Pomohou nová pravidla insolvence? Bude více lidí v exekucích?

ČT 24 – Otázky Václava Moravce II.

Překvapivý začátek předvolební kampaně občanských demokratů. Předseda strany a vlády Petr Fiala tento týden zamířil do sociálně vyloučené lokality Mojžíř v Ústí nad Labem. Místní starousedlíci ho zasypali stížnostmi na soužití s lidmi, kteří zde žijí ze sociálních dávek.

místní obyvatelka, 26. 8. 2024
——————–
Že jim dávají jídlo, pomáhají jim, oni to hážou na zem, krysy lítaj, močej, venku drogy. Já jsem volala. Teď tady jsou varny, my víme, kde se vaří, nikdo přijde, nikdo si nás nevšímá. nechali nás napospas tady těm lidem.

pan Jindřich, 26. 8. 2024
——————–
Co tady se děje a kor, když jsou dávky sedmnáctýho.To je, jak kdyby bylo na Václaváku, byl první máj nebo co, jo, řvou. Chlastají, celou noc se všude svítí. Já nevím, co dělaj, jestli vařej drogy nebo něco.

Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Podle starostky Yvety Tomkové je nejdůležitější zastavit místní obchod s chudobou. Vlastníci bytů vydělávají na pronájmech sociálně slabým, a to díky dávkám od státu.

Yveta Tomková, starostka městského obvodu ústí nad Labem – Neštěmice, 26. 8. 2024
——————–
Není to jenom před volbama. Pomůžete nám tady, protože nám opravdu nikdo nepomáhá.

Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Premiér si změnu slibuje od nového systému sociálních dávek, které mají být adresnější a motivační. Právě sever Čech patří tradičně mezi regiony s nejvyšším podílem lidí v exekucích, jen v okrese Ústí nad Labem žije v exekuci přes 12 % obyvatel, přestože v posledních letech celkové počty lidí v exekuci klesají, podle odborníků mimo jiné i díky zastavování bagatelních exekucí, od roku 2022 se automaticky zastavuje vymáhání drobných dluhů do 1 500 Kč.

Daniel Hůle, vedoucí dluhového poradenství, Člověk v tísni, 18. 8. 2024
——————–
Ten efekt byl ohromný, typicky šlo o pohledávky za jízdu načerno, malé pohledávky pojišťoven, některé koncesionářské poplatky atd.

Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Pomoci mají i nová pravidla insolvence. Podle schváleného zákona se od podzimu zkrátí doba oddlužení pro všechny dlužníky z pěti na tři roky. Odpůrci změny upozorňují na znevýhodnění věřitelů.

Helena Válková, bývalá ministryně spravedlnosti, poslankyně, 18. 18. 2024
——————–
Pro všechny umožnit oddlužení po třech letech a pak nám tam zůstanou věřitelé, který budou nešťastný, protože nedostanou prakticky nic.

Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Exekuce a insolvence jsou však pouze viditelnou špičkou ledovce. Podle dat analytiků z PAQ Research Česká republika v posledních letech zchudla. Výrazně přibylo domácností, které žijí od výplaty k výplatě.

Jakub Komárek, ekonom, PAQ Research
——————–
Výrazně narostl podíl tzv. nestabilních domácností, tedy domácností, kterým nevystačí úspory na více než dva měsíce. Zatímco na podzim roku 2021 Takových domácností bylo 16 %, v létě 2022 to bylo již o 10 procentních bodů více. Od té doby zůstává situace víceméně beze změny.

moderátor ČT
——————–
Příkop mezi bohatými a chudými se navíc dál prohlubuje. Majetková nerovnost v Česku je jedna z nejvyšších ve vyspělém světě. Podle loňské analýzy švýcarské banky UBS 1 % nejbohatších Čechů drží bezmála 38 % celkové hodnoty majetku domácností. Jde o jeden z největších rozdílů a podílů v rámci vyspělého světa. Nová pravidla pro oddlužení začnou platit s největší pravděpodobností od října. Dalšími hosty Otázek jsou avizovaní místopředsedkyně Poslanecké sněmovny, místopředsedkyně poslaneckého klubu Pirátů a také členka podvýboru pro problematiku exekucí a insolvencí Olga Richterová z Pirátů. Hezké nedělní odpoledne, vítejte v České televizi.

A vítám místopředsedu sněmovního hospodářského výboru, místopředsedu poslaneckého klubu hnutí ANO, místopředsedu podvýboru pro problematiku exekucí a insolvencí, bych si to mohl ušetřit, že jste oba dva místopředsedy téhož podvýboru, Patrika Nachera. Vítejte, hezký dobrý den.

V souvislosti s tou novelou IZ, která vstoupí v platnost největší pravděpodobností na počátku října, tak prezident Exekutorské komory Jan Mlynarčík konstatoval v polovině července pro Český rozhlas Plus, že na základě té novely, která vstoupí v platnost, se cituji, rozšíří skupina lidí, která se nedostane do oddlužení a zároveň bude setrvávat v exekucích. Konec citátu. Jsou tyto obavy Exekutorské komory namístě, paní místopředsedkyně?

Olga Richterová, místopředsedkyně PSP ČR, místopředsedkyně poslaneckého klubu /Piráti/
——————–
Tak je to zajímavé, že tyhle obavy vznášejí až poté, co byla novela schválena. Tohle rozhodně nezaznívalo předtím, že by se starali o lidi, kteří nemohou už roky do oddlužení vstoupit a u části z nich to tak zůstává.

Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Oni totiž tvrdí, že by bylo zapotřebí nástrojů, aby lidé získali možnost se oddlužit, a to ti lidé, kteří už jsou dlouhou dobu v exekucích a mají obří dluhy, a tak nesplní základní filtr toho oddlužení.

Olga Richterová,
My jsme v té novele, kterou jsme udělali, vycházeli z toho a já jsem o tom hluboce přesvědčená, za Piráty jsme to opakovaně říkali, že ty velké dluhy táhnou dolů celou rodinu a potažmo i celý region, ty regiony, kde je hodně exekucí, jsou na tom ekonomicky výrazně hůř. Je to vidět ze všech statistik. A v podstatě, ať se nám to líbí, nebo ne, samozřejmě dluhy se mají platit, nicméně ti, kdo jsou uvízlí v dluhových pastech, jsou ve finále drazí pro nás všecky. A je to třeba i faktor, který předpovídá školní neúspěch jejich dětí a podobně. Z toho jsme vycházeli a současně jsme navrhli taková opatření, aby člověk opravdu splatil maximum, co jsme řešili velmi důsledně. Máme tam více než deset pojistek v té novele, aby jako si nenašel nějakou práci jen tak, v které vydělá minimální mzdu, ale aby se posuzovalo, kolik si může reálně vydělat. Samozřejmě se zohledněním toho, že lidé, kteří se dostávají do exekucí, tak potom, když se rozhodnou vstoupit do oddlužení, tak asi stále nebudou na maximu toho svého potenciálu, ale aby prostě splatili svým věřitelům co nejvíc. To v té novele je a je v ní zachován princip, který platí už roky, a sice, že člověk, který nedosáhne na tzv. minimální částku a je to zhruba 2 200 Kč měsíčně, tak se vlastně oddlužit nemůže, zhruba tak ta částka. Proč já to zdůrazňuji, že najednou zaznívají hlasy, a já jsem to v tom jednání také zdůrazňovala, že je škoda, že nemyslíme i na ty, co toto platit nemohou. Není to tak úplně pravda. A jednu změnu, a to hnedka skončím, jsme udělali v minulosti. Lidé, co na tuto částku neměli oni ze svého výdělku, zbylo by jim příliš maličko na přežití, tak mohli do oddlužení, pokud někdo jiný řekl, že bude platit za ně, byly to darovací postupy a tito lidé se pak oddlužit mohli. A nově bude možné, aby tito lidé řekli, že zvládnou žít z méně než z nezabavitelné částky a budou si moci tedy o to oddlužení a ten vstup do insolvence požádat i tak, když se rozhodnou, že to takto dokáží a těm věřitelům co nejvíce peněz splatí.

moderátor ČT
——————–
Pane místopředsedo, těch 9 pojistek, jde o dostatečné pojistky a je na místě to konstatování prezidenta Exekutorské komory, že se rozšíří skupina lidí, která se nedostane po vstupu platnosti té novely do oddlužení a bude setrvávat v těch exekucích?

Patrik Nacher, poslanec, místopředseda hospodářského výboru PS PČR, místopředseda poslaneckého klubu /ANO
——————–
Ono je to někde mezi. My si musíme uvědomit, a já to říkám od začátku, co se tomu věnuju v Poslanecké sněmovně, že to není černobílé, že každý dlužník neznamená, že tam je nevinně a každý věřitel není ten zlý věřitel, samozřejmě i zrcadlově opačně, každý věřitel není ten seriózní a každý dlužník si to nezavinil sám. A my bohužel prostě v té Poslanecké sněmovně občas jdeme ode zdi ke zdi. Tady, když se podíváte na ta čísla, a to je velmi zajímavé, tak od roku 2016, kdy kultivujeme to prostředí exekucí insolvencí, kdy byl počet fyzických osob, aspoň s jednou exekucí bylo 834 000. Letos je 629, to znamená o 200 000 méně. Když se podíváte na počet celkových exekucí, tak vrchol byl 4 679 000 v roce 2018. A teď je to 3 660 000, o milion méně. To znamená, ono to má obrovskou setrvačnost. Vy, když kultivujete to prostředí, tak to trvá roky. No, a teďka pozor, a teď přijde to, na co vy jste se ptal. Já jsem si totiž nechal vytáhnout i jednotlivá data, počet lidí, kteří mají jednu exekuci, až 10 exekucí a více. A tam je hrozně zajímavé, že lidé, kteří mají 1, 2, 3 exekuce, tak meziročně ten jejich počet klesá, to znamená tou kultivací prostředí exekucí, my jsme dosáhli stavu, že ti lidé tu jednu exekuci nějak 1, 2, 3 vyřeší. Zlom je u osmé exekuce, 8 a více exekucí, kdy v roce 2018 jich tam bylo 35 000, loni 33, to znamená přibližně stejně. A když se podíváte, když se podíváte 10 exekucí, 25 000 a 25 000, to znamená, tam už ten počet je přibližně stejný a více než 10 exekucí, 133 000, loni 123, ale tam už to klesalo tak, že to bylo předloni 121, to je jediná položka, kde to vlastně meziročně mezi roky 2022, 23 stouplo, je 10 a více exekucí. A právě pro ty lidi to znamená, je tady z toho evidentně patrné, že více lidí poměrově je u 8 a více exekucí a právě pro tyto lidi je to oddlužení, ta insolvence, protože oni nejsou prostě schopni, a z těch čísel je to úplně jasné, nejsou schopni to splatit, to znamená, nic z toho nemá věřitel, nic z toho nemá stát, protože většinou jsou ti lidé v šedé zóně. A teďka, jaké jsou ty cesty.

moderátor ČT
——————–
A se jenom, abychom se nepřebíjeli statistikami, když jsem se zase díval na počet podaných žádostí o oddlužení, proto se ptám na slova prezidenta Exekutorské komory, tak zatímco v letech 2019–2021 dlužníci podávali ročně, a už to vidíme, přes 20 000 žádostí o oddlužení, v roce 2019 to bylo dokonce 29 000. V letech 2022 a 2023 počet žádostí klesl pod 19 000 ročně, asi tohle to nehrozí.

Patrik Nacher,
Tak a to je právě to, to je přesně, ono to kleslo proto, protože jsme se o tom tématu bavili. A vzhledem k tomu, že mediálně tam nejvýraznější, je to téma zkrácení z 5 na 3 roky, tak celá řada lidí, a takhle mi to i psali s tou insolvencí, čekalo.

moderátor ČT
——————–
Až vstoupí v platnost ta novela?

Patrik Nacher,
Ano, protože v té chvíli místo 5 let tam budou 3 roky. Já jenom připomenu, že za té předchozí vlády jsme na 3 roky, že my jsme to prostě nevzali jako globálně takhle pro všechny paušálně, ale my jsme na 3 roky to schválili pro lidi, kteří pobírají důchod nebo invalidní důchod nebo OZP, nebo ti, kteří platí za 3 roky 60 % toho dluhu, zatímco teď je to vlastně pro všechny. Já jenom tady připomenu, a to je potřeba říct, a na to asi narážel pan prezident Exekutorské komory, že i v tom oddlužení, doteďka se oddlužilo 148 000 lidí, z toho 50 průměrné, oni splatili 56 % toho dluhu a 28,5 % těch dlužníků dokonce zaplatilo všechno. A tady hrozí, že tím pouhým zkrácením, aniž by to bylo vyváženo nějakým dalším zpřísněním, ale na straně jedné. A na straně druhé například odbřemeněním výrazným pro zaměstnavatele, protože vy totiž musíte toho člověka mít zaměstnaného, jinak ho prostě do oddlužení nepustí ten insolvenční soud. A dneska se zeptejte, i tady u vás v České televizi, zaměstnávat někoho, kdo má 10 a více exekucí, tak to pro tu účetní je prostě obrovský problém komunikovat s 10 třeba exekutory. A tady kolem toho byla velká debata, já tam měl pozměňovací návrh, který to právě měl odbřemenit pro ty zaměstnavatele, to se nakonec, něco si z toho převzal pan ministr, který vlastně sám k sobě dal pozměňovací návrh, to je ten registr, to je ten registr exekucí, nicméně otázka je, jak to bude fungovat a já jenom prostě říkám, že obávám se, aby prostě my jsme nešli zase ode zdi ke zdi. My potřebujeme, já bych skoro řekl, donutit, aby lidi, kteří mají víc než 8 exekucí, aby šli do té insolvence.

Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
A to si myslíte, že ta novela nepřináší?

Patrik Nacher,
To je otázka, to je otázka a já jenom pak říkám, za jakou cenu, abysme my nepoškozovali ty poctivé věřitele, podtrhuju poctivé věřitele.

moderátor ČT
——————–
Paní místopředsedkyně.

Olga Richterová, místopředsedkyně PSP ČR, místopředsedkyně poslaneckého klubu /Piráti/
——————–
Moc ráda zareaguju. Zaznělo toho hodně. Tak já zkusím postupně na většinu těch podstatných věcí. Ta první podstatná. Skutečně, a to vyplynulo i z analýzy z roku 2023, kterou jsme měli k dispozici, když jsme finalizovali ten návrh novely, lidé potřebují motivaci k tomu, aby do toho oddlužení vstupovali, a proto jsme udělali velmi zásadní zpřísnění, a to je, možná se o tom ještě veřejně tolik nemluvilo, tak já to zopakuji, že ti, kdo mají 4 a více exekucí, budou mít vyšší srážky, aby byly takové v exekuci jako v insolvenci, čili to znamená, že ten, kdo jako váhal, protože jeho nezabavitelná částka v exekuci byla výhodnější, zůstával v exekuci, přesně tak, tak nyní bude motivován výrazně, je oddlužení tu svou situaci vyřešit, protože už nebude pro něj setrvávání v exekucích výhodné. To je první naprosto zásadní zpřísnění a týká se stovek tisíc lidí, protože to na těch číslech bylo slyšet, ty 4 a více exekucí má opravdu veliká část těch 620 000 lidí, co dnes v exekucích jsou. Druhá věc, a to bych sem možná jenom dala, ať je to když tak vidět i pro diváky, opravdu strašně důležité je to, že v insolvencích dostávají část toho dluhu všichni věřitelé najednou, a proto je tak výhodné u těch, kteří nemohou splatit ten celý dluh nebo je to velice nepravděpodobné chtít, aby se vrátili aspoň za ty, za ty 3,5 roku, co reálně oddlužení bude trvat, ono to bude 3,5 i s tím schvalováním na vstupu, aby se vrátili do běžného života a aby opravdu začali chodit do legální práce, protože to je obří problém, že lidé s hodně exekucemi zmizí v šedé ekonomice.

moderátor ČT
——————–
Což, promiňte, paní místopředsedkyně, ale to vlastně mění i ekonomiku těch regionů. Když jsem se díval na mapu exekucí, tak nemám to napočítáno jako pan místopředseda Nacher, 8 a více exekucí, ale podíváme-li se na nejvyšší podíl lidí s exekucemi, tak okres Most, skoro 14 % obyvatel, vyšší podíl lidí s exekucemi je také Ústí nad Labem 12,5 %, dále přibližně 12 % lidí s exekucemi žije v okresech Sokolov, Chomutov, Teplice, desetina lidí je v exekuci v okrese Cheb, Děčín. Tím se přesouváme do Libereckého kraje, vyšší podíl osob s exekucemi mají také na severu Moravy, konkrétně Karviná a Bruntál. Co to udělá s těmi, s těmi regiony, pokud tady pan místopředseda Nacher naznačil, že ta čísla, která mám k dispozici, že klesl počet podávaných oddlužení kvůli tomu, že lidé čekají, až vstoupí v platnost ta novela zákona, co se změní v rámci těch regionů?

Olga Richterová,
Pro ty regiony to je opravdu naprosto zásadní. Já řeknu ještě další příklad věci, kterou významně zpřísňujeme, nebude vzájemný zápočet u manželů, takže zase se snižuje ta nezabavitelná částka pro lidi v exekucích, opět je to motivace vstoupit do insolvencí. A tohle všechno je odražené i v tom HDP na obyvatele v krajích České republiky. Já zde mám dvě souvislosti, ten vývoj HDP na regiony je v dvacetiletém období od roku 2002–2022, je to bez Prahy. A co chci zdůraznit, jeden takový názorný příklad. Liberecký kraj, černá čárka, ten v podstatě od 6. klesl až na 12. místo v HDP, čili byl ve středu a stal se krajem méně profitujícím. A naopak kraj Zlínský, světle modrá, tak ten z chvostu z konce z 12. místa šel právě na to šesté ekonomicky. A s čím to, zdá se, souvisí, ta ekonomická kondice regionu souvisí právě s tím, kolik je tam lidí v exekucích. My se můžeme bavit, co je kauzalita, co je korelace. Jenom chci zdůraznit, že právě ten Zlínský kraj má jeden z nejnižších podílů lidí v exekucích a naopak Liberecký potom s Ústeckým a Karlovarským bohužel má ten podíl lidí v exekucích vyšší.

Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Takže myslíte, že ta novela přinese a vylepší ekonomické postavení těch regionů, kde je největší počet lidí v exekuci.

Olga Richterová,
Čili řadou těch opatření se snažíme lidi opravdu namotivovat, pokud ten jejich dluh je příliš vysoký, ať vstoupí do oddlužení a splácí část toho dluhu každému věřiteli, v oddlužení také jde lépe, je super přednostní pohledávkou výživné, takže je to i lepší pro jejich děti, rodiny. A co je významné, po oddlužení se už lidé znovu do dluhu většinou nevracejí. Současná čísla jsou zhruba kolem 95 %, říkají odborníci, že ti lidé prostě zvládnou život bez dluhů.

Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Ale pan místopředseda Nacher, aniž by mu chtěl cokoliv podsouvat, má obavy, že bude zapotřebí ještě ten zákon novelizovat dříve či později, protože může poškozovat ty věřitele.

Patrik Nacher,
Ne. Já jenom říkám, já říkám, my se shodneme na tom cíli, že lidé, kteří mají více než, já bych řekl 5, ne 8, ale 5 exekucí, že by měli jít skoro, bych řekl, povinně do insolvence, protože pak to pomůže těm věřitelům…

Olga Richterová,
To děláme, zavádíme…

Patrik Nacher,
…férově, státu a koneckonců ten dlužník vlastně dostane možnost restartu. Já jenom v tomhle tom, co jsme my schválili, se trošičku obávám toho, že my to vždycky kalibrujeme na ty, kteří už v tom systému umějí chodit, to znamená, vycházím z logiky, že ten, kdo má 8, 10 a více exekucí, tuším, že rekord je 221, teď mě nechytejte za slovo, to je úplně šílené, a často jsou to právě z těchto regionů, tak oni v tom umí chodit. A my, i kdybysme se tady s paní kolegyní postavili na hlavu, tak oni pak do té insolvence stejně nepůjdou. A v té chvíli já se obávám, že v momentě, kdy my to designujeme právě na tyhle ty lidi, tak oni už si vlastně zvykli půlku svého života nebo část svého života být v té šedé zóně. Takže já jenom tady u tohohle jsem měl prostě obavy z pohledu, říkám, poctivých věřitelů, protože doteďka, protože u těch exekucí, tam si myslím, že to je v pořádku a my tou kultivací, například zastavování marných bagatelních exekucí, což je můj pozměňovací návrh z minulého volební období, tak se zastavilo 250 000 exekucí, je to největší, je to dokonce pětkrát tolik než Milostivé léto, o kterém jsme mediálně všichni, a na tom je shoda, si myslím, koalice a opozice, jenom je tam krásně třeba vidět u tohohle, že to zastavování marných bagatelních exekucí se děje ze zákona automaticky, u Milostivého léta se ten dlužník musí přihlásit. Tam najednou vidíte, že když to vy postavíte úplně jinak, tak i přes tu masáž mediální, já jsem za ní rád, a teďka máme čtvrté Milostivé léto, možná se třeba k tomu dostaneme, tak já trochu něco vládě vyčítám, ne kolegyni, ale zbytku té koalice, tak je tam pětkrát méně zastavených exekucí než u něčeho, co v těch médiích moc nebylo, protože to je automatický. Ale já jsem tím jenom chtěl říct, že mám trošičku obavy z toho, že v momentě, kdy se podíváte na ta čísla u toho oddlužení, že skutečně téměř třetina lidí byla schopna zaplatit 100 %, tak jenom, aby my jsme tím jakoby zkrácením, aniž by to bylo úplně vyváženo tou přísností, jakkoliv některé prvky tady paní kolegyně řekla, a ty byly právě obsaženy v pozměňovacím návrhu pana ministra, ale v tom původním vládním návrhu nebyly, proto tam byla ta debata, proto to trvalo tak dlouho, takže si troufám říct, že my jsme i vytvořili tlak, protože některé ty věci v zásadě kopírují ty naše pozměňovací nebo moje pozměňovací návrhy, ale za mě nevím, jestli to je úplně tak jakoby zpřísněné, aby nakonec se vlastně to oddlužení nestalo jakoby cestou, jak sice, je to furt lepší, než mít těch osm exekucí, ale jak zároveň nepoškodit ty poctivé, poctivé věřitele a nedosáhnout toho stavu, že dneska, jak jsem řekl, průměrně dneska v oddlužení lidé, ti dlužníci zaplatí 56 % hodnoty dluhu, tak abysme se nedostali příliš nízko jenom tím prostým opatřením, že se to zkrátí na 3 roky i pro fyzické osoby. Totiž ta evropská směrnice, pardon, mluví o živnostnících, o dluhů z podnikání a my jsme to tady nad rámec toho rozšířili i pro všechny fyzické osoby, jak říkám, nemám s tím problém, když to bude vyváženo.

Olga Richterová,
Vy jste sami předkládali implementaci evropské směrnice v minulém volebním období, kde jste normálně to tříleté oddlužení implementovali, to jste sami předložili, neschválili jste to, ale vládou to prošlo a vy jste to normálně schválili, takže normálně…

Patrik Nacher,
Schválili jsme něco, co projde v Poslanecké sněmovně.

moderátor ČT
——————–
Ale vláda navrhla, vláda přišla s tímto, s tímto sněmovním tiskem, to byl vládní, který neprošel…

Patrik Nacher,
Neprošel. Protože tady vidíte, že…

Olga Richterová,
Teď jsem vám nechala prostor, já teďka zareaguju, ale vy jste teďka právě se tvářil, jako kdyby hnutí ANO vždy chtělo nějaké další pojistky a zpřísnění a jako kdyby mu vždycky vadila ta evropská směrnice. A tak to není. Vy jste normálně vládou nechali projít tento tisk, a to je strašně podstatné si říct. A věděli jste, že když procházelo to usnadnění situace pro seniory, invalidní důchodce a podobně, že musí následovat uplatnění toho evropského práva. Takže vy jste schválili tisk, má svoje číslo, v roce 2020 prostě vaše vláda hlasovala pro a pak jste to nechali ležet ve sněmovně, aniž by…

Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Pak změnili názor a přišli s jiným návrhem.

Olga Richterová,
Pozor. A pozor. A já to ale chci dopovědět. A my jsme teď přišli s něčím, co jde plně v duchu toho evropského přístupu. A já si myslím, že je fajn si jako i uvědomit, že v Evropě je prostě normální mít to kratší oddlužení, tady to je mapka, kdy Evropa opravdu je zelená, prostě kratší oddlužení, než těch 5 let. A na tom chci ukázat, že, protože je to mnohem jednodušší neodlišovat nepodnikající a podnikající osoby, prostě bylo by velice složité odlišovat, to bylo napsáno i v odůvodnění tohoto vašeho návrhu, tak my jsme šli cestou těch pojistek. A já vám řeknu 3 pojistky z těch 10, abyste viděl…

Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Ne, já se omlouvám, na to tady úplně není čas. Chci se zeptat v souvislosti ještě s tím zákonem, protože když jsem se díval do dat, tak podle inkasní agentury dlužníci raději čelí exekuci, než aby šli do insolvence. Ta mentalita, byť tady máme Milostivá léta, ve vší úctě k Milostivým letům, myslíte, že ta novela zákona přispěje k tomu, že lidé raději půjdou do insolvencí, než aby čelily exekucím, protože se zkracuje ta lhůta?

Olga Richterová,
Proto tam ty dvě zpřísnění, o kterých jsem už mluvila, a ještě dořeknu třetí, čili od těch 4 exekucí stejné srážky v exekuci jako v insolvenci poté, ale člověk musí legálně pracovat, samozřejmě musí mít legální příjmy, poté ten vzájemný zápočet manželů, což může znamenat, myslím, zhruba tisícovku, zase snížení úlevy a potom snížení normativů na bydlení od Nového roku, to taky významně snížilo nezabavitelnou částku. Takže to, co v minulých letech bylo někdy vidět, že byla poměrně vysoko ta nezabavitelná částka, což reagovalo na situaci s energiemi, což reagovalo prostě na rozkolísanou ekonomickou situaci, tak se nyní vrací do normálu a ti lidé budou vidět, že v exekucích to opravdu není žádný med a že když jsou…

moderátor ČT
——————–
Že radši přejdou do těch insolvencí, to znamená, že ten trend se změní, protože…

Olga Richterová,
Bude předvídatelné to oddlužení, bude to představitelnější, časová doba, přece jenom tři, 3,5 roku je představitelnější než 5,5, jak to je dnes, reálně, ale bude tam to maximum, opravdu každý bude muset splatit maximum toho, čeho je schopen, na co má ty dovednosti a schopnosti a ne nějakých paušálních 30 %. Protože jsou lidi, kteří mají splatit prostě 70 %. Jsou i tací, co v insolvenci splatí 100, protože jsou rádi, že se jim zastaví nárůst úroků, a proto do toho oddlužení jdou. A já jsem chtěla říct, tam jsou přece pojistky, že člověk nemůže v době 20 let po tom osvobození opět přijít do úpadku a pokusit se do něj vstoupit znovu, nebo by se oddlužoval 5 let. To je třeba jeden příklad. Nebo tam jsou ty kontrolní mechanismy. Takže vy jste také hovořil o tom, že nevěříte těm pojistkám. Tak já jenom chci zdůraznit, že ty přezkumy, ať už ze strany věřitelů nebo insolvenčních správců, tam jsou nastaveny opravdu důkladně.

Patrik Nacher,
Tak já, jestli můžu, tady mám úplně autentický, tady máte kameru, tady mám autentický, tady mám autentický podklady právě toho, co my jsme připravovali jako poslanci pro vládní návrh, takže já jsem v tomhle tom konzistentní i vůči svojí vlastní vládě, i vůči této. A tady jsou právě ty různé pojistky, přezkumná řízení v momentě, kdyby náhodou poklesl, což se občas stávalo, zázračně ten příjem poté, co je schválena ta insolvence, prodloužení té doby mezi těmi jednotlivými oddluženími, například to je přímo vysloveně můj podklad, že to druhá, to druhé oddlužení už bude 5 let, ne 3 roky, to je tady takhle podtržené a tak dále, a tak dále, včetně toho, už tehdy jsme přišli s tím, abysme zkoumali adekvátní příjem. Já teďka nevím, jak to nakonec vlastně skončilo, protože na tom nebyla u této koalice shoda.

Olga Richterová,
To jsou ty možnosti…

Patrik Nacher,
Ale my jsme se bavili ještě na ministerstvu spravedlnosti, adekvátní příjem, že každý podle věku, pozice, vzdělání, pohlaví, a to, v jakém je kraji, má nějaký příjem a teďka my si určíme nějaký percentil od 0 až do 100, kolik bysme od něj očekávali. Tam nebyla shoda zejména mezi ODS a Piráty, takže nakonec tohle to z toho vypadlo…

Olga Richterová,
To není pravda.

Patrik Nacher,
Ale je to nahrazeno nějak jinak, ale my jsme tam vycházeli z nějakých čísel 4 milionů jako mezd a platů, abysme věděli nějaká čísla. Takže ne, já tady nechci mít umělý konflikt. Já jenom říkám, já jenom říkám, že my se shodneme na tom, že je potřeba ty lidi dostat do oddlužení, jenom, že to, jenom říkám, že to není pouze o těch 3 letech, je to i o tom, aby těm lidem v oddlužení zůstalo víc peněz, než těm lidem, co jsou v exekuci, což paní místopředsedkyně na to odpověděla, i na to byl tady pozměňovací návrh, kdy já jsem říkal, aby ty dávky na bydlení dostali až po odpočtu srážky v insolvenci, což by bylo jinak než v exekuci, takže by dokonce tomu člověku zůstalo více v insolvenci než v exekuci, to je další motiv, takže jedna je zkrácení, jedno je motiv finanční, ale jako říkám, o nás rozhodne čas a třeba nás za 2, za 3 roky sem pozvete. Já jenom říkám, že chci, aby ty lidi šli do insolvence, když mají 5 a více exekucí, ale zároveň, zároveň to musí paralelně, nechci poškozovat ty poctivé věřitele, dneska…

Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Že vstoupím do řeči, vy jste členové podvýboru, který se zabývá exekucemi a insolvencemi. Jde mi o to, aby bylo co nejméně lidí, kteří do toho spadnou, a vracím se k úvodu této části, odkazoval jsem na jednu z analýz, kupříkladu švýcarská banka UBS považuje Českou republiku za jednu z nejvyšších, kde koncentrace majetku je v rukou malého počtu lidí, tedy značná majetková nerovnost. 1 % nejbohatších obyvatel České republiky drží 37,8 % celkové hodnoty majetku všech domácností, vyšší podíl nejbohatších na majetku je například v Kolumbii, Turecku, Indii, Jižní Africe nebo v Rusku, kde 1 % nejbohatších lidí vlastní dokonce 56 % veškerého majetku domácností a podle ekonoma Jakuba Komárka z organizace PAQ Research český daňový systém ještě růst nerovnosti podporuje, tady jsou jeho slova pro dnešní Otázky.

Jakub Komárek, ekonom, PAQ Research
——————–
Náš daňový a sociální systém podporuje růst nerovností, řada našich daní dopadá převážně na nízko a středně příjmové domácnosti. Daňové změny z minulého roku to nezměnily. Vláda efektivně zvýšila zdanění práce, i když zavedla povinnost platby za nemocenské pojištění a navzdory svému slibu ve vládním prohlášení nevalorizovala slevu na poplatníka. Právě přitom příjem z práce je stěžejní pro nízko a středně příjmové domácnosti.

moderátor ČT
——————–
On už to tady přiznal i vicepremiér Jurečka, že ho mrzí, že k té slevě na poplatníka a k té změně nedošlo. Nejde vlastně to, co se děje, i v daňovém a sociálním systému proti té vaší snaze, protože vy pak přemýšlíte a promítáte do českého práva evropské směrnice, aby co nejméně lidí bylo dlouhodobě v exekucích či v insolvencích. Paní místopředsedkyně, to je pláč teď i pana ekonoma z PAQ Research na vládním hrobě.

Olga Richterová,
Ale současně to je taky dlouhodobá věc, která tady se nějak roky vyvíjí, kdy vlastně minulá vláda ANO navrhla tehdy snížení superhrubé mzdy, ale valorizace slevy na poplatníka udělala až po našem pirátském tlaku. Já na tom jenom chci ukázat, že to je prostě dlouhodobě takto, mě to netěší, nicméně několik věcí, co děláme a které mně přijdou v téhle souvislosti zásadní, ta první skutečně jsou ty jasné předvídatelné tříapůlleté insolvence, protože jak jsem to už ukazovala, ta ekonomická kondice regionů významně souvisí s podílem lidí v exekucích, lidí v dluzích, kteří v nich jsou a já bych ráda, abychom měli víc jihomoravských krajů, víc těch krajů Zlínských, bez lidí v tak brutálním zadlužení než krajů, jako je bohužel Karlovarský.

moderátor ČT
——————–
Neměly by ale změny v daňovém systému, a ptám se znovu, v daňovém a sociálním systému přispívat k tomu, aby těch lidí v insolvencích a exekucích bylo co nejméně?

Olga Richterová,
Samozřejmě. Tři věci, tři věci, co dlouhodobě pomáhá snižovat nerovnosti ve společnosti, tak je to samozřejmě, a teďka to bude znít jako klišé, ale není, je to vyzkoumané vzdělávání, a to zejména to předškolní, takže jestli chceme pomoci předcházet tomu, aby lidi padali do dluhových pastí, jako třeba jejich rodiče, protože tam je to velice úzce spjaté často, tak máme opravdu makat na tom, aby mateřské školky braly děti z těchto rodin, a to se dneska samozřejmě vůbec neděje, protože místa nejsou od 2 let. To se ukazuje, že je prevence. A já to teďka říkám, vám to zní, jako že to nesouvisí s ekonomikou, ale souvisí to zásadně. Zaměřit se už na malé děti. Ten výzkum, který vedl i nositel Nobelovy ceny, pan profesor Hackman, ukazuje, že je tam až devítinásobná návratnost u investic do dětí z různě znevýhodněného prostředí, prostě z takových těch rodin, co nejsou tak podnětné. My se soustředíme na to předškolní vzdělávání. Teďka novela zákona o dětských skupinách, která by mohla také přispět k tomu, aby bylo více míst ve školkách volnějších, plus s tím negativním trendem v porodnosti, umožní, abysme se právě na podporu dětí včas soustředili. Bod jedna. Bod dva, revize dávek, o tom jste mluvili.

moderátor ČT
——————–
Super dávka, kterou vláda projedná 18. září.

Olga Richterová,
Tam je nesmírně podstatné, aby zmizely body zlomu, aby se lidé nebáli vydělat si o trochu víc, aby neodmítali vánoční prémie a podobně, protože potom přijdou o tu podporu, kterou v těch nízkopříjmových kategoriích potřebují. Bude tam vlastně ten pracovní bonus, který je zase osvědčený z mnoha jiných zemí. Co je podstatné, my samozřejmě nechceme, aby lidi byli na dávkách, ale v té nízkopříjmové kategorii to je často potřeba s tím počítat. A potom ta věc třetí, ono to započalo právě v naší politice, a sice změny v té dani z nemovitosti, kdy jsme jí jednak mírně navýšili, stále, stále to je významně nižší a teďka jenom jsem si tady poznamenala čísla…

moderátor ČT
——————–
Musíme končit, aby ještě…

Olga Richterová,
Významně nižší než i ostatní země v našem okolí. Takže i takové Maďarsko má k ročnímu výběru HDP tu daň ve výši zhruba 0,8 %, u nás je to zhruba 0,3 po té naší změně, ale předtím to bylo 0,15. Tak to je ten trend, který jsme nastolili.

moderátor ČT
——————–
Jste schopni se na těch dalších změnách, aby těch lidí do insolvencí a exekucí padalo co nejméně, se nějak shodnout, pane místopředsedo?

Patrik Nacher,
Tak já v to doufám, protože to minulé volební období jsme u této problematiky nastartovali spolupráci mezi koalicí a opozicí, z toho vzniklo třeba i toto Milostivé léto. Ale vy jste tady vlastně otevřeli i v té předchozí debatě zajímavé téma. Jak jsem řekl, ten počet těch lidí v exekucí klesá výrazně, počet exekucí klesá, ale roste počet lidí, kteří vlastně padají do nějakých finančních problémů, případně jsou zaměstnáni a ještě si musí chodit pro dávky, což je zajímavý paradox, že vlastně to, o čem se tady posledních 10 let bavíme v souvislosti s exekucí, výrazně, viditelně, hmatatelně klesá, ale ta střední vrstva se začíná propadat. A to si myslím, že tam začíná být problém. A tam já vyčítám této vládě to, že ona vlastně hezky hovoří, ale v těch praktických věcech, které se týkají i té problematiky, která se toho třeba může dotýkat typově, ode dneška ode platí nové pravidlo poplatku za předčasně splacenou hypotéku, čímž neříkám, že to mají nízkopříjmový, ale je to takový jako krásný, byť je změkčená po našem tlaku, je to takový krásný symbol, tady se změnily podmínky, tady se změnily podmínky u stavebního spoření, u penzijka, a to dokonce retroaktivně. A to je přece to, o čem mluvila paní místopředsedkyně, o nějakém vzdělávání, o finanční gramotnosti, o tom, aby si lidé ukládali, aby si dávali bokem, ale zároveň ta vláda vlastně pro běžící smlouvy, pro běžící smlouvy, máme dvě ústavní stížnosti, tak vlastně říká těm lidem, tady u nás nemáte jistotu i u produktů, které jsou tady na desítky let dopředu, 30 let tady trvalo stavební spoření, vy máte tu smlouvu na dlouhou dobu do cílové částky, to je pro některé lidi třeba 10, 15, 20 let a najednou se změní ta pravidla uprostřed hry. To samý penzijní připojištění pro lidi, kteří pobírají důchod…

moderátor ČT
——————–
Budu rád, když…

Olga Richterová,
Ale jde o to bydlení. Jde o to bydlení.

Patrik Nacher,
…se stavebním spořením…

Václav Moravec, moderátor ČT
——————–
Já se omlouvám, budu rád, když v té debatě bude pokračovat. Ano, papírů, když v té naší diskusi budeme pokračovat. Děkuji místopředsedům podvýboru pro problematiku exekucí a insolvencí Olze Richterové z Pirátů a Patriku Nacherovi z hnutí ANO. Děkuji, že jste přijali mé pozvání a těším se někdy příště na shledanou.


Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.