpočtová rada řekla, že byl tam dokonce i předseda Národní rozpočtové rady pan Hampl a ona řekla, že se tam pohybujeme, až můžeme být až někde kolem 20, možná přes 20 miliard, on to tam pak trošinku upravoval, ale jednoznačně chybí, on řekl, že má 4–7 nástrojů, já říkám, jmenujte ty nástroje, jak to uděláte, máte to v rozpočtu, rozpočet schválila vláda, máte tady stanovisko Národní rozpočtové rady. Nakonec po té debatě, ona se chvilku prostě točila v kruhu, zkrátím to, nakonec jsem z toho pochopila, že bude legislativní návrh, to znamená, že dokonce řekl pan ministr, tak, jak vy, já přijdu tady za opozicí v polovině října, když to mám v rozpočtu, ob týden máme první čtení rozpočtu, hlava mi to nebere. Takže bude legislativní úprava, opět se nám tady vrací stejná situace, takže vy budete dělat legislativní úpravu, já říkám, řekněte nám parametry té legislativní úpravy, čeho se bude týkat, on říká, právníci to teď dojednávají. Je to normální! Vy jste to schválili v rozpočtu, vám tam chybí prostě 20 miliard a vy prostě teprve teď mluvíte o legislativě. To je neuvěřitelné!

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pane vicepremiére, pojďme to téma uzavřít…

Alena Schillerová,
Co říkáte na důchody, když vám tam chybí peníze.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Znovu se vracím k tomu stanovisku Národní rozpočtové rady, které je sice kulantně napsané, ale je velmi zdrcující směrem k rozpočtu práce ministerstva financí. Je to dobře odvedená práce na rozpočtu, na takto důležitém zákonu v takto důležité době?

Marian Jurečka,
Podívejte. Pokud jde o tuto vládu, tak my jsme vždycky dodrželi sliby, které jsme dali z pohledu snižování zadlužení této země, já vám ukážu, toto je vývoj, jakým způsobem klesá zadlužení naší země…

Alena Schillerová,
Protože jste zvedli daně a zpomalili valorizaci důchodů, vy jste pro to nic neudělali…

Marian Jurečka,
Neskákejte mi do řeči. Jsou zde zahrnuté i výdaje, které se týkají povodní, a přesto toto je váš výsledek 5,6 %, ano, říkám, byl, ale naše trajektorie je jednoznačně jasná, když se podíváme na to srovnání, my konsolidujeme a snižujeme to zadlužení naší země, nejlépe ze všech zemí V4, ty červeně vyznačené země jsou ty, kde je zahájení Evropskou komisí, po jednání o nutných reformách…

moderátorka
——————–
Pane ministře, ale to jsem se ptala úplně na začátku, pokud podle rady hapruje desítky miliard, tak by to konsolidační úsilí vypadalo jinak.

Marian Jurečka,
Teď to podstatné pro toho občana. Já si myslím, že občanovi této země jako neleží úplně na srdci, jestli ten návrh bude předložen za měsíc nebo za měsíc a půl, ale jestli dokážeme díky tomu návrhu ušetřit jeho peníze daňového poplatníka a jestli ten stát dokážeme dělat efektivnější a s nižším dluhem. A já to třeba dělám. Já mám na svém resortu -2000 úředníků za 3 roky, šetří peníze daňového poplatníka, to znamená, jako já nechci tady diváka televize Prima utápět v těch dílčí jednotlivostech, které jsou samozřejmě důležité, podstatné, důležitý je výsledek pro toho poplatníka.

Alena Schillerová,
V jednotlivosti, že vám nesedí rozpočet, že tady máte fakeová čísla. To jsou pro vás jednotlivosti…

Marian Jurečka,
Dodržíme deficit. Vždycky my jsme ve složitých dobách udrželi deficit…

Alena Schillerová, předsedkyně poslaneckého klubu, místopředsedkyně hnutí /ANO/
——————–
Po kolikáté už? Inflaci a zvyšování daní.

Marian Jurečka,
Podívejte se, inflaci můžete…

Alena Schillerová,
Vaše konsolidace…

Marian Jurečka,
Tady to máte vtaženo v procentech HDP, toto jsou jednoznačně objektivní…

Alena Schillerová,
Vaše konsolidace, 1,30 miliard ročně…

moderátorka
——————–
Paní Schillerová, děkuju…

Alena Schillerová, předsedkyně poslaneckého klubu, místopředsedkyně hnutí /ANO/
——————–
Jenom díky zvyšování daní.

