Opotřebují se běháním klouby?  

 ČRo Plus – Věda Plus

Jak pravidelný běh souvisí se strukturou chrupavky kolenního kloubu?
Chodíte běhat a setkali jste se s názorem, že si ničíte klouby. Výzkumný tým Pedagogické fakulty Ostravské univerzity společně se zahraničními partnery jako jedni z prvních poodhalili souvislosti mezi pravidelným běháním a svalově kosterním zdravím. Kromě toho, že běh snižuje riziko předčasného úmrtí, působí proti kardiovaskulárním onemocněním a rakovině, prospívá i kolenním kloubům. Vysvětluje Daniel Jandačka, děkan Ostravské univerzity, spoluautor studie z katedry studií lidského pohybu Pedagogické fakulty.

Daniel Jandačka
——————–
dlouho si vědci, ale také veřejnost mysleli, že čím více běháme, tak tím více klouby opotřebujeme a teoreticky by mělo docházet k tomu poškození, ale my jsme v tom našem výzkumu naznačili, že tam je pravděpodobně závislost, to znamená, jak nízká aktivita, tak vysoká aktivita může způsobit sníženou kvalitu chrupavky kolenního kloubu v těch nejpostiženějších částech, jako je centrální mediální femur, ale také, že existuje i taková nějaká optimální zátěž, která naopak tu chrupavku může vyživovat a ten běh vlastně se ukazuje jako přirozená aktivita člověka, která může být nejenom zatěžující pro ty klouby, ale naopak i protektivní a že může vyvolávat kvalitní vlastnosti, no, a ta optimální zátěž se v naši studii ukázala, že to je něco takového jako mezi 6–20 km běhu týdně , což relativně koresponduje s doporučeními pohybové aktivity Světové zdravotnické organizace, takže vlastně toto bylo takové naše jedno z těch zjištění, které jsme tam měli.

mluvčí 8,
——————–
A v jaké intenzitě byste tenhle ten pravidelný běh jako odborník doporučoval? Jestli třeba stačí dva desetikilometrové úseky, kdy říkáte od šesti do 20 km týdně nebo spíše po menších úsecích, ale denně.

mluvčí 7,
——————–
No, my jsme tam úplně tu intenzitu neřešili, já samozřejmě doporučuju intenzitu takovou, aby to pro člověka bylo příjemné, protože nesouvisí to jenom s tím, jestli budeme nebo nebudeme mít zdravé klouby, ale také s tím, aby ta aktivita byla udržitelná, pravidelná, protože nám to musí být příjemné, protože my víme, že běh vlastně zjednodušeně prodlužuje život, máme vyšší naději dožití ve zdraví z hlediska kardiovaskulárního zdraví, ale i z hlediska rakoviny a právě ty svaly a kosterní věci nebyly úplně prozkoumány. Takže to malinko doplňujeme a ukazujeme, že i to svalově kosterní zdraví může být zlepšeno, ale ta dávka, ten objem by měl být optimální a ty intenzity a další věci okolo toho, to musí být předmětem dalšího zkoumání. Zatím bych se držel toho, co vlastně víme z hlediska takové klasické behaviorální teorie, které říkají, že nám by měly být ty věci příjemné, když je děláme, abysme se k nim vraceli.

mluvčí 8,
——————–
Působí pravidelný běh na kolenní klouby u všech lidí stejně, může kolenům u některých lidí spíše třeba škodit?

mluvčí 7,
——————–
No, tam jeden takový z těch aspektů byl také, že jsme zkoumali biomechaniku běhu, to znamená zjednodušeně řečeno, jestli třeba technika běhu nějakým způsobem může ovlivnit tu strukturu. Tam jsme přišli na to, že paradoxně lidé, kteří v tom dynamickém pohybu se dostávají více do valgozity. Nohy do X tak mají právě tu nejvíce postiženou chrupavku na té mediální části, to znamená uprostřed toho kolenního kloubu je vlastně lepší, nežli u těch, kteří běhají spíše takovým tím stylem do O, takže vlastně i to, jakou techniku vlastně používáme, to se odráží v tom, jaké máme vlastnosti těch tkání, a to také ale souvisí s tím, jakou máme obuv, protože ta obuv se často právě dělá tak, abysme podpořili tu mediální část u tzv. pronátorů a tam se třeba teďka ukazuje, že možná z hlediska prevence běžeckých zranění to třeba může na některé typy zranění fungovat, že podpoříme tu vnitřní část, vnitřní klenbu, ale určitě víme teďka, že tam je i souvislost s tím, co se bude dít potom v chrupavce, a to z dlouhodobého pohledu je potřeba teď prozkoumat v nějakých individuálních studiích nebo experimentálních studiích, abychom věděli, co se potom děje z hlediska třeba osteoartrózy, protože ta vzniká dlouhou dobu a vlastně ta otázka, když budu pravidelně běhat, tak budu mít zdravou chrupavku nebo se mi stane to, že třeba na staré kolena takzvaně budu mít osteoartrózu a výměnu kolenního kloubu, tak to jsou věci, na které vlastně ten náš výzkumný tým, a nejenom na ně se snaží odpovídat.

mluvčí 8,
——————–
Ano, takže záleží na mnoha faktorech, jestli bude vlastně běh mít pozitivní dopad na svalově kosterní zdraví, když víme, že má tedy jednoznačně dobrý dopad na kardiovaskulární systém, tak tohle to ještě je třeba prozkoumat více. Detailněji. Budete v tom pokračovat? Už jenom, prosím krátce.

mluvčí 7,
——————–
Teď v tuto chvíli máme druhou vlnu měření a těch všech 1316 účastníků výzkumu se snažíme pozvat zpátky, abychom měli longitudinální data a sledování aging, to znamená stárnutí, a tam už můžeme se dívat na příčiny, následky a takže tam opravdu v tom budeme pokračovat. A jo, to jsou ty otázky, které budeme zodpovídat určitě v tom následném výzkumu.

moderátorka
——————–
Vysvětlil Daniel Jandačka, děkan Ostravské univerzity,í.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.