Vláda schválila novelu zákoníku práce  

ilustrační foto

  NOVA – Televizní noviny

Vláda schválila novelu zákoníku práce. Ta by měla přinést zejména zkrácení výpovědní lhůty a prodloužení zkušební doby. Kabinet cílí hlavně na to, aby byl pracovní trh flexibilnější.

Jednání na Úřadu vlády sleduje kolegyně Lucie Hlubučková. Lucie, tak jak přesně mají ty změny vypadat a odkdy budou platit?

redaktorka
——————–
Dobrý večer. Tak v jaké přesně podobě kabinet novelu schválil, zatím není jasné. Vláda totiž stále jedná. A to, na čem konkrétně se ohledně novely zákoníku práce dohodla, by měli jednotliví ministři představit až na tiskové konferenci po jednání vlády. Na tu tedy v těchto chvílích stále čekáme. Co ale víme, je to, jak vypadal ten návrh, který dnes ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka přinesl na vládu. Co se týče zkušební doby, tak ta by se měla prodloužit, a to ze tří měsíců na čtyři měsíce. U vedoucích pracovníků potom z dosavadních šesti měsíců na osm. Výpovědní lhůta, kterou novela krátí, nově počítá s krácením, a výpovědní lhůta by se nově počítala ode dne doručení výpovědi, ne až od prvního dne v následujícím měsíci, tak, jak je to pravidlem doposud. Vláda počítá s tím, že by zákoník práce měl začít platit od ledna příštího roku. Dost možná ale novelu ještě čeká bouřlivá koaliční debata ve sněmovně, a to kvůli výpovědi, bez udání důvodů. Tu si totiž do novely přeje prosadit ODS, a to navzdory tomu, že jí ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka odmítá. Představitelé ODS tedy už dnes mluví o tom, že pokud by se jim nepodařilo výpověď bez udání důvodu do novely prosadit tady na vládě, pokusili by se o to ve Sněmovně, a to formou pozměňovacích návrhů. Zavedení výpovědi bez udání důvodů ale kromě ODS prosazuje i TOP 09. To ostatně potvrdil její ministr Vlastimil Válek. Už při příchodu na vládu mluvil ale o tom, že s takovou výpovědí by se vázaly i další podmínky. Ostatně jeho slova si už teď poslechněte sami.

Vlastimil Válek, ministr zdravotnictví, 1. místopředseda strany /TOP 09/
——————–
Ono to není vlastně bez udání důvodu. Ono je to tak, že je tam stejně odstupné, stejně tam musí být nějaké pravidla a parametry. Je to vlastně zjednodušení pro obě strany a, řekněme, zjednodušení, zvlášť pro ty firmy, které mají menší počet zaměstnavatelů pro menší firmy, ale určitě to není bez udání důvodu a v žádném případě to nikdy nepodpoří něco, co by prostě na hodinu kohokoliv vyhodilo bez jakýchkoliv důvodů, bez odstupného, bez čehokoliv. To nesmí se samozřejmě.


(14, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.