Radiožurnál
Jindřich Vobořil posledním srpnovým dnem skončil ve funkci národního protidrogového koordinátora, jeho místo zůstane neobsazené. Agendu převezme šéfka odboru protidrogové politiky na Úřadu vlády, Lucia Kiššová.
Vobořil z pozice odstoupil na začátku července. Post zastával se čtyřletou pauzou od roku 2010. S protidrogovým odborem na Úřadu vlády bude dál spolupracovat, zůstane taky poradcem premiéra Petra Fialy z ODS. Vobořil by se chtěl v budoucnu věnovat třeba digitálním závislostem.
Jindřich Vobořil, bývalý protidrogový koordinátor
——————–
O tom se vůbec nemluví, takže tohle to je něco, co chceme nastavit.
redaktorka
——————–
Vobořil podle svých slov čelil dlouholetému tlaku s politiky i byznysu. S jeho protidrogovou politikou nesouhlasil například ministr práce a sociálních věcí, Marian Jurečka z KDU-ČSL.
Marian Jurečka, vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí /KDU-ČSL/
——————–
Já musím říct, že já jsem s ním, a teď mohu říct i za nás a za experty, za naši stranu, měl několik velkých rozporů.
redaktorka
——————–
S lidovci se Vobořil neshodl třeba na zdanění tzv. tichého vína nebo na regulaci konopí. Kristina Kouklová, Radiožurnál
ČT 1 – Události
Jindřich Vobořil končí na pozici národního protidrogového koordinátora. Důvodem jsou taky neshody s některými koaličními politiky. Osm desítek zahraničních odborníků na závislosti tento měsíc vyzvalo v otevřeném dopise českou vládu, aby pokračovala v prosazování Vobořilových návrhů.
Konopí, kratom nebo třeba HHC. Látky, u kterých protidrogový koordinátor dlouhodobě prosazuje regulaci místo striktního zákazu. Teď z funkce po dohodě s premiérem odchází.
Jindřich Vobořil, národní protidrogový koordinátor /ODS/
——————–
Ta politika je tak strašně kompromisní, není možné, aby nebyla. A já už mám prostě potřebu ty věci říkat tak, jak si je myslím.
redaktorka ČT
——————–
Působit bude nadále i jako poradce premiéra. Změny v oboru chce prosazovat prostřednictvím odborné organizace, kterou už dřív založil. Pozice národního protidrogového koordinátora zůstane od září neobsazená, Vobořilovu agendu převezme ředitelka odboru protidrogové politiky z Úřadu vlády.
Petr Fiala, premiér, předseda strany /ODS/
——————–
Kontinuita je zajištěná. Rozhodli jsme se pro jiný způsob organizace, protože se nám zdá, že ty úkoly, které plnil národní protidrogový koordinátor, jsou splněny.
Ivan Bartoš, vicepremiér, ministr pro místní rozvoj, předseda strany /Piráti/
——————–
Jindřich předložil tu strategii boje se závislostmi, včetně těch akčních plánů, které vláda schválila jako celek, takže jejich realizace je teď otázka politická.
redaktorka ČT
——————–
Právě s politiky se Vobořil dostával do sporů. Třeba při prosazování regulovaného trhu s konopím nebo zdanění tichého vína.
Marian Jurečka, vicepremiér, ministr práce a soc. věcí, předseda strany /KDU-ČSL/
——————–
Já jsem s ním, a teď mohu říct i za nás a za experty, za naši stranu měl několik velkých rozporů. Myslím, že tady na Úřadu vlády jsou lidé, kteří standardně z hlediska té věcnosti tu tematiku nesou dál.
Aleš Juchelka, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Já se domnívám, že chybět nebude, a pokud se to převezme po té úřednické stránce, to je jenom záležitost tady této vlády.
redaktorka ČT
——————–
Odchodu Vobořila z funkce se obávají třeba zástupci adiktologických služeb, kterým chybí na provoz zhruba miliarda.
Helena Gherasim, předsedkyně rady Asociace poskytovatelů adiktologických služeb
——————–
Máme obavy, že odchod Jindřicha Vobořila může zpomalit tady tenhle ten proces vyjednávání nebo vůbec, že vlastně z toho příslibu navýšení finančních prostředků může být vlastně velká nula ve finále.
redaktorka ČT
——————–
Končící protidrogový koordinátor dnes mezi problémy, na které je třeba se do budoucna zaměřit, označil hazardní hry a digitální závislost. I těm se chce při svém dalším působení věnovat.
Česká televize.
Přidejte odpověď