Každoročně, letos již počtrnácté, bývá Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem vždy tím nejrychlejším z celé série RunCzech. Jeho další zvláštností je pak účast charitativního Oranžového kola Nadace ČEZ, přičemž do jízd na dvou oranžových handbike se stačí zapojit jak někteří běžci, ale hlavně přihlížející veřejnost. Letos tak všichni „jezdci“ pomáhali dvěma místním organizacím, jimiž byly Veslařský klub Paprsek a Klokánek Ústí nad Labem, mezi které bylo ve finále přerozděleno 100 970 korun. Rozdíl mezi oběma obdarovanými přitom činil pouhých 84 korun ve prospěch Klokánku.
Veslařský klub Paprsek, z.s., byl založen při oslavách 130. výročí veslování v Ústí nad Labem v roce 2004. Byl vůbec prvním svého druhu v České republice. V současné době má dvacet členů, z toho deset veslařů, další jsou trenéři, asistenty a zároveň členy výboru. „První impuls přišel před lety během přednášky o handicapovaných sportovcích. Protože žádní takoví veslaři u nás nikde registrovaní nebyli, začal jsem se zajímat, jak to funguje jinde ve světě a poté společně s přáteli veslaři jsme založili klub. Neměli jsme speciálně upravené lodě pro různá zdravotní postižení, takže jsme začínali jen se zrakově postiženými, a to na opravdu velmi staré čtyřce s kormidelníkem. Postupně jsme navazovali kontakty s organizacemi, které pracují s handicapovanými lidmi, takže dnes kromě zrakově máme mezi námi i mentálně postižené a vozíčkáře,“ zavzpomínal si Petr Janák, zakladatel a předseda klubu.
Klub má ve znaku slunce, neboť to je zdrojem energie, síly a radosti. Paprsek v názvu je pak tím poslem, který vše přenáší mezi nás bez rozdílu. „Kromě reprezentace na regatách, mistrovství republiky a mezinárodních akcích je naším cílem hlavně to, aby se všichni co jen trochu mohou, neschovávali a ukázali, že i různě handicapovaní mnoho svedou. Letos jsme například již počtvrté byli pověřeni Veslařským svazem uspořádat 1. kolo Českého poháru na veslařském trenažéru,“ doplňuje Petr Janák. I když klub funguje již dvacet let, stále nemá dobudované zázemí. „A také potřebujeme peníze na údržbu lodního materiálu. Takže víme, jak veřejností vysportovanou částku 50 443 korun proinvestovat. Děkujeme.“
Klokánek Ústí nad Labem- rodinná alternativa péče o děti, je projekt Fondu ohrožených dětí, jehož cílem je, nabídnout okamžitou pomoc a péči, dokud se nemohou vrátit zpět do své rodiny, nebo dokud pro ně není nalezena jiná forma péče. Průměrná doba pobytu dětí v Klokánku je půl roku. Kolem šedesáti procent dětí se vrací k rodičům, asi deset procent přechází do trvalé náhradní rodinné péče. Zbývajících třicet procent zahrnuje ukončení pobytu v Klokánku zletilostí či umístěním do jiného zařízení. Oproti jim velkou výhodou je, že Klokánky mohou přijímat sourozence bez ohledu na věk. Tím nedochází k jejich další traumatizaci rozdělením do různých zařízení podle věku.
„Jsme zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Přijímáme děti na základě žádosti rodičů, soudního rozhodnutí, žádosti orgánu sociálně-právní ochrany dětí i na základě žádosti samotného dítěte. Klokánky mají nepřetržitý provoz, proto mohou kdykoli přijmout i novorozence, jejichž matky tají těhotenství a porodí mimo zdravotnické zařízení. V současné době již v republice existuje 14 Klokánků. Konkrétně ten v Ústí nad Labem má kapacitu, která je po celou dobu jeho existence plně využita, 20 míst. Péče o děti je realizována v našem objektu, kde o děti nepřetržitě střídavě po týdnu pečují po všech stránkách tak jako v rodině dvě stabilní tety,“ uvedl během převzetí symbolického šeku a poděkování všem šlapajícím na oranžových handbike Jiří Sedláček, ředitel ústeckého Klokánku. Jak dodal, finanční částku ve výši 50 527 korun využijí na prázdninový pobyt všech dětí v roce 2025.
Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Vznikla jako jedna z prvních a stále je největší firemních nadací v České republice. Každoročně podporuje řadu projektů, které reagují na aktuální potřeby společnosti. Grantové programy jsou zaměřeny na sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivní spolupráci s regiony. Výší rozdělených příspěvků se Nadace ČEZ řadí ke špičce nadací v České republice. Od svého vzniku až do konce srpna letošního roku podpořila napříč všemi regiony 17 045 nejrůznějších projektů, a to za více než 160 milionů korun ročně. Prostřednictvím různých grantů dokáže pomoci i těm nejmenším obcím a místním neziskovým organizacím, čímž pomáhá Skupině ČEZ naplňovat její dlouholeté motto – „Pomáháme tam, kde působíme.“ Jednou z možností, jak toho dosáhnout je právě charitativní Oranžové kolo.
Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čech
Ústecký deník
Přidejte odpověď