Kritika posudkových lékařů  

ilustrační foto: stockimages-FreeDigitalPhotos

NOVA – Televizní noviny

Národní rada osob se zdravotním postižením kritizuje systém práce posudkových lékařů. Ti prý rozhodují o pacientech, aniž by je viděli.

Smutným příkladem je případ pana Heidera z Liberce. Po lékařských zákrocích přišel o plíci a je ve stavu těžké podvýživy. A podle posudku mu ale nic nebrání chodit do práce a dostal jen částečný invalidní důchod nejnižšího stupně.

Pavel Heider, onkologický pacient, Liberec
——————–
Mám vlastně, to je 44 kilo, nemůžu chodit.

redaktor
——————–
Před pěti lety se panu Heiderovi objevil na krku nádor. Omylem dostal větší dávku záření, přišel o zuby, má popálený jícen a jen obtížně polyká.

Pavel Heider, onkologický pacient, Liberec
——————–
Musím jíst jenom mletý.

redaktor
——————–
Pak prodělal oboustranný zápal plic, 10 dní byl v umělém spánku a měsíc na jednotce intenzivní péče.

Pavel Heider, onkologický pacient, Liberec
——————–
Jednu plíci nemám a jedna jede na 49 %. Já ujdu 200 metrů a končím.

redaktor
——————–
Pan Heider před nemocí vážil 70 kg, pak zhubl zhruba na polovinu. Podle posudkového lékaře, který ho ale nikdy neviděl, by měl chodit normálně do práce. Přiznal mu jen první stupeň invalidity. Pan Heider tedy oslovil taxislužby, hlídací agentury i práci v továrnách. Nikde ho nechtějí. Kolik jste vyzkoušel teda zaměstnání?

Pavel Heider, onkologický pacient, Liberec
——————–
Asi sedm. A hlavně, když mě lidi viděj, tak říkají: tak to ne.

redaktor
——————–
Dnes zkusil znovu volat svému posudkovému lékaři.

Pavel Heider, onkologický pacient, Liberec
——————–
Vy jste mě ani neviděl.

Jaroslav Krutský, posudkový lékař, Liberec
——————–
Pokud nesouhlasíte s mým posudkem, podejte si námitku odvolání.

Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením České republiky
——————–
Stav toho pána není na první stupeň. Je vidět, že pán je zbědovaný. To je přesně ten případ, kdy by posudkový lékař měl posuzovanou osobu vidět, protože by hned na první pohled musel pochopit, že ten pán těžko bude moci pracovat.

redaktor
——————–
Národní rada teď panu Heiderovi pomůže podat námitku a jeho případ dostane jiný lékař. Pokud neuspějí, obrátí se na soud. A to doporučuje i Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Iva Merhautová, vrchní ředitelka sekce sociálního pojištění a nepojistných dávek, Ministerstvo práce a sociálních věcí /KDU-ČSL/
——————–
Česká republika nemá dostatek lékařů lékařské posudkové služby. Jsou to jedni z nejstarších lékařů, dosahujeme kolem 66 let. A není o tento obor příliš zájem.

redaktor
——————–
Ministerstvo do budoucna chystá změny a inspiruje se v sousedním Německu. Tam část agendy přebírají specializované sestry, které pacienty navštěvují a vyřizují s nimi příspěvky na péči přímo v domácnosti. Tím by se mělo uvolnit více lékařů na přiznávání invalidity. V Německu se osvědčil i model sebehodnocení pacienta, ke kterému lékař při rozhodování musí přihlédnout. Další změnou bude i to, že nově se posudky nebudou tříštit mezi úřady práce a Českou správu sociálního zabezpečení, ale bude je vyřizovat jediná instituce.

1 komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.