Jak poznáme revmatoidní artritidu a jak ji léčit

foto: Flickr.com

ČRo – Radioporadna

naše téma je revmatoidní artritida a naším hostem je prof. Ladislav Šenolt, vedoucí oddělení experimentální revmatologie Revmatologického ústavu a předseda České revmatologické společnosti, dobré dopoledne. Možná bychom mohli dát na úvod nějaké číslo, pane profesore, kolik třeba pacientů tady u nás v České republice aktuálně se potýká s revmatologní artittidou. A když srovnáme ta čísla třeba s jinými nemocemi, tak jsou z vašeho pohledu vysoká, je to hodně pacientů, velké procento.

mluvčí 3,
——————–
Tak zánětlivá imunitní nemoci nejsou příliš časté, na rozdíl od třeba ostoartrózy, která postihuje až 15 % veškeré populace, ty imunitně podmíněné choroby jsou spíše vzácnější, revmatoidní artritida obecně postihuje kolem jednoho procenta, možná trochu méně lidí, nicméně podle posledních dat z ÚZIS máme informace o tom, že revmatoidní artritidou v České republice trpí zhruba 150 000 lidí, což je kolem jednoho a půl procenta.

moderátorka
——————–
Ona je to vlastně porucha našeho imunitního systému, jaká je podstata tohoto onemocnění.

mluvčí 3,
——————–
Je to onemocnění, které má určitou genetickou dispozici proto, aby vzniklo, je to zhruba z 50 % a pak je třeba, aby se podílely některé faktory vnějšího prostředí, těch faktorů vnějšího prostředí prozkoumáno není mnoho, ale víme, že to je určitě kouření, které to riziko může významně zvyšovat. V některých případech může být nadváha, nevhodná strava. Zvažuje se také, že to mohou být některé bakterie žijící v dutině ústní nebo ve zažívacím traktu, takže těch faktorů je více.

moderátorka
——————–
Je správný název revma?

mluvčí 3,
——————–
Není, stále se hovoří o revmatických chorobách a revma je termín, který není úplně správný, protože revmatických chorob je kolem 200 a je třeba každou tu chorobu zvlášť pojmenovat.

moderátorka
——————–
Budeme používat revmatoidní artritida, které oblasti v našem těle nejvíce postihuje?

mluvčí 3,
——————–
Je to onemocnění, které zejména postihuje malé klouby, nejčastěji klouby na rukou a nohou, může postihovat i ty klouby větší – zápěstí, lokty, ramena, kolena, kyčle atd. je to onemocnění, které nepostihuje pouze klouby, ale může být spjato s některými nemocemi postihující vnitřní orgány, nejčastěji jsou to plíce, může to být suchý zánět oka. Ty komplikace a postižení vnitřních orgánů není až tak časté.

Jana Kudyvejsová, moderátorka
——————–
Ale vím, že od některých pacientů jsou i takové informace, že třeba se jim na tu revmatoidní artritidu přišlo až později. Co je tím důvodem, že někdy trvá déle, než se stanoví ta správná diagnóza.

mluvčí 3,
——————–
Průběh toho onemocnění je různý, u někoho to onemocnění propukne velmi náhle, má rychlý průběh, je to zhruba 10 % pacientů, v tomhle případě najednou oteče řada kloubů během krátké doby několika dnů a málo týdnů se většinou diagnóza učiní, protože pacient přichází většinou ke svému praktickému lékaři, který ho pak odesílá k revmatologovi, a tam ta diagnóza může být velmi rychlá, v některých případech ten průběh je ale pozvolný, často v tzv. té preklinické fázi, to znamená v období, kdy pacient ještě nemá nateklé klouby, nevidí je ani tak oteklé lékař, mohou být různé bolesti kloubů, bolesti šlach, úponů, takže to onemocnění může dávat o sobě vědět již řadu měsíců, někdy i roku předem, ale ve většině případů to onemocnění propukne, takže se objeví nějaký kloub, přidávají se postupně další a diagnóza by se většinou měla učinit během krátké doby několika týdnů až měsíců, nemělo by to být více jak tři měsíce od prvních potíží.

moderátorka
——————–
Jenomže možná je to i tím, že jsou asi dlouhé čekací doby na revmatologii nebo je dost revmatologů?

