Prověřování podmínek obecních pronájmů  

foto: Flickr.com

 ČT 1 


Zhruba u poloviny obecních bytů v Praze není zřejmé, proč je metropole nebo její části pronajímají za zvýhodněných podmínek. Ukázala to analýza Institutu plánování a rozvoje. Podle ní může jít i o desítky let staré smlouvy. Třeba Praha 1 teď začala prověřovat i letité smlouvy na nebytové prostory, a to hlavně kanceláře organizací, které se označují jako neziskové. U některých už našla pochybení.

17 korun za metr čtvereční. Takovou částku platila údajně charitativní společnost za pronájem lukrativních prostor na Malé Straně. Výtěžek měl jít na mentálně postižené, jenže po kontrole úředníky se ukázalo, že prostory jsou spíše nevyužívané. Běžná výše nájmu je přitom v lokalitě 400 korun za metr čtvereční, tedy více než dvacetinásobek. Podobně nevýhodných smluv odhalila radnice na 260.

Terezie Radoměřská, starostka MČ Praha 1 /TOP 09/
——————–
Ty nájmy jsou tak nízké, že to například nepokryje nejenom pojistku, ale taky třeba jenom příspěvek na údržbu toho domu.

redaktorka ČT
——————–
Radnice teď žádá, aby doložili, proč mají mít nárok na nižší nájemné.

Terezie Radoměřská, starostka MČ Praha 1 /TOP 09/
——————–
Komise obcházejí ty jednotlivé adresy a zjišťují, jestli reálně ty organizace tam skutečně fungují, co přinášejí městské části a jejím občanům.

Kristina Kolovrátková, redaktorka ČT
——————–
Nejasnosti jsou ale i v případě přidělování obecních bytů. Nedávná analýza Institutu plánování a rozvoje ukázala, že u poloviny z nich není zřejmé, komu a proč je vlastně městské části za výhodných podmínek pronajímají. Potvrzuje to tento graf. Šedá barva značí, že městská část neobjasnila, komu obecní byt pronajímá. Informace chybějí třeba u Prahy 4, 9 anebo 10.

Radek Lojda, místostarosta, Praha 10 /TOP 09/
——————–
Jsou to staré smlouvy neřešitelné. My to teď samozřejmě nahrazujeme smlouvami novými, aktuálními, které jsou uzavíraný na dobu určitou na dva roky.

redaktorka ČT
——————–
Vypovědět ale některé podle radního nemůžou. Postupně tak zvedli alespoň nájem na 165 korun za metr čtvereční. Víc bytů také nabízí formou dražby.

Zdeňka Havlová, vedoucí kanceláře analýz města, Institut plánování a rozvoje
——————–
Jsou některé městské části, které mají větší podíl bytů pro seniory. To je i vidět třeba tady v té jihovýchodní, jihozápadní části města.

redaktorka ČT
——————–
Třeba v Praze 9 převažují byty pro podporované profese, policisty, zdravotníky či učitele. Naopak v Modřanech, ale i v Praze 2 zase tržní pronájmy. Za poslední dva roky ubylo kvůli privatizaci 504 bytů. V současnosti tak tvoří 4 % bytového fondu v Praze. Ještě v roce 1991 to bylo 40 %.

Tomáš Novotný, místopředseda představenstva, Technologie hl. m. Prahy
——————–
Vcházíme do bývalém hotelu Opatov v osmnáctém patře do bytové jednotky 4+kk o velikosti necelých 80 metrů čtverečních. Byty budou určeny pro zdravotně handicapované osoby, pro mladé rodiny s dětmi a pro potřebné profese.

redaktorka ČT
——————–
V 22 podlažní budově má do příštího léta vzniknout přes 270 magistrátních bytů pro 650 lidí. Město teď žádá povolení na výstavbu dalších 450 bytů. Plán je jich postavit téměř 8000 do roku 2035.

Česká televize.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.