Radiožurnál
Třetina lidí se bojí poskytnout první pomoc ze strachu, aby neublížili. Ukázal to průzkum Českého Červeného kříže, který má sice loňské datum, ale podle prezidenta spolku Marka Jukla platí i dnes. Včasná a správně poskytnutá první pomoc je přitom v prvních minutách po úrazu nebo nehodě zásadní. Hostem Ranního interview Radiožurnálu je teď Karel Kirs, mluvčí Záchranné služby hlavního města, dobrý den.
Tak k jakým situacím záchranáři o prázdninách, teď o prázdninách vyjíždějí nejčastěji?
Karel Kirs, mluvčí ZZS hl. m. Prahy
——————–
Já bych hned na úvod rád řekl, že paradoxně v rámci hlavního města Prahy tak záchranáři mají tu samotnou výjezdovost oproti běžnému roku malinko sníženou, je to zhruba o 10 %. Vysvětlujeme si to zejména tím, že v rámci letních prázdnin tak většina obyvatelů hlavního města Prahy odjíždí, ať už na dovolené, případně na chalupy, na chaty jiných krajů. Tudíž to trošičku přispívá k tomu, že právě ta samotná výjezdovost jde v těchto měsících dolů. Nicméně, abych vám nějakým způsobem odpověděl na tu otázku, tak pořád platí jakožto po celý rok, že typickým pacientem zdravotnické záchranné služby je pacient senior, který trpí různými chronickými dlouhodobými onemocněními, které právě vlivem ať už teplot nebo, nebo čehokoliv jiného, tak právě dojdou ke svému zhoršení. A to je teda typický pacient, který ale převládá i v tom běžném roku. Samozřejmě v letních měsících se pak přidávají situace a úrazy a onemocnění s tím spojená. Snažíme se nějakým způsobem evidovat ve chvíli, kdy to buď uvede samotný pacient nebo případně ten volající, tak tzv. fenomén kolaps z horkého počasí, který samozřejmě právě v těchto měsících narůstá. Dále pak různé aktivity, sporty spojené s teplým počasím, ať už jízdy na kole, jízdy na koloběžkách, případy tonutí, jsou to naštěstí jednotky případů tonutí dětí, kdy samozřejmě je to, je to situace, která je bezprostředně život ohrožující vlastně. A vlastně prostřednictvím tohoto rozhovoru bych asi rád apeloval na všechny rodiče, aby zabezpečili své bazény, různé jímky a podobně. Takže opravdu ve chvíli, kdy se dítě do této situace dostane, tak je to situace, která v řádech vteřin až minut může být až katastrofická.
moderátor
——————–
Pojďme k té první pomoci, to je téma, které dnes řešíme v Ranním Víkendovém Radiožurnálu. Hodně lidí neposkytne tu první pomoc proto, že se bojí nebo že by třeba naopak ublížili. Tak, co mají dělat, aby ten strach překonali? Mají zavolat na tísňovou linku, to je samozřejmé a tam už se nemusejí bát, protože operátoři je třeba navedou na ten správný způsob?
Karel Kirs, mluvčí ZZS hl. m. Prahy
——————–
Otázka je, čeho se bojí, pokud se bojí poskytnout tu samotnou první pomoc jako takovou a mají strach, že by případně mohli tomu dotyčnému uškodit, tak platí taková poučka, že první pomocí nelze ublížit. Nicméně přesně, jak jste řekl, pokud ten strach tam převládá, tak ve chvíli, kdy vytočíte tísňovou linku 155, tak budete spojeni nebo ti lidé budou spojeni s operátorem zdravotníkem, který je ještě speciálně vyškolený, proškolený k tomu, aby poradil právě v jakýchkoliv krizových situacích, kde jde o život nebo o zdraví. A ten operátor je právě tou první pomocí kompletně od začátku až do konce provede. Takže v tomhle tom ohledu není čeho se bát. Pokud se bojí té situace jako takové, to znamená, že by hrozilo třeba potencionální nějaké nebezpečí, tak je dobré z nějaké bezpečné vzdálenosti, pokud si myslí, že tam zase jde někomu o život, o zdraví, tak v bezpečné vzdálenosti vytočit tu tísňovou linku 155 a zase se následně nechat vést těmi radami toho operátora. Nicméně dbát na to své vlastní bezpečí, aby si neohrozili primárně to své zdraví.
moderátor
——————–
Pomáhají i v Praze ty tísňové videohovory pomocí české aplikace Záchranka. A pokud ano, tak v jakých situacích nejčastěji, jaké máte zkušenosti?
Karel Kirs, mluvčí ZZS hl. m. Prahy
——————–
Určitě tuto funkci je možné využít, záleží to operátor od operátora. Pokud pojme nějaké podezření nebo možná špatné vyjádření, nicméně pokud ten operátor by rád viděl tu situaci, tak může tuto funkci využít s tím, že se pošle odkaz prostřednictvím SMS na to dané číslo, které ten pacient buď z něj volá, nebo ho uvede a následně prostřednictvím toho telefonu se tato funkce využije. Nicméně v rámci hlavního města Prahy můžou operátoři využívat i kamerové systémy, které jsou, které jsou ne všechny, ale kamerové systémy, které jsou umístěny v ulicích města. Tudíž i tyto kamerové systémy může využít, tudíž je to na tom operátorovi, pokud se chce podívat na to místo. Typicky to může být nějaká komplikovaná situace s větším množstvím osob postižených, kdy ten operátor potřebuje plus-minus odhadnout třeba prostředky, které na to místo by měl vyslat, tak v takových situacích to třeba lze využít.
moderátor
——————–
Záchranář Karel Kirs, mluvčí Záchranné služby hlavního města Prahy, díky za váš čas, ať se daří, na slyšenou.
Přidejte odpověď