mluvčí 3,
——————–
Jak se to vezme, revmatologů není příliš mnoho, v České republice máme kolem 280 revmatologů, asi 200 plných úvazků, na druhé straně máme asi 10 krajů z těch více než 70, respektive okresů, kde revmatolog není žádný, jsou některé kraje, kde revmatologická péče je nedostatečná, kde těch revmatologů je na počet pacientů opravdu málo, takže to je jeden z důvodů, proč se pacienti nedostávají včas k vyšetření. Je důležité ale pokud to onemocnění je závažné, pokud je podezření na autoimunitní onemocnění, tak, aby pacient byl vyšetřen dříve, to znamená, určitá prioritizace je nezbytná.

moderátorka
——————–
tak teď, pane profesore, ještě než se dostaneme k tomu vyšetření u revmatologa, pojďme připomenout projevy tohoto onemocnění.

mluvčí 3,
——————–
Mezi ty základní projevy patří bolestivé otoky kloubů, ty klouby bývají nejvíce oteklé a nejsilnější bolesti bývají po ránu, klouby jsou zatuhlé, někdy to trvá i několik hodin, než se rozhýbou, než člověk je schopen vůbec prsty sevřít v pěst. Takže to jsou takové ty nejmarkantnější projevy. Někdy to bývá spjaté s celkovou únavou, s nechutenstvím, málokdy s hubnutím.

moderátorka
——————–
Říkali jsme, že praktický lékař by nás měl doporučit k vyšetření na revmatologii, na které se někdy déle čeká, ale potom, až se tam dostaneme, co všechno je součástí?

mluvčí 3,
——————–
Ta diagnostika onemocnění spočívá zejména v klinickém vyšetření, to znamená, že lékař vyšetří postižené klouby, respektive všechny klouby, které je možné vyšetřit a sleduje, zda jsou na tlak bolestivé, zda jsou oteklé, zda je omezený rozsah pohybu, to, co je potom možné udělat je také vyšetření nejčastěji rentgenové, nejčastěji se vyšetřují rentgeny malých kloubů na rukou, na nohou a je možné také vyšetřit jakýkoliv jiný kloub, který je postižený a v některých případech je možné udělat sonografické vyšetření, kdy nejsou vidět strukturální změny, ale jsou vidět zejména ty změny zánětlivé a potom je možné vyšetřit krev, krevní vyšetření je takové doplňkové, stejně tak jako ty zobrazovací metody, protože diagnostika onemocnění je hlavně klinická, v krvi je možné zjistit vysoké ukazatele zánětu sedimentaci CRP a specifické autoprotilátky, které patří k revmatoidní artritidě, ať už jsou to revmatoidní faktory nebo protilátky proti tzv. citrulinovaným peptidům.

moderátorka
——————–
Já bych možná v této souvislosti přečetla dotaz od paní Blanky, který nám přišel, možná, že zopakujeme vlastně tuhle tu vaši odpověď, ale přesto to přečtu, protože paní Blanka nám píše, že zhruba tři měsíce mám bolesti a brnění rukou, je to především zápěstí a prsty, bolest střílí do ramen, dále bolest kotníků a prstů u nohou, byla jsem u neurologa, rentgen krční páteře je v pořádku karpální tunely také. Chtěla se zeptat, co všechno si může nechat vyšetřit právě z krve při podezření na revmatoidní artritidu.

mluvčí 3,
——————–
Tak jak jsem jí říkal, ta diagnóza je zejména klinická, to znamená, prvně bych se opravdu jako revmatolog podíval na ty klouby, zda jsou nateklé, zda to brnění není způsobeno něčím úplně jiným, protože brnění může doprovázet jednak ty neurologické projevy, které pravděpodobně byly vyloučeny, mohou to být i různé lékové interakce a brnění mohou provázet i choroby, například, třeba osteoartróza, kde ty klouby mohou taky brnět, mohou bolet, mohou být trochu zatuhlé a pak je možné vyšetření z krve, to, co jsem již zmiňoval, zánět a specifické protilátky.

moderátorka
——————–
Tolik odpověď pro paní Blanku. revmatoidní artritida není jenom bolest kloubu, ale je spojená i s jinými problémy, může být tedy artritida spojená i s jinými nemocemi a které to bývají nejčastěji nebo potíže?

