Změna v určování pracovní doby  

Prima – Hlavní zprávy

Zaměstnanci si zřejmě budou moci sami určovat pracovní dobu. Počítá s tím jeden z bodů novely zákoníku práce, která v tichosti a bez výhrad prošla Senátem.

Opozice zuří. Odboráři upozorňují na řadu nedostatků. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky je ale záměr jasný- snížit byrokracii na pracovištích.

„Do práce přijdu klidně až ve 12 hodin.“ I tak by mohl díky novele zákoníku práce vypadat běžný pracovní den každého z nás.

Marian Jurečka, vicepremiér, ministr práce a soc. věcí, předseda strany /KDU-ČSL/
——————–
Je to jedno z důležitých opatření, jak opravdu snížit byrokratickou zátěž. A zároveň vlastně umožnit opravdu zaměstnavatelům a zaměstnancům, aby tam, kde ten vztah důvěry, aby se dohodli, že prostě si tu pracovní dobu bude opravdu určovat a rozhodovat přímo ten zaměstnanec.

redaktor
——————–
Problém je v tom, že se bod do novely dostal pozměňovacím návrhem. Neprošel tedy patřičnými sněmovními výbory a připomínkami a včera už dokonce novelu posvětil Senát. Opozice běduje.

Aleš Juchelka, místopředseda poslaneckého klubu, stínový ministr práce a sociálních věcí /ANO/
——————–
Totální neschopnost tady této vlády, která vždycky přijde s nějakou novou změnou. Někdy papežštější než papež a potom to dopadá tak, že nedomyslí některé zásadní věci.

Karla Maříková, poslankyně, členka výboru pro zdravotnictví /SPD/
——————–
V některých profesích je to absolutně nemožné. Administrativní, v nějakých pozicích, tak i tam to samozřejmě může způsobit tomu zaměstnavateli některé problémy.

redaktor
——————–
V praxi by to vypadalo asi takto. Bez problémů by si mohli pracovní dobu určit třeba uklízečky, úředníci anebo IT pracovníci. Problém by mohl nastat u strážců zákona, hasičů nebo lékařů a zdravotních sester. Ti musí být neustále připraveni zasáhnout podle rozpisu služeb.

Jiří Vaňásek, místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů
——————–
Tam nejsou dotažené některé věci s ohledem na vyslání na pracovní cesty, kdy by potom začínala vlastně ta směna. Nelze třeba vyloučit ani nějaké účelové jednání. Například stane se pracovní úraz a může dojít k nějakému zpětnému rozložení pracovní doby.

redaktor
——————–
Expert na ústavní právo upozorňuje, že si bude moct zaměstnanec určit pracovní dobu pouze po písemné domluvě se zaměstnavatelem. I tak prý ale můžou obě strany narazit.

Ondřej Preuss, ústavní právník, Právnická fakulta UK
——————–
Já skutečně se domnívám, že se mohou objevit v praxi potom nějaké drobnější nedostatky. Například nějaké třeba zneužívání. Sjednotit úpravu tak, aby vyhovovala všem těmto aspektům, je velmi obtížné.

CNN Prima News.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.