ČT 1
Vozíčkáři z olomouckého spolku trend testují bezbariérovost památek v Olomouckém kraji. Cestou k hradu Šternberk museli zdolat několik překážek, konkrétně díry v chodníku, vysoké prahy nebo úzké ližiny. Ze svých výletů by chtěli sestavit příručku, do níž by problémy zaznamenali a ostatním poradili, jak se na místo co nejjednodušeji dostat.
redaktorka
——————–
Na nástupiště sice dorazila bezbariérová souprava, nastoupit do ní ale nebylo pro vozíčkáře jednoduché. Při výstupu pro změnu nefungovaly bezbariérové dveře. S tím už ale mají zkušenosti.
Zuzana Dittmarová, vedoucí sociální rehabilitace
——————–
Ve vlaku nás může potkat strašně moc věcí, hlavně záleží na mnoho cestujících, jsou tam vyhrazený místa pro ty vozíčkáře, jich tam pár. Můžeme bojovat s prostorem. Někdy se může stát, že nám nefungují výtahy.
redaktorka
——————–
Cesta ze šternberského nádraží na Hrad byla pro vozíčkáře i jejich asistenty asi nejsložitější.
žena na vozíčku
——————–
Já už se, nemusím bát, jako.
Zuzana Dittmarová, vedoucí sociální rehabilitace
——————–
Je do kopce a skládá se z kočičích hlav, ty kočičích hlavy jsou drobný, je to spíš taková mozaika, ale je problém, když jdete do toho kopce, kde je ten chodníček úzkej a ještě k tomu tam pár těch hlav chybí, takže jsme se párkrát zasekli.
redaktorka
——————–
Několik překážek pak čekalo skupinu i na hradě. Toalety sice byly bezbariérové, přístup k nim ale vedl přes vysoký práh a schod.
Zuzana Dittmarová, vedoucí sociální rehabilitace
——————–
Dokázali jsme to zdolat na mechanickým vozíku, ale ve dvou lidech, kdy vlastně jako dva asistenti jsme museli být jeden zepředu a druhý zezadu a museli jsme ten vozík tak trochu nadnést.Jseš strašně šikovnej. Výborný, jedeš úplně perfektně, už jsi dole. Skvělý.
redaktorka
——————–
Vladislav byl z výletu i přes některé nesnáze nadšený.
Vladislav Kolert, muž na vozíčku
——————–
Tady na začátku, jak jsem najížděl na hradu a potom sjížděl po takových užších ližinách, to bylo asi pro mě jako nejsložitější na vozík. No, a jinak asi jako ten kopec, cesta sem mě z električákem tam takový problém nedělala, ale pro mechanický vozík je to docela náročný.
redaktorka
——————–
Vozíčkáři chtějí otestovat celkem 15 památek napříč Olomouckým krajem, tři už mají za sebou a 12 jich ještě čeká. Mezi nimi třeba hrad Helfštýn nebo jeskyně Na Špičáku.
Zuzana Dittmarová, vedoucí sociální rehabilitace
——————–
Bude to velká výzva pro nás všechny vůbec se tam nějak dostat, zmapovat ten prostor, určitě tam pojedeme dopředu. Popravdě, hrad Helfštýn znám, tam jako mám nějaké očekávání, jak to asi dopadne, nebo v jeskyních na Špičáku jsem v životě nebyla.
redaktorka
——————–
Cílem projektu je vytvořit brožuru pro další vozíčkáře. V ní se dočtou, jak se na místa bezproblémově dostat, jaký typ vozíku zvolit, anebo jestli se obejdou bez doprovodu.
Česká televize, Šternberk.
Přidejte odpověď