mluvčí 3,
——————–
Tak, jak jsme zmiňovali, že s revmatoidní artritidou se významně pojí například onemocnění plic, onemocnění, které postihuje sliznice, říká se tomu syndrom suchosti sliznic – Sjögrenův syndrom, těch komplikací různě po těle může být více, ale důležité, co je třeba zmínit, je to, že revmatoidní artritida, stejně jako třeba diabetes významně zvyšuje riziko kardiovaskulárních nemocí, to znamená, že pacient, který má revmatoidní artritidu, má asi dvakrát větší riziko, že dostane infarkt myokardu nebo mozkovou příhodu, má významně zvýšené riziko trombóz, pacienti s revmatoidní artritidou mají významně zvýšené riziko i depresivních onemocnění, riziko nádorových onemocnění. Pokud je to onemocnění včas léčeno. pak tato všechna rizika víceméně eliminujeme.

moderátorka
——————–
Jakou roli v tom všem hraje imunita a autoimunita.

mluvčí 3,
——————–
V těchto onemocněních hraje roli klíčovou, na rozdíl od osteoartrózy, která není podmíněna i imunitně, jako revmatoidní artritida, ostatní systémová revmatická onemocnění spočívají v tom, že imunitní systém jaksi neplní úplně správně svoji roli a jednoduše řečeno, napadá některé vlastní tkáně, nejčastěji je to kloubní výstelka, v těchto tkáních dochází potom k bujení zánětů, přemnožení řady imunitních buněk, včetně těch rezidentních, ať už jsou to kloubní fibroblasty, nebo změny, které nastávají na úrovni kosti a chrupavky a díky těmto zánětlivým změnám, pokud ten zánět není včas potlačen, tak může docházet k destrukcím kostí, k deformitám atd.

moderátorka
——————–
máme tady dotaz, pane profesore, od paní Evy, která se ptá, jestli je možné, aby to, že jí dlouho bolí ramení sval, způsobilo revmatické onemocnění, domnívá se, že je to sval a že potíže žádné s kloubem nemá, případně kam by se měla obrátit. Jak to řešit.

mluvčí 3,
——————–
Tak bolesti ramenních kloubů jsou poměrně časté, ve většině případů, pokud paní nemá nateklé klouby a dlouhodobě ji bolí jednostranně, ramenní kloub lokalizovány spíše do těch měkkých tkání, tak se může jednat o, dejme tomu, natržení rotátorové manžety nebo zánět šlachy, případně zánětové burzy, která je na různých místech v ramenním kloubu, pokud pomineme nějaké úrazy, nejčastěji takovými těmi mikrozměnami, mikropoškozením, může být zasažena nějaká z těch šlach a jedná se o záležitost, která je spíše ortopedická, v některých případech to může být zamrzlé rameno, to znamená významně omezená hybnost a tam je to někdy běh na dlouhou trať, to znamená třeba 2-3 roky, než dojde k úplnému vyhojení, důležitá je rehabilitace a obrátil bych se jistě na ortopeda. Ramenní kloub samozřejmě může být postižen i u postižení krční páteře, mohou to být ale i revmatické choroby a tam je většinou ta záležitost symetrická, to znamená oba dva ramenní klouby.

moderátorka
——————–
My se bavíme o revmatoidní artritidě a mě zaujalo, že u toho onemocnění je pojem jako jeho aktivita, tak když už někdo má diagnostikovanou artritidu, co znamená pojem právě ta aktivita onemocnění a jakým způsobem se zjišťuje…

mluvčí 3,
——————–
On každý ten test vnímá jinak. My jako lékaři vnímáme aktivitu nějakým způsobem, pacienti samozřejmě z svého pohledu, který nejčastěji představuje bolest, ztuhlost a další potíže, lékař, když hodnotí aktivitu, hovoří o počtech bolestivých a oteklých kloubů, o tzv. celkovém hodnocení stavu pacienta, kde pacient hodnotí svoje bolesti a své stavy, tak, jak vnímá tu chorobu na vizuální analogové škále od nuly do 10. A pak se do toho promítají ještě ukazatelé zánětu, nejčastěji tedy sedimentace nebo tzv. C reaktivní protein, z tohoto se vytváří pak kompozitní index, který nám charakterizuje onemocnění, ať už ve stavu remise, nízké, střední nebo vysoké aktivity, takže je to určité číslo tak, jak u diabetu máme hodnotu glykemie nebo glykovaného hemoglobinu, máme hodnotu krevního tlaku, tak tady máme hodnotu aktivity onemocnění, abychom dokázali vlastně kvantifikovat míru aktivity nemoci.

