Český rozhlas
Dotaz posluchačky: Co by podle fyzioterapeuta měla splňovat školní aktovka pro mladší děti na prvním stupni, když vidíme jak těžké nosí náklady.
fyzioterapeut Filip Mráz z Rehacentra na Okrouhlíku v Hradci Králové
To se řeší dnes a denně každý rok. Ty maminky u nás v ordinaci se jako na to ptají, tak u těch prvňáčků, druháčků, tak tam určitě je potřeba nějaká návštěva specializovaného centra pro ty aktovky a batohy, kde by ty prodejci vám s tím určitě měli pomoc, ale nějaký základní poučky, co se týče třeba nastavení těch popruhů, které by měly být stoprocentně nastavitelné, ať už v rámci těch, co jdou přes ramena nebo přes hrudník, tak ty musí být určitě nastavovatelné, teďka výška tý aktovky, konkrétně ten vrch, tak ten by měl být plus minus zároveň s výškou ramen, určitě by se aktovka neměla nosit na jednom rameni, samozřejmě, že, ať už v rámci nějakého špatného držení těla a tak určitě ty popruhy musí být polstrované, pevné, ale zároveň pohodlné, ta šířka se udává aspoň 4 cm na šířku. Určitě by se měly i díky tomu hrudnímu pásku, stáhnout do písmena C, aby ty popruhy šly, jakoby blíž k hrudní kosti a nešly, jakoby víc do stran a do ramen, protože pak zase se to přenáší na záda, do záklonu, kdy to dítě se pak zaklání i v těch bedrech.Tak co se týče rozložení váhy nebo obecně váhy tý aktovky, tak podle Státního zdravotního ústavu by se to mělo pohybovat 15 až max 20 % váhy toho žáka, tak by měla být maximálně těžká ta aktovka nebo ten batoh, záda by měly být určitě polstrovaný, anatomický, pevně tvarovaný, aby to pěkně sedlo na ty křivky zad. A ještě přemýšlím, co by tam mělo být.
moderátorka
Většinou aktovky tohleto splňují pro ty prvňáky, potom pro ty děti na prvním stupni to tak většinou rodiče i podle toho vybírají, jenomže pak starší děti si vybírají podle módy, podle toho, co se nosí, takže tam už to bývají i často takové ty jenom látkové a nijak nezpevněné batohy a ještě navíc je taková móda, že ty popruhy mají nastavené dlouhé, že to vůbec není v té výšce ramen, ale spíš hodně, hodně pod rameny, jaký to může mít vliv celkově na záda.
Filip Mráz
Tak čím víc dozadu je to těžiště, který nám, jakoby způsobuje ta váha toho batohu.Tak potom tím pádem ten člověk nebo to dítě, ať už v pubertě nebo ne, tak dochází vlastně k záklonu v bederní páteři, k nějakému povolenému bříšku, ramena dopředu, kulatá hrudní páteř, hlava předsunutá dopředu a zadělává si na bolesti kdekoliv v rámci toho pohybového aparátu, špatného držení těla, a může si tím vypěstovat nějaký zlozvyk, který se potom, jak bude blbě i srovnávat, takže zase to nastavení toho batohu by mělo být skoro stejné, ať už je v první třídě, ve školce nebo tak.
moderátorka
A podobná rizika, o kterých jste mluvil, jsou i u toho, když se nosí ta aktovka na jednom rameni.
Filip Mráz
Přesně tak, protože tam dochází k tomu, že to rameno, na kterém je ta aktovka, čím je těžší, tím to rameno má tendenci, jakoby být výš posazené v rámci toho hrudníku, dochází tam k úklonu toho trupu, to znamená, že zkrácením na jedné straně trupu dojde k prodloužení na druhé, tím pádem to ovlivňuje pánev, tím pádem to ovlivňuje potom samotnou chůzi, takže zase můžou vzniknout bolesti kdekoliv v rámci toho pohybového aparátu, takže ten batoh nebo aktovka je prostě důležitá, aby byla správně nastavená v jakémkoliv věku.
moderátorka
No, a na druhou stranu vyřešené to je asi podobné, jako když nosíme batoh na jednom rameni…..
Filip Mráz
Samozřejmě pokud je to jenom pár kilo, tak to tělo si s tím dokáže pěkně poradit, na druhou stranu je to určitě lepší než tašku na jednom rameni, ale je to právě díky tomu pásu ta váha jakoby roztáhnutá v nějakým tom pásu od ramene až po pánev, tím pádem i ta taška vlastně nasedá, vlastně dotýká se pánve, takže i to těžiště je jakoby tělu blízko. Takže za mě v pohodě taky.
moderátorka
Děkujeme za návštěvu i za vaše odpovědi, mějte se hezky, na slyšenou.
Přidejte odpověď