Vzrostl počet výjezdů záchranářů  

ilustrační foto: Flickr.com

 ČT 1 


Nadprůměrný počet výjezdů zaznamenali v červenci záchranáři na jižní Moravě i ve Zlínském kraji. V některých horkých dnech se pro ně běžný počet událostí navýšil až o desítky. Nejčastěji vyjížděly posádky ke kolapsům, tonutím nebo alergickým reakcím po bodnutí hmyzem.

Se synem Lukášem bydlí Petr Mark ve Veřovicích na Novojičínsku. V červenci se ale vydali na dovolenou na Znojemsko.

Petr Mark,
——————–
Byli jsme na takové chlapské túře, třetí den jsme ušli asi 18 km ve velkém horku.

redaktorka
——————–
Synovi se následně udělalo špatně. Až tolik, že Petr Mark zavolal záchranku.

Petr Mark,
——————–
Průjmy, zvracení a celková taková slabost. Bylo to takové, že jsme byli trošku zoufalí, jestli nějak nezkolabuje.

Lukáš Mark,
——————–
Byli hodní hodně, tak to bylo celkem jako dobré, takže zas tak hrozné to nebylo.

redaktorka
——————–
Jen jeden z desítek podobných případů, které letos v létě museli řešit jihomoravští záchranáři. I kvůli horkému počasí jich v červenci bylo nezvykle hodně.

pracovnice Zdravotnické záchranné služby
——————–
Zdravotnická záchranná služba, dobrý den.

redaktorka
——————–
Zatímco obvykle se počet událostí, ke kterým záchranáři vyrážejí, pohybuje okolo 300 denně, v některé červencové dny vyjížděli až 350x. O nárůst jde i v porovnání s loňským létem. V červenci 2023 řešila záchranka 8126 událostí, letos jich bylo zhruba o 50 víc.

Marek Krejčí, záchranář, ZZS Jihomoravského kraje
——————–
Většinou na té denní vyjedeme 8x, to je takový náš standardní průměr, v těch letních dnech jsme třeba vyjeli i 11x, 12x, což je docela extrémní za nás. To jste v podstatě bez oběda a bez nějakého jako relativního odpočinku.

redaktorka
——————–
Nejčastěji sanitky vyjížděly ke kolapsům nebo k alergickým reakcím po bodnutí hmyzem.

Josef Kašák, entomolog, Mendelova univerzita
——————–
U řady druhů vrcholí aktivita v sezóně a současně se lidé pohybují často někde venku, a proto může dojít i častějc k nějakému poštípání.

Michaela Bothová, mluvčí, ZZS Jihomoravského kraje
——————–
Jezdili jsme také k tonutí pacientů, samozřejmě horké dny lákají ke koupání. Dá se říct, že tu strukturu, a to navýšení počtu výjezdů, mohly ovlivnit vysoké teploty.

redaktorka
——————–
Důležitá je podle záchranářů hlavně prevence. Třeba dostatečně pít a při koupání být opatrný. Alergikům pak radí nosit u sebe léky či adrenalinové pero. Vlasta Macháčová, Česká televize

moderátorka ČT
——————–
Už to zaznělo v reportáži, jedny z nejčastějších výjezdů záchranářů v uplynulém měsíci byly spojené s alergickými reakcemi na bodnutí hmyzem. Ve Zlínském kraji je nárůst o proti loňskému červenci až o 30 %. Alergie se můžou projevovat v různé intenzitě, nejmíň nebezpečná je lokální reakce, která se projevuje začervenáním nebo otokem v místě bodnutí. Závažnější je pak systémová alergická reakce, při ní se objevuje vyrážka po celém těle a může být doprovázená i respiračními obtížemi. Nejzávažnější z reakcí je toxická, která je nejčastěji vyvolaná velkým množstvím hmyzích bodnutí a může dojít k bezvědomí nebo až k srdeční zástavě. Při alergických reakcích zdravotníci doporučují vydezinfikovat a chladit postižené místo a u vážnějších případů okamžitě volat záchrannou službu.

Gabriela Netopilová Sluštíková, mluvčí, ZZS Zlínského kraje
——————–
My apelujeme na lidi, protože velmi často se stává, že dochází k bodnutí právě do úst a jazyků, rtů atd. čili opravdu prosíme veřejnost, aby si kontrolovala jídlo a pití, které konzumuje a pak jsou velmi nebezpečné třeba plechovky od piva, do kterých nevidíte, jestli tam ten bodavý hmyz je nebo ne.


(10, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.