moderátorka
——————–
Teď už se v naší radioporadně dostáváme k léčbě, protože je to onemocnění, které doprovázejí bolesti i pochopitelně postupně taky asi pohybové obtíže, takže možná i proto právě deprese, které jste zmiňoval, jaké způsoby léčby v současné době existují.

mluvčí 3,
——————–
Stále u naprosté většiny lidí máme dostačující léky základní a pokud je onemocnění aktivní, což znamená, jsou ty oteklé bolestivé klouby, je jich více, tak v řadě případů úplně na začátku onemocnění podáváme glukokortikoidy, někdy celkově v tabletkách, někdy v podobě podkožní nebo respektive svalové injekce nebo to mohou být tabletky na krátkou dobu. Základním lékem je Metotrexát, to je takový základ, který dostane prakticky každý pacient s revmatoidní artritidou a ve většině případů, pokud je ta léčba podána včas, to naštěstí funguje dobře. Pokud tyto léky nefungují, nefungují nám ty základní, standardní léky, tak pak jsou k dispozici léky biologické nebo cíleně působící, které jsou takovou nadstavbou a přidávají se k této základní léčbě.

moderátorka
——————–
Co jsme ještě dnes nezmínili, tak to je věk pacientů. Možná to bude svým způsobem i mýtus, že když se řekne revma artritida, teď to spojení revmatoidní artritidy, a tak to nějak tak vyvolává představu, že se to bude týkat spíš starších pacientů a určitého i opotřebení věkem, je to pravda nebo není…

mluvčí 3,
——————–
Není to úplně pravda, protože to opotřebení samozřejmě je spíše tou artrózou, která jde s věkem, revmatoidní artritida postihuje lidi v jakémkoliv věkovém spektru, ta může postihovat i dvouletá děcka, tzv. juvenilní idiopatická artritida, ale postihuje nejčastěji ta dospělácká – vzniká nejčastěji mezi čtyřicátým padesátým šedesátým rokem věku, takže postihuje lidi v produktivním věku, může vzniknout u mladých žen po porodu, se vyskytuje u žen zhruba 2–3krát častěji než u mužů a je to opravdu ten produktivní věk.

moderátorka
——————–
A když je to například právě po tom porodu, co jste zmiňoval teď naposledy, tak je to už onemocnění nevratné, už té ženě zůstane.?

mluvčí 3,
——————–
Každému pacientovi zůstane, onemocnění nedokážeme vyléčit, stejně tak jako se nedokáží vyléčit další chronické nemoci, ať už je to, jak jsem zmiňoval, krevní tlak nebo diabetes, je třeba podávat léky, aby ta choroba byla kompenzována, stejně tak je to s revmatoidní artritidou, pacient musí brát ty léky vesměs dlouhodobě, málokdy se podaří, že dojde k úplnému vyhojení a vyléčení toho zánětu.

moderátorka
——————–
U léčby určitě zůstaneme, protože ještě tady máme od posluchačů další emaily a ještě pořád je šance taky zatelefonovat, Takže teď je tu s námi paní Líba, dobré dopoledne a paní Líbo, už se můžete ptát, Dobrý den.

mluvčí 7,
——————–
Dobrý den. Panu profesorovi bych měla dotaz. Mám artritidu už 25 let, v úplně zdravíý koleně mě ta artritida, jak říkal pan doktor revmatolog, sežrala chrupavku, takže já mám kost na kost. Jestli by bylo možný nějakou náhradu, protože chodím s holema a když se opřu, tak mám pocit jako na upadnutí, protože to koleno je vratky.

moderátorka
——————–
Dobře, tak děkujeme za dotaz paní Líbo, pokusíme se odpovědět. Mějte se hezky, na slyšenou.

moderátorka
——————–
Tak, pane profesore, po těch letech, bylo by ještě nějaké možné řešení? Říkala paní, že to má přes 20 let….

mluvčí 3,
——————–
Samozřejmě vždy je nějaké řešení. Paní Líba ve své podstatě, pokud má revmatoidní artritidu, tak tomu navíc má osteoartrózu, která může být primární, to znamená, že osteoartróza vznikne ještě předtím, než artritida, většina lidí, jak jsem zmiňoval, má ty degenerativní změny, ty nárůstky, někdy na to může nasednout revmatoidní artritida, což je nemoc jiná, jinak se léčí, a otázkou je, jestli tu osteoartrózu, to, co má asi v tom kolenním kloubu, kde má kost na kost – čtvrté stadium ostoartrózy, tak jestli by ji neměla i bez revmatoidní artritidy, která pravděpodobně tento průběh mohla urychlit a samozřejmě pak je nutná mezioborová spolupráce a výměna kolenního kloubu endoprotézou.

moderátorka
——————–
Tak dobře. Já se dívám, že budeme mít ještě další telefonický dotaz. Dobré dopoledne.

mluvčí 7,
——————–
Dobrý den. Tady Urbancová. Já bych chtěla pana profesora zeptat.Já mám reaktivní artritidu.
Už pak měsíc. A zhruba tři měsíce beru imunosupresiva, jakou mám šanci na to se z toho – nějak zlepšit ten stav, Protože pořád ty bolesti úponů, šlach a drobných kloubů, ruky i nohou trvají.

moderátorka
——————–
Děkuju, děkujeme taky, mějte se hezky, držíme palce, na slyšenou. Pane profesore, já možná poprosím, jestli krátce vysvětlíme pro ostatní posluchače, o co se jedná, o jakou fázi.

mluvčí 3,
——————–
Dobrý den. Reaktivní artritida je něco jiného, než revmatoidní artritidy. Ve většině případů reakce znamená reakce na nějakou infekci, ať už je to infekce zažívacího traktu, ať už jsou to salmonely, ať už jsou to infekce v podobě chlamydií – plicní nebo pohlavní přenosné, někdy to může být reakce na běžné virové onemocnění, třeba i po Covidu, ty artritidy, které se objeví v řadě případů, se zaléčí běžnými léky, ani to nemusí být někdy imunosupresiva, v některých případech je třeba tyto léky podávat, protože ten průběh může být dlouhodobější, ale ve většině případů dojde během několika měsíců k vyhojení té artritidy, ale část lidí musí dostávat léky podobné jako pacienti s revmatoidní artritidou a je to pak opět běh na dlouhou trať.

moderátorka
——————–
tak já ještě přečtu dotaz od pana Michala, dobrý den, mám revmatoidní artritidu. Byla mi nasazena biologická léčba. Můžu ovlivnit nějak záněty v těle? Pomocí speciálního stravování…?

mluvčí 3,
——————–
Dieta, která by mohla částečně pomoct, může být tzv. protizánětlivá, nejíst průmyslové vyráběné potraviny, které v sobě obsahují ty škodlivé tuky, a zvýšit naopak obsah potravin, kde je více tuků, těch typu omega nenasycených mastných, kyselin, olivový olej atd.

moderátorka
——————–
Protože už se blížíme ke konci našeho dnešního povídání, tak ještě poslední otázka, jsou nějaké novinky v léčbě, buď už teď, které jsou aktuální, nebo které se připravují, jsou například ve fázi testování, mluví se například o nanotechnologiích. Tak co by mi mohly přinést?

mluvčí 3,
——————–
Těch nových léků příliš nemáme, ale ve své podstatě léků k dispozici máme hodně. Ten vývoj, nechci říct malinko zaostal, ale spíše se jaksi rozjíždí u těch jiných chorob, kde těch léků je méně, ale co se týče těch nových léků, tak jsou to léky, které zasahují na úrovni imunitního systému.
Protože imunitní systém je ten, který je zodpovědný za tu nemoc, jsou snahy zmenšit ty účinné látky, používat například nanoprotilátky, které mají menší rozměr, předpokládá se u nich lepší penetrace do míst zánětu, lepší účinnost nanotechnologie je spíše obor, který se uplatňuje v onkologii a v jiných specializací než v revmatologii, ale nanotechnologie taky se snaží pronikat do revmatologie a u nás je ten problém v tom, že to je onemocnění systémové. Nepostihuje pouze jednu část, jeden orgán, ale vlastně celý systém celého člověka, takže je to trošku složitější.

Jana Kudyvejsová, moderátorka
——————–
Naším hostem byl dnes prof. Ladislav Šenolt, vedoucí oddělení experimentální revmatologie, Revmatologického ústavu, taky předseda České revmatologické společnosti. Tak my děkujeme, že jsme se dozvěděli zase něco víc, děkujeme moc za rozhovor a přejeme, ať se daří, na slyšenou.



Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.