Marian Jurečka, vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí, předseda strany /KDU-ČSL/
——————–
Za situace, kdy rekordně roste tempo investic do dopravní infrastruktury.

moderátorka
——————–
Pane předsedo, pane předsedo, pane předsedo, pane předsedo Jurečko, vy víte, s čím přijde pan Zbyněk Stanjura nebo možná ministr průmyslu a obchodu ve vztahu k penězům na podporu obnovitelných zdrojů energie, protože ty výdaje tam nejsou v tom rozpočtu, které by měly podle současné legislativy být?

Marian Jurečka,
Páni ministři i oba resorty mají vymyšlené konkrétní kroky, některé jsou spojené s případnou legislativu, některé se dají zvládnout i bez legislativy, jak ušetřit tomuto státu bezpečně bez arbitráží výdaje na obnovitelné zdroje, které byly stavěny v letech 2009/2010, za které český občan, český poplatník platí každý rok desítky miliard korun.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Uvidíme, jak to dopadne, s čím přijde ministr Stanjura, respektive pan ministr Vlček. Ještě dovolte jedno téma, které se týká ryze politiky. Pane předsedo, vy máte sjezd v KDU-ČSL, rozhodl jste se, že budete znovu kandidovat na předsedu KDU-ČSL, dal jste si nějaké podmínky? Teď vysvětlujete, že jedna sice splněna nebyla, ale jedná se o mandát pro paní Šojdrovou. Říkáte, že stejně, kdyby se to přepočítávalo, tak byste ho měli. Napadá mě, není to vlastně celá ta kandidatura, hlavně ve vztahu ke koalici SPOLU, že nechcete měnit předsedu, protože koalice SPOLU je založena na nějakém politickém konsensu, ale i nějakých lidských vztazích.

Marian Jurečka,
Já jsem se tak rozhodl v situaci, kdy nakonec náš hejtman Jan Grolich se rozhodl nekandidovat.

moderátorka
——————–
Kdyby kandidoval, tak do toho nejdete?

Marian Jurečka,
Tak bych já logicky nekandidoval, protože já jsem si vědom toho, že je potřeba v nějaký moment předat tu štafetu toho převozníka a dát prostor už potom novým politikům, mladším politikům. Honza Grolich ukázal skvělý výsledek, porazil i hnutí ANO na jižní Moravě, naprosto jednoznačně bez debaty, přestože tady byla hlavní tváří kampaně Alena Schillerová, tak ani to na jižní Moravě nepomohlo…

Alena Schillerová,
O 30 % jsme zvedli počty mandátů…

Marian Jurečka,
…v situaci, kdy Jan Grolich řekl nejdu do toho, tak já jsem vyhodnotil to, že mně přijde logické jako člen vládní strany, předseda toho času té vládní koaliční strany, abych dokončil ten mandát s tímto volebním obdobím, měl zodpovědnost vést tu stranu ještě do těch příštích voleb a pak logicky po těch volbách na tom dalším sjezdu nekandidoval a předal tu štafetu dál.

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Budete soupeřit na sjezdu s Markem Výborným, on by nebyl ten tím, kterému by se ta štafeta, jak říkáte,…

Marian Jurečka,
Já sebekriticky říkám, že když jste tady zmiňovala jména, jako je Marian Jurečka, Marek Výborný, Petr Hladík, Honza Bartoš ještě před pár týdny jako možní další kandidáti na předsedu, tak nikdo z nás by vlastně nebyl tou změnou, nejsme tou změnou, jsme politici, kteří už jsou tady poměrně delší čas na té politické úrovni nejvyšší. Jan Grolich, nebo kdyby to byl ještě třeba někdo jiný mimo tuto množinu jmen, by měl šanci být tou změnou nejenom dovnitř strany, ale i navenek, ale prostě nikdo jiný z těch kandidátů nepřišel, žádná SuperStar tady nepřišla a mně zas přijde jako férové přijít a na ten účet složit ty účty. Ano, já třeba riskuju to, že nebudu zvolen, ale zase na druhou stranu jsem připraven taky nabídnout nějakou konkrétní vizi pro ty příští měsíce, jak to zvládnout a jak v ideálním případě ukázat ty volby vyhrát.

moderátorka
——————–
Kdybyste zvolen nebyl, mělo by to pro vás nějaké konsekvence, ve vládě jste vicepremiérem a ministrem práce.

Marian Jurečka,
Já si myslím, že na vládní úrovni by to konsekvence nemělo. Já jsem ministr, který dělá reformní kroky, digitalizuje, dneska se svým týmem zachraňuji digitalizaci stavebního řízení, jako myslím si, že i lidé mimo politiku, lidé odborně z měření třeba na věci kolem podnikání, vzdělávání atd., říkají MPSV pod Marianem Jurečkou za poslední 3 roky dělá a dohání to, co se tady 8, 10 let zanedbalo. Můžou mě kritizovat i mí kolegové z opozice, ale to, jakým způsobem děláme digitalizaci, jak zjednodušujeme lidem život, je něco, co se tady roky a možná ve velké části státní správy nedělo a ještě neděje.

moderátorka
——————–
Děkuju, pane ministře, uvidíme, jak to na vašem sjezdu dopadne. Paní předsedkyně Schillerová, k hnutí ANO. Hnutí SPD se hlasitě hlásí o to, že by chtělo s hnutím ANO spolupracovat na vládní úrovni. Vy jste teď s hnutím SPD, ale i s jejich koaličními partnery, s Trikolóru a stranou PRO udělali koalici v několika krajích a je pro vás stále nepřijatelné, jak jste se v minulosti, ve 4 krajích přesně, stále nepřijatelná vládní spolupráce s SPD?

Alena Schillerová,
Tak to, že jsme udělali koalici ve 4 čtyřech krajích, to je o tom, že se byli schopni kolegové dohodnout na programu, který bude ten nejlepší pro kraj, bez toho já bych nic nečetla. Naše vize je pořád stejná, já to opakuju pořád stejně, my chceme vyhrát volby parlamentní tak, aby bez nás nešlo sestavit žádnou vládu. Chceme /nesrozumitelné/ lepší alternativa, děláme pro to všechno, máme naši stínovou vládu, náš poslanecký klub funguje, já tady nebudu vůbec komentovat volby lidovecké strany. To je mně v podstatě…

moderátorka
——————–
Na to jsem se ani neptala, ale…

Alena Schillerová,
Ani jste se neptala, ale pan ministr je nejvíc asociální ministr sociálních věcí, kterého jsme tady kdy měli.

moderátorka
——————–
Paní Schillerová, ke spolupráci s SPD, vy jste před časem v Blesku na rozhovoru, videorozhovoru jasně řekla, s SPD si to nedovedu představit.

Alena Schillerová,
Pokud SPD trvá na takových věcech, jako je vystoupení z EU, nebo respektive referendum…

moderátorka
——————–
Oni už nechtějí, oni už říkají, že referendum…

Alena Schillerová,
Ani referendum je pro nás nepřijatelné, my chceme reformovat EU, proto jsme prostě vytvořili a vstoupili do té frakce Patrioti, protože se nám nelíbí spoustu věcí, protože se nemůžeme dívat na to, jak tedy české předsednictví dojednalo zákaz aut se spalovacími motory, povinné zateplování domů a tak dále, migrační pakt, proti tomu chceme prostě boj, ale nechceme nikdy vystoupit z EU, to prostě není žádná cesta, žádné…

Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pokud by hnutí SPD od této své podmínky upustilo, tak by ta spolupráce…

Alena Schillerová,
Paní moderátorko, příliš mnoho kdyby. V tuto chvíli prostě nehoňme zajíce, který běhá po lese, příliš mnoho kdyby, oni by od něčeho takového neustoupili.

moderátorka
——————–
Voliči ale mají právo vědět, jak by vypadala spolupráce…

Alena Schillerová,
Oni by neustoupili od referenda, čili je to příliš velké kdyby.

Marian Jurečka,
Je to taková kličkovaná hra, stejně jako ve finále vlastně tady už v minulosti dokázalo ANO velmi kooperovat a vlastně spolu vládnout s komunisty.

Alena Schillerová,
Nemluvte za ANO.

Marian Jurečka,
Všichni si pamatujeme…

Alena Schillerová,
Pane vicepremiére, já třeba vám řeknu můj názor, já vám můžu…

Marian Jurečka,
…nejvyšší orgán KSČ se zeptal, jestli…

Alena Schillerová,
Protože jsme potřebovali podpořit rozpočet…

Marian Jurečka,
10 miliard korun…

Alena Schillerová,
Pane ministře, víte, co děláte vy? Vy taháte za ODS neustále černého Petra a vy chodíte tady se všemi těmi zvyšování platů, zpomalení valorizací, s tím chodíte vy, protože kdyby vás spolu nevzalo do koalice, tak se nikdy do parlamentu nedostanete.

Marian Jurečka,
S vámi a s SPD máme jednu jistotu, trajektorii Slovenska..

Alena Schillerová,
A s váma máme, že budete dělat, co vám ODS nadiktuje.

moderátorka
——————–
Děkuju vám oběma mnohokrát. Je rok do voleb, za rok touto dobou budou volby, my ty otázky budeme klást. Já je tady samozřejmě budu klást, jak by vypadala další vládní spolupráce nebo vaše působení. Marian Jurečka, vicepremiér. Děkuju, že jste tady byl. A paní Alena Schillerová. Děkuju, že jste tady byla.


Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.