S následky povodní bojují v Česku také praktičtí lékaři. V zasažených oblastech mají kvůli vyplaveným ordinacím problém zajistit běžnou péči o pacienty. S žádostí o pomoc se nyní mohou obracet na Společnost všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP. Ta na svém webu zveřejnila, jak mají lékaři, kteří pomoc potřebují, postupovat. Praktici ze zasažených oblastí mohou například dočasně ordinovat u svých kolegů nebo si zažádat o finanční příspěvek na pokrytí škod po povodni.
„Zcela zásadní je, abychom zajistili péči o pacienty i v těch nejvíce zasažených regionech. Pokud má lékař vytopenou ordinaci, zprostředkujeme mu kontakt na kolegu z blízkého okolí, kterého povodně nezasáhly a u kterého může dočasně vyšetřovat. Jeden z praktiků může například ordinovat dopoledne, druhý v odpoledních hodinách,“ popisuje doc. MUDr. Svatopluk Býma, CSc., předseda Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.
Prostřednictvím kontaktního formuláře, který je k dispozici na webových stránkách společnosti, mohou lékaři požádat také o finanční příspěvek na pokrytí škod v ordinacích. „Výbor SVL vyčlenil ze svých rezerv částku 1 milion korun. Na základě podaných žádostí rozdělí komise SVL konkrétní příspěvky mezi jednotlivé lékaře,“ přibližuje doc. Býma.
O pomoc už někteří praktičtí lékaři požádali – například z Krnova. Největší vlnu zájmu ale Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP očekává až v nadcházejících dnech. „V zasažených oblastech často nefungují mobilní sítě ani internet, takže je to v tuto chvíli pro lékaře samozřejmě velmi složité,“ uzavírá doc. Býma.
O možnostech pomoci informoval výbor společnosti své kolegy nejenom na webu. Začátkem týdne o nich zástupci SVL ČLS JEP hovořili také na webináři, kterého se zúčastnilo přibližně 1 300 praktiků. Speciální oznámení vloží i do časopisu Practicus, který dostávají všichni praktičtí lékaři.
Přidejte odpověď