Zvyšování důchodového věku  

ilustrační foto: photoXpress

 ČT 1 – Události

Blíží se rozhodnutí, v kolika letech budou lidé odcházet do důchodu. Vládní strany chtějí věk postupně zvyšovat, nakonec ale pomalejším tempem, než předpokládal první návrh reformy.

S měkčí variantou přišli demografové. Po roce 2030 by měl každý ročník nárok na penzi o měsíc později než ten předcházející. Jak zjistila ČT, kloní se k tomu čtyři z pěti členů koalice, Starostové, lidovci, Piráti i TOP 09.

Zatím vláda počítala s nárůstem dva měsíce, zmírněním reformy by se ale po třech dekádách snížila očekávaná úspora státního rozpočtu o desítky miliard korun.

Marian Jurečka, vicepremiér, ministr práce a soc. věcí, předseda strany /KDU-ČSL/
——————–
Tam už jdeme opravdu řádově třeba do jednotek, desítek miliard korun, takže když se budeme bavit třeba o půl procenta HDP, v dnešních cenách jsme někde na 30, 35 miliardách korun ročně.

moderátor ČT
——————–
Zbývající koaliční strana ODS je ochotna o zmírnění reformy jednat. Vláda argumentuje tím, že bez reformy by v budoucnu chyběly peníze na výplatu důstojných důchodů, naopak opozice růst důchodového věku odmítá.

Jako dobrovolná vodní záchranářka na Seči pracuje dvacetiletá Markéta Hatašová už čtyři roky, do důchodu měla jít podle současného návrhu reformy po sedmdesátce. Sama si to nedovede představit.

Markéta Hatašová, záchranářka
——————–
70 let už je hodně vysoký věk a člověk nemá úplně takový kapacity, aby v tomto věku byl plnovýkonný.

redaktor ČT
——————–
Jedenatřicetiletý Šimon Luňák pracuje v marketingu. Do penze má jít podle vládní verze reformy ve víc než 69. Už teď si na důchod raději šetří.

Šimon Luňák, pracovník v marketingu
——————–
Určitě na to myslím. Je to teď docela takový téma, který se řeší a jsem si vědom toho, že ty důchody za těch 30 let nemusí být tak.

redaktor ČT
——————–
Velký jak Šimon Luňák, tak i Markéta Hatašová, ale nakonec zřejmě půjdou do penze zhruba o dva roky dřív, než předpokládala původní verze reformy. Koalice se totiž začíná klonit k variantě zvyšování věku odchodu do důchodu, kterou navrhla Česká demografická společnost. Podle ní by třeba dnešní jedenatřicátníci odcházeli do penze v 67 letech a čtyřech měsících, třiačtyřicátníci pak o rok dříve. Lidé by v penzi podobně jako dnes trávili zhruba čtvrtinu svého života.

Marian Jurečka, vicepremiér, ministr práce a soc. věcí, předseda strany /KDU-ČSL/
——————–
Tu úpravu podporuji, abychom opravdu zpomalili to tempo růstu věku odchodu do důchodu asi dvou měsíců na jeden měsíc.

Pavla Pivoňka Vaňková, místopředsedkyně sněmovního výboru pro soc. politiku /STAN/
——————–
Bychom chtěli tu variantu s tím postupnějším nárůstem, tu citlivější.

Miloš Nový, místopředseda sněmovního výboru pro sociální politiku /TOP 09/
——————–
Jsem ochoten tedy přistoupit i na rozumné kompromisy a domnívám se, že varianta, kterou předložila Česká demografická společnost, oním rozumným kompromisem může být.

redaktor ČT
——————–
Původní vládní varianta, která ve sněmovně prošla na konci května prvním čtením, počítala třeba s tím, že dnešní třiačtyřicátníci půjdou do důchodu až v 67 letech, dvacátníci by pak odcházeli do penze až po sedmdesátce, lidé by při této variantě strávili v důchodu zhruba 21,5 roku.

Petr Fiala, premiér, předseda strany /ODS/
——————–
Pan místopředseda vlády Marian Jurečka, který má tuto věc v gesci, shromáždí ty všechny podněty, které považuje za relevantní, a budeme se o tom ve vládě bavit.

redaktor ČT
——————–
Původní návrh měl v roce 2050 ušetřit v důchodovém systému 1,2 % HDP, v dnešních cenách 90 miliard. Pomalejší varianta růstu věku odchodu do penze by znamenala, že kolem roku 2060 by tato roční úspora podle ministra Jurečky o zhruba 35 miliard klesla.

Olga Richterová, místopředsedkyně sněmovny /Piráti/
——————–
To je za nás velice spravedlivé, aby ta čtvrtina života v tom věku odpočinku byla garantovaná.

Aleš Juchelka, místopředseda sněmovny /ANO/
——————–
Pokud neprojde samozřejmě náš pozměňovací návrh, tak určitě budeme pro to, aby se to zmírnilo oproti tomu vládnímu návrhu, který je opravdu, bych řekl, nespravedlivý.

Lucie Šafránková, místopředsedkyně výboru pro soc. politiku /SPD/
——————–
Pro nás je strop, hranice věku odchodu do důchodu na úrovni 65 let. My si musíme uvědomit, že jsme jednou z nejprůmyslovějších zemí.

redaktor ČT
——————–
Vládní koalice chce mít konečnou dohodu na zvyšování věku odchodu do penze i na celé důchodové reformě hotovou do konce srpna. Poslanci budou ve sněmovně reformu definitivně schvalovat na podzim. Redakce a Petr Vašek, Česká televize.

Dalším stěžejním bodem navrhované reformy je změna výpočtu nových penzí. Zvedat se budou pomaleji tak, aby nepřevyšovaly tempo růstu průměrné mzdy.

Manželé a registrované páry dostanou možnost dohodnout se, že jejich odvody sociálního pojištění budou započítané společně, tím se sníží rozdíl ve výši jejich pozdějších důchodů. Společný vyměřovací základ by měl pomoct hlavně ženám, které obvykle mívají v domácnosti nižší příjmy. Teď jim pomáhá tzv. výchovné. To ale reforma omezí.

moderátorka ČT
——————–
No, a lidi v náročných profesích budou moci odejít na odpočinek až o pět let dřív, aniž by se jim penze krátila. To se týká asi 120 000 zaměstnanců, namátkou hutníků, svářečů anebo specializovaných sester.


Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.