Neformální péče o blízké je často náročná a vyčerpávající, ať už po fyzické či psychické stránce. Beseda ve Všerubech, pořádaná centrem Doma ve Kdyni a MAS Pošumaví, nabídla pečujícím cenné informace o dostupné podpoře a službách, které mohou jejich situaci usnadnit.
V pátek 4. října se ve Všerubech nedaleko Kdyně uskutečnila beseda o neformální péči, kterou ve spolupráci s městysem Všeruby pořádalo centrum sociálních služeb Doma ve Kdyni a MAS Pošumaví, z.s. „Na světě jsou pouze čtyři skupiny lidí – ti, kteří již byli pečující, kteří jsou aktuálně pečující, budou pečující a ti, kteří budou pečující potřebovat,“ zaznělo na počátku besedy. Neformálním pečujícím je takový člověk, který v domácím prostředí poskytuje pomoc a podporu blízké osobě z důvodu jejího zdravotního postižení, nemoci či věku. Tato péče je motivována blízkým vztahem k dotyčnému člověku. Je však velmi vyčerpávající, a to po fyzické i psychické stránce. Pečující často nemá kdo vystřídat, jsou na vše sami, chybí jim sociální kontakt a mnohdy se potýkají i s finančními problémy, protože péči je obtížné skloubit s výdělečnou činností.
Pracovnice Doma ve Kdyni proto přítomným představily možnosti pomoci a podpory těmto pečujícím, které jim mohou nabídnout díky zapojení do projektu MAS Pošumaví. Kromě individuální podpory ve formě edukace péče, zapůjčení kompenzačních pomůcek, sociálního poradenství se jedná také o podporu formou konzultací s odborníky či zapojení do svépomocných skupin, které probíhají jednou měsíčně v prostorách pečovatelské služby ve Kdyni. Většina služeb je pro pečující díky projektu zdarma. Jak beseda ukázala, s neformální péčí má zkušenost opravdu mnoho z nás, ale ti, kteří potřebují právě teď nejvíce pomoci, tak v tuto chvíli sedí doma a pečují o někoho blízkého. A na to, aby si sami požádali o podporu, nemají čas, sílu a ani myšlenku. Pokud někoho takového na Kdyňsku znáte, zmiňte mu, že na péči o blízkého opravdu nemusí být sám a může si zavolat o pomoc. Třeba do Doma ve Kdyni.
Tereza Kazdová
Domažlický deník
Přidejte